2022 Dawson Will Sirmon Invite

August 13, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 1313 Camdyn Peters Pearland 11:32.2 5:46/M    
2 2 1163 William Tully Strake Jesuit 11:44.6 5:52/M    
3 3 1314 Charles Parrish Pearland 11:57.3 5:59/M    
4 4 1158 Alejandro Mejia Strake Jesuit 11:58.5 5:59/M    
5 5 1347 Owen Festa Spring Branch Memorial 12:10.9 6:05/M    
6 6 1319 Gadiel Santos Pearland 12:12.4 6:06/M    
7 7 1315 Luke Barnes Pearland 12:13.6 6:07/M    
8 (< 5) 1086 Caleb Bruce Clear Falls 12:16.1 6:08/M    
9 8 1161 Elliot Smythe Strake Jesuit 12:16.9 6:08/M    
10 9 1157 Joseph Henry Strake Jesuit 12:18.0 6:09/M    
11 10 1160 Ethan Smith Strake Jesuit 12:20.3 6:10/M    
12 (< 5) 1141 Noah Kotinek Montgomery 12:20.8 6:10/M    
13 11 2431 Brayden Smith Brazoswood 12:24.5 6:12/M    
14 12 1159 Christian Reynolds Strake Jesuit 12:28.7 6:14/M    
15 13 2432 Sebastian Charles Brazoswood 12:32.6 6:16/M    
16 14 1162 Cooper Tully Strake Jesuit 12:41.4 6:21/M    
17 (< 5) 1139 Jackson Burrows Montgomery 12:44.7 6:22/M    
18 15 1341 George Standige Spring Branch Memorial 12:45.4 6:23/M    
19 16 1455 Matthew Milner Magnolia West 12:46.8 6:23/M    
20 17 1344 Justin Alvarez Spring Branch Memorial 12:48.1 6:24/M    
21 18 1452 David Crabb Magnolia West 12:49.0 6:25/M    
22 (< 5) 1142 Nicholas Vaca-De La Torre Montgomery 12:52.9 6:26/M    
23 19 1450 Anthony Gaytan Magnolia West 12:53.3 6:27/M    
24 (< 5) 1087 Dunegan Riley Clear Falls 12:56.8 6:28/M    
25 20 2433 Brandon Woodsantos Brazoswood 13:02.4 6:31/M    
26 21 1342 Alejandro Campbell Spring Branch Memorial 13:10.0 6:35/M    
27 22 1343 Lucas Cobos Spring Branch Memorial 13:18.4 6:39/M    
28 23 2434 Ezra Kuba Brazoswood 13:23.1 6:42/M    
29 24 1453 Mike Szepe Magnolia West 13:24.1 6:42/M    
30 (< 5) 1183 ELI BIRD Kempner 13:24.3 6:42/M    
31 25 1285 Michael Connell Ridge Point 13:27.1 6:44/M    
32 26 1221 Michael Botti George Ranch 13:32.4 6:46/M    
33 27 1451 Frank Fults Magnolia West 13:33.3 6:47/M    
34 28 1220 Carter Love George Ranch 13:34.3 6:47/M    
35 29 1449 Adrian Fuentes Magnolia West 13:34.9 6:47/M    
36 (< 5) 1379 Bryan Reyes North Shore 13:35.1 6:48/M    
37 30 1345 Rex Finnila Spring Branch Memorial 13:36.9 6:48/M    
38 31 2435 Eric Garrison Brazoswood 13:37.8 6:49/M    
39 32 1346 Pablo Caranti Spring Branch Memorial 13:50.3 6:55/M    
40 33 1289 Nolan Hatch Ridge Point 14:00.6 7:00/M    
41 (< 5) 1143 Zach Zimny Montgomery 14:06.8 7:03/M    
42 34 1224 Aidan Buford George Ranch 14:11.0 7:06/M    
43 35 2437 Luke Pottratz Brazoswood 14:16.5 7:08/M    
44 36 1219 Justice Omoruyi George Ranch 14:18.3 7:09/M    
45 37 1288 Braden Greenwood Ridge Point 14:18.6 7:09/M    
46 38 1320 Colin Willis Pearland 14:20.7 7:10/M    
47 39 1223 John Ehlen George Ranch 14:34.7 7:17/M    
48 40 1454 Caiden Savage Magnolia West 14:37.5 7:19/M    
49 41 2436 Ty Lozano Brazoswood 14:48.2 7:24/M    
50 42 1290 Peter Mixon Ridge Point 15:15.0 7:38/M    
51 (< 5) 1382 Daniel Trevino North Shore 15:44.0 7:52/M    
52 43 1225 Matthew Garcia George Ranch 15:44.3 7:52/M    
53 (< 5) 1380 Kevin Rodriguez North Shore 15:49.9 7:55/M    
54 (< 5) 1184 CADEN NGUYEN Kempner 16:02.8 8:01/M    
55 (< 5) 1185 PHAT (JASON) NGUYEN Kempner 17:53.9 8:57/M    
56 (< 5) 1186 PRESTON TRAN Kempner 18:45.7 9:23/M    
57 44 1292 Asthon McGraw Ridge Point 21:28.7 10:44/M    
58 45 1286 Ryan Besich Ridge Point 21:41.9 10:51/M    

Final Team Results - Boys

JV Boys

Team - Strake Jesuit

Finish Position - 1

Team Score (places): 33

Team Score (times): 1:00:38.5

Ave Time:12:07.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1163 William Tully   2 2 11:44.6 11:44.6 0:12.4
2 1158 Alejandro Mejia   4 6 11:58.5 23:43.2 0:26.3
3 1161 Elliot Smythe   8 14 12:16.9 36:00.1 0:44.7
4 1157 Joseph Henry   9 23 12:18.0 48:18.2 0:45.8
5 1160 Ethan Smith   10 33 12:20.3 1:00:38.5 0:48.1
6 1159 Christian Reynolds   (12) (45) 12:28.7 1:13:07.2 0:56.4
7 1162 Cooper Tully   (14) (59) 12:41.4 1:25:48.7 1:09.2

Team - Pearland

Finish Position - 2

Team Score (places): 55

Team Score (times): 1:02:16.4

Ave Time:12:27.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1313 Camdyn Peters   1 1 11:32.2 11:32.2 0:00.0
2 1314 Charles Parrish   3 4 11:57.3 23:29.5 0:25.1
3 1319 Gadiel Santos   6 10 12:12.4 35:42.0 0:40.2
4 1315 Luke Barnes   7 17 12:13.6 47:55.7 0:41.4
5 1320 Colin Willis   38 55 14:20.7 1:02:16.4 2:48.5

Team - Spring Branch Memorial

Finish Position - 3

Team Score (places): 80

Team Score (times): 1:04:12.9

Ave Time:12:50.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1347 Owen Festa   5 5 12:10.9 12:10.9 0:38.6
2 1341 George Standige   15 20 12:45.4 24:56.3 1:13.1
3 1344 Justin Alvarez   17 37 12:48.1 37:44.4 1:15.9
4 1342 Alejandro Campbell   21 58 13:10.0 50:54.4 1:37.8
5 1343 Lucas Cobos   22 80 13:18.4 1:04:12.9 1:46.2
6 1345 Rex Finnila   (30) (110) 13:36.9 1:17:49.8 2:04.6
7 1346 Pablo Caranti   (32) (142) 13:50.3 1:31:40.1 2:18.0

Team - Brazoswood

Finish Position - 4

Team Score (places): 98

Team Score (times): 1:05:00.7

Ave Time:13:00.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 2431 Brayden Smith   11 11 12:24.5 12:24.5 0:52.3
2 2432 Sebastian Charles   13 24 12:32.6 24:57.2 1:00.4
3 2433 Brandon Woodsantos   20 44 13:02.4 37:59.7 1:30.2
4 2434 Ezra Kuba   23 67 13:23.1 51:22.8 1:50.9
5 2435 Eric Garrison   31 98 13:37.8 1:05:00.7 2:05.5
6 2437 Luke Pottratz   (35) (133) 14:16.5 1:19:17.2 2:44.3
7 2436 Ty Lozano   (41) (174) 14:48.2 1:34:05.5 3:16.0

Team - Magnolia West

Finish Position - 5

Team Score (places): 104

Team Score (times): 1:05:26.6

Ave Time:13:05.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1455 Matthew Milner   16 16 12:46.8 12:46.8 1:14.5
2 1452 David Crabb   18 34 12:49.0 25:35.8 1:16.7
3 1450 Anthony Gaytan   19 53 12:53.3 38:29.2 1:21.1
4 1453 Mike Szepe   24 77 13:24.1 51:53.3 1:51.8
5 1451 Frank Fults   27 104 13:33.3 1:05:26.6 2:01.0
6 1449 Adrian Fuentes   (29) (133) 13:34.9 1:19:01.5 2:02.6
7 1454 Caiden Savage   (40) (173) 14:37.5 1:33:39.0 3:05.3

Team - George Ranch

Finish Position - 6

Team Score (places): 163

Team Score (times): 1:10:10.9

Ave Time:14:02.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1221 Michael Botti   26 26 13:32.4 13:32.4 2:00.2
2 1220 Carter Love   28 54 13:34.3 27:06.7 2:02.0
3 1224 Aidan Buford   34 88 14:11.0 41:17.8 2:38.8
4 1219 Justice Omoruyi   36 124 14:18.3 55:36.1 2:46.0
5 1223 John Ehlen   39 163 14:34.7 1:10:10.9 3:02.5
6 1225 Matthew Garcia   (43) (206) 15:44.3 1:25:55.2 4:12.1

Team - Ridge Point

Finish Position - 7

Team Score (places): 181

Team Score (times): 1:18:30.2

Ave Time:15:42.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1285 Michael Connell   25 25 13:27.1 13:27.1 1:54.8
2 1289 Nolan Hatch   33 58 14:00.6 27:27.7 2:28.4
3 1288 Braden Greenwood   37 95 14:18.6 41:46.4 2:46.4
4 1290 Peter Mixon   42 137 15:15.0 57:01.5 3:42.8
5 1292 Asthon McGraw   44 181 21:28.7 1:18:30.2 9:56.5
6 1286 Ryan Besich   (45) (226) 21:41.9 1:40:12.2 10:09.7

Team - Montgomery

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1141 Noah Kotinek   Less Than 5   12:20.8 12:20.8 0:48.6
2 1139 Jackson Burrows   Less Than 5   12:44.7 25:05.5 1:12.5
3 1142 Nicholas Vaca-De La Torre   Less Than 5   12:52.9 37:58.5 1:20.7
4 1143 Zach Zimny   Less Than 5   14:06.8 52:05.3 2:34.5

Team - Kempner

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1183 ELI BIRD   Less Than 5   13:24.3 13:24.3 1:52.1
2 1184 CADEN NGUYEN   Less Than 5   16:02.8 29:27.1 4:30.5
3 1185 PHAT (JASON) NGUYEN   Less Than 5   17:53.9 47:21.1 6:21.6
4 1186 PRESTON TRAN   Less Than 5   18:45.7 1:06:06.8 7:13.4

Team - North Shore

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1379 Bryan Reyes   Less Than 5   13:35.1 13:35.1 2:02.8
2 1382 Daniel Trevino   Less Than 5   15:44.0 29:19.1 4:11.8
3 1380 Kevin Rodriguez   Less Than 5   15:49.9 45:09.1 4:17.7

Team - Clear Falls

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1086 Caleb Bruce   Less Than 5   12:16.1 12:16.1 0:43.8
2 1087 Dunegan Riley   Less Than 5   12:56.8 25:12.9 1:24.6

Overall Finish List - Girls

JV Boys

Teams

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 1370 Daniella Rodriguez Pasadena Memorial 13:01.2 6:31/M    
2 (< 5) 1417 Marily Pineda Waller 21:41.7 10:51/M    

Final Team Results - Girls

JV Boys

Team - Pasadena Memorial

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1370 Daniella Rodriguez   Less Than 5   13:01.2 13:01.2 0:00.0

Team - Waller

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1417 Marily Pineda   Less Than 5   21:41.7 21:41.7 8:40.5