Riverside Ride 2022

Overall Finish List

March 26, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.
10K Male Finishers
30 Miles Female Finishers
30 Miles Male Finishers
40 Miles Female Finishers
40 Miles Male Finishers
50 Miles Female Finishers
50 Miles Male Finishers
60 Miles Female Finishers
60 Miles Male Finishers
20 Miles Female Finishers
20 Miles Male Finishers

10K

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Sherry Weiss                      Beeville             1048    57   F       1: 1-99             1:10:31.0   1:10:31.0
      2    Michelle Belcher                  Round Rock           1079    37   F       2: 1-99             1:11:50.9   1:11:50.9
      3    Eliska Smiga                      Victoria             1057    41   F       3: 1-99             1:11:51.7   1:11:51.7
      4    Abby Mize                         Austin               1008    12   F       4: 1-99             2:08:52.2   2:09:33.4


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Edward Kane Jr                    Beeville             1111    79   M       1: 1-99             1:07:40.3   1:07:40.3



 
Top

30 Miles

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Lourdes Cervantes                 Kyle                 1096    65   F       1:55-99             1:07:45.7   1:09:13.1
      2    Cecilia Carroll                   Yoakum               1037    63   F       2:55-99             1:22:13.3   1:22:45.1
      3    Martha Planutis                   Victoria             1112    56   F       3:55-99             1:34:55.9   1:36:00.2
      4    Ashley Daniels                    Portland             1058    34   F       1: 1-39             2:47:51.4   2:48:18.9


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Frank Juarez                      San Antonio          1072    56   M       1:55-99             2:03:29.7   2:03:42.7
      2    Dale Fowler                       Victoria             1053    59   M       2:55-99             2:10:49.2   2:11:35.2
      3    Jaxon Hill                        Corpus Christi       1061    25   M       1: 1-39             2:11:22.7   2:11:44.0
      4    Michael Hi                        Corp Christi         1107    53   M       1:40-54             2:11:23.5   2:11:44.3
      5    John Guevara                      Victoria             1001    71   M       3:55-99             2:47:53.4   2:48:23.1
      6    Edward Shaw                       Corpus Christi       1088    46   M       2:40-54             2:48:08.9   2:48:36.1
      7    Stephen Franklin                  Corpus Christi       1087    27   M       2: 1-39             2:48:11.7   2:48:37.9
      8    Carlos Bazan                      Corpus Christi       1083    52   M       3:40-54             2:48:12.7   2:48:37.3
      9    Cecil Brooks                      Port Lavaca          1013    75   M       4:55-99             2:53:22.8   2:54:07.0
     10    Luis De La Garza                  Port Lavaca          1091    62   M       5:55-99             2:59:27.7   2:59:35.5
     11    James Hollon                      New Braunfels        1068    59   M       6:55-99             3:26:18.3   3:26:37.9



 
Top

40 Miles

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Jacqueline Holland                Schertz              1040    57   F       1:55-99             1:12:58.5   1:12:58.5
      2    Fae Popp                          El Campo             1050    57   F       2:55-99             2:55:40.5   2:56:04.3
      3    Susie Orsak                       El Campo             1081    61   F       3:55-99             2:55:42.0   2:56:04.0
      4    Joanna Farias                     Corpus Christi       1042    52   F       1:40-54             3:05:58.9   3:06:26.3
      5    Angela Lapus                      Victoria             1069    45   F       2:40-54             3:09:56.9   3:10:53.1
      6    Evette Frazier                    Corp Christi         1015    39   F       1: 1-39             3:18:41.5   3:18:58.8
      7    Angie Christensen                 Corp Christi         1018    47   F       3:40-54             3:19:06.4   3:19:57.7
      8    Toni Padilla                                           1117         F       1: 0- 0             4:03:50.2   4:04:28.6


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Glenn Filla                       Flint                1032    52   M       1:40-54             1:32:18.4   1:32:55.1
      2    Martin Santiago                   Victoria             1036    50   M       2:40-54             3:08:13.1   3:08:23.8
      3    Kyle Christiansen                                      1218         M       1: 0- 0             3:17:45.1   3:18:34.5
      4    Timothy Frazier                   Corp Christi         1016    44   M       3:40-54             3:18:42.1   3:19:00.7
      5    Craig Christensen                 Corpus Christi       1034    48   M       4:40-54             3:18:43.6   3:19:34.2
      6    Kip Othold                        Houston              1051    70   M       1:55-99             3:39:14.4   3:39:34.1
      7    Les Glaze                         Corp Christi         1097    69   M       2:55-99             4:03:47.5   4:04:29.8



 
Top

50 Miles

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Sherry Chance                     Magnolia             1025    77   F       1:55-99             3:07:04.6   3:08:15.8
      2    Hana Svejdova                     Corpus Christi       1105    48   F       1:40-54             4:43:02.8   4:43:18.4


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Jay Gonzalez                      Victoria             1093    54   M       1:40-54             3:03:01.5   3:03:17.5
      2    Mark Hruzek                       East Bernard         1006    60   M       1:55-99             3:07:15.9   3:07:48.8
      3    Eddie Garcia                                           1132         M       1: 0- 0             3:36:39.1   3:37:01.6
      4    Michael Schmerber                 Ingleside            1060    48   M       2:40-54             3:37:57.8   3:38:16.5
      5    Gerald Decesaro                   Corpus Christi       1035    74   M       2:55-99             3:43:47.5   3:44:23.2
      6    Allen McFadan                                          1141    62   M       3:55-99             3:43:49.6   3:44:24.4
      7    Joshua Rosenberg                  Austin               1064    51   M       3:40-54             3:55:38.6   3:56:07.3
      8    Robert Hawes                      Port O' Connor       1085    76   M       4:55-99             4:02:23.5   4:03:21.5
      9    Adam Westbrook                    Spring               1082    33   M       1: 1-39             4:27:20.2   4:27:32.1



 
Top

60 Miles

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Janine Rothmann                                        1142    57   F       1:55-99             3:15:22.6   3:15:35.1
      2    Sylvia Blaha                      Helotes              1007    58   F       2:55-99             3:36:01.3   3:37:00.4


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Wesley Pruitt                     Cypress              1049    56   M       1:55-99             3:12:54.2   3:13:11.9
      2    Ben Reddoch                                            1116         M       1: 0- 0             3:15:21.0   3:15:33.8
      3    Jeff Edmonds                      Corpus Christi       1090    58   M       2:55-99             3:15:21.1   3:15:36.7
      4    Frank Casillas                                         1119         M       2: 0- 0             3:15:23.3   3:15:35.2
      5    Jeffrey Pixley                    Jbsa-Laxkland        1094    49   M       1:40-54             3:24:32.8   3:24:39.4
      6    Marco Aparicio                    Katy                 1021    41   M       2:40-54             3:31:26.6   3:31:47.7
      7    Russell Blaha                     Helotes              1003    60   M       3:55-99             3:36:00.1   3:37:00.5
      8    Gabriel Cabrera Martinez          Corpus Christi       1080    43   M       3:40-54             3:36:26.6   3:36:50.6
      9    Don Williams II                   Corpus Christi       1052    62   M       4:55-99             3:36:28.3   3:36:50.7
     10    Johnny Salazar                    Magnolia             1004    64   M       5:55-99             3:38:44.1   3:39:03.1
     11    Avery Flessner                    Victoria             1109    24   M       1: 1-39             3:52:43.8   3:52:50.9
     12    Jonathan Bennett                  Lake Jackson         1026    64   M       6:55-99             3:53:33.3   3:53:33.3
     13    Sal Gonzales                                           1115    70   M       7:55-99             3:54:10.0   3:54:37.0
     14    Phillip Davis                     Cc                   1059    67   M       8:55-99             3:54:53.7   3:55:10.9
     15    John Ruwwe                        Austin               1056    61   M       9:55-99             3:55:36.1   3:56:06.2
     16    Jordan Buescher                   Dallas               1062    29   M       2: 1-39             4:04:14.8   4:04:34.6
     17    Xavier Meza                       Corpus Christi       1103    53   M       4:40-54             4:12:45.3   4:14:01.6
     18    Alex Tabary                       Houston              1002    25   M       3: 1-39             4:17:45.7   4:17:59.9
     19    Leonides Mendoza                  Houston              1102    36   M       4: 1-39             4:17:58.3   4:18:26.6
     20    Ivan Cervantes                    Kyle                 1095    67   M      10:55-99             4:22:47.8   4:24:13.1
     21    Jay Mercado                       Corp Christi         1024    49   M       5:40-54             4:42:53.4   4:43:19.3
     22    James Cooley                      Corp Christi         1070    63   M      11:55-99             5:06:16.3   5:06:41.6
     23    Juan Garcia                       Victoria             1046    53   M       6:40-54             5:11:39.0   5:12:54.0
     24    Omar Bantayan                     Corpus Chriati       1005    44   M       7:40-54             5:18:09.3   5:18:32.8



 
Top

20 Miles

Female Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Paula Bowden                      Port Lavaca          1039    62   F       1: 1-99             1:19:27.9   1:20:02.9
      2    Sarita Richmond                   Victoria             1055    46   F       2: 1-99             1:29:12.3   1:30:15.1
      3    Kelsey Filla                      Flint                1029    19   F       3: 1-99             1:32:18.9   1:32:55.3
      4    Ana Casas                         Victoria             1092    56   F       4: 1-99             1:32:44.8   1:33:00.0
      5    Catherine Leos                    San Antonio          1065    52   F       5: 1-99             1:38:54.7   1:39:19.2
      6    Sandy Behrman                     Austin               1089    67   F       6: 1-99             1:48:43.2   1:50:02.3
      7    Jeanie Mize                                            1138    46   F       7: 1-99             2:08:52.8   2:09:35.4


Top

Male Finishers

                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time  
      1    Thomas Cornelison                 Victoria             1108    31   M       1: 1-99             1:11:05.7   1:12:22.5
      2    Benjamin Ramos                    San Antonio          1104    25   M       2: 1-99             1:16:15.2   1:16:29.2
      3    Edwin Bowden                      Port Lavaca          1110    64   M       3: 1-99             1:19:26.6   1:20:03.8
      4    John Farias                       Corp Christi         1106    58   M       4: 1-99             1:20:15.4   1:20:43.7
      5    Steve Parker                      San Antonio          1014    64   M       5: 1-99             1:35:53.6   1:36:24.9
      6    John Schultz                      Hallettsville        1113    52   M       6: 1-99             1:48:47.4   1:48:47.4
      7    Jose Trević±o                     Victoria             1098    28   M       7: 1-99             2:03:36.9   2:03:46.9
      8    Jerry Allen                       Burkburnett          1066    75   M       8: 1-99             2:35:20.3   2:35:52.2