Cooper Dragon XC Invite 2022

September 03, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity Div. II

HS


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    220  Aidan Rivers          Legacy Prep Christian Academy          10:31.17  5:16/M        
    2      2    426  Rohan Takkar          The Village                            10:32.85  5:16/M        
    3      3      3  John Wesley Ely       Aggieland Home School                  10:47.05  5:24/M        
    4      4    105  Joshua Bright         Faith West Academy                     11:05.54  5:33/M        
    5      5    358  Jack Bowling          St John's                              11:05.78  5:33/M        
    6      6    359  Henry Caputo          St John's                              11:11.56  5:36/M        
    7      7    132  Stephen McClelland    Houston Homeschool Athletics           11:12.93  5:36/M        
    8      8    424  Colin Nguyen          The Village                            11:14.61  5:37/M        
    9      9    362  Nicolas Aviles        St John's                              11:16.16  5:38/M        
   10  (< 5)    287  Austin Jett           Salt and Light Homeschool              11:24.87  5:42/M        
   11     10    115  Andrew Langley        Frassati Catholic                      11:28.21  5:44/M        
   12     11      6  Adam Pryde            Aggieland Home School                  11:29.92  5:45/M        
   13     12    118  Micah Nolan           Frassati Catholic                      11:31.68  5:46/M        
   14     13    188  Jacob Bailey          John Cooper                            11:32.06  5:46/M        
   15     14    189  Ryan Benes            John Cooper                            11:35.01  5:48/M        
   16     15    160  Adrian Araujo         Houston YES Prep SE                    11:35.05  5:48/M        
   17     16    223  Gage Gerwick          Legacy Prep Christian Academy          11:35.64  5:48/M        
   18     17    364  Charles Johnston      St John's                              11:36.82  5:48/M        
   19     18    190  Liam Hebral           John Cooper                            11:42.01  5:51/M        
   20     19      4  Stephen Gentry        Aggieland Home School                  11:42.62  5:51/M        
   21  (< 5)    288  Jonathan Kirkdorffer  Salt and Light Homeschool              11:45.08  5:53/M        
   22     20    361  Lyle Raymond          St John's                              11:46.24  5:53/M        
   23  (< 5)     92  Nathaniel Hernandez   Cristo Rey Jesuit College Prep         11:48.68  5:54/M        
   24     21    111  Zach Wigginton        Faith West Academy                     11:49.29  5:55/M        
   25  (< 5)    296  Ethan Janac           Snook                                  11:51.33  5:56/M        
   26     22    133  Carter Morrissette    Houston Homeschool Athletics           11:51.34  5:56/M        
   27     23    121  Anthony Williams      Frassati Catholic                      11:51.42  5:56/M        
   28  (< 5)    286  Roy Travis            Salt and Light Homeschool              11:52.36  5:56/M        
   29     24    365  Oliver Lin            St John's                              11:55.04  5:58/M        
   30     25    191  Nathan Montes         John Cooper                            12:02.54  6:01/M        
   31     26    117  Max Munoz             Frassati Catholic                      12:03.82  6:02/M        
   32     27    161  Ivan Sanchez          Houston YES Prep SE                    12:04.89  6:02/M        
   33     28    196  Saif Rizvi            John Cooper                            12:11.24  6:06/M        
   34     29    194  Palmer Kennedy        John Cooper                            12:12.06  6:06/M        
   35  (< 5)    298  Tristen Yen           Snook                                  12:12.63  6:06/M        
   36     30    192  Aaron Bates           John Cooper                            12:13.22  6:07/M        
   37     31    425  Ashwin Rao            The Village                            12:16.63  6:08/M        
   38     32    153  Zander Arredondo      Houston YES Prep SE                    12:24.41  6:12/M        
   39     33      1  Thomas Keller         Aggieland Home School                  12:25.22  6:13/M        
   40  (> 7)    193  Alexander Harris      John Cooper                            12:26.33  6:13/M        
   41     34    222  Abraham Faysal        Legacy Prep Christian Academy          12:28.05  6:14/M        
   42  (> 7)    195  Lachlan McKenzie      John Cooper                            12:30.71  6:15/M        
   43     35    423  Joseph Conjusteau     The Village                            12:30.88  6:15/M        
   44     36    219  Owen Moede            Legacy Prep Christian Academy          12:31.27  6:16/M        
   45     37      2  Samuel Schoenfelder   Aggieland Home School                  12:33.42  6:17/M        
   46     38    152  Luis Almanza          Houston YES Prep SE                    12:34.03  6:17/M        
   47     39    422  Caleb Anstee          The Village                            12:34.61  6:17/M        
   48     40    360  Nate Lawless          St John's                              12:40.59  6:20/M        
   49  (< 5)    289  Caleb Stoehr          Salt and Light Homeschool              12:41.07  6:21/M        
   50     41    110  Mikey Mate            Faith West Academy                     12:42.85  6:21/M        
   51     42    224  Jake McLemore         Legacy Prep Christian Academy          12:43.51  6:22/M        
   52  (< 5)     90  Johnatan Cabrera      Cristo Rey Jesuit College Prep         12:43.88  6:22/M        
   53     43    128  Matthew Bolt          Houston Homeschool Athletics           12:45.54  6:23/M        
   54     44    221  Levi Brown            Legacy Prep Christian Academy          12:49.17  6:25/M        
   55     45    131  Isaak Martinez        Houston Homeschool Athletics           12:51.00  6:26/M        
   56     46    120  Michael Sibille       Frassati Catholic                      12:54.38  6:27/M        
   57     47    253  Tristan Haber         Lutheran South Academy                 12:55.11  6:28/M        
   58     48      5  Nathan Johnson        Aggieland Home School                  12:59.98  6:30/M        
   59     49    114  Collin Dufrene        Frassati Catholic                      13:03.80  6:32/M        
   60     50      7  Andrew Rychetsky      Aggieland Home School                  13:05.13  6:33/M        
   61     51    130  Jadon Hopkins         Houston Homeschool Athletics           13:08.46  6:34/M        
   62     52    116  Andrew Lazenby        Frassati Catholic                      13:09.47  6:35/M        
   63     53    108  Wyatt Campbell        Faith West Academy                     13:14.18  6:37/M        
   64     54    433  Saxton Meznarich      The Village                            13:16.08  6:38/M        
   65     55    159  Isaac Morua           Houston YES Prep SE                    13:35.29  6:48/M        
   66  (< 5)     91  Raul De Anda          Cristo Rey Jesuit College Prep         13:40.23  6:50/M        
   67     56    157  Lisandro Delcid       Houston YES Prep SE                    13:43.02  6:52/M        
   68  (> 7)    119  Benjamin Ross         Frassati Catholic                      13:44.93  6:52/M        
   69     57    255  Colton Leimkuehler    Lutheran South Academy                 13:45.58  6:53/M        
   70     58    129  Seth Ellis            Houston Homeschool Athletics           13:46.03  6:53/M        
   71     59    252  James Anthony         Lutheran South Academy                 13:47.78  6:54/M        
   72     60    109  Brayden Cullum        Faith West Academy                     13:49.42  6:55/M        
   73     61    155  Brandon Contreras     Houston YES Prep SE                    13:49.92  6:55/M        
   74  (> 7)    156  Emerson Delcid        Houston YES Prep SE                    13:51.00  6:56/M        
   75     62    257  Gabriel Salazar       Lutheran South Academy                 13:53.91  6:57/M        
   76  (> 7)    113  Alex Bui              Frassati Catholic                      14:09.20  7:05/M        
   77     63    254  Ryan Jackson          Lutheran South Academy                 14:30.64  7:15/M        
   78  (< 5)    268  Alexander Blumberg    Lutheran-North                         14:38.92  7:19/M        
   79     64    256  Wyatt Carranco        Lutheran South Academy                 14:57.91  7:29/M        
   80  (< 5)    297  John (William) See    Snook                                  15:25.40  7:43/M        
   81     65    107  Luke Wiggins          Faith West Academy                     18:13.89  9:07/M        

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity Div. II

HS


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St John's                              57               5   6   9  17  20  24  40         
        Top  5 Times: 56:56.56

    2 John Cooper                            98              13  14  18  25  28  29  30         
        Top  5 Times: 59:02.86

    3 Aggieland Home School                 103               3  11  19  33  37  48  50         
        Top  5 Times: 58:58.23

    4 The Village                           115               2   8  31  35  39  54             
        Top  5 Times: 59:09.58

    5 Frassati Catholic                     117              10  12  23  26  46  49  52         
        Top  5 Times: 59:49.51

    6 Legacy Prep Christian Academy         129               1  16  34  36  42  44             
        Top  5 Times: 59:49.64

    7 Houston YES Prep SE                   167              15  27  32  38  55  56  61         
        Top  5 Times: 1:02:13.67

    8 Houston Homeschool Athletics          168               7  22  43  45  51  58             
        Top  5 Times: 1:01:49.27

    9 Faith West Academy                    179               4  21  41  53  60  65             
        Top  5 Times: 1:02:41.28

   10 Lutheran South Academy                288              47  57  59  62  63  64             
        Top  5 Times: 1:08:53.02

 Inc. Cristo Rey Jesuit College Prep       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lutheran-North                       1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Salt and Light Homeschool            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Snook                                3 finishers                                          
        Top  5 Times: