2022 Westfest Kolache 5K

Age Group Results

September 04, 2022



5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Stalker Abbott TX 189 16 26 22:36.9 7:18/M
Top

Female Grrandmaster Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Nichols Waco TX 260 53 43 24:18.0 7:50/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Clair Wise West TX 402 10 142 29:35.3 9:33/M
2 Kennedy Keel 572 9 147 29:51.8 9:38/M
3 Halle Craig Hillsboro TX 473 11 149 29:57.6 9:40/M
4 Perry Keel 571 7 170 30:58.7 10:00/M
5 Brianna Wines West TX 60 11 189 32:03.8 10:21/M
6 Jenna Allen Hewitt TX 474 12 209 33:05.0 10:40/M
7 Nevaeh Beltran Waco TX 500 6 224 33:47.3 10:54/M
8 Audrey Stone West TX 173 8 225 33:47.8 10:54/M
9 Allie Holy Lorena TX 409 12 235 34:08.3 11:01/M
10 Miller McPhaul Mc Gregor TX 517 7 239 34:19.2 11:04/M
11 Ella Decker Elm Mott TX 479 12 243 34:42.9 11:12/M
12 Harper Miller Axtell TX 469 11 245 34:45.4 11:13/M
13 Kendall Coffer West TX 290 12 259 35:32.0 11:28/M
14 Madeline Marek West TX 498 11 260 35:34.3 11:29/M
15 Kara Rogers West TX 270 10 262 35:39.2 11:30/M
16 Lola Jaska West TX 521 12 280 36:23.6 11:44/M
17 Madden Kate McPhaul Mc Gregor TX 516 10 285 37:17.3 12:02/M
18 Layla Rejcek Fredericksburg TX 84 7 307 38:24.9 12:24/M
19 Remy Roenfanz Robinson TX 16 12 324 39:31.2 12:45/M
20 Brianna Gonzalez Waco TX 77 10 335 40:22.0 13:01/M
21 Natalie Jenkins 549 10 345 41:08.5 13:16/M
22 Dinah Kaska Abbott TX 389 12 367 42:56.4 13:51/M
23 Emree Cary West TX 532 11 368 43:03.9 13:54/M
24 Katelyn Smith West TX 132 10 370 43:12.3 13:56/M
25 Ashton Foley West TX 491 11 371 43:21.8 13:59/M
26 Ella Scarborough Hillsboro TX 299 11 372 43:35.1 14:04/M
27 Evelyn Otis Hewitt TX 210 9 381 45:43.7 14:45/M
28 Victoria Holy Lorena TX 582 8 402 48:16.5 15:34/M
29 Alice Reneau Aquilla TX 158 8 409 49:03.8 15:50/M
30 Ava Morgan Garland TX 329 9 425 50:56.0 16:26/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Amelia Cole 540 13 37 23:41.9 7:39/M
2 Kyleigh Nugent 581 15 60 25:42.9 8:18/M
3 Briley Brown 575 14 63 25:52.0 8:21/M
4 Callie Clark Waco TX 503 14 75 26:29.4 8:33/M
5 Marley Miller West TX 182 13 94 27:31.1 8:53/M
6 Brooke Kazda West TX 460 13 95 27:31.2 8:53/M
7 Darbi Swan Hubbard TX 443 16 102 28:06.5 9:04/M
8 Brailyn Allen Abbott TX 454 14 125 28:57.1 9:20/M
9 Korbin Konarik Salado TX 484 15 176 31:19.9 10:06/M
10 Olivia Stalker Abbott TX 187 13 177 31:21.6 10:07/M
11 Laison Uptmor West TX 83 18 200 32:23.7 10:27/M
12 Maddison Uptmor West TX 82 18 202 32:24.8 10:27/M
13 Eleanor Otis Hewitt TX 208 14 203 32:35.3 10:31/M
14 Carlie Ponton Abbott TX 193 13 204 32:40.7 10:33/M
15 Nicole Enders West TX 160 16 216 33:23.3 10:46/M
16 Cheyenne Linder Abbott TX 184 14 295 37:45.5 12:11/M
17 Courtney Coffer West TX 288 18 360 42:32.6 13:43/M
18 Joslynn Farnsworth Waco TX 316 14 361 42:32.6 13:43/M
19 Mckenzie Hromadka Mt Calm TX 509 18 363 42:33.9 13:44/M
20 Madyson Hromadka Mt Calm TX 508 18 365 42:36.2 13:45/M
21 Savana Smith West TX 396 13 369 43:08.0 13:55/M
22 Alejandra Garcia Waco TX 417 18 411 49:25.5 15:57/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Vance Waco TX 410 19 30 23:08.0 7:28/M
2 Sarah Roessler Waco TX 385 23 58 25:41.5 8:17/M
3 Kameron Rhodes Wortham TX 527 24 93 27:30.6 8:52/M
4 Grace Banik West TX 392 24 163 30:46.0 9:56/M
5 Amy Nguyen 544 23 341 40:54.4 13:12/M
6 Rachel Coffer West TX 289 20 364 42:35.9 13:45/M
7 Ally Kaellubak 577 22 404 48:38.0 15:41/M
8 Gabby Veselka West TX 477 22 444 53:31.4 17:16/M
9 Katherine Marek Fort Worth TX 117 22 451 54:15.8 17:30/M
10 Paityn MacHac Penelope TX 497 21 460 54:54.1 17:43/M
11 Samantha Scarber Joshua TX 66 24 468 57:32.3 18:34/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jill Holub Frisco TX 372 28 77 26:53.8 8:41/M
2 Shyan Schulte West TX 322 25 99 27:47.6 8:58/M
3 Victoria Baier Waco TX 41 29 105 28:09.4 9:05/M
4 Zada Jones Spring TX 448 27 215 33:22.0 10:46/M
5 Hollie Neel Dallas TX 451 29 217 33:23.5 10:46/M
6 Savannah Casarez Aquilla TX 168 27 276 35:58.3 11:36/M
7 Madison Goforth 545 26 282 36:45.5 11:51/M
8 Genevieve Wander Katy TX 282 27 331 40:13.3 12:59/M
9 Alyson Bishoff Belton TX 419 26 356 42:08.0 13:36/M
10 Maggie Luna Frisco TX 434 28 373 43:36.9 14:04/M
11 Andrea Chadwell Sachse TX 214 28 390 46:05.9 14:52/M
12 Brianna Dulock West TX 175 28 412 49:37.7 16:01/M
13 Cheyne Miles Covington TX 124 28 415 50:01.5 16:08/M
14 Alicia Smith West TX 151 28 417 50:03.4 16:09/M
15 Heather Gross New Ulm TX 476 28 443 53:30.6 17:16/M
16 Blaine Poehls Stephenville TX 524 25 454 54:20.1 17:32/M
17 Alisa Jackson Hewitt TX 415 25 466 56:08.6 18:07/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Vanicek Austin TX 112 30 64 25:53.2 8:21/M
2 Lindsay Gummelt Waco TX 9 34 90 27:27.7 8:52/M
3 Anna Dulock West TX 93 30 109 28:15.7 9:07/M
4 Nastassia Keel West TX 357 32 114 28:22.0 9:09/M
5 Susan Walker Brenham TX 102 31 118 28:33.2 9:13/M
6 Ashley Brooks Wortham TX 526 30 128 29:03.1 9:22/M
7 Hollin Canady West TX 50 32 154 30:11.4 9:44/M
8 Jana Dvorsky Waco TX 264 33 173 31:02.1 10:01/M
9 Melissa Turley-Kocian Harker Heights TX 240 34 175 31:08.4 10:03/M
10 Elizabeth Cox Belton TX 98 34 185 31:54.7 10:18/M
11 Whitney Tanner West TX 81 31 201 32:24.2 10:27/M
12 Alyssa Van Vleet Mount Calm TX 199 31 230 34:02.7 10:59/M
13 Demitra Pawzun 543 31 274 35:56.9 11:36/M
14 Mary Grisham Waco TX 470 32 281 36:24.1 11:45/M
15 Hanna Nacol Dallas TX 161 33 283 37:05.3 11:58/M
16 Amanda Boles Tomball TX 308 34 310 38:44.2 12:30/M
17 Breannah Hackett Woodway TX 74 30 314 38:48.0 12:31/M
18 Samantha O'Hara Irving TX 444 32 347 41:18.8 13:20/M
19 Elizabeth Hykel Woodway TX 337 34 355 42:06.6 13:35/M
20 Drew Windham Italy TX 405 30 384 45:59.0 14:50/M
21 Becky Luvene Temple TX 368 33 421 50:32.4 16:18/M
22 Monica Morgan Garland TX 327 33 429 51:21.5 16:34/M
23 Judit Cerveny Roby TX 87 32 445 53:42.6 17:20/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Becky Stanford Austin TX 194 37 29 23:02.8 7:26/M
2 Sarah Honeycutt Belton TX 232 37 31 23:17.5 7:31/M
3 Stehanie Ross 554 36 62 25:49.1 8:20/M
4 Magen White Mc Gregor TX 466 36 73 26:25.7 8:32/M
5 Shannon Force Crawford TX 291 37 79 26:59.9 8:43/M
6 Kaytlyn Greene Woodway TX 326 36 81 27:09.5 8:46/M
7 Natalie Fontenot West TX 576 39 115 28:25.5 9:10/M
8 Bobbiette McAdoo Woodway TX 356 39 119 28:40.4 9:15/M
9 Lee Dougherty Temple TX 89 35 122 28:47.7 9:17/M
10 Erin Ruiz Waco TX 424 36 143 29:45.1 9:36/M
11 Denae Gerik Woodway TX 153 39 160 30:38.5 9:53/M
12 Emily Craig Hillsboro TX 472 39 161 30:38.7 9:53/M
13 Jessie Seiler Hewitt TX 104 35 167 30:50.4 9:57/M
14 Ayako Cosby Waco TX 367 35 182 31:39.5 10:13/M
15 Rachel Ramsey West TX 332 36 190 32:04.0 10:21/M
16 Amy Keel Georgetown 570 38 194 32:12.3 10:23/M
17 Meghann Bahanna 566 38 210 33:15.8 10:44/M
18 Jo Beheler Waco TX 352 37 218 33:29.9 10:48/M
19 Brooke Stone West TX 172 36 227 33:57.1 10:57/M
20 Brooke Jaster West TX 70 38 231 34:03.0 10:59/M
21 Kassie Harrington Waco TX 464 36 240 34:21.0 11:05/M
22 Jamie Jaska West TX 236 39 255 35:22.5 11:25/M
23 Saira Habel Waco TX 495 38 258 35:30.6 11:27/M
24 Jade Guillory Mc Gregor TX 505 37 271 35:55.9 11:35/M
25 Leonila Gonzalez Waco TX 432 39 288 37:18.4 12:02/M
26 Sherry Lenart West TX 475 38 290 37:29.1 12:06/M
27 Sarah Elliott Woodway TX 336 39 291 37:30.9 12:06/M
28 Reba Wise West TX 401 36 305 38:14.4 12:20/M
29 Kelly Kaska Abbott TX 388 36 322 39:23.5 12:42/M
30 Patricia Nichols Waco TX 40 35 326 39:44.9 12:49/M
31 Andrea Rejcek Fredericksburg TX 85 36 344 41:08.4 13:16/M
32 Rebecca Eubanks West TX 217 39 349 41:24.2 13:21/M
33 Ashley Kirkland Alvarado TX 351 35 357 42:08.8 13:36/M
34 Karla Farnsworth Waco TX 315 36 389 46:04.5 14:52/M
35 Serene Nelson Woodway TX 353 35 399 48:05.4 15:31/M
36 Casey Holy Lorena TX 408 36 401 48:16.5 15:34/M
37 Lindsey Reneau Aquilla TX 155 36 403 48:17.4 15:35/M
38 Marissa Templeton Woodway TX 281 38 427 51:05.1 16:29/M
39 Megan Dulock West TX 489 36 457 54:26.3 17:34/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Romero Waco TX 268 42 40 24:02.7 7:45/M
2 Stacie Davis Abbott TX 79 42 42 24:09.8 7:48/M
3 Elizabeth Senn Woodway TX 294 40 57 25:41.0 8:17/M
4 Misti Mostiller Waco TX 338 44 138 29:28.2 9:30/M
5 Amanda Smart Waco TX 42 41 151 30:06.7 9:43/M
6 Lynzee Clark Waco TX 502 40 159 30:34.9 9:52/M
7 Jacqueline Miller Aledo TX 446 40 162 30:44.0 9:55/M
8 Melody Stewart China Spring TX 487 42 197 32:22.3 10:27/M
9 Kristel Louis West TX 197 40 211 33:16.1 10:44/M
10 Amanda Scarborough Hillsboro TX 295 44 214 33:19.4 10:45/M
11 Amy Morris Hewitt TX 242 42 221 33:35.4 10:50/M
12 Brandi Newton Waco TX 314 43 223 33:40.2 10:52/M
13 Sarah Ranzinger West TX 125 42 233 34:04.7 11:00/M
14 Stephanie Lediner Hewitt TX 103 41 244 34:44.1 11:12/M
15 Sherry Kadlacek West TX 180 43 267 35:42.1 11:31/M
16 Magdalena Lucien 559 42 328 40:07.6 12:57/M
17 Sarah Wines West TX 58 44 332 40:14.9 12:59/M
18 Amanda Sullins Abbott TX 127 40 337 40:24.1 13:02/M
19 Jennifer Decker Elm Mott TX 478 41 346 41:17.0 13:19/M
20 Jennifer Farris Hewitt TX 134 44 350 41:40.4 13:27/M
21 Alison Marek West TX 499 40 380 45:41.0 14:44/M
22 Abbie Otis Hewitt TX 207 41 386 46:00.4 14:50/M
23 Amanda Hill Fort Worth TX 24 41 405 48:39.0 15:42/M
24 Rachel Arnold Templetemple TX 398 44 430 51:32.0 16:37/M
25 Megan Hromadka Mount Calm TX 507 43 442 53:16.7 17:11/M
26 Heather Townsend Joshua TX 64 43 469 57:36.8 18:35/M
27 Jessica Reed Penelope TX 496 44 475 59:58.3 19:21/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Candace Kapavik Waco TX 485 48 39 23:47.6 7:41/M
2 Kelly Clem Fort Worth TX 190 45 123 28:52.9 9:19/M
3 Nicki Seidensticker Woodway TX 303 49 134 29:19.0 9:27/M
4 Brandi Foster Hillsboro TX 511 46 153 30:08.6 9:43/M
5 Megan Henderson 580 46 179 31:28.9 10:09/M
6 Shelley Tompkins West TX 271 48 187 31:56.9 10:18/M
7 Jill Hultquist Clifton TX 450 45 193 32:12.2 10:23/M
8 Alice Meek Mc Gregor TX 380 49 195 32:15.2 10:24/M
9 Elizabeth Manriquez Woodway TX 241 48 228 33:59.3 10:58/M
10 Debbie Gerik Waco TX 235 45 234 34:07.1 11:00/M
11 Jennifer Ordner Temple TX 38 49 286 37:17.4 12:02/M
12 Stephany Williams Lorena TX 365 49 308 38:41.1 12:29/M
13 Gloria Cotton Waco TX 317 45 309 38:43.2 12:29/M
14 Kara Kotlarz Hillsboro TX 301 45 315 38:50.3 12:32/M
15 Amy Roenfanz Robinson TX 18 49 325 39:38.5 12:47/M
16 Courtney Dodd Bryan TX 358 45 339 40:51.2 13:11/M
17 Christina Melveney West TX 113 46 353 41:59.4 13:33/M
18 Jj Flores Austin TX 100 45 396 47:26.9 15:18/M
19 Nicole Crain Hillsboro TX 116 45 423 50:51.5 16:24/M
20 Stephanie Johnson Hillsboro TX 369 47 424 50:51.6 16:24/M
21 Luciana Smith Waco TX 395 46 467 57:22.5 18:30/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Melinda Hedrick Woodway TX 263 50 132 29:14.5 9:26/M
2 Jennifer Foster Lee Balch Springs TX 331 54 164 30:46.4 9:56/M
3 Vanessa Foster Conroe TX 139 51 165 30:46.4 9:56/M
4 Julie Casas Ennis TX 494 52 205 32:41.7 10:33/M
5 Kelly Michaels Waco TX 404 53 212 33:16.3 10:44/M
6 Becky Phillips Waco TX 341 52 241 34:22.3 11:05/M
7 Patricia Russell Bryan TX 285 53 246 34:45.9 11:13/M
8 Lisa Hasty Arlington TX 467 51 247 34:48.1 11:14/M
9 Rhonda Johnson Mc Gregor TX 206 54 249 34:59.9 11:17/M
10 Kim Tsutsui Arlington TX 374 54 273 35:56.7 11:36/M
11 Beatriz Garay Waco TX 431 50 287 37:17.7 12:02/M
12 Lisa Mazur Austin TX 442 52 293 37:34.1 12:07/M
13 Angie Crews Springtown TX 250 50 297 37:58.1 12:15/M
14 Brandy Janek West TX 106 50 302 38:06.6 12:18/M
15 Torie Banik West TX 391 51 304 38:14.3 12:20/M
16 Darlene Gorhum 556 52 323 39:26.0 12:43/M
17 Sandra Boles West TX 259 54 340 40:52.4 13:11/M
18 Tamra Acierni Waco TX 435 53 362 42:33.9 13:44/M
19 Jonann White Austin TX 441 50 383 45:53.0 14:48/M
20 Lisabeth Flores Austin TX 170 51 397 47:27.7 15:19/M
21 Donna Sepeda Westwest TX 192 52 413 49:39.5 16:01/M
22 Debbie Scott Waco TX 244 51 414 49:39.6 16:01/M
23 Renee Ochoa Temple TX 223 52 420 50:27.2 16:17/M
24 Sunny Kohlman Hillsborohillsboro TX 528 51 422 50:45.2 16:22/M
25 Tracy Norman West TX 174 52 432 51:34.7 16:38/M
26 Kris Uptmor West TX 504 53 440 52:53.4 17:04/M
27 Sandy Atkins Waco TX 412 54 446 53:55.0 17:24/M
28 Patti Rankin Wimberley TX 318 52 447 54:11.4 17:29/M
29 Kathleen Ferreira Wesley Chapel FL 383 54 480 1:02:09.1 20:03/M
30 Charissa Hadley-Mcgilton West TX 453 50 487 1:07:37.3 21:49/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peggy Wayne Mc Gregor TX 32 56 78 26:56.6 8:42/M
2 Mary Wolf West TX 146 59 96 27:38.6 8:55/M
3 Lisa Hoelscher Lorenalorena TX 538 58 97 27:39.2 8:55/M
4 Krisann Kent China Spring TX 52 58 124 28:56.7 9:20/M
5 Monica Williamson Arlington TX 457 59 150 30:00.9 9:41/M
6 Terri Lyles Elmo TX 67 55 198 32:23.0 10:27/M
7 Joan Vanicek Temple TX 119 58 242 34:33.3 11:09/M
8 Mary Beth Dulock West TX 92 59 254 35:10.7 11:21/M
9 Carol Colley Dallas TX 273 55 279 36:11.9 11:41/M
10 Brigette Powers Hurst TX 69 58 294 37:36.6 12:08/M
11 Joanne Avanti Millsap TX 536 55 298 38:03.2 12:17/M
12 Carol Kimmel Killeen TX 330 59 313 38:46.9 12:31/M
13 Cindy Woodward Irving TX 37 59 348 41:20.5 13:20/M
14 Mimi Hutyra Grapevine TX 222 57 354 42:06.3 13:35/M
15 Franci Rogers Waco TX 246 55 376 44:27.8 14:21/M
16 Lydia Merritt Waco TX 462 59 394 47:22.0 15:17/M
17 Diana Dziedzic Waco TX 416 56 408 48:52.5 15:46/M
18 Lisa Nors West TX 150 58 419 50:25.5 16:16/M
19 Martha Montgomery Abbott TX 254 58 433 51:53.5 16:44/M
20 Laura Nelson Eastland TX 200 55 448 54:13.0 17:29/M
21 Peggy Cunningham Bruceville TX 47 56 453 54:17.3 17:31/M
22 Kimberly Nors Georgetown TX 233 55 463 55:27.5 17:53/M
23 Ann Abell Wesley Chapel FL 384 58 479 1:02:07.2 20:02/M
24 Kirsta Nigro Little Rock AR 339 58 481 1:02:37.8 20:12/M
25 Michele Heyman West TX 533 58 488 1:07:41.8 21:50/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kay Williams 568 62 106 28:14.3 9:07/M
2 Kimberly Baum Duncanville TX 387 64 146 29:50.3 9:38/M
3 Diane Force Burleson TX 292 63 219 33:30.5 10:49/M
4 Ollie Jackson Hurst TX 110 60 263 35:39.3 11:30/M
5 Mlinda McGuire Robinson TX 195 64 266 35:41.9 11:31/M
6 Sandy White Mc Gregormcgregor TX 519 62 269 35:47.5 11:33/M
7 Randi Castanuela Lake Dallas TX 216 60 277 36:00.5 11:37/M
8 Terri Jones Austin TX 130 63 300 38:05.3 12:17/M
9 Leigh Martinez Waco TX 284 61 317 38:59.8 12:35/M
10 Debbie Lillick Abilene TX 249 64 318 39:02.5 12:36/M
11 Ann Garrett Lorena TX 136 63 321 39:22.7 12:42/M
12 Angie Whitney Valley Mills TX 426 62 327 40:01.0 12:55/M
13 Rhonda Capron Woodway TX 428 61 329 40:08.4 12:57/M
14 Petra Ashleman Waco TX 186 64 336 40:23.7 13:02/M
15 Sharon Campbell Bynum TX 348 64 351 41:49.4 13:30/M
16 Mary Hodgkinson West TX 420 62 375 44:21.8 14:19/M
17 Kandy Faris Whitney TX 480 60 387 46:00.4 14:50/M
18 Rhonda Dameron Mc Gregor TX 262 60 416 50:01.6 16:08/M
19 Kitty Ramzy Dallas TX 57 63 437 52:43.4 17:00/M
20 Paula Trojacek Ennis TX 94 62 438 52:44.1 17:01/M
21 Mary Daugherty Balch Springs TX 323 64 441 53:01.6 17:06/M
22 Janet Ramsey West TX 224 64 477 1:00:24.5 19:29/M
23 Georgia Harding Joshua TX 63 63 489 1:09:46.5 22:31/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beverly Dehart Fort Worth TX 397 66 152 30:08.0 9:43/M
2 Kathleen Kaska 553 69 168 30:51.3 9:57/M
3 Donna Parrish Purdon TX 265 67 278 36:08.6 11:40/M
4 Tina Davis Hillsboro TX 137 65 382 45:48.1 14:47/M
5 Carol Stank Fort Worth TX 101 66 391 46:50.6 15:07/M
6 Denise Cadell Austin TX 455 65 398 47:52.8 15:27/M
7 Emma Mitros Diamondhead MS 312 66 410 49:05.4 15:50/M
8 Sheri Rann Fort Worth TX 135 65 452 54:16.0 17:30/M
9 Becky Diefenderfer Joshua TX 19 65 476 1:00:04.8 19:23/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Terry Ann Garrett Hillsboro TX 73 72 316 38:57.1 12:34/M
2 Carmen Long Round Rock TX 21 74 334 40:19.7 13:01/M
3 Candy Bishoff Morganís Point Resort TX 176 71 431 51:34.0 16:38/M
4 Betty Harris Round Rock TX 22 70 434 52:17.2 16:52/M
5 Theresa Mooney Austin TX 302 70 471 57:57.8 18:42/M
6 Katharine Matthys Hubbard TX 33 70 483 1:02:55.8 20:18/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Barbara Bowen Lewisville TX 221 78 378 45:17.6 14:37/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Kaplan Sunrise Beach TX 177 83 289 37:27.3 12:05/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Snider Hewitt TX 121 48 1 17:19.7 5:35/M
Top

Male Grrandmaster Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pompilio Romero Waco 574 51 4 19:50.5 6:24/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Will Banik West TX 393 12 76 26:36.2 8:35/M
2 Jaxon Jaska West TX 238 11 92 27:30.0 8:52/M
3 Trevor Kaska Abbott TX 390 10 107 28:15.1 9:07/M
4 Ethan Ramsey West TX 333 10 126 28:58.1 9:21/M
5 Anderson Tidwell 552 12 158 30:31.1 9:51/M
6 Ross Bohannan 567 12 183 31:49.8 10:16/M
7 Sam Louis West TX 198 12 184 31:50.6 10:16/M
8 Kenneth Allen 583 10 268 35:44.1 11:32/M
9 Mason Ramsey West TX 335 11 284 37:08.6 11:59/M
10 William Davis Hillsboro TX 138 10 379 45:26.4 14:39/M
11 Lucas Reneau Aquilla TX 157 11 392 46:52.5 15:07/M
12 Nick Townsend Joshua TX 65 11 470 57:54.4 18:41/M
13 John Joseph McPhaul Mc Gregormcgregor TX 520 5 472 59:00.5 19:02/M
14 Elijah Cerveny 546 10 484 1:04:30.8 20:49/M
15 Francisco Cerveny 547 5 486 1:05:17.0 21:04/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Gerik West TX 506 17 2 19:36.6 6:20/M
2 Michael Ryman Hubbardhubbard TX 439 18 3 19:45.7 6:23/M
3 Maximus Stalker Abbott TX 188 15 7 20:10.7 6:31/M
4 Hunter Petter 579 13 16 21:16.6 6:52/M
5 Chasin Smith West TX 131 17 20 21:38.8 6:59/M
6 Barrett Compton West TX 88 14 22 22:04.0 7:07/M
7 Michael Nors West TX 563 18 24 22:20.7 7:13/M
8 Tanner Jaster West TX 71 16 34 23:35.2 7:37/M
9 Cole Davis West TX 261 16 35 23:35.3 7:37/M
10 Carson Kotlarz Hillsboro TX 297 15 50 25:09.4 8:07/M
11 Holden Sinkule West TX 219 15 51 25:16.8 8:09/M
12 Luke Scarborough Hillsboro TX 300 13 52 25:28.4 8:13/M
13 Bruce Kent West TX 493 13 66 26:00.0 8:23/M
14 Brayden Wines West TX 59 13 68 26:02.6 8:24/M
15 Evan Herridge Austin TX 154 14 71 26:23.3 8:31/M
16 Liam Primrose West TX 531 18 72 26:24.4 8:31/M
17 Ty Roenfanz Robinson TX 17 15 83 27:13.5 8:47/M
18 Parker Kotlarz Hillsboro TX 296 17 91 27:29.7 8:52/M
19 Jacob Vesuka 569 15 108 28:15.5 9:07/M
20 Isaac Vicars 562 13 111 28:18.6 9:08/M
21 Zare Meinen 565 17 112 28:19.6 9:08/M
22 Tanner Kotlarz Hillsboro TX 298 13 116 28:26.2 9:10/M
23 Jesse Ryman Hubbardhubbard TX 440 16 137 29:24.8 9:29/M
24 Parker Kadlacek West TX 181 15 139 29:30.1 9:31/M
25 Evan Stewart West TX 252 18 199 32:23.1 10:27/M
26 Mako Gaytan Waco TX 109 14 213 33:19.3 10:45/M
27 Riley Peters Robinson TX 111 13 456 54:22.9 17:33/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Luke Cortez 548 19 5 20:03.4 6:28/M
2 Conner Hutyra Austin TX 141 23 27 22:48.7 7:22/M
3 Ben Primrose West TX 530 21 56 25:40.5 8:17/M
4 Jairo Romero Waco TX 267 20 59 25:42.7 8:18/M
5 Alexis Serrano Waco TX 418 19 67 26:01.4 8:24/M
6 George Berger 558 19 155 30:22.6 9:48/M
7 Jimmy Duarte Meridian TX 436 24 449 54:13.5 17:30/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Cameron Wolf West TX 148 25 9 20:29.6 6:37/M
2 Ryan Roessler Fort Worth TX 178 27 10 20:47.1 6:42/M
3 Zane Boles Flint TX 355 26 80 27:06.4 8:45/M
4 Xoaquin Tucker Waco TX 425 27 100 27:53.2 9:00/M
5 Zach Larson Austin TX 386 25 104 28:07.7 9:04/M
6 Smitty Owens Hewitt TX 349 29 127 29:02.9 9:22/M
7 Ronnie Agpalza Aquilla TX 537 25 220 33:32.6 10:49/M
8 Connor Jones Spring TX 449 25 222 33:36.9 10:51/M
9 Brent Turnbough 542 28 272 35:56.4 11:36/M
10 Payton Casarez Aquilla TX 169 26 275 35:57.9 11:36/M
11 Sterling Sykora Katy TX 283 27 330 40:12.0 12:58/M
12 Payton Snokhous Abbott TX 492 27 358 42:12.3 13:37/M
13 Cody Chadwell Sachse TX 215 28 388 46:04.1 14:52/M
14 Cody Poehls Eddy TX 523 27 455 54:21.5 17:32/M
15 Kenneth Martin Elm Mott TX 427 26 461 55:08.7 17:47/M
16 Andrew Payne Hewitt TX 414 28 465 56:07.8 18:06/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Quintero Woodway TX 293 32 8 20:22.8 6:34/M
2 Angel Muniz Waco TX 287 32 18 21:32.8 6:57/M
3 Ricardo Altahif Waco TX 251 32 21 22:03.4 7:07/M
4 Justin Rgcer 555 33 41 24:04.0 7:46/M
5 Cameron Cadenhead West TX 4 31 44 24:26.4 7:53/M
6 Christopher Busby 539 32 65 25:55.2 8:22/M
7 Justin Estrada Waco TX 346 34 89 27:21.6 8:50/M
8 Cody Rosenblatt West TX 309 34 103 28:06.5 9:04/M
9 Tyler Rodriquez Hewitt TX 514 33 110 28:17.8 9:08/M
10 Dillon Hutyra Houston TX 152 30 117 28:28.3 9:11/M
11 Casey Rosenblatt Dallas TX 452 30 229 34:02.6 10:59/M
12 Angel Garced Mc Gregor TX 421 31 377 44:49.0 14:27/M
13 Matthew Kirkland Alvarado TX 350 32 393 47:09.6 15:13/M
14 Steven Martinez Frisco TX 433 33 436 52:30.3 16:56/M
15 Caleb Grisham Waco TX 471 30 473 59:01.6 19:02/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brad Buckles Mansfield TX 185 37 28 23:00.9 7:25/M
2 Mark Mather Hewitt TX 342 36 38 23:42.4 7:39/M
3 Larry Kocian Harker Heights TX 239 37 45 24:31.0 7:55/M
4 Robert Hamilton Belton TX 231 37 46 24:33.3 7:55/M
5 Zack Boles Tomball TX 307 35 54 25:32.8 8:14/M
6 Eric Nichols Woodway TX 39 38 55 25:35.1 8:15/M
7 Josh Simmons Belton TX 99 35 85 27:16.9 8:48/M
8 Andrew Wesolick Waco TX 310 35 86 27:17.1 8:48/M
9 Kevin Wise West TX 400 38 141 29:33.2 9:32/M
10 Heath Keel Georgetown 573 38 169 30:56.9 9:59/M
11 Johnny Ramsey West TX 334 37 178 31:27.5 10:09/M
12 Jonathan Hackett Waco TX 76 36 311 38:45.2 12:30/M
13 Rashad Adams Waco TX 75 38 319 39:18.9 12:41/M
14 John Battles Waco TX 31 37 342 40:55.7 13:12/M
15 Brad Dulock West TX 490 35 400 48:06.9 15:31/M
16 Blake Hill Fort Worth TX 25 35 407 48:39.4 15:42/M
17 Jeffrey Morgan Garland TX 328 35 426 50:59.8 16:27/M
18 Joseph Nors Hubbard TX 44 39 462 55:26.9 17:53/M
19 Eric Nors Hubbard TX 43 37 464 55:27.6 17:53/M
20 Justin Cerveny Roby TX 86 37 485 1:04:37.0 20:51/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Enrique Gallegos Waco TX 379 43 12 21:06.4 6:49/M
2 Chase Yankie 541 41 88 27:19.4 8:49/M
3 Lupe Llanas Waco TX 535 44 101 27:59.5 9:02/M
4 Matthew Biles West TX 55 40 113 28:22.0 9:09/M
5 John Vorderkunz Waco TX 7 43 120 28:42.4 9:16/M
6 Justin Dougherty Temple TX 90 41 131 29:11.4 9:25/M
7 Zach Davis Abbott TX 80 42 133 29:16.8 9:27/M
8 Jon Coker Abbott TX 149 43 144 29:45.5 9:36/M
9 Chris Clifton West TX 253 40 156 30:29.7 9:50/M
10 Brent Peterson Belton TX 447 42 174 31:02.3 10:01/M
11 Howard Tompkins West TX 272 41 186 31:56.3 10:18/M
12 Eric Stewart China Spring TX 488 41 196 32:21.6 10:26/M
13 Ben Otis Hewitt TX 209 44 206 32:46.8 10:34/M
14 Jeffrey Outlaw Woodway TX 212 40 257 35:27.2 11:26/M
15 Fred Dodd Bryan TX 359 44 333 40:18.9 13:00/M
16 Nicholas Burns Cameron TX 144 41 352 41:53.0 13:31/M
17 Christopher McPhaul Mc Gregor TX 515 40 474 59:03.1 19:03/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ventura Gallegos Bruceville TX 378 48 11 21:05.5 6:48/M
2 Claudio Guerra Waco TX 126 49 13 21:10.6 6:50/M
3 Tracy Moon Riesel TX 399 47 23 22:19.1 7:12/M
4 Marco Antonio Romero Waco TX 266 45 32 23:19.7 7:32/M
5 Joaquin Gonzalez Waco TX 78 46 36 23:39.7 7:38/M
6 Mark Janek West TX 107 46 47 24:49.6 8:01/M
7 Dave Helms Denton TX 133 49 61 25:47.8 8:19/M
8 Troy Roenfanz Waco TX 15 47 87 27:18.4 8:49/M
9 Ben Cowan Hillsboro TX 114 45 130 29:11.1 9:25/M
10 Craig Tidwell 551 49 171 31:00.5 10:00/M
11 Jason Eubanks West TX 218 45 188 32:00.0 10:19/M
12 Patrick Lednicky West TX 306 49 250 35:07.7 11:20/M
13 Michael Rogers West TX 269 47 264 35:40.1 11:30/M
14 Diane Konarik Salado TX 483 45 265 35:41.0 11:31/M
15 Ray Jaska West TX 522 48 296 37:50.2 12:12/M
16 Jeffrey Nors Penelope TX 230 47 303 38:13.9 12:20/M
17 John Jaska West TX 237 46 359 42:27.9 13:42/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Fernando Garcia Waco TX 343 52 17 21:18.4 6:52/M
2 Jose Hernandez Waco TX 345 54 33 23:31.7 7:35/M
3 Sergiu Tofanel 564 51 49 24:52.9 8:02/M
4 Steve Jones Carrollton TX 459 52 181 31:38.8 10:13/M
5 Wesley Knapek Hutto TX 534 51 191 32:04.8 10:21/M
6 Jim Seidensticker Woodway TX 304 51 236 34:12.3 11:02/M
7 Thomas Ames Fort Worth TX 191 51 251 35:07.8 11:20/M
8 Sonny Tlustos Elm Mott TX 226 51 252 35:08.2 11:20/M
9 Chris Wong Arlington TX 373 52 261 35:36.4 11:29/M
10 Paul Primrose Pratt KS 529 52 270 35:50.0 11:34/M
11 Edward Reyes Waco TX 463 50 395 47:22.9 15:17/M
12 David Marek West TX 35 54 450 54:15.1 17:30/M
13 Steve Dupuy West TX 171 50 458 54:28.2 17:34/M
14 Lloyd Leverett Cleburne TX 1 53 459 54:52.8 17:42/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kachy Gaytan Waco TX 108 55 6 20:09.1 6:30/M
2 Camerino Garcia Waco TX 344 57 15 21:14.0 6:51/M
3 Dave Ross Beaverton 557 55 19 21:32.8 6:57/M
4 Bill Lee Dallas 550 57 48 24:51.8 8:01/M
5 Mitch Bennett Mc Gregor TX 27 57 53 25:29.5 8:13/M
6 Floyd Wolf West TX 147 55 84 27:13.8 8:47/M
7 Pat Atkins Waco TX 411 57 98 27:45.9 8:57/M
8 James Jennings Sachse TX 213 55 135 29:20.2 9:28/M
9 David Ruiz Waco TX 423 58 157 30:30.0 9:50/M
10 Keith Boles West TX 258 57 172 31:01.7 10:01/M
11 Darrell Evans Teague TX 105 59 208 33:02.3 10:39/M
12 Greg Hutyra Grapevine TX 220 58 312 38:45.3 12:30/M
13 Joe Windham Italy TX 406 57 385 46:00.1 14:50/M
14 Danny Kadlubar 578 56 406 48:39.0 15:42/M
15 Eric Trojacek Ennis TX 95 59 435 52:27.4 16:55/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pete Martinez Mexia TX 468 62 14 21:10.8 6:50/M
2 Rich Jones Austin TX 129 61 25 22:23.3 7:13/M
3 Henryk Wozniczka Fort Worth TX 407 60 69 26:07.1 8:26/M
4 Don Bland Woodway TX 525 64 140 29:32.8 9:32/M
5 Tim Nemec Mount Calm TX 513 60 145 29:47.4 9:37/M
6 George Chave Fort Worth TX 48 63 226 33:53.9 10:56/M
7 James Rejcek Fort Worth TX 179 63 232 34:04.7 11:00/M
8 Brent Harris Bryan TX 286 63 248 34:48.8 11:14/M
9 Robert Rogers Waco TX 245 61 253 35:09.3 11:20/M
10 David Sterling Waco TX 234 60 320 39:19.9 12:41/M
11 Clay Davis Hillsboro TX 364 62 338 40:27.0 13:03/M
12 Mitch Montgomery Abbott TX 255 60 343 41:05.3 13:15/M
13 Crash Murphy Hurst TX 68 60 374 43:51.0 14:09/M
14 Eugene O'Brien West TX 2 64 428 51:11.0 16:31/M
15 Arnold Ramsey West TX 225 64 478 1:00:25.5 19:30/M
16 Keith Nigro Little Rock AR 340 60 482 1:02:46.6 20:15/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Doug Hennig Clifton TX 510 66 74 26:28.0 8:32/M
2 David Partridge Richmondrichmond TX 51 69 129 29:06.0 9:23/M
3 Will Kapavik Waco TX 486 65 136 29:23.0 9:29/M
4 Tim Lillick Abilene TX 248 67 148 29:55.0 9:39/M
5 Lee Murray Hewitt TX 142 69 180 31:36.8 10:12/M
6 Edward Snider West TX 167 68 237 34:12.4 11:02/M
7 John White Mc Gregor TX 518 65 238 34:18.8 11:04/M
8 Steve Fitzpatrick Dallas TX 403 69 256 35:25.3 11:26/M
9 Mike Cosby Waco TX 366 65 292 37:34.0 12:07/M
10 Ralph Getman Waco TX 465 69 299 38:05.3 12:17/M
11 William Johnston Austin TX 456 65 301 38:05.9 12:17/M
12 David Ramzy Dallas TX 56 66 439 52:44.3 17:01/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jimmy Parker Grand Prairie TX 115 71 70 26:11.7 8:27/M
2 Larry Lichnovsky Arlington TX 118 74 82 27:11.5 8:46/M
3 Robert Grantham Bridgeport TX 561 72 166 30:49.9 9:57/M
4 Steven Schwarz Woodway TX 422 71 306 38:15.6 12:21/M
5 Steven Parker Hillsboro TX 280 70 418 50:14.8 16:13/M
Top

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Johnson Arlington TX 347 76 121 28:47.6 9:17/M
2 Mike Lozano Arlington TX 413 76 192 32:08.4 10:22/M
3 Dennis Alston Calvert TX 243 79 207 32:48.4 10:35/M
4 John Ross Fort Worth TX 382 75 366 42:36.6 13:45/M