2021 Rosehill Christian XC Invitational

September 11, 2021



Overall Finish List - Girls

6th Grade and Under Girls

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 299 Savannah Ohmes Providence Classical - MS 9:40.51 4:50/M
2 2 297 Sara Bachelder Providence Classical - MS 9:46.11 4:53/M
3 3 328 Anna Buntrock Rosehill Christian - MS 10:20.23 5:10/M
4 (< 5) 103 Emma Asen Faith Academy - MS 10:41.43 7:08/M
5 (< 5) 26 Nina Ewart Annunciation Orthodox - MS 10:45.17 7:10/M
6 (< 5) 341 Karenina Martinez Saint Constantine - MS 10:47.22 5:24/M
7 (< 5) 158 Bethany Bird Kingdom Runners Club 11:00.27 7:20/M
8 (< 5) 383 Fernanda Yepiz St. Anthony of Padua - MS 11:04.64 7:23/M
9 (< 5) 80 Sammie Williams Aristoi Classical - MS 11:06.51 5:33/M
10 (< 5) 78 Leslie Hirst Aristoi Classical - MS 11:14.22 5:37/M
11 (< 5) 23 Julia Bumgarner Annunciation Orthodox - MS 11:20.32 7:34/M
12 4 331 Ally Jelke Rosehill Christian - MS 11:45.62 5:53/M
13 (< 5) 77 Yaeli Granato Aristoi Classical - MS 12:02.74 6:01/M
14 5 303 Ella Witherspoon Providence Classical - MS 12:05.31 6:03/M
15 (< 5) 157 Susanna Bachelder Kingdom Runners Club 12:15.78 8:11/M
16 6 302 Ava Witherspoon Providence Classical - MS 12:27.81 6:14/M
17 (< 5) 160 Hadley Witherspoon Kingdom Runners Club 12:31.99 8:21/M
18 7 335 Mason Wynn Rosehill Christian - MS 12:33.66 6:17/M
19 (< 5) 159 Lizi Bird Kingdom Runners Club 12:37.56 8:25/M
20 8 298 Sara Kate Beno Providence Classical - MS 12:51.30 6:26/M
21 (< 5) 104 Esther Bright Faith Academy - MS 12:52.17 8:35/M
22 (< 5) 24 Monika Condon Annunciation Orthodox - MS 13:05.00 8:43/M
23 (< 5) 5 Sydney Burkhalter Alpha Omega - MS 13:05.73
24 9 332 Emma Moore Rosehill Christian - MS 13:50.55 6:55/M
25 (< 5) 144 Norah Want Houston Homeschool Athletics - MS 14:14.15 7:07/M
26 10 334 Hannah Steele Rosehill Christian - MS 14:52.48 7:26/M
27 11 330 Harper Hawley Rosehill Christian - MS 15:52.45 7:56/M
28 12 301 Caroline Williamson Providence Classical - MS 16:02.48 8:01/M

Team Scores - Girls

6th Grade and Under Girls

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Providence Classical - MS 22 1 2 5 6 8 12    
Top 5 Times: 56:51.04  
2 Rosehill Christian - MS 33 3 4 7 9 10 11    
Top 5 Times: 1:03:22.54  
Inc. Alpha Omega - MS 1 finishers    
Inc. Annunciation Orthodox - MS 3 finishers    
Inc. Aristoi Classical - MS 3 finishers    
Inc. Faith Academy - MS 2 finishers    
Inc. Houston Homeschool Athletics - MS 1 finishers    
Inc. Kingdom Runners Club 4 finishers    
Inc. Saint Constantine - MS 1 finishers    
Inc. St. Anthony of Padua - MS 1 finishers    
 

Final Team Results - Girls

6th Grade and Under Girls

Team - Providence Classical - MS

Finish Position - 1

Team Score (places): 22

Team Score (times): 56:51.04

Ave Time:11:22.21

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 299 Savannah Ohmes   1 1 9:40.51 9:40.51
2 297 Sara Bachelder   2 3 9:46.11 19:26.62
3 303 Ella Witherspoon   5 8 12:05.31 31:31.93 2:00.87
4 302 Ava Witherspoon   6 14 12:27.81 43:59.74 2:23.37
5 298 Sara Kate Beno   8 22 12:51.30 56:51.04 2:46.86
6 301 Caroline Williamson   (12)   16:02.48 1:12:53.52 5:58.04

Team - Rosehill Christian - MS

Finish Position - 2

Team Score (places): 33

Team Score (times): 1:03:22.54

Ave Time:12:40.51

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 328 Anna Buntrock   3 3 10:20.23 10:20.23 0:15.79
2 331 Ally Jelke   4 7 11:45.62 22:05.85 1:41.18
3 335 Mason Wynn   7 14 12:33.66 34:39.51 2:29.22
4 332 Emma Moore   9 23 13:50.55 48:30.06 3:46.11
5 334 Hannah Steele   10 33 14:52.48 1:03:22.54 4:48.04
6 330 Harper Hawley   (11)   15:52.45 1:19:14.99 5:48.01

Team - Kingdom Runners Club

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 158 Bethany Bird   Less Than 5   11:00.27 11:00.27 0:55.83
2 157 Susanna Bachelder   Less Than 5   12:15.78 23:16.05 2:11.34
3 160 Hadley Witherspoon   Less Than 5   12:31.99 35:48.04 2:27.55
4 159 Lizi Bird   Less Than 5   12:37.56 48:25.60 2:33.12

Team - Annunciation Orthodox - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 26 Nina Ewart   Less Than 5   10:45.17 10:45.17 0:40.73
2 23 Julia Bumgarner   Less Than 5   11:20.32 22:05.49 1:15.88
3 24 Monika Condon   Less Than 5   13:05.00 35:10.49 3:00.56

Team - Aristoi Classical - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 80 Sammie Williams   Less Than 5   11:06.51 11:06.51 1:02.07
2 78 Leslie Hirst   Less Than 5   11:14.22 22:20.73 1:09.78
3 77 Yaeli Granato   Less Than 5   12:02.74 34:23.47 1:58.30

Team - Faith Academy - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 103 Emma Asen   Less Than 5   10:41.43 10:41.43 0:36.99
2 104 Esther Bright   Less Than 5   12:52.17 23:33.60 2:47.73

Team - Alpha Omega - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 5 Sydney Burkhalter   Less Than 5   13:05.73 13:05.73 3:01.29

Team - Houston Homeschool Athletics - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 144 Norah Want   Less Than 5   14:14.15 14:14.15 4:09.71

Team - Saint Constantine - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 341 Karenina Martinez   Less Than 5   10:47.22 10:47.22 0:42.78

Team - St. Anthony of Padua - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 383 Fernanda Yepiz   Less Than 5   11:04.64 11:04.64 1:00.20