Cooper Dragon XC Invite 2022

September 03, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys JV

HS


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    277  Collin Scamp-Gross    Northland Christian                    11:14.50  5:37/M        
    2  (< 5)     63  Noah Norrell          Brazosport Christian                   11:20.54  5:40/M        
    3      2    407  Alex Lauzon           St Thomas                              11:25.10  5:43/M        
    4      3    371  Shiv Khera            St John's                              11:26.55  5:43/M        
    5      4    368  Horatio Wilcox        St John's                              11:26.69  5:43/M        
    6      5    416  Jonah Poizat          St Thomas                              11:31.12  5:46/M        
    7      6    370  John Eikenburg        St John's                              11:59.35  6:00/M        
    8      7    374  Aaron Wu              St John's                              12:04.75  6:02/M        
    9      8    373  Quentin Nicholson     St John's                              12:07.05  6:04/M        
   10      9     12  Tucker Ridenhour      Aggieland Home School                  12:07.17  6:04/M        
   11     10    418  Tommy Rzasnicki       St Thomas                              12:15.35  6:08/M        
   12  (< 5)     62  Jake Butler           Brazosport Christian                   12:17.03  6:09/M        
   13     11    399  Matthew Chung         St Thomas                              12:17.41  6:09/M        
   14     12    271  Aiden Buchannan       Northland Christian                    12:20.31  6:10/M        
   15     13      9  Dylan Darst           Aggieland Home School                  12:34.54  6:17/M        
   16     14    206  Ben Hemmert           John Cooper                            12:35.94  6:18/M        
   17     15    403  Augustus Hendricks    St Thomas                              12:37.70  6:19/M        
   18     16     16  Isaac Hindman         Aggieland Home School                  12:39.99  6:20/M        
   19  (< 5)     44  Demir Dilci           Awty International                     12:41.33  6:21/M        
   20  (< 5)     86  Killian Makin         Covenant Christian (Conroe)            12:43.18  6:22/M        
   21  (< 5)     46  Louis Moncla          Awty International                     12:46.52  6:23/M        
   22     17     59  Elijah Tong           Brazos Christian                       12:50.80  6:25/M        
   23     18    216  Neil Powlen           John Cooper                            12:56.88  6:28/M        
   24     19    408  Santiago LLamas       St Thomas                              13:01.58  6:31/M        
   25  (< 5)     45  Lukas Lindhorst       Awty International                     13:01.82  6:31/M        
   26     20    367  Topher McCord         St John's                              13:06.43  6:33/M        
   27     21    202  Travis Barron         John Cooper                            13:10.92  6:35/M        
   28     22    211  Logan Payne           John Cooper                            13:12.18  6:36/M        
   29     23    236  Isaac Davis           Legacy Prep Christian Academy          13:13.05  6:37/M        
   30     24    369  Jonathan Dokupil      St John's                              13:14.21  6:37/M        
   31     25     57  Levi Heifrin          Brazos Christian                       13:14.55  6:37/M        
   32     26    278  Wesley Sotiropoulos   Northland Christian                    13:17.57  6:39/M        
   33     27     15  Jeremy Grant          Aggieland Home School                  13:19.28  6:40/M        
   34     28    414  Logan Peterman        St Thomas                              13:19.41  6:40/M        
   35     29     10  Jacob Evans           Aggieland Home School                  13:20.58  6:40/M        
   36  (< 5)    432  Siddarth Reddy        The Village                            13:21.21  6:41/M        
   37  (> 7)    400  Everett Denson        St Thomas                              13:22.03  6:41/M        
   38     30    237  Jacob Tautfest        Legacy Prep Christian Academy          13:23.81  6:42/M        
   39  (< 5)     61  Dylan Butler          Brazosport Christian                   13:24.18  6:42/M        
   40  (> 7)    417  Parker Reeves         St Thomas                              13:28.79  6:44/M        
   41  (< 5)     83  Samuel Saucedo        Covenant Academy                       13:36.24  6:48/M        
   42  (< 5)     84  Evan Jasper           Covenant Christian (Conroe)            13:37.95  6:49/M        
   43  (> 7)    411  Jonah Moore           St Thomas                              13:39.07  6:50/M        
   44     31    209  Pablo Osio-Llerenes   John Cooper                            13:44.18  6:52/M        
   45  (> 7)    398  Armando Campos        St Thomas                              13:46.38  6:53/M        
   46     32    208  Kane Oliphant         John Cooper                            13:47.04  6:54/M        
   47     33    144  Emmanuel Muniz        Houston YES Prep East End              13:49.68  6:55/M        
   48     34    215  Griffin Herring       John Cooper                            13:52.57  6:56/M        
   49     35    276  Walker Moores         Northland Christian                    13:52.77  6:56/M        
   50  (> 7)    420  Michael Trevino       St Thomas                              13:53.33  6:57/M        
   51  (< 5)     82  Caleb Mathew          Covenant Academy                       13:54.73  6:57/M        
   52  (< 5)    170  Matthew Blest         Humble Christian                       13:57.92  6:59/M        
   53  (> 7)    413  William Patout        St Thomas                              13:59.90  7:00/M        
   54  (> 7)    401  Gavin DiBella         St Thomas                              14:00.37  7:00/M        
   55     36     14  Noah Stokley          Aggieland Home School                  14:05.73  7:03/M        
   56     37     99  Sebastian Najera      Cristo Rey Jesuit College Prep         14:06.31  7:03/M        
   57  (> 7)    397  Richard Brush         St Thomas                              14:06.71  7:03/M        
   58     38     58  Benjamin Lemons       Brazos Christian                       14:08.24  7:04/M        
   59     39    273  Carrson Hernandez     Northland Christian                    14:09.61  7:05/M        
   60  (> 7)    415  William Plante        St Thomas                              14:13.03  7:07/M        
   61  (> 7)    210  Aarav Panjwani        John Cooper                            14:15.51  7:08/M        
   62  (< 5)    291  Luke Guidry           Salt and Light Homeschool              14:15.88  7:08/M        
   63  (> 7)    409  Christopher Martinez  St Thomas                              14:17.47  7:09/M        
   64  (< 5)     48  Declan Rennick        Awty International                     14:17.76  7:09/M        
   65     40    235  Daniel Brown          Legacy Prep Christian Academy          14:22.90  7:11/M        
   66  (< 5)    431  Jamie Owusu           The Village                            14:25.00  7:13/M        
   67  (< 5)     85  Joshua Fullerton      Covenant Christian (Conroe)            14:31.97  7:16/M        
   68     41     98  Fabian Jimenez        Cristo Rey Jesuit College Prep         14:32.02  7:16/M        
   69  (> 7)    212  Evan Schorzman        John Cooper                            14:35.89  7:18/M        
   70     42     18  William Rychetsky     Aggieland Home School                  14:37.00  7:19/M        
   71  (> 7)    213  Sean Wene             John Cooper                            14:41.35  7:21/M        
   72  (> 7)    214  Jaiden Briscoe        John Cooper                            14:44.00  7:22/M        
   73  (> 7)    207  Lynn Hytet            John Cooper                            14:44.85  7:22/M        
   74  (> 7)    205  Lucas Frome           John Cooper                            14:50.98  7:25/M        
   75     43    146  Ruben Ruiz            Houston YES Prep East End              14:56.57  7:28/M        
   76  (> 7)    421  Nick Yankowsky        St Thomas                              14:58.60  7:29/M        
   77     44    233  Weston Gilliam        Legacy Prep Christian Academy          15:15.83  7:38/M        
   78  (> 7)    203  Medhansh Bhagchandani John Cooper                            15:21.55  7:41/M        
   79  (> 7)    405  Dominic Hurd          St Thomas                              15:22.88  7:41/M        
   80     45    145  Oscar Ortiz           Houston YES Prep East End              15:26.05  7:43/M        
   81     46    142  Aiven Lerma           Houston YES Prep East End              15:29.00  7:45/M        
   82  (> 7)     17  Noah Houston          Aggieland Home School                  15:30.02  7:45/M        
   83  (< 5)    434  Ronak Sheth           The Village                            15:43.42  7:52/M        
   84     47    443  Sebastian Ramon       YES Prep Hobby                         15:57.62  7:59/M        
   85     48     55  Preston Bilhartz      Brazos Christian                       15:59.93  8:00/M        
   86  (> 7)     11  Craig Scott Hightower Aggieland Home School                  16:00.51  8:00/M        
   87  (< 5)    290  Elijah Glass          Salt and Light Homeschool              16:04.71  8:02/M        
   88     49    234  Nathan Bellamy        Legacy Prep Christian Academy          16:12.99  8:06/M        
   89  (< 5)    267  Davis Newstead        Lutheran South Academy                 16:21.49  8:11/M        
   90     50     93  Joshua Cambranis      Cristo Rey Jesuit College Prep         16:21.65  8:11/M        
   91     51    438  Joseph Aguilar        YES Prep Hobby                         16:24.81  8:12/M        
   92  (< 5)    266  Yohan George          Lutheran South Academy                 16:29.34  8:15/M        
   93     52     94  Mario Celis           Cristo Rey Jesuit College Prep         16:33.34  8:17/M        
   94     53    143  Michael Longoria      Houston YES Prep East End              16:50.97  8:25/M        
   95     54     56  Emery Faulkner        Brazos Christian                       17:03.61  8:32/M        
   96     55    440  Sergio Garcia         YES Prep Hobby                         17:06.45  8:33/M        
   97     56    436  Aslan Leija Perez     YES Prep Hobby                         17:47.66  8:54/M        
   98     57    100  Pedro Negrete         Cristo Rey Jesuit College Prep         18:06.75  9:03/M        
   99     58    437  Santiago Maldonado    YES Prep Hobby                         18:26.58  9:13/M        
  100     59    442  Raymond Liandro       YES Prep Hobby                         18:34.49  9:17/M        

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101  (< 5)    139  Silas Putnam          Houston Homeschool Athletics           18:34.61  9:17/M        
  102     60    232  Ben Fleming           Legacy Prep Christian Academy          19:33.29  9:47/M        
  103     61    275  Greg Lincoln          Northland Christian                    19:51.21  9:56/M        
  104  (< 5)     81  Matthew Layman        Covenant Academy                       20:25.95 10:13/M        
  105     62    141  Joseph Garcia         Houston YES Prep East End              20:41.74 10:21/M        
  106     63    441  Kalel Leija Perez     YES Prep Hobby                         21:05.13 10:33/M        
  107  (> 7)     13  Joseph Schoenfelder   Aggieland Home School                  24:26.59 12:13/M        

Team Summary Report - Boys

Boys JV

HS


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St John's                              28               3   4   6   7   8  20  24         
        Top  5 Times: 59:04.39

    2 St Thomas                              43               2   5  10  11  15  19  28         
        Top  5 Times: 1:00:06.68

    3 Aggieland Home School                  94               9  13  16  27  29  36  42         
        Top  5 Times: 1:04:01.56

    4 John Cooper                           106              14  18  21  22  31  32  34         
        Top  5 Times: 1:05:40.10

    5 Northland Christian                   113               1  12  26  35  39  61             
        Top  5 Times: 1:04:54.76

    6 Brazos Christian                      182              17  25  38  48  54                 
        Top  5 Times: 1:13:17.13

    7 Legacy Prep Christian Academy         186              23  30  40  44  49  60             
        Top  5 Times: 1:12:28.58

    8 Houston YES Prep East End             220              33  43  45  46  53  62             
        Top  5 Times: 1:16:32.27

    9 Cristo Rey Jesuit College Prep        237              37  41  50  52  57                 
        Top  5 Times: 1:19:40.07

   10 YES Prep Hobby                        267              47  51  55  56  58  59  63         
        Top  5 Times: 1:25:43.12

 Inc. Awty International                   4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Brazosport Christian                 3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Covenant Academy                     3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Covenant Christian (Conroe)          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Houston Homeschool Athletics         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Humble Christian                     1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lutheran South Academy               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Salt and Light Homeschool            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. The Village                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: