Providence Classical Paladin Invitational

September 17, 2022


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net

Overall Finish List - Girls

MS Girls Division 1

All Teams

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 252 Savannah Ohmes MS Providence Classical 12:58.8 6:29/M
2 2 249 Sara Bachelder MS Providence Classical 14:16.2 7:08/M
3 (< 5) 354 Hanna Barbouti St Francis Episcopal 14:29.5 7:15/M
4 (< 5) 151 Jayde Barefield MS Lutheran South Academy 14:32.2 7:16/M
5 3 284 Evie Laskaris River Oaks Baptist 14:33.8 7:17/M
6 (< 5) 355 Ashley Conoscenti St Francis Episcopal 14:51.7 7:26/M
7 4 449 Roselynne Da Silva St. John Paul II Catholic School 15:15.1 7:38/M
8 5 279 Vivian Connelly River Oaks Baptist 15:20.7 7:40/M
9 (< 5) 381 Amelia Sullivan St Joseph (Bryan) 15:20.7 7:40/M
10 6 106 Emma Morrissette MS Houston Homeschool Athletics 15:24.3 7:42/M
11 (< 5) 134 Caris Thomas MS Logos Prep 15:26.5 7:43/M
12 7 451 Laura Lozano St. John Paul II Catholic School 15:32.7 7:46/M
13 8 489 Sarah Hearn MS Trinity Classical 15:35.1 7:48/M
14 (< 5) 152 Amy Campbell MS Lutheran South Academy 15:35.5 7:48/M
15 9 107 Ali Phillips MS Houston Homeschool Athletics 15:43.1 7:52/M
16 10 278 Logan Barrett River Oaks Baptist 15:48.9 7:54/M
17 11 110 Amber Bowling MS Houston Homeschool Athletics 16:01.5 8:01/M
18 12 448 Avery Cisneros St. John Paul II Catholic School 16:07.8 8:04/M
19 (< 5) 527 Anna Schustereder Trinity Klein Lutheran 16:09.4 8:05/M
20 13 251 Sara Kate Beno MS Providence Classical 16:15.6 8:08/M
21 14 281 Catherine Hamner River Oaks Baptist 16:16.9 8:08/M
22 15 488 Avery Campbell MS Trinity Classical 16:17.0 8:09/M
23 (< 5) 523 Hailey Benson Trinity Klein Lutheran 16:18.2 8:09/M
24 (< 5) 133 Allyson Parry MS Logos Prep 16:31.3 8:16/M
25 (< 5) 132 Haley Meek MS Logos Prep 16:32.4 8:16/M
26 (< 5) 208 Margaret Billipp Presbyterian 16:39.2 8:20/M
27 (< 5) 76 Esther Bright MS Faith West Academy 16:42.4 8:21/M
28 16 491 Adi Horton MS Trinity Classical 16:43.1 8:22/M
29 17 285 Harper Wommack River Oaks Baptist 16:44.8 8:22/M
30 (< 5) 209 Adelyn Goerig Presbyterian 16:52.2 8:26/M
31 18 446 Gizel Atakan St. John Paul II Catholic School 16:54.0 8:27/M
32 19 471 Alice Ovchinnikov MS The Village 17:01.4 8:31/M
33 20 254 Ava Witherspoon MS Providence Classical 17:03.7 8:32/M
34 21 469 Inabat Nigmetullina MS The Village 17:08.3 8:34/M
35 (< 5) 323 Kinsley Bailey MS Salt and Light Homeschool 17:11.0 8:36/M
36 22 282 Avery Hofstetter River Oaks Baptist 17:12.0 8:36/M
37 23 176 Diana Berry Our Savior Lutheran 17:15.7 8:38/M
38 24 182 Clementine Wells Our Savior Lutheran 17:17.3 8:39/M
39 25 472 Emmaline Strauss MS The Village 17:51.8 8:56/M
40 26 250 Susanna Bachelder MS Providence Classical 17:52.6 8:56/M
41 (< 5) 356 Sarah Stringer St Francis Episcopal 17:56.0 8:58/M
42 27 447 Erica Beyer St. John Paul II Catholic School 17:59.3 9:00/M
43 28 180 Aurora Minois Our Savior Lutheran 18:22.9 9:11/M
44 29 452 Sofia Nguyen St. John Paul II Catholic School 18:24.5 9:12/M
45 (< 5) 379 Bella Ribardo St Joseph (Bryan) 19:15.9 9:38/M
46 30 108 Becca Phillips MS Houston Homeschool Athletics 19:22.3 9:41/M
47 (< 5) 309 Kris Canales MS Rosehill Christian 19:47.3 9:54/M
48 31 470 Sonia Orellana Badilla MS The Village 19:55.8 9:58/M
49 32 493 Allison Jordan MS Trinity Classical 19:58.9 9:59/M
50 33 466 Suzanne Juillot MS The Village 20:03.5 10:02/M
51 34 280 Catherine Dick River Oaks Baptist 20:13.5 10:07/M
52 (< 5) 524 Lilly Bloch Trinity Klein Lutheran 20:55.8 10:28/M
53 (< 5) 211 Isabella Vargas Presbyterian 21:09.3 10:35/M
54 (< 5) 210 Reese Spears Presbyterian 21:14.6 10:37/M
55 35 450 Trinity Hajati Garcia St. John Paul II Catholic School 21:28.0 10:44/M
56 36 179 Lily Luna Our Savior Lutheran 21:29.6 10:45/M
57 (< 5) 153 Braelyn Hagge MS Lutheran South Academy 21:45.0 10:53/M
58 37 177 Colleen Crabtree Our Savior Lutheran 21:49.3 10:55/M
59 38 468 Shailee Mahajan MS The Village 21:49.8 10:55/M
60 39 494 Maddie Jordan MS Trinity Classical 22:24.8 11:12/M
61 40 492 Marion Hughes MS Trinity Classical 22:47.1 11:24/M
62 41 109 Kate Phillips MS Houston Homeschool Athletics 23:12.8 11:36/M
63 42 467 Emma Kay MS The Village 23:48.5 11:54/M
64 43 178 Allie Defoster Our Savior Lutheran 24:21.2 12:11/M
65 (< 5) 439 Sabrina Tamm MS St Thomas Episcopal 25:49.2 12:55/M

Team Scores - Girls

MS Girls Division 1

All Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 River Oaks Baptist 49 3 5 10 14 17 22 34    
Top 5 Times: 1:18:45.2  
2 MS Providence Classical 62 1 2 13 20 26    
Top 5 Times: 1:18:27.1  
3 St. John Paul II Catholic School 68 4 7 12 18 27 29 35    
Top 5 Times: 1:21:49.0  
4 MS Houston Homeschool Athletics 97 6 9 11 30 41    
Top 5 Times: 1:29:44.2  
5 MS Trinity Classical 110 8 15 16 32 39 40    
Top 5 Times: 1:30:59.3  
6 MS The Village 129 19 21 25 31 33 38 42    
Top 5 Times: 1:32:01.0  
7 Our Savior Lutheran 148 23 24 28 36 37 43    
Top 5 Times: 1:36:15.0  
Inc. MS Faith West Academy 1 finishers    
Inc. MS Logos Prep 3 finishers    
Inc. MS Lutheran South Academy 3 finishers    
Inc. Presbyterian 4 finishers    
Inc. MS Rosehill Christian 1 finishers    
Inc. MS Salt and Light Homeschool 1 finishers    
Inc. St Francis Episcopal 3 finishers    
Inc. St Joseph (Bryan) 2 finishers    
Inc. MS St Thomas Episcopal 1 finishers    
Inc. Trinity Klein Lutheran 3 finishers    
 

Final Team Results - Girls

MS Girls Division 1

Team - River Oaks Baptist

Finish Position - 1

Team Score (places): 49

Team Score (times): 1:18:45.2

Ave Time:15:45.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 284 Evie Laskaris   3 3 14:33.8 14:33.8
2 279 Vivian Connelly   5 8 15:20.7 29:54.5
3 278 Logan Barrett   10 18 15:48.9 45:43.5
4 281 Catherine Hamner   14 32 16:16.9 1:02:00.4
5 285 Harper Wommack   17 49 16:44.8 1:18:45.2 0:22.9
6 282 Avery Hofstetter   (22)   17:12.0 1:35:57.3 0:50.1
7 280 Catherine Dick   (34)   20:13.5 1:56:10.8 3:51.6

Team - MS Providence Classical

Finish Position - 2

Team Score (places): 62

Team Score (times): 1:18:27.1

Ave Time:15:41.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 252 Savannah Ohmes   1 1 12:58.8 12:58.8
2 249 Sara Bachelder   2 3 14:16.2 27:15.0
3 251 Sara Kate Beno   13 16 16:15.6 43:30.7
4 254 Ava Witherspoon   20 36 17:03.7 1:00:34.4 0:41.8
5 250 Susanna Bachelder   26 62 17:52.6 1:18:27.1 1:30.7

Team - St. John Paul II Catholic School

Finish Position - 3

Team Score (places): 68

Team Score (times): 1:21:49.0

Ave Time:16:21.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 449 Roselynne Da Silva   4 4 15:15.1 15:15.1
2 451 Laura Lozano   7 11 15:32.7 30:47.8
3 448 Avery Cisneros   12 23 16:07.8 46:55.7
4 446 Gizel Atakan   18 41 16:54.0 1:03:49.7 0:32.1
5 447 Erica Beyer   27 68 17:59.3 1:21:49.0 1:37.4
6 452 Sofia Nguyen   (29)   18:24.5 1:40:13.6 2:02.6
7 450 Trinity Hajati Garcia   (35)   21:28.0 2:01:41.6 5:06.1

Team - MS Houston Homeschool Athletics

Finish Position - 4

Team Score (places): 97

Team Score (times): 1:29:44.2

Ave Time:17:56.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 106 Emma Morrissette   6 6 15:24.3 15:24.3
2 107 Ali Phillips   9 15 15:43.1 31:07.5
3 110 Amber Bowling   11 26 16:01.5 47:09.0
4 108 Becca Phillips   30 56 19:22.3 1:06:31.3 3:00.4
5 109 Kate Phillips   41 97 23:12.8 1:29:44.2 6:50.9

Team - MS Trinity Classical

Finish Position - 5

Team Score (places): 110

Team Score (times): 1:30:59.3

Ave Time:18:11.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 489 Sarah Hearn   8 8 15:35.1 15:35.1
2 488 Avery Campbell   15 23 16:17.0 31:52.2
3 491 Adi Horton   16 39 16:43.1 48:35.4 0:21.2
4 493 Allison Jordan   32 71 19:58.9 1:08:34.4 3:37.0
5 494 Maddie Jordan   39 110 22:24.8 1:30:59.3 6:02.9
6 492 Marion Hughes   (40)   22:47.1 1:53:46.4 6:25.2

Team - MS The Village

Finish Position - 6

Team Score (places): 129

Team Score (times): 1:32:01.0

Ave Time:18:24.2

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 471 Alice Ovchinnikov   19 19 17:01.4 17:01.4 0:39.5
2 469 Inabat Nigmetullina   21 40 17:08.3 34:09.8 0:46.4
3 472 Emmaline Strauss   25 65 17:51.8 52:01.6 1:29.9
4 470 Sonia Orellana Badilla   31 96 19:55.8 1:11:57.4 3:33.9
5 466 Suzanne Juillot   33 129 20:03.5 1:32:01.0 3:41.6
6 468 Shailee Mahajan   (38)   21:49.8 1:53:50.9 5:27.9
7 467 Emma Kay   (42)   23:48.5 2:17:39.4 7:26.6

Team - Our Savior Lutheran

Finish Position - 7

Team Score (places): 148

Team Score (times): 1:36:15.0

Ave Time:19:15.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 176 Diana Berry   23 23 17:15.7 17:15.7 0:53.8
2 182 Clementine Wells   24 47 17:17.3 34:33.0 0:55.4
3 180 Aurora Minois   28 75 18:22.9 52:56.0 2:01.0
4 179 Lily Luna   36 111 21:29.6 1:14:25.6 5:07.7
5 177 Colleen Crabtree   37 148 21:49.3 1:36:15.0 5:27.4
6 178 Allie Defoster   (43)   24:21.2 2:00:36.2 7:59.3

Team - Presbyterian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 208 Margaret Billipp   Less Than 5   16:39.2 16:39.2 0:17.3
2 209 Adelyn Goerig   Less Than 5   16:52.2 33:31.4 0:30.3
3 211 Isabella Vargas   Less Than 5   21:09.3 54:40.7 4:47.4
4 210 Reese Spears   Less Than 5   21:14.6 1:15:55.3 4:52.7

Team - MS Logos Prep

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 134 Caris Thomas   Less Than 5   15:26.5 15:26.5
2 133 Allyson Parry   Less Than 5   16:31.3 31:57.8 0:09.4
3 132 Haley Meek   Less Than 5   16:32.4 48:30.2 0:10.5

Team - MS Lutheran South Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 151 Jayde Barefield   Less Than 5   14:32.2 14:32.2
2 152 Amy Campbell   Less Than 5   15:35.5 30:07.7
3 153 Braelyn Hagge   Less Than 5   21:45.0 51:52.8 5:23.1

Team - St Francis Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 354 Hanna Barbouti   Less Than 5   14:29.5 14:29.5
2 355 Ashley Conoscenti   Less Than 5   14:51.7 29:21.2
3 356 Sarah Stringer   Less Than 5   17:56.0 47:17.3 1:34.1

Team - Trinity Klein Lutheran

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 527 Anna Schustereder   Less Than 5   16:09.4 16:09.4
2 523 Hailey Benson   Less Than 5   16:18.2 32:27.7
3 524 Lilly Bloch   Less Than 5   20:55.8 53:23.5 4:33.9

Team - St Joseph (Bryan)

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 381 Amelia Sullivan   Less Than 5   15:20.7 15:20.7
2 379 Bella Ribardo   Less Than 5   19:15.9 34:36.7 2:54.0

Team - MS Faith West Academy

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 76 Esther Bright   Less Than 5   16:42.4 16:42.4 0:20.5

Team - MS Rosehill Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 309 Kris Canales   Less Than 5   19:47.3 19:47.3 3:25.4

Team - MS Salt and Light Homeschool

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 323 Kinsley Bailey   Less Than 5   17:11.0 17:11.0 0:49.1

Team - MS St Thomas Episcopal

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 439 Sabrina Tamm   Less Than 5   25:49.2 25:49.2 9:27.3