Providence Classical Paladin Invitational

September 17, 2022


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Overall Finish List - Boys

JV Boys

All Teams

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 701 Jack Adkins Providence Classical 20:04.7 6:29/M
2 2 705 Luke Williamson Providence Classical 20:21.0 6:34/M
3 3 700 Austin Wick Providence Classical 21:00.5 6:47/M
4 4 795 Caleb Anstee The Village 21:05.0 6:48/M
5 5 662 Nathan Robert Lutheran South Academy 21:08.4 6:49/M
6 (< 5) 640 Matthew Bolt Houston Homeschool Athletics 21:14.8 6:51/M
7 6 587 Luke Hrncir Concordia Lutheran 21:38.9 6:59/M
8 7 703 Price Jenkins Providence Classical 21:45.0 7:01/M
9 8 683 Sam Hergenrader Lutheran South Academy 21:51.1 7:03/M
10 9 591 Michael Tedesco Concordia Lutheran 22:14.8 7:11/M
11 (< 5) 785 Jackson Stoddard St. John XXIII College Prep 22:15.0 7:11/M
12 10 593 Nicholas Baquero Concordia Lutheran 22:19.2 7:12/M
13 11 756 Jeffrey Duan St Thomas Episcopal 22:40.4 7:19/M
14 12 678 Colton Leimkuehler Lutheran South Academy 22:45.1 7:20/M
15 (< 5) 643 Matthew Blest Humble Christian 22:54.9 7:24/M
16 13 759 Hans Law St Thomas Episcopal 22:59.8 7:25/M
17 (< 5) 686 David Berry Lutheran-North 23:00.3 7:25/M
18 14 680 Wyatt Carranco Lutheran South Academy 23:24.1 7:33/M
19 15 676 Manuel Diaz Lutheran South Academy 23:26.5 7:34/M
20 (< 5) 595 Caleb Mathew Covenant Academy 23:39.5 7:38/M
21 16 766 Wilson Schroder St Thomas Episcopal 24:22.1 7:52/M
22 (< 5) 605 Ethan Cox Emery/Weiner 24:52.9 8:02/M
23 (< 5) 596 Samuel Saucedo Covenant Academy 25:01.5 8:04/M
24 17 681 Silas Garrabrant Lutheran South Academy 25:08.4 8:07/M
25 18 796 Alessio Berard The Village 25:35.9 8:15/M
26 19 583 Grayson Blackburn Concordia Lutheran 25:38.7 8:16/M
27 (< 5) 835 Hudson Hinze Trinity Classical 25:59.2 8:23/M
28 (< 5) 784 Sam Hildebrand St. John XXIII College Prep 26:05.3 8:25/M
29 20 704 Garrett Mahler Providence Classical 26:23.1 8:31/M
30 21 798 Jamie Owusu The Village 26:28.2 8:32/M
31 (< 5) 783 Juan Giraldo St. John XXIII College Prep 26:29.3 8:33/M
32 22 801 Ronak Sheth The Village 26:32.3 8:34/M
33 23 763 Luke Olshefski St Thomas Episcopal 26:34.2 8:34/M
34 24 797 Yunheng Luo The Village 26:58.0 8:42/M
35 25 767 Nelson Starbranch St Thomas Episcopal 27:00.7 8:43/M
36 (< 5) 609 Jeremiah Weinstein-Sears Emery/Weiner 27:16.9 8:48/M
37 (< 5) 606 Micah Gablenick Emery/Weiner 27:37.8 8:55/M
38 26 585 Finn Collins Concordia Lutheran 27:45.4 8:57/M
39 27 589 Mason Peters Concordia Lutheran 27:50.3 8:59/M
40 28 677 Ryan Jackson Lutheran South Academy 27:51.6 8:59/M
41 (> 7) 684 Davis Newstead Lutheran South Academy 28:17.3 9:08/M
42 29 592 Alberto Vich Concordia Lutheran 28:36.8 9:14/M
43 (> 7) 679 Evan Riekert Lutheran South Academy 29:17.5 9:27/M
44 (< 5) 721 Elijah Glass Salt and Light Homeschool 29:35.4 9:33/M
45 (< 5) 826 Gabriel Demandante The Woodlands Christian 29:57.9 9:40/M
46 30 799 Yaswanth Raghu The Village 30:52.2 9:57/M
47 (> 7) 682 Yohan George Lutheran South Academy 31:11.1 10:04/M
48 (< 5) 608 Isaac Shor Emery/Weiner 31:43.8 10:14/M
49 (< 5) 594 Matthew Layman Covenant Academy 33:33.1 10:49/M
50 (> 7) 590 Miles Potten Concordia Lutheran 33:38.1 10:51/M
51 (> 7) 588 Darian Peters Concordia Lutheran 35:40.6 11:31/M

Team Scores - Boys

JV Boys

All Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Providence Classical 33 1 2 3 7 20    
Top 5 Times: 1:49:34.5  
2 Lutheran South Academy 54 5 8 12 14 15 17 28    
Top 5 Times: 1:52:35.4  
3 Concordia Lutheran 70 6 9 10 19 26 27 29    
Top 5 Times: 1:59:37.2  
4 St Thomas Episcopal 88 11 13 16 23 25    
Top 5 Times: 2:03:37.4  
5 The Village 89 4 18 21 22 24 30    
Top 5 Times: 2:06:39.6  
Inc. Covenant Academy 3 finishers    
Inc. Emery/Weiner 4 finishers    
Inc. Houston Homeschool Athletics 1 finishers    
Inc. Humble Christian 1 finishers    
Inc. Lutheran-North 1 finishers    
Inc. Salt and Light Homeschool 1 finishers    
Inc. St. John XXIII College Prep 3 finishers    
Inc. The Woodlands Christian 1 finishers    
Inc. Trinity Classical 1 finishers    
 

Final Team Results - Boys

JV Boys

Team - Providence Classical

Finish Position - 1

Team Score (places): 33

Team Score (times): 1:49:34.5

Ave Time:21:54.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 701 Jack Adkins   1 1 20:04.7 20:04.7 3:42.8
2 705 Luke Williamson   2 3 20:21.0 40:25.8 3:59.1
3 700 Austin Wick   3 6 21:00.5 1:01:26.3 4:38.6
4 703 Price Jenkins   7 13 21:45.0 1:23:11.3 5:23.1
5 704 Garrett Mahler   20 33 26:23.1 1:49:34.5 10:01.2

Team - Lutheran South Academy

Finish Position - 2

Team Score (places): 54

Team Score (times): 1:52:35.4

Ave Time:22:31.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 662 Nathan Robert   5 5 21:08.4 21:08.4 4:46.5
2 683 Sam Hergenrader   8 13 21:51.1 42:59.5 5:29.2
3 678 Colton Leimkuehler   12 25 22:45.1 1:05:44.7 6:23.2
4 680 Wyatt Carranco   14 39 23:24.1 1:29:08.8 7:02.2
5 676 Manuel Diaz   15 54 23:26.5 1:52:35.4 7:04.6
6 681 Silas Garrabrant   (17)   25:08.4 2:17:43.8 8:46.5
7 677 Ryan Jackson   (28)   27:51.6 2:45:35.5 11:29.7
8 684 Davis Newstead   More Than 7   28:17.3 3:13:52.9 11:55.4
9 679 Evan Riekert   More Than 7   29:17.5 3:43:10.5 12:55.6
10 682 Yohan George   More Than 7   31:11.1 4:14:21.7 14:49.2

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 3

Team Score (places): 70

Team Score (times): 1:59:37.2

Ave Time:23:55.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 587 Luke Hrncir   6 6 21:38.9 21:38.9 5:17.0
2 591 Michael Tedesco   9 15 22:14.8 43:53.8 5:52.9
3 593 Nicholas Baquero   10 25 22:19.2 1:06:13.0 5:57.3
4 583 Grayson Blackburn   19 44 25:38.7 1:31:51.8 9:16.8
5 585 Finn Collins   26 70 27:45.4 1:59:37.2 11:23.5
6 589 Mason Peters   (27)   27:50.3 2:27:27.6 11:28.4
7 592 Alberto Vich   (29)   28:36.8 2:56:04.4 12:14.9
8 590 Miles Potten   More Than 7   33:38.1 3:29:42.6 17:16.2
9 588 Darian Peters   More Than 7   35:40.6 4:05:23.2 19:18.7

Team - St Thomas Episcopal

Finish Position - 4

Team Score (places): 88

Team Score (times): 2:03:37.4

Ave Time:24:43.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 756 Jeffrey Duan   11 11 22:40.4 22:40.4 6:18.5
2 759 Hans Law   13 24 22:59.8 45:40.2 6:37.9
3 766 Wilson Schroder   16 40 24:22.1 1:10:02.4 8:00.2
4 763 Luke Olshefski   23 63 26:34.2 1:36:36.6 10:12.3
5 767 Nelson Starbranch   25 88 27:00.7 2:03:37.4 10:38.8

Team - The Village

Finish Position - 5

Team Score (places): 89

Team Score (times): 2:06:39.6

Ave Time:25:19.9

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 795 Caleb Anstee   4 4 21:05.0 21:05.0 4:43.1
2 796 Alessio Berard   18 22 25:35.9 46:41.0 9:14.0
3 798 Jamie Owusu   21 43 26:28.2 1:13:09.2 10:06.3
4 801 Ronak Sheth   22 65 26:32.3 1:39:41.6 10:10.4
5 797 Yunheng Luo   24 89 26:58.0 2:06:39.6 10:36.1
6 799 Yaswanth Raghu   (30)   30:52.2 2:37:31.8 14:30.3

Team - Emery/Weiner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 605 Ethan Cox   Less Than 5   24:52.9 24:52.9 8:31.0
2 609 Jeremiah Weinstein-Sears   Less Than 5   27:16.9 52:09.9 10:55.0
3 606 Micah Gablenick   Less Than 5   27:37.8 1:19:47.8 11:15.9
4 608 Isaac Shor   Less Than 5   31:43.8 1:51:31.7 15:21.9

Team - Covenant Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 595 Caleb Mathew   Less Than 5   23:39.5 23:39.5 7:17.6
2 596 Samuel Saucedo   Less Than 5   25:01.5 48:41.0 8:39.6
3 594 Matthew Layman   Less Than 5   33:33.1 1:22:14.2 17:11.2

Team - St. John XXIII College Prep

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 785 Jackson Stoddard   Less Than 5   22:15.0 22:15.0 5:53.1
2 784 Sam Hildebrand   Less Than 5   26:05.3 48:20.3 9:43.4
3 783 Juan Giraldo   Less Than 5   26:29.3 1:14:49.6 10:07.4

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 640 Matthew Bolt   Less Than 5   21:14.8 21:14.8 4:52.9

Team - Humble Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 643 Matthew Blest   Less Than 5   22:54.9 22:54.9 6:33.0

Team - Lutheran-North

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 686 David Berry   Less Than 5   23:00.3 23:00.3 6:38.4

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 721 Elijah Glass   Less Than 5   29:35.4 29:35.4 13:13.5

Team - The Woodlands Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 826 Gabriel Demandante   Less Than 5   29:57.9 29:57.9 13:36.0

Team - Trinity Classical

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 835 Hudson Hinze   Less Than 5   25:59.2 25:59.2 9:37.3