Rotary Club of Katy Triathlon at Cane Island

Age Group Results

September 04, 2022


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Men: Top Finishers 1-39 40-99
Women: Top Finishers 1-39 40-99

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Katherine Proko Cypress TX 462 41 1 14:32.3 7:16/M 1 1:47.3 1 39:00.7 20.0mph 1 1:07.3 1 22:25.7 7:29/M 1:18:53.6
 
Top

Female 39 and Under

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 13 Sydni Oliver Houston TX 460 29 1 14:52.8 7:26/M 1 1:45.0 2 46:43.7 16.7mph 2 1:55.3 1 27:53.0 9:18/M 1:33:10.1
2 14 Catherine Comiskey Houston TX 444 33 2 17:05.6 8:33/M 4 3:08.3 1 44:13.5 17.6mph 5 2:21.5 2 29:22.1 9:47/M 1:36:11.3
3 22 Diana Keopraseuth Cypress TX 455 36 4 20:05.3 10:03/M 3 2:50.7 3 51:59.8 15.0mph 4 2:11.3 3 34:38.1 11:33/M 1:51:45.3
4 27 Sylvia Granillo Katy TX 451 37 5 22:23.4 11:12/M 5 4:19.4 4 1:04:45.6 12.0mph 3 2:08.8 4 41:07.3 13:42/M 2:14:44.6
5 28 Deborah Barrera Tomball TX 438 16                 6 2:19:49.5 46:37/M 2:19:49.5
6 32 Nora Berrones Richmond TX 439 38 3 19:04.0 9:32/M 2 1:47.3 5 1:15:48.7 10.3mph 1 1:45.3 5 52:04.2 17:21/M 2:30:29.7
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Tammy Grado The Woodlands TX 449 54 2 14:55.7 7:28/M 3 3:10.9 1 41:24.6 18.8mph 5 2:53.6 2 25:09.4 8:23/M 1:27:34.3
2 15 Maria Carmichael Galveston TX 442 48 3 16:32.4 8:16/M 2 1:56.1 3 51:50.4 15.0mph 1 1:09.7 3 25:38.1 8:33/M 1:37:07.0
3 17 Bobbi Stoner Tomball TX 464 47 5 19:35.5 9:48/M 4 3:21.6 2 50:35.6 15.4mph 2 2:16.6 5 31:04.0 10:21/M 1:46:53.4
4 23 Lindy Avila Cypress TX 436 50 4 19:22.3 9:41/M 6 4:14.4 4 55:06.2 14.2mph 6 3:40.0 4 30:58.6 10:20/M 1:53:21.6
5 24 Jennie Le Port Neches TX 457 43 1 14:53.7 7:27/M 5 3:58.4 6 1:09:38.3 11.2mph 4 2:26.0 1 24:53.6 8:18/M 1:55:50.2
6 30 Heather Tilghman Katy TX 466 46 6 31:30.4 15:45/M 1 0:28.7 5 1:00:20.8 12.9mph 3 2:17.8 6 48:33.9 16:11/M 2:23:11.8
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Justin Arnosky Richmond TX 435 34 1 11:31.7 5:46/M 1 1:14.1 1 32:02.6 24.3mph 1 0:58.7 1 19:09.3 6:23/M 1:04:56.6
 
Top

Male 39 and Under

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Clemente De La Cruz Katy TX 201 36 1 13:28.0 6:44/M 1 1:19.3 3 44:18.9 17.6mph 1 1:04.4 2 23:52.7 7:58/M 1:24:03.5
2 8 Flavious Rodriguez La Marque TX 463 29 2 14:22.6 7:11/M 2 1:52.0 5 46:33.6 16.8mph 2 1:11.8 1 22:51.4 7:37/M 1:26:51.6
3 10 Gilbert Martinez Houston TX 458 30 4 16:11.7 8:06/M 4 2:52.4 1 39:31.9 19.7mph 3 1:47.3 3 28:39.5 9:33/M 1:29:03.0
4 12 Jesus Erazo Houston TX 447 34 3 15:06.3 7:33/M 3 2:13.1 2 40:07.0 19.4mph 4 2:00.9 4 32:20.1 10:47/M 1:31:47.6
5 20 David Dang Tomball TX 445 31 6 22:50.4 11:25/M 6 3:40.0 4 45:57.7 17.0mph 6 4:01.5 5 34:54.7 11:38/M 1:51:24.4
6 31 John Keopraseuth Cypress TX 456 36 5 22:24.9 11:12/M 5 3:16.0 6 1:04:56.5 12.0mph 5 3:13.8 6 51:33.2 17:11/M 2:25:24.6
 
Top

Male 40 and Over

  Overall     ------------ Run 1 ------------ ------- T1 ------- ------------ Bike ------------ ------- T2 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Rate Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Brent Greska Katy TX 452 46 2 14:33.3 7:17/M 1 1:48.2 1 34:21.4 22.7mph 1 1:26.4 1 21:32.1 7:11/M 1:13:41.6
2 3 Paolo Biagi The Woodlands TX 440 51 1 14:04.5 7:02/M 2 2:09.1 3 37:02.0 21.1mph 2 1:32.0 3 23:45.6 7:55/M 1:18:33.3
3 6 Jim Clinebell Humble TX 443 58 4 15:45.3 7:53/M 4 2:24.2 4 39:28.7 19.8mph 4 1:57.9 4 26:02.3 8:41/M 1:25:38.6
4 7 Shane Baldon Sugar Land TX 437 51 5 17:01.5 8:31/M 6 2:30.8 2 36:37.1 21.3mph 3 1:49.1 5 28:29.2 9:30/M 1:26:28.0
5 11 Kevin Wood Cypress TX 469 43 3 14:34.0 7:17/M 9 3:42.7 7 43:56.7 17.7mph 11 4:01.8 2 23:32.5 7:51/M 1:29:47.9
6 16 Carey Stoner Tomball TX 465 45 9 20:03.5 10:02/M 7 2:45.8 5 42:27.1 18.4mph 6 2:16.2 6 31:54.6 10:38/M 1:39:27.4
7 18 Norm Grady Manvel TX 450 63 6 17:47.8 8:54/M 11 4:39.7 6 43:44.2 17.8mph 12 5:08.9 11 39:07.4 13:02/M 1:50:28.1
8 19 David Jen Richmond TX 453 48 8 19:23.1 9:42/M 12 5:34.5 8 47:42.2 16.4mph 10 3:52.7 7 34:08.0 11:23/M 1:50:40.8
9 21 Julio Vicente Houston TX 468 42 10 20:22.8 10:11/M 8 3:37.8 9 48:16.2 16.2mph 5 2:13.1 10 36:54.9 12:18/M 1:51:25.0
10 25 Joseph Palatka Sugar Land TX 461 71 11 24:39.3 12:20/M 5 2:26.7 10 52:42.2 14.8mph 9 2:34.0 9 35:50.8 11:57/M 1:58:13.2
11 26 Jimmy Boutte Spring TX 441 59 7 18:46.7 9:23/M 10 4:20.9 12 1:10:13.1 11.1mph 8 2:32.0 8 35:37.5 11:53/M 2:11:30.4
12 29 William Tilghman Katy TX 467 58 12 29:50.0 14:55/M 3 2:11.0 11 1:00:19.3 12.9mph 7 2:18.2 12 48:30.0 16:10/M 2:23:08.6