Texas Homeschool State XC Championships

October 22, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

MS Boys Div II 3200

HS


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     30  Daniel Ely            Aggieland Home School (MS)             12:25.70  6:13/M        
    2      2    163  Mateo Marks           Hill Country Eagles                    12:31.10  6:16/M        
    3      3    166  Clay Thompson         Hill Country Eagles                    13:10.88  6:35/M        
    4      4    238  Ezra Bowling          Houston Homeschool                     13:39.87  6:50/M        
    5   DNS     455  Joseph Gibson         Unattached                             13:45.41  6:53/M        
    6      5    242  JT Morrissette        Houston Homeschool                     13:50.75  6:55/M        
    7      6     31  Duncan Ely            Aggieland Home School (MS)             14:03.08  7:02/M        
    8      7    240  Cohen Montgomery      Houston Homeschool                     14:06.34  7:03/M        
    9      8    245  Deklan Wray           Houston Homeschool                     14:07.40  7:04/M        
   10      9     35  Jakob Keller          Aggieland Home School (MS)             14:10.90  7:05/M        
   11  (< 5)    424  Kyle Stevens          Tyler Home Education Athletics o       14:12.05  7:06/M        
   12  (< 5)    199  Jonah Nowell          Home School Athletic Association       14:16.39  7:08/M        
   13     10     37  Husdon Stokley        Aggieland Home School (MS)             14:17.87  7:09/M        
   14     11     38  Seth Vitzthum         Aggieland Home School (MS)             14:18.78  7:09/M        
   15     12    241  Michael Morran        Houston Homeschool                     14:20.42  7:10/M        
   16     13     55  Malachi Bredahl       Austin Champions                       14:29.63  7:15/M        
   17  (< 5)    197  Cooper Hummel         Home School Athletic Association       14:31.14  7:16/M        
   18  (< 5)    112  Carter Neild          Beaumont Veritas Classical             14:35.72  7:18/M        
   19     14     32  James Houston         Aggieland Home School (MS)             14:36.33  7:18/M        
   20     15     33  Levi Jones            Aggieland Home School (MS)             14:42.32  7:21/M        
   21     16     53  Zachary Bingham       Austin Champions                       14:50.52  7:25/M        
   22  (> 7)     36  John Schoenfeldr      Aggieland Home School (MS)             14:53.58  7:27/M        
   23     17     54  Javi Bredahl          Austin Champions                       14:59.05  7:30/M        
   24  (< 5)    270  Grant Tarwater        Johnson County Sports Associatio       15:03.83  7:32/M        
   25  (< 5)    111  Brodie Gonzales       Beaumont Veritas Classical             15:08.75  7:34/M        
   26     18     57  Atticus Jarmusch      Austin Champions                       15:19.58  7:40/M        
   27  (> 7)     34  Walter Jones          Aggieland Home School (MS)             15:21.64  7:41/M        
   28   DNS     454  Roman Espinoza        Unattached                             15:30.99  7:45/M        
   29     19    326  Chandler Dotson       San Antonio FEAST                      15:33.19  7:47/M        
   30  (< 5)    114  Jackson Rieger        Beaumont Veritas Classical             15:35.49  7:48/M        
   31     20    164  Luke Mosbey           Hill Country Eagles                    15:45.43  7:53/M        
   32     21    244  Stefan Schoeman       Houston Homeschool                     16:01.74  8:01/M        
   33     22     56  Gage Hilscher         Austin Champions                       16:06.20  8:03/M        
   34  (< 5)    423  Owen Heasley          Tyler Home Education Athletics o       16:06.27  8:03/M        
   35  (< 5)    422  Weston Dykes          Tyler Home Education Athletics o       16:17.40  8:09/M        
   36     23    239  Reece Bowling         Houston Homeschool                     16:20.47  8:10/M        
   37     24    324  Kike Cantu            San Antonio FEAST                      16:20.71  8:10/M        
   38     25    330  Rhythm Rogers         San Antonio FEAST                      16:21.13  8:11/M        
   39     26    161  Kian Frerking         Hill Country Eagles                    16:49.62  8:25/M        
   40  (< 5)    113  Cole Neild            Beaumont Veritas Classical             17:09.75  8:35/M        
   41   DNS     458  Daniel McGehee        Unattached                             17:21.62  8:41/M        
   42     27    165  Andrew Pena           Hill Country Eagles                    17:25.89  8:43/M        
   43     28    325  Levi Catalano         San Antonio FEAST                      17:35.17  8:48/M        
   44     29    162  Elias Marks           Hill Country Eagles                    17:36.22  8:48/M        
   45   DNS     459  Drew Witherspoon      Unattached                             17:43.10  8:52/M        
   46  (< 5)    294  Tim Stoehr            Salt and Light Homeschool              17:43.77  8:52/M        
   47     30     58  Carson O'Hearn        Austin Champions                       17:45.19  8:53/M        
   48  (< 5)    198  Colton Naro           Home School Athletic Association       17:52.51  8:56/M        
   49  (> 7)    243  Zane Pendley          Houston Homeschool                     18:07.51  9:04/M        
   50   DNS     457  Noah Hickman          Unattached                             18:24.38  9:12/M        
   51     31    329  TJ Oakes              San Antonio FEAST                      19:22.29  9:41/M        
   52  (< 5)    293  Zachary Jett          Salt and Light Homeschool              20:23.06 10:12/M        
   53     32    327  Zander Espinoza       San Antonio FEAST                      22:12.53 11:06/M        
   54     33    328  David Haller          San Antonio FEAST                      22:48.34 11:24/M        
   55   DNS     456  Caleb Haller          Unattached                             25:00.53 12:30/M        

Team Summary Report - Boys

MS Boys Div II 3200

HS


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Houston Homeschool                     36               4   5   7   8  12  21  23         
        Top  5 Times: 1:10:04.78

    2 Aggieland Home School (MS)             37               1   6   9  10  11  14  15         
        Top  5 Times: 1:09:16.33

    3 Hill Country Eagles                    78               2   3  20  26  27  29             
        Top  5 Times: 1:15:42.92

    4 Austin Champions                       86              13  16  17  18  22  30             
        Top  5 Times: 1:15:44.98

    5 San Antonio FEAST                     127              19  24  25  28  31  32  33         
        Top  5 Times: 1:25:12.49

 Inc. Home School Athletic Association     3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Salt and Light Homeschool            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Tyler Home Education Athletics o     3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Beaumont Veritas Classical           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Johnson County Sports Associatio     1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Unattached                          DNS Team                                              
        Top  5 Times: