Shadow Creek Ranch Triathlon and Duathlon

Age Group Results

July 17, 2022


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Age Groups Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Age Groups Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
Clydesdale/Athena Men: Top Finishers 1-39 40-99
Clydesdale/Athena Women: Top Finishers 1-39 40-99
Mixed Relay Non Binary: 0-99
PC Men: 1-99
PC Women: 1-99

Age Groups

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Kristen Cortright Missouri City TX 663 41 1 7:57.3 0:50.6 1 35:35.5 0:58.3 1 25:53.1 1:11:14.9
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Susan Oyler Pearland TX 687 43 1 8:54.4 1:07.7 1 35:45.2 0:53.1 1 26:50.7 1:13:31.4
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 46 Isabella Castillo Katy TX 519 14 1 7:54.8 0:31.1 1 41:40.6 1:01.7 1 25:30.1 1:16:38.5
2 123 Maddi Scott Galveston TX 518 12 2 9:01.0 0:42.7 2 50:38.7 0:32.3 2 27:57.8 1:28:52.7
3 193 Zoey Scott Galveston TX 517 9 3 11:17.4 0:47.1 3 56:49.0 0:52.8 3 37:07.8 1:46:54.2
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 54 Elise Stringfellow Pearland TX 520 15 1 7:51.0 0:38.1 1 44:55.5 0:20.1 1 24:57.4 1:18:42.2
2 177 Julianne Gaviola Pearland TX 521 18 3 8:51.9 2:50.9 3 51:48.3 0:44.7 2 36:22.8 1:40:38.9
3 194 August Mesmer Corpus Christi TX 816 19 2 8:22.4 3:08.1 2 49:09.7 3:31.7 3 42:42.9 1:46:54.9
4 200 Samantha Tonini Missouri City TX 522 18 4 9:27.5 2:17.5 4 55:06.7 0:31.8 4 42:50.0 1:50:13.7
DNS DNS Madison Harrison Kingwood TX 524 19                  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 90 Ileana Jankinoff Houston TX 531 24 3 8:57.6 1:27.2 1 42:44.2 0:29.9 3 29:15.2 1:22:54.3
2 115 Sydney Criscitiello 515 21 1 6:40.4 1:46.9 3 49:59.0 0:56.9 2 28:19.9 1:27:43.2
3 125 Sarah Kennison Harker Heights TX 525 20 2 8:16.6 1:22.6 2 44:17.2 0:47.6 4 34:25.2 1:29:09.4
4 167 Faith Williams Lafayette CA 532 24 4 8:59.1 1:59.8 4 58:17.9 0:32.2 1 28:10.2 1:37:59.3
5 216 Catherine Mulholland Houston TX 529 22 5 9:04.2 3:53.8 5 1:02:39.9 1:06.3 5 50:15.0 2:06:59.3
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 58 Amy Wang Houston TX 534 25 2 9:16.4 0:59.1 1 39:27.6 0:56.2 2 28:13.6 1:18:53.1
2 92 Carolyn Fan Houston TX 540 25 1 8:43.8 1:18.7 4 45:22.7 1:18.2 1 26:43.7 1:23:27.2
3 95 Olivia Kuligowski Missouri City TX 535 25 4 10:04.2 1:43.4 3 42:14.0 0:53.5 3 28:56.3 1:23:51.6
4 105 Danielle Napoli La Porte TX 541 26 6 12:43.3 1:21.0 2 39:59.4 1:07.2 4 30:29.4 1:25:40.5
5 158 Elisa Williams Houston TX 539 26 3 9:26.8 1:55.8 5 47:15.9 3:27.0 5 33:22.4 1:35:28.1
6 192 Regan Morales Houston TX 538 25 5 10:40.3 2:54.0 6 51:47.1 1:26.8 6 40:05.6 1:46:54.0
DNS DNS Clara Cardenas Houston TX 547 28                  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 73 Sarah Huepenbecker Houston TX 633 33 3 9:34.6 1:20.0 2 42:41.4 1:27.3 1 26:12.6 1:21:16.2
2 113 Christina Plaisance Pearland TX 557 32 6 11:21.4 2:04.9 1 40:55.0 1:34.5 3 31:21.8 1:27:17.8
3 130 Tiffany Newell Sienna Plantation TX 507 34 1 8:11.4 2:15.0 3 44:37.8 1:58.6 4 32:48.5 1:29:51.6
4 151 Elaina Wickman Tomball TX 605 32 5 10:51.8 1:19.5 5 51:27.8 1:29.9 2 28:35.1 1:33:44.2
5 162 Meredith Steffen Houston TX 555 30 2 9:01.7 1:23.5 4 46:59.8 1:28.6 5 37:59.6 1:36:53.3
6 208 Julia Leffingwell Houston TX 604 33 4 9:58.7 2:33.0 6 56:49.6 1:22.3 6 48:09.4 1:58:53.1
7 221 Olga Chvan Galveston TX 619 34 7 15:37.2 5:11.3 7 1:09:10.1 5:31.6 7 59:47.0 2:35:17.4
DNS DNS Kemmbly Cortes Fernandez Houston TX 553 30                  
DNS DNS Darienne Nicholas Houston TX 603 32                  
DNS DNS Julie Bellfy Houston TX 609 33                  
DNS DNS Kendall Stelwagen Houston TX 610 34                  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Amy Collins Smiley TX 635 37 9 9:26.1 1:04.4 1 37:57.9 0:46.6 1 26:03.4 1:15:18.6
2 49 Danielle Cooper Houston TX 647 38 3 7:56.9 0:50.4 5 40:51.6 0:55.2 2 26:26.6 1:17:00.9
3 56 Maria Pinder Cypress TX 618 35 2 7:42.5 0:53.5 2 38:34.9 0:43.1 8 30:52.7 1:18:46.9
4 69 Katie Rutherford Houston TX 650 38 7 8:16.7 1:19.3 7 41:27.2 1:21.9 3 28:17.6 1:20:42.8
5 84 Michelle Hull Cypress TX 628 36 4 8:00.1 1:34.9 3 40:01.5 1:35.7 9 30:54.5 1:22:06.8
6 86 Shanelle Zderic Missouri City TX 634 36 10 9:52.7 1:12.3 4 40:36.7 1:48.6 5 29:05.9 1:22:36.3
7 99 Isabel C Burbano-Bedoya The Woodlands TX 649 38 12 10:27.2 1:21.7 6 41:24.8 1:06.7 7 30:22.9 1:24:43.3
8 102 Kalli Walthall Lake Jackson TX 617 35 6 8:06.6 1:08.0 10 43:33.3 1:09.8 10 31:02.3 1:25:00.2
9 111 Micaela McGlone Houston TX 627 36 11 10:22.1 1:58.4 9 43:16.2 1:15.9 6 29:53.8 1:26:46.5
10 122 Hanna Houston Tomball TX 648 38 5 8:02.3 1:06.2 11 44:29.7 1:22.7 11 33:41.1 1:28:42.3
11 136 Amelia Metz Pearland TX 639 37 1 7:20.3 1:42.4 14 46:19.0 1:35.7 12 34:01.1 1:30:58.8
12 155 Stephanie Reyes Manvel TX 641 38 16 15:10.1 2:29.4 13 45:54.9 2:05.6 4 28:31.4 1:34:11.6
13 156 Ana Roberson Rosharon TX 646 38 8 9:05.6 1:40.0 8 41:49.5 2:07.4 15 40:09.8 1:34:52.4
14 170 Jenny Raws Lumberton TX 875 37 13 11:00.0 1:52.8 12 45:32.2 1:42.1 13 38:15.4 1:38:22.8
15 195 Meaghan Gorman-Maupin Houston TX 626 35 14 11:53.7 2:21.8 15 49:58.4 3:06.7 14 40:04.9 1:47:25.6
16 211 Brittany Cannon Angleton TX 620 35 17 21:05.6 4:26.2 16 54:29.2 1:48.1 16 40:11.7 2:02:00.9
17 220 Beatriz Sheppard Pearland TX 640 37 15 12:01.3 3:06.5 17 1:13:13.7 1:17.6 17 48:02.2 2:17:41.6
DNS DNS Courtney Grube Montgomery TX 655 39                  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 41 Becky Reger Houston TX 685 44 3 8:51.3 1:18.1 1 38:31.3 1:31.2 1 26:03.0 1:16:15.1
2 81 Molly Arc Lake Jackson TX 683 43 1 8:02.7 1:35.4 4 41:33.0 1:33.8 2 29:09.3 1:21:54.4
3 109 Kara Voorhies Katy TX 668 42 5 9:06.3 1:11.8 2 38:39.6 1:36.3 6 35:53.2 1:26:27.4
4 126 Penny Scott Galveston TX 662 40 4 9:03.4 1:11.4 9 47:38.5 0:35.4 4 30:43.5 1:29:12.4
5 129 Cindy Rivas Houston TX 695 44 8 11:25.0 1:59.5 8 44:58.4 1:50.9 3 29:35.9 1:29:49.9
6 131 Flor Aguilar Missouri City TX 551 43 9 12:28.7 1:05.1 6 43:20.9 1:02.9 5 31:55.3 1:29:53.0
7 138 Dawn Stuckey Pearland TX 684 44 6 9:31.7 1:39.1 3 40:32.2 2:12.5 7 37:16.2 1:31:11.9
8 168 Amberlyn Keller Missouri City TX 678 42 2 8:27.3 1:16.7 7 43:27.0 2:09.2 9 42:41.6 1:38:01.9
9 178 Eileen Louvier Houston TX 686 44 7 10:08.7 4:15.1 5 41:59.1 3:46.4 8 40:35.1 1:40:44.4
DNS DNS Annabel Howard Sugar Land TX 676 43                  
DNS DNS Donna Adams Galveston TX 677 42                  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 48 Julie Christenson Fort Worth TX 716 48 2 8:32.9 1:59.0 1 38:12.6 1:12.8 1 26:56.1 1:16:53.6
2 62 Lisa Ferrara Pearland TX 696 45 3 9:33.5 0:54.0 2 38:20.0 1:07.0 4 30:01.3 1:19:56.1
3 67 Elizabeth Smith Houston TX 698 46 4 9:41.0 0:52.3 3 39:16.0 1:30.0 3 29:15.4 1:20:34.9
4 94 Joanna Schaefer-Nami Pearland TX 710 47 1 7:12.1 0:54.0 5 45:30.1 0:53.5 2 29:04.5 1:23:34.4
5 112 Lisset Mavarez Cypress TX 697 45 5 9:46.1 1:07.4 4 45:16.6 0:58.5 5 30:05.6 1:27:14.4
DNS DNS Kelly Crone Houston TX 715 48                  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 71 Heidi Riggs Friendswood TX 743 53 5 10:32.6 1:16.3 1 38:25.6 1:12.4 2 29:40.7 1:21:07.8
2 78 Pamela Criscitiello 516 51 1 7:36.4 0:55.8 4 43:15.6 1:01.6 1 28:57.7 1:21:47.2
3 97 Kaylin Olson Pearland TX 732 51 3 10:28.2 1:22.3 2 38:54.1 1:34.5 4 31:52.4 1:24:11.7
4 116 Jill Cassidy The Woodlands TX 744 53 4 10:30.3 2:24.3 3 41:44.6 1:47.4 3 31:20.9 1:27:47.8
5 188 Barbie Lopez Deer Park TX 730 51 6 12:00.8 2:52.6 7 53:38.0 1:05.4 5 35:20.4 1:44:57.2
6 199 Bernadette Dieter Angleton TX 728 51 2 10:21.8 2:22.9 5 46:43.0 2:58.4 8 47:35.6 1:50:01.9
7 202 Alisa Jestice Missouri City TX 729 51 8 14:09.6 4:30.6 6 49:00.6 3:23.9 6 41:08.6 1:52:13.5
8 207 Dawn Nelson Willis TX 749 54 7 12:14.0 2:53.1 8 54:41.3 4:55.7 7 44:08.2 1:58:52.4
DNS DNS Tami Allen Pearland TX 739 51                  
DNS DNS Victoria Kelley Eagle Lake TX 742 53                  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Ann Morris Houston TX 769 58 1 7:34.2 0:33.3 1 37:31.1 0:54.9 1 28:16.3 1:14:49.9
2 98 Tracey Priem Katy TX 779 59 2 8:50.7 0:57.6 2 39:52.8 1:38.0 3 33:20.6 1:24:39.9
3 108 Catherine Brown Houston TX 775 59 4 10:26.7 1:14.0 3 40:06.3 1:34.0 2 32:55.9 1:26:17.0
4 120 Deborah Clinebell Humble TX 778 59 3 9:37.8 1:08.9 4 41:39.1 1:27.7 5 34:20.1 1:28:13.8
5 145 Vicki Strouz Rosharon TX 776 59 6 10:39.3 1:21.8 5 42:22.1 1:26.7 6 36:37.7 1:32:27.7
6 152 Laura Hitchens Spring TX 871 55 5 10:30.3 1:59.6 8 45:19.7 1:54.0 4 34:13.7 1:33:57.4
7 165 Kelly Colosimo Lake Jackson TX 763 56 7 10:45.2 1:32.0 6 45:02.6 2:29.0 7 38:03.5 1:37:52.5
8 209 Denise Mesmer Corpus Christi TX 754 58 8 13:12.4 4:00.1 7 45:11.2 5:57.3 8 50:53.2 1:59:14.4
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 60 Jody Berry Jersey Village TX 786 62 1 8:48.8 1:15.4 1 40:10.7 1:04.3 1 27:45.3 1:19:04.7
2 141 Andrea Milbourne Manvel TX 784 61 2 10:21.5 1:23.3 3 42:42.8 1:55.1 2 35:20.0 1:31:42.9
3 153 Jeanette Anderson Friendswood TX 777 60 3 11:15.5 1:45.5 2 41:49.0 2:27.9 4 36:39.5 1:33:57.5
4 166 Leslie Woodward Katy TX 785 61 4 11:50.1 2:08.3 4 45:34.6 2:58.2 3 35:27.9 1:37:59.3
5 191 Sheri McCoy Angleton TX 787 63 5 13:40.1 1:59.2 5 48:23.8 2:09.4 5 40:38.9 1:46:51.6
 
Top

Female 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 204 Annabella Green Houston TX 794 67 1 14:38.7 2:41.2 1 53:28.2 1:20.5 1 43:20.1 1:55:28.9
 
Top

Female 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 219 Janice McLaren Alvin TX 797 71 1 17:28.6 4:17.4 1 55:58.6 2:56.3 1 55:51.3 2:16:32.3
 
Top

Female 75 to 79

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 189 Susan Waldau Houston TX 800 76 1 14:07.1 2:43.6 1 48:40.8 1:03.3 1 38:54.6 1:45:29.7
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Bruce Sanger Houston TX 632 36 1 6:02.8 0:33.2 1 30:03.1 0:44.0 1 24:05.3 1:01:28.6
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Paul Hailey Missouri City TX 718 48 1 7:13.8 0:27.8 1 31:36.1 0:49.1 1 22:12.4 1:02:19.3
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 74 Brandon Chau Sugar Land TX 526 19 1 8:12.6 1:08.8 1 39:45.3 0:46.3 2 31:23.9 1:21:17.2
2 110 Jacob Wipf Richmond TX 523 18 2 9:28.5 1:21.6 2 46:07.0 0:37.2 1 29:02.2 1:26:36.6
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Cadan Hanson Spring TX 528 21 1 6:38.0 1:12.4 1 35:12.2 0:58.8 1 22:14.8 1:06:16.3
2 36 Hussein Moursy Tomball TX 530 23 2 9:30.2 1:18.6 2 38:44.1 0:59.5 2 23:59.8 1:14:32.3
3 91 Isaac Brown Houston TX 554 23 3 10:27.3 1:02.6 3 40:19.9 1:19.6 5 30:16.5 1:23:26.1
4 132 Tino Leonidou College Station TX 533 24 4 11:56.7 2:50.3 6 47:29.9 1:14.4 3 26:46.9 1:30:18.4
5 143 John Sholeen West University Place TX 536 24 5 12:16.9 2:46.8 5 46:02.2 0:40.1 4 30:12.6 1:31:58.7
6 174 Aidan Dinh Houston TX 527 20 6 13:06.9 2:53.0 7 48:44.1 1:32.5 6 32:52.1 1:39:08.8
7 186 Coby Lopez Richmond TX 537 24 7 19:40.2 3:38.9 4 45:36.7 1:22.6 7 33:27.6 1:43:46.1
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Joshua Keefe Houston TX 545 27 1 6:36.8 0:45.1 1 33:19.4 0:59.1 1 20:08.4 1:01:49.0
2 14 Kyle Cokinos Houston TX 550 28 2 7:05.0 0:54.0 2 35:31.1 0:55.7 2 22:33.8 1:06:59.8
3 21 Gustavo Gines Houston TX 548 28 3 7:23.9 1:15.2 3 35:52.9 1:08.0 3 23:06.5 1:08:46.7
4 47 Matthew Eldridge Friendswood TX 505 26 6 9:30.4 1:20.7 8 42:25.2 0:22.5 4 23:13.5 1:16:52.5
5 66 Samuel Solcher College Station TX 542 27 4 8:07.9 1:52.8 7 40:59.7 1:23.3 6 28:04.5 1:20:28.4
6 75 Alex Decharinte Katy TX 549 28 9 13:28.8 1:23.7 4 38:12.1 1:26.2 5 26:55.3 1:21:26.3
7 82 David Henney Corpus Christi TX 544 27 5 8:48.2 0:38.8 5 39:21.2 1:17.4 8 31:50.6 1:21:56.4
8 147 Mohsen Fathi Houston TX 870 29 10 15:17.0 1:40.2 6 40:02.4 1:26.3 10 34:30.2 1:32:56.4
9 150 Enrique Walsh Houston TX 546 28 8 12:58.3 2:01.5 9 44:10.0 2:08.5 9 32:22.4 1:33:40.9
10 154 Joshua Monsivais Houston TX 543 26 7 11:19.8 2:52.0 10 49:11.9 1:03.5 7 29:35.4 1:34:02.8
DNS DNS Herman Fluitt III Pearland TX 903 29                  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Fabrizio Chiesa Houston TX 611 34 3 7:37.4 0:46.1 2 32:38.6 0:45.3 2 21:47.6 1:03:35.2
2 9 Cody Foster Houston TX 559 31 4 7:37.6 1:12.1 4 34:30.1 1:27.7 1 20:13.4 1:05:01.1
3 13 Michael Peacock Houston, Tx TX 853 34 7 7:59.9 1:41.2 3 33:34.4 0:40.2 4 22:57.4 1:06:53.3
4 15 Kyle Gilliland Richmond TX 613 34 8 8:07.5 0:52.7 5 34:39.0 1:04.6 3 22:35.6 1:07:19.5
5 23 Crawford Higgins Pearland TX 600 31 1 6:13.9 1:17.1 1 27:13.9 1:33.0 12 33:32.1 1:09:50.3
6 39 Ben Brain Houston TX 623 34 2 7:21.6 0:50.5 6 36:35.3 1:14.3 8 29:16.7 1:15:18.5
7 50 Jose Samayoa Mayora Houston TX 552 30 5 7:45.2 1:19.2 9 40:24.1 0:52.0 5 26:55.1 1:17:15.8
8 77 Taylor Sullivan Houston TX 601 31 9 8:46.6 1:56.5 8 39:38.6 2:19.1 7 29:00.4 1:21:41.4
9 89 Koen Smout Houston TX 624 34 11 9:13.3 0:54.8 11 41:29.4 0:48.4 10 30:26.8 1:22:52.9
10 134 Alexander Londono Richmond TX 616 33 13 11:02.5 3:06.7 12 44:08.4 2:07.9 9 30:24.7 1:30:50.4
11 135 Nicholas Crowder Pearland TX 606 33 6 7:47.3 2:44.0 14 44:19.4 1:44.4 14 34:19.1 1:30:54.5
12 140 Jordan Williams Houston TX 558 31 10 8:50.0 2:03.4 10 40:31.3 1:59.9 15 38:16.8 1:31:41.5
13 146 Austin Riopelle Houston TX 602 31 14 12:46.6 3:18.4 7 39:22.6 3:01.4 13 34:12.6 1:32:41.7
14 160 Michael Abreu Houston TX 608 32 12 10:20.8 2:31.0 15 51:36.1 1:05.1 11 31:01.7 1:36:34.8
15 196 Taylor Wilson League City TX 607 32 15 15:30.5 6:38.2 13 44:18.0 1:15.7 17 40:09.2 1:47:51.8
16 203 Mark Bermudez Cypress TX 556 30 16 18:05.0 3:41.2 17 1:03:52.7 0:28.6 6 28:12.9 1:54:20.5
17 205 Aaron Eddleman La Porte TX 614 33 17 20:11.2 2:07.8 16 52:55.8 3:01.9 16 39:22.9 1:57:39.8
DNS DNS David Vanfleet College Station TX 506 34                  
DNS DNS Bryan Phillips Houston TX 612 34                  
DNS DNS Jesse Pence Houston TX 615 33                  
DNS DNS Bradley Borsboom Tomball TX 622 34                  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Lee Cotterell Houston TX 644 37 4 7:29.2 0:40.8 1 31:29.0 0:39.2 1 22:14.9 1:02:33.2
2 7 Wayne Parker Gregory League City TX 642 38 2 6:46.9 0:33.7 2 32:46.9 0:46.7 2 22:52.4 1:03:46.8
3 10 Bryan Kelley Pearland TX 636 36 5 7:37.9 1:01.0 3 33:19.0 0:57.9 3 23:19.8 1:06:15.8
4 19 Chase Ferrell Houston TX 659 39 10 8:56.4 1:15.3 4 33:29.2 0:58.1 5 23:48.3 1:08:27.5
5 22 John Mitrowski Austin TX 645 37 8 8:24.3 0:50.8 5 34:06.6 0:54.3 6 24:46.5 1:09:02.7
6 26 David Morris Houston TX 652 39 7 8:02.4 1:01.1 8 37:30.7 1:09.4 4 23:34.8 1:11:18.5
7 28 Jared Kaminski Montgomery TX 637 36 1 6:42.5 1:25.5 6 36:27.3 1:11.2 8 26:34.2 1:12:20.9
8 63 Nicholas Plaisance Pearland TX 625 35 9 8:27.4 2:16.5 11 39:00.1 2:26.9 10 27:52.5 1:20:03.7
9 64 Andrew Castaneda Tomball TX 638 37 3 7:05.0 1:02.0 10 38:53.0 1:24.4 13 31:58.9 1:20:23.4
10 70 Alberto Di Ronza Houston TX 653 39 6 7:49.1 1:18.7 7 37:18.7 1:15.1 16 33:24.6 1:21:06.4
11 80 Eduardo Cortez Pearland TX 651 39 11 10:42.6 1:14.4 9 37:46.0 1:26.3 11 30:41.8 1:21:51.2
12 96 Ryan Pepper Pearland TX 631 35 15 12:32.0 2:22.3 13 42:16.4 2:03.4 7 24:52.7 1:24:07.0
13 121 Russ Roberts Houston TX 630 36 12 11:09.5 2:28.6 12 39:32.2 2:01.5 15 33:06.0 1:28:18.0
14 127 Tom Lewis Houston TX 621 35 16 14:11.9 2:49.3 14 44:42.8 0:58.7 9 26:37.6 1:29:20.4
15 157 Michael Roberts Lumberton TX 874 36 14 12:26.6 2:03.6 15 47:31.9 1:15.5 14 32:05.0 1:35:22.8
16 181 Yangyang Li Pearland TX 654 38 13 11:27.4 1:32.5 16 56:49.0 0:53.8 12 31:18.0 1:42:00.9
DNF DNF Joseph Lolio The Woodlands TX 661 39 17 18:45.6              
DNS DNS Juan Carlos Ramirez Houston TX 629 35                  
DNS DNS Henry Van Joslin The Woodlands TX 643 37                  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Jeff Short Pearland TX 670 41 3 7:49.9 0:42.9 2 33:44.3 0:50.9 1 20:55.5 1:04:03.7
2 12 Jonathan Haynes League City TX 664 40 2 7:44.2 0:52.5 1 33:39.4 0:54.6 2 23:18.9 1:06:29.8
3 24 Nicholas Day Spring TX 886 40 6 8:43.1 0:47.5 3 34:08.7 0:53.2 4 25:42.4 1:10:15.2
4 27 Matt Jones Spring TX 675 41 4 8:05.3 0:59.5 4 35:09.1 0:32.7 6 26:57.9 1:11:44.7
5 38 Courtney Amor Houston TX 673 41 7 8:47.2 1:59.9 9 39:21.5 1:18.3 3 23:46.1 1:15:13.3
6 52 Alexander Corra Missouri City TX 694 44 5 8:23.9 1:11.0 6 37:38.3 1:05.7 10 30:11.2 1:18:30.3
7 57 Shawn Smith Richmond TX 674 42 8 8:57.6 1:46.4 5 36:11.6 2:06.2 9 29:46.8 1:18:48.6
8 61 Shane Armstrong League City TX 679 43 1 7:35.9 0:32.9 11 41:19.4 0:59.8 7 28:39.5 1:19:07.9
9 85 Rick Joji Humble TX 690 44 10 9:45.8 1:19.7 8 37:58.5 1:02.6 13 32:06.8 1:22:13.6
10 103 Zachary Moore Kingwood TX 688 43 12 10:45.7 1:15.2 10 40:35.7 1:26.0 11 30:57.7 1:25:00.5
11 107 Ahmed Mansour Pearland TX 682 42 17 13:23.9 1:32.4 13 43:21.8 2:00.8 5 25:55.5 1:26:14.6
12 161 Jonathan Dooley Columbus TX 657 40 14 11:33.3 1:52.8 16 48:11.2 1:49.4 14 33:22.7 1:36:49.6
13 164 George Anderson Pearland TX 671 41 15 13:01.8 1:41.6 17 51:32.5 2:14.1 8 29:04.2 1:37:34.4
14 173 Paul Allen La Marque TX 689 44 11 10:01.6 2:16.6 12 42:05.0 3:02.8 18 41:35.7 1:39:01.8
15 182 Michael Frogge Houston TX 692 44 19 26:06.4 2:28.6 7 37:42.8 2:52.6 15 33:55.3 1:43:06.0
16 184 Timothy Bricker Bay City TX 665 41 13 11:30.9 3:08.8 14 43:23.8 6:29.9 17 38:45.0 1:43:18.6
17 185 Jared Coe Katy TX 660 40 16 13:16.9 1:45.6 18 54:17.6 2:59.8 12 31:11.9 1:43:32.0
18 198 John Galbincea Katy TX 693 43 9 9:33.0 3:13.5 19 57:56.1 1:44.8 16 37:30.3 1:49:57.9
19 206 Eddie Salazar League City TX 691 44 18 16:21.9 3:38.2 15 45:30.0 3:42.1 19 49:39.6 1:58:51.9
20 222 Simeon Hughes Pearland TX 658 40 20 37:57.9 10:24.6 20 1:17:18.2 9:24.1 20 50:17.7 3:05:22.7
DNS DNS Cameron Symes Tyler TX 656 40                  
DNS DNS Matheau Greely Fulshear TX 666 40                  
DNS DNS Stephen Richmond Houston TX 669 41                  
DNS DNS Daniel Grube Montgomery TX 672 42                  
DNS DNS Sean Wilson Pearland TX 681 43                  
DNS DNS John Mayfield Friendswood TX 748 43                  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Mark Klitzke Houston TX 703 46 3 7:52.7 0:46.0 1 32:32.7 1:02.0 5 25:10.3 1:07:23.8
2 17 Timothy Shaffer Livingston TX 702 46 5 8:52.2 0:37.6 2 32:34.8 0:39.0 4 24:58.2 1:07:42.1
3 20 Scott Bourgeois Sugar Land TX 720 48 2 7:50.0 0:57.4 3 33:54.8 1:09.6 3 24:38.0 1:08:30.0
4 31 Marcus Lewis Rosharon TX 708 46 10 9:38.6 0:38.6 9 38:50.9 0:48.9 1 23:03.6 1:13:00.9
5 68 Merle Kirk Deer Park TX 721 48 11 9:39.9 1:04.6 4 35:44.8 1:49.9 11 32:20.6 1:20:40.0
6 72 Arturo Cassani San Antonio TX 704 46 8 9:26.0 1:38.5 12 43:08.2 1:15.8 6 25:43.5 1:21:12.1
7 76 Simon Gonzalez Richmond TX 706 47 7 9:19.3 1:20.1 6 38:19.1 0:58.0 10 31:44.5 1:21:41.2
8 87 Arkady Krasovskiy Lake Jackson TX 705 47 4 8:37.3 1:41.3 16 47:27.5 0:47.6 2 24:18.0 1:22:51.9
9 88 Brady Smyth Pearland TX 701 45 6 9:05.3 2:01.1 10 39:52.8 1:42.3 7 30:10.4 1:22:52.0
10 93 Jason Wipf Richmond TX 712 48 1 7:35.8 1:23.3 5 37:05.6 0:46.6 13 36:40.0 1:23:31.6
11 100 Fredo Etienne Pearland TX 511 45 13 10:26.4 1:22.9 11 40:52.4 1:19.0 9 30:54.5 1:24:55.3
12 118 Leonardo Vargas Katy TX 725 49 16 11:20.5 2:21.1 8 38:50.3 2:04.9 12 33:21.0 1:27:57.9
13 142 David Johnston Baytown TX 680 47 14 10:37.6 3:24.6 7 38:41.0 1:19.9 16 37:41.0 1:31:44.2
14 172 Clayton Maple Kingwood TX 713 48 12 9:54.5 1:50.7 17 54:55.9 1:34.9 8 30:19.7 1:38:35.9
15 175 Daniel Lukes Sugar Land TX 724 49 15 10:49.4 2:37.6 13 43:24.2 2:03.1 17 40:15.9 1:39:10.4
16 179 Ricardo Campos Manvel TX 726 49 18 13:26.2 1:34.0 15 46:27.7 2:33.7 14 37:22.3 1:41:24.1
17 187 Abraham Perez Santana Houston TX 699 46 9 9:27.8 1:31.3 14 43:26.2 2:37.0 19 46:54.7 1:43:57.2
18 201 Maurilio Hernandez Sugar Land TX 707 46 17 13:13.7 2:44.8 18 55:15.3 1:42.1 15 37:25.0 1:50:21.0
19 210 Ed Chapa Pearland TX 714 47 19 16:09.0 2:39.1 19 56:24.2 2:28.8 18 43:06.1 2:00:47.5
DNS DNS Robert Danek Katy TX 700 45                  
DNS DNS Giji John Houston TX 711 48                  
DNS DNS Alejandro Alvarez Katy TX 717 48                  
DNS DNS Michael Flake Spring TX 719 48                  
DNS DNS Ari Purcell Bellaire TX 722 49                  
DNS DNS Matt Fahey Manvel TX 723 49                  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Ted Zderic Missouri City TX 734 50 2 7:46.7 0:51.2 1 33:42.7 0:44.2 1 20:09.6 1:03:14.5
2 18 Mark Speets Houston TX 751 54 4 8:30.0 0:47.3 2 35:33.8 1:00.0 2 22:18.8 1:08:10.1
3 29 Fabio Borges Houston TX 752 54 1 7:25.9 0:48.8 4 36:15.0 1:09.8 5 27:05.1 1:12:44.7
4 35 Ben Castillo Fulshear TX 727 50 8 9:54.6 0:47.5 8 37:30.1 0:53.7 3 25:04.5 1:14:10.6
5 42 Antonio Rosales 514 50 12 13:03.9 1:01.7 3 35:54.9 0:47.7 4 25:36.1 1:16:24.5
6 44 Jeff Tomz The Woodlands TX 740 51 3 8:27.8 1:34.3 7 37:08.3 1:33.2 7 27:48.2 1:16:31.9
7 45 Kyung Kim Pearland TX 738 50 5 8:39.6 0:55.2 5 36:17.7 1:32.2 8 29:10.7 1:16:35.6
8 65 Darrell Strube Missouri City TX 750 54 6 9:04.9 1:20.4 9 37:53.7 1:44.5 10 30:19.8 1:20:23.5
9 83 William Price Richmond TX 756 54 14 14:18.9 1:51.8 6 36:44.9 1:45.3 6 27:18.9 1:21:59.9
10 128 Michael Harvey Lake Jackson TX 747 53 7 9:45.3 2:28.0 11 42:48.3 1:32.6 12 33:14.0 1:29:48.4
11 159 Ernesto Montes Houston TX 737 51 11 12:28.6 2:29.2 10 40:41.0 1:34.5 14 39:10.9 1:36:24.4
12 163 Costas Leonidou College Station TX 736 51 15 16:25.7 3:07.8 12 46:18.7 2:25.6 9 29:12.1 1:37:30.0
13 169 Ted Wang Sugarland TX 733 50 9 10:46.0 3:58.4 13 47:13.0 2:19.7 13 33:52.0 1:38:09.3
14 180 Alkesh Patel Manvel TX 741 52 13 13:43.5 3:39.0 15 48:42.5 2:36.3 11 33:11.9 1:41:53.5
15 213 Hans Eilers Leander TX 753 53 10 11:32.6 4:32.9 16 55:33.3 3:33.7 15 49:59.1 2:05:11.8
16 218 James McNease Crosby TX 745 52 16 21:32.6 6:19.6 14 48:09.1 4:20.7 16 52:34.3 2:12:56.5
DNS DNS Jorge Quintero Houston TX 735 51                  
DNS DNS Steve Chamberlin Humble TX 746 53                  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 30 Scott Darling The Woodlands TX 772 57 3 8:37.0 1:13.8 1 33:51.3 1:26.7 4 27:40.2 1:12:49.1
2 32 Jeff Brown Cypress TX 774 57 2 7:38.2 1:05.8 5 36:19.1 0:47.6 3 27:18.7 1:13:09.4
3 34 Richard Paniagua Houston TX 768 56 11 10:08.6 1:34.8 3 36:09.2 0:33.8 1 25:29.1 1:13:55.6
4 51 Art Waggoner Richmond TX 761 56 4 9:07.1 1:03.4 2 35:47.7 1:04.9 8 30:45.8 1:17:49.1
5 55 Wayne Phillips Spring TX 770 57 9 9:47.1 0:49.6 6 37:47.4 1:10.6 5 29:07.9 1:18:42.9
6 59 Carlos Ramos Houston TX 764 56 7 9:33.4 1:36.0 10 40:44.7 1:34.5 2 25:35.1 1:19:03.8
7 101 Wayne Kinningham Missouri City TX 765 57 1 7:19.1 1:43.8 13 43:56.8 1:55.6 7 30:02.5 1:24:57.9
8 104 Makoto Osawa Houston TX 773 57 6 9:18.8 2:56.5 11 40:47.6 2:28.4 6 29:59.4 1:25:30.9
9 106 Johannes Keus Houston TX 766 56 5 9:17.0 1:03.7 7 38:24.7 1:34.4 10 35:28.3 1:25:48.3
10 114 Van Wilson Houston TX 757 55 10 9:55.4 1:44.3 9 39:40.3 1:29.5 9 34:40.2 1:27:30.0
11 139 David Allen Pearland TX 759 56 8 9:43.1 3:55.0 4 36:18.0 3:42.8 12 37:49.6 1:31:28.8
12 148 Christopher Burke Houston TX 755 55 13 10:47.1 1:56.5 12 42:51.7 1:29.4 11 35:52.9 1:32:57.8
13 171 Steve Grant Pearland TX 762 56 15 11:22.4 1:03.5 8 39:28.6 1:47.6 14 44:44.3 1:38:26.6
14 197 Tad Mulder Bellaire TX 767 56 16 11:36.8 2:28.8 16 46:50.4 2:38.5 13 44:30.6 1:48:05.2
15 212 Scott Mesmer Corpus Christi TX 820 55 12 10:10.1 10:04.1 14 44:08.9 6:58.3 15 50:53.0 2:02:14.5
16 215 Leonce Thierry Galveston TX 771 58 17 14:02.8 3:14.4 15 44:22.6 3:07.6 17 1:02:04.9 2:06:52.5
17 217 Joseph Bosco Park Row TX 758 56 14 11:21.6 4:05.7 17 52:05.6 4:00.4 16 58:15.3 2:09:48.7
DNS DNS James Martinez Houston TX 760 55                  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 43 Craig Theis Sugar Land TX 782 60 1 8:02.1 1:00.5 1 36:37.9 0:50.0 1 29:54.0 1:16:24.6
2 79 Josh Rubin Humble TX 789 62 2 9:43.7 0:50.1 2 39:21.0 1:19.0 2 30:36.2 1:21:50.1
3 119 Terry Duffy Richmond TX 790 63 4 10:46.4 2:53.5 3 41:42.5 1:43.3 3 30:54.3 1:28:00.2
4 133 Kelly Carmichael Galveston TX 781 60 5 11:03.4 1:54.0 4 43:11.8 2:27.8 4 32:00.3 1:30:37.6
5 144 Gerald Noll Sienna TX 791 64 3 9:53.2 2:33.7 7 45:42.3 2:03.0 5 32:01.3 1:32:13.7
6 176 Mike Kuykendall Spring TX 783 61 7 13:57.7 2:06.5 5 43:21.9 2:02.5 6 38:02.1 1:39:30.8
7 190 Alvin Rodgers Bayou Vista TX 788 62 6 12:32.4 1:19.9 6 45:14.7 1:08.0 7 45:23.2 1:45:38.4
DNS DNS Ron Bradshaw Richmond TX 780 60                  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 117 Michael Gallup Spring TX 792 66 1 9:40.4 1:55.6 1 37:47.7 2:09.4 3 36:15.8 1:27:49.2
2 137 Jack Torregrossa Galveston TX 793 66 4 12:15.2 2:06.1 3 42:30.6 1:30.9 1 32:39.0 1:31:02.0
3 149 Stephen Mendel Houston TX 795 69 3 11:14.6 2:10.3 2 41:52.2 1:53.9 2 35:52.3 1:33:03.5
4 183 Kim Simmons Victoria TX 796 68 2 10:47.5 2:04.4 4 44:28.3 2:53.7 4 43:04.4 1:43:18.5
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 53 Frank Mihlon Houston TX 798 71 1 11:31.6 1:28.3 1 38:27.1 0:59.0 1 26:06.6 1:18:32.9
DNS DNS Michael Craig Houston TX 709 70                  
DNS DNS John Murphy Houston TX 799 72                  
 
Top

Male 75 to 79

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 124 George Childress The Woodlands TX 801 76 1 11:18.3 0:51.0 1 44:10.9 1:43.9 1 30:57.6 1:29:01.9
2 214 Robert Snider Richmond TX 802 79 2 22:01.5 2:05.2 2 49:41.7 1:49.3 2 50:08.3 2:05:46.1
 

Clydesdale/Athena

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Joanna Castaneda Lake Jackson TX 808 31 1 11:04.9 2:52.0 1 39:37.4 3:17.5 1 30:55.0 1:27:47.0
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Sabrina Behrens Richmond TX 822 44 1 8:40.4 0:54.0 1 43:22.4 1:36.6 1 44:10.8 1:38:44.4
 
Top

Female 39 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Sharon Drake Clute TX 817 39 1 11:20.9 4:04.5 1 56:59.9 3:36.9 1 47:07.0 2:03:09.3
DNS DNS Megan Cabrera Richmond TX 814 36                  
DNS DNS Lisa Luna Conroe TX 815 37                  
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 12 Michelle Stone Houston TX 824 46 1 10:50.6 1:54.9 1 47:18.5 2:36.4 1 47:52.3 1:50:32.9
2 16 Erika Miller Houston TX 827 55 2 11:45.3 3:39.7 2 1:13:46.4 4:05.7 2 54:01.7 2:27:19.0
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Matt Davidson Houston TX 810 30 1 8:39.6 2:02.0 1 37:43.3 1:38.5 1 28:11.3 1:18:14.7
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Jonathan Leister Manvel TX 823 43 1 12:33.4 2:01.7 1 35:22.2 3:23.1 1 39:24.5 1:32:45.1
 
Top

Male 39 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Nick Codutti Fulshear TX 818 39 2 10:33.5 3:02.4 1 40:40.4 1:59.2 1 30:04.1 1:26:19.7
2 7 Jose Cesar Houston TX 812 33 5 11:52.7 2:24.4 3 44:33.8 2:21.3 3 39:36.8 1:40:49.2
3 8 Saul Lopez Houston TX 807 27 6 18:47.0 2:01.6 2 43:29.7 1:51.6 2 35:14.6 1:41:24.7
4 9 Matt Ball Friendswood TX 813 35 3 11:08.3 2:28.4 5 46:27.8 2:05.8 4 41:53.4 1:44:03.9
5 10 Patrick Hopkins Missouri City TX 809 30 1 9:28.5 2:12.2 4 44:42.6 1:06.5 5 49:09.1 1:46:39.1
6 15 Cj Soto Richmond TX 872 36 4 11:18.2 3:52.3 6 52:23.5 2:27.9 6 53:29.1 2:03:31.1
DNS DNS Adam Martin Richmond TX 811 34                  
DNS DNS Matt Lockhart Kingwood TX 819 39                  
 
Top

Male 40 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Ruben Perez Pearland TX 873 53 2 10:51.9 3:10.1 1 40:49.0 2:40.4 1 38:09.7 1:35:41.3
2 11 Victor Cantu Deer Park TX 826 53 1 10:39.8 3:01.4 2 46:30.7 2:22.4 3 45:24.1 1:47:58.6
3 13 Mike Miller Pearland TX 825 46 3 12:51.2 2:01.4 3 56:13.7 1:02.0 2 42:50.2 1:54:58.6
DNS DNS Thiago Tognetti Spring TX 821 42                  
 

Mixed Relay

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Wymot3 Austin TX 501 55 1 7:35.8 0:29.7 1 43:21.6 0:44.2 2 33:33.7 1:25:45.1
2 2 Shake And Bake Houston TX 502 43 2 12:00.2 0:31.8 2 47:42.7 0:31.8 1 30:16.3 1:31:02.8
 

PC

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Maggie Portillo Esparza Hedwig Village TX 512 43 1 14:38.2 4:34.0 1 1:01:23.2 1:33.9 1 34:59.0 1:57:08.5
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Chad Waligura El Campo TX 513 53 1 19:58.6 10:19.9 1 1:17:20.0 9:25.3 1 43:49.0 2:40:53.0