Shadow Creek Ranch Triathlon and Duathlon

Age Group Results

July 17, 2022


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Men: Top Finishers 1-39 40-99
Women: Top Finishers 1-39 40-99

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Veronica Villegas Houston TX 842 41 1 4:01.4 1:14.3 1 41:31.6 0:48.3 1 29:12.6 1:16:48.5
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Donna Settle Irving TX 731 51 1 3:48.9 1:44.5 1 43:39.7 2:37.2 1 33:51.5 1:25:42.1
 
Top

Female 39 and Under

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Molly McGlothlin Houston TX 836 33 1 4:16.9 0:51.8 1 1:08:29.7 1:16.4 1 42:00.1 1:56:55.1
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 24 Karen Jaramillo Friendswood TX 867 59 1 4:00.3 1:53.6 2 45:27.4 3:02.0 1 31:19.1 1:25:42.6
2 28 Stephanie Ayala Lake Jackson TX 869 64 5 5:10.6 1:17.1 1 44:22.2 1:32.3 3 42:17.8 1:34:40.3
3 29 Mindy Vazzola League City TX 854 45 2 4:32.2 1:38.5 4 47:35.4 1:55.3 2 40:11.5 1:35:53.2
4 30 Suzanne Allen Pearland TX 862 54 3 4:41.1 2:12.7 3 45:31.5 3:07.9 4 44:02.4 1:39:35.8
5 34 Lara Hicks Kingwood TX 847 40 4 5:09.1 1:17.6 5 57:29.0 1:08.9 5 1:00:32.7 2:05:37.5
DNS DNS Tara Ready League City TX 859 50                  
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Dean Digamon Pearland TX 848 41 1 2:59.7 0:30.1 1 36:10.5 0:40.5 1 22:33.0 1:02:53.9
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Terence Baptiste Spring TX 863 54 1 3:17.3 1:20.5 1 38:15.9 1:27.6 1 24:09.2 1:08:30.7
 
Top

Male 39 and Under

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Michael Unterkircher Houston TX 837 33 1 2:41.8 0:56.7 1 35:20.2 1:19.5 1 22:57.7 1:03:16.2
2 3 Michael Villanueva Bellaire TX 843 39 5 3:01.9 0:52.7 2 36:38.0 0:51.0 2 23:28.7 1:04:52.5
3 4 Michael Prince Houston TX 829 21 2 2:43.3 0:50.7 3 36:50.9 1:02.3 4 25:32.3 1:06:59.9
4 5 George Orebe The Woodlands TX 834 30 3 2:53.1 1:18.4 4 38:35.1 1:19.6 3 24:19.0 1:08:25.4
5 11 Giovanni Trimino Houston TX 835 31 4 2:54.2 1:26.4 7 41:22.4 1:47.0 6 29:26.5 1:16:56.7
6 13 Frank Cabrera Richmond TX 845 38 7 3:15.8 0:53.5 6 41:19.7 1:03.0 7 31:02.2 1:17:34.3
7 15 Carl Faris Richmond TX 840 37 11 3:49.8 1:11.1 5 40:34.0 1:31.2 9 32:29.2 1:19:35.5
8 16 Kevin Woods Friendswood TX 838 34 6 3:11.9 1:05.5 8 41:47.9 1:40.4 8 31:52.0 1:19:37.8
9 17 Flavious Rodriguez La Marque TX 831 29 8 3:29.3 0:47.0 12 49:28.0 0:48.1 5 25:42.8 1:20:15.4
10 19 Gilbert Martinez Houston TX 833 30 10 3:49.2 1:14.7 9 42:20.3 1:06.8 11 34:42.5 1:23:13.6
11 21 Zach Gosnay Deer Park TX 841 38 13 4:18.2 1:07.6 10 42:40.8 1:44.1 10 34:28.5 1:24:19.4
12 31 Rajkumar Rajendran Galveston TX 844 38 12 4:06.9 0:55.4 11 47:36.1 1:35.7 13 45:35.4 1:39:49.6
13 32 Roan Pucio Pearland TX 828 18 9 3:46.5 1:46.6 13 52:24.0 1:20.1 12 43:34.9 1:42:52.3
DNS DNS Jose Chipres Dickinson TX 830 28                  
DNS DNS Joshua Herrera Austin TX 832 29                  
DNS DNS Luke Gilman Houston TX 839 38                  
DNS DNS Joe Flores Deer Park TX 846 39                  
 
Top

Male 40 and Over

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Joe Wilde Houston TX 868 63 4 3:29.8 1:58.4 3 37:27.5 1:59.0 1 28:17.1 1:13:12.0
2 8 Christopher Martin Kingwood TX 850 42 1 3:13.7 1:44.1 4 37:50.8 2:14.6 2 29:41.5 1:14:44.8
3 9 James Buckley Angleton TX 864 56 5 3:37.1 1:17.3 1 35:05.1 1:52.8 8 34:50.0 1:16:42.5
4 12 Shane Baldon Sugar Land TX 860 51 9 4:03.8 1:36.2 2 36:53.8 1:20.7 6 33:26.3 1:17:21.0
5 14 Philip Jacob Pearland TX 858 48 2 3:14.9 0:52.5 7 41:41.7 1:09.0 3 31:30.6 1:18:28.8
6 18 Jim Clinebell Humble TX 866 58 7 3:47.5 1:41.3 5 40:19.0 2:03.7 5 33:10.4 1:21:02.1
7 20 Jason Davis Spring TX 861 51 3 3:27.2 1:13.1 8 42:01.7 2:40.4 7 34:01.7 1:23:24.2
8 22 Jeff Ruth Houston TX 856 46 8 3:47.7 1:44.0 9 44:44.3 3:29.4 4 31:31.0 1:25:16.6
9 25 Alex Smirnov Friendswood TX 855 45 11 4:43.3 0:52.6 10 45:59.4 0:58.9 10 37:01.9 1:29:36.3
10 26 Nicolas Aquilizan Katy TX 851 43 6 3:45.9 1:20.3 11 46:42.9 2:03.4 9 35:48.0 1:29:40.8
11 27 William Davenport Houston TX 849 42 10 4:31.1 1:11.3 6 40:58.6 0:47.8 11 45:11.6 1:32:40.6
DNS DNS Mahesh Ganapathy Houston TX 852 43                  
DNS DNS Shiva Pariag Katy TX 857 48                  
DNS DNS Mike Mateja Houston TX 865 58