2020 AOA Lions Cross Country Invitational

October 10, 2020


Results by Run Houston Timing Run Houston Timing

Overall Finish List - Boys

HS Boys Session 1

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 1379 Isaac Pendley Houston Homeschool Athletics 16:57.4 5:28/M
2 2 1373 Luke Brooker Houston Homeschool Athletics 17:09.8 5:32/M
3 3 1356 Thomas Langley Frassati Catholic 17:36.6 5:41/M
4 4 1315 John Bruton Episcopal 17:41.2 5:42/M
5 5 1404 Brennan Clark Legacy Prep Christian Academy 17:55.8 5:47/M
6 6 1639 Liam Kilbride St Joseph Catholic 18:02.9 5:49/M
7 7 1409 Carter Hutton Legacy Prep Christian Academy 18:04.3 5:50/M
8 8 1410 Carson Keyes Legacy Prep Christian Academy 18:18.8 5:54/M
9 9 1325 Harrison Wallace Episcopal 18:23.4 5:56/M
10 10 1327 Harrison Witcher Episcopal 18:29.1 5:58/M
11 11 1630 Riley Gould Rosehill Christian 18:31.2 5:58/M
12 12 1632 Jonathan Vuong Rosehill Christian 18:34.1 5:59/M
13 13 1697 Jediidah Nimmons Salt & Light 18:34.3 5:59/M
14 14 1380 Kade Pendley Houston Homeschool Athletics 18:48.6 6:04/M
15 15 1321 Henry Kinzel Episcopal 18:59.5 6:08/M
16 16 1324 Henry Smith Episcopal 19:04.3 6:09/M
17 17 1257 Jonathan K Salt & Light 19:05.6 6:10/M
18 18 1633 Jackson Wynn Rosehill Christian 19:12.3 6:12/M
19 19 1408 Luke Henson Legacy Prep Christian Academy 19:14.1 6:12/M
20 20 1317 Jean-Paul(JP) Durand Episcopal 19:14.6 6:12/M
21 21 1696 Nathan Mc Carty Salt & Light 19:18.1 6:14/M
22 22 1357 Jack Miggins Frassati Catholic 19:18.9 6:14/M
23 23 1376 Aaron Fossen Houston Homeschool Athletics 19:19.3 6:14/M
24 24 1323 Constantine Matthews Episcopal 19:25.4 6:16/M
25 25 1355 Andrew Langley Frassati Catholic 19:29.9 6:17/M
26 26 1699 Ethan Stoehr Salt & Light 19:32.5 6:18/M
27 (> 7) 1319 Carson Hicks Episcopal 19:40.3 6:21/M
28 (> 7) 1316 James Carter Episcopal 19:44.9 6:22/M
29 (> 7) 1314 Davis Barringer Episcopal 19:45.6 6:22/M
30 27 1378 David Johns Houston Homeschool Athletics 19:46.6 6:23/M
31 28 1640 Austin Labowitz St Joseph Catholic 19:46.6 6:23/M
32 29 1363 Jarrett Loftin Groveton 19:48.1 6:23/M
33 (< 5) 1268 Hunter Hancock Allen Academy 19:48.4 6:23/M
34 (> 7) 1322 Sam Marino Episcopal 19:52.4 6:25/M
35 (> 7) 1313 Will Adkins Episcopal 19:54.5 6:25/M
36 30 1348 Dustyn Bedia Frassati Catholic 20:19.6 6:33/M
37 31 1361 Caden Alexander Groveton 20:20.4 6:34/M
38 (> 7) 1326 Lyndon Walsh Episcopal 20:28.2 6:36/M
39 32 1352 Paul Eisterhold Frassati Catholic 20:33.6 6:38/M
40 33 1351 Collin Dufrene Frassati Catholic 20:38.9 6:40/M
41 34 1405 Isaac Davis Legacy Prep Christian Academy 20:42.7 6:41/M
42 35 1700 Caleb Stoehr Salt & Light 20:43.4 6:41/M
43 36 1631 James Herring Rosehill Christian 20:45.1 6:42/M
44 37 1359 Lucas Rivera Frassati Catholic 20:46.1 6:42/M
45 38 1406 Collin Dyniewski Legacy Prep Christian Academy 20:52.4 6:44/M
46 39 1364 Kade Rosser Groveton 20:52.4 6:44/M
47 40 1642 Sean Provin St Joseph Catholic 21:01.9 6:47/M
48 (> 7) 1320 Lukas Jaworski Episcopal 21:05.3 6:48/M
49 41 1411 Jake McLemore Legacy Prep Christian Academy 21:09.5 6:50/M
50 42 1702 Joshua Derksen Salt & Light 21:19.4 6:53/M
51 (> 7) 1402 Levi Brown Legacy Prep Christian Academy 21:25.6 6:55/M
52 43 1366 Brody Thornton Groveton 21:40.6 7:00/M
53 (> 7) 1349 Federico Celis Frassati Catholic 21:42.9 7:00/M
54 44 1372 Keiran Brehany-Wellman Houston Homeschool Athletics 21:44.5 7:01/M
55 45 1377 Joseph Gaudin Houston Homeschool Athletics 21:45.6 7:01/M
56 46 1641 Bransen Lampo St Joseph Catholic 21:53.9 7:04/M
57 47 1629 Thomas Gehrke Rosehill Christian 21:56.1 7:05/M
58 48 1643 Joshua White St Joseph Catholic 22:04.7 7:07/M
59 (> 7) 1375 Seth Ellis Houston Homeschool Athletics 22:08.8 7:09/M
60 49 1701 Nathaniel Stovall Salt & Light 22:11.7 7:10/M
61 (< 5) 1270 Ryan Hassell Allen Academy 22:12.9 7:10/M
62 50 1365 Tanner Steubing Groveton 22:21.3 7:13/M
63 (> 7) 1374 Johnny Douklias Houston Homeschool Athletics 22:22.4 7:13/M
64 (< 5) 1267 John Cairns Allen Academy 22:30.1 7:16/M
65 (> 7) 1318 William Fowler Episcopal 22:38.8 7:18/M
66 (> 7) 1403 Zach Brown Legacy Prep Christian Academy 23:04.7 7:27/M
67 (> 7) 1358 Matthew Padilla Frassati Catholic 23:05.1 7:27/M
68 (> 7) 1698 Dallas Payne Salt & Light 24:23.8 7:52/M
69 (> 7) 1407 Weston Gilliam Legacy Prep Christian Academy 24:38.5 7:57/M
70 (> 7) 1354 Pablo Guzman Frassati Catholic 25:42.8 8:18/M
71 (> 7) 1353 Enrique Gonzalez-Vizzani Frassati Catholic 26:37.3 8:35/M

Final Team Results - Boys

HS Boys Session 1

Team - Episcopal

Finish Position - 1

Team Score (places): 54

Team Score (times): 1:32:37.6

Ave Time:18:31.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1315 John Bruton   4 4 17:41.2 17:41.2 0:43.8
2 1325 Harrison Wallace   9 13 18:23.4 36:04.6 1:25.9
3 1327 Harrison Witcher   10 23 18:29.1 54:33.7 1:31.7
4 1321 Henry Kinzel   15 38 18:59.5 1:13:33.2 2:02.0
5 1324 Henry Smith   16 54 19:04.3 1:32:37.6 2:06.9
6 1317 Jean-Paul(JP) Durand   (20) (74) 19:14.6 1:51:52.3 2:17.2
7 1323 Constantine Matthews   (24) (98) 19:25.4 2:11:17.7 2:28.0
8 1319 Carson Hicks   More Than 7   19:40.3 2:30:58.0 2:42.8
9 1316 James Carter   More Than 7   19:44.9 2:50:42.9 2:47.4
10 1314 Davis Barringer   More Than 7   19:45.6 3:10:28.5 2:48.1
11 1322 Sam Marino   More Than 7   19:52.4 3:30:20.9 2:54.9
12 1313 Will Adkins   More Than 7   19:54.5 3:50:15.5 2:57.1
13 1326 Lyndon Walsh   More Than 7   20:28.2 4:10:43.8 3:30.8
14 1320 Lukas Jaworski   More Than 7   21:05.3 4:31:49.2 4:07.9
15 1318 William Fowler   More Than 7   22:38.8 4:54:28.0 5:41.4

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - 2

Team Score (places): 67

Team Score (times): 1:32:01.8

Ave Time:18:24.3

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1379 Isaac Pendley   1 1 16:57.4 16:57.4 0:00.0
2 1373 Luke Brooker   2 3 17:09.8 34:07.2 0:12.4
3 1380 Kade Pendley   14 17 18:48.6 52:55.9 1:51.2
4 1376 Aaron Fossen   23 40 19:19.3 1:12:15.2 2:21.9
5 1378 David Johns   27 67 19:46.6 1:32:01.8 2:49.1
6 1372 Keiran Brehany-Wellman   (44) (111) 21:44.5 1:53:46.4 4:47.1
7 1377 Joseph Gaudin   (45) (156) 21:45.6 2:15:32.1 4:48.2
8 1375 Seth Ellis   More Than 7   22:08.8 2:37:40.9 5:11.4
9 1374 Johnny Douklias   More Than 7   22:22.4 3:00:03.3 5:24.9

Team - Legacy Prep Christian Academy

Finish Position - 3

Team Score (places): 73

Team Score (times): 1:34:15.8

Ave Time:18:51.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1404 Brennan Clark   5 5 17:55.8 17:55.8 0:58.4
2 1409 Carter Hutton   7 12 18:04.3 36:00.1 1:06.8
3 1410 Carson Keyes   8 20 18:18.8 54:18.9 1:21.4
4 1408 Luke Henson   19 39 19:14.1 1:13:33.1 2:16.7
5 1405 Isaac Davis   34 73 20:42.7 1:34:15.8 3:45.2
6 1406 Collin Dyniewski   (38) (111) 20:52.4 1:55:08.2 3:54.9
7 1411 Jake McLemore   (41) (152) 21:09.5 2:16:17.7 4:12.0
8 1402 Levi Brown   More Than 7   21:25.6 2:37:43.3 4:28.2
9 1403 Zach Brown   More Than 7   23:04.7 3:00:48.1 6:07.3
10 1407 Weston Gilliam   More Than 7   24:38.5 3:25:26.6 7:41.0

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 4

Team Score (places): 112

Team Score (times): 1:37:18.7

Ave Time:19:27.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1356 Thomas Langley   3 3 17:36.6 17:36.6 0:39.2
2 1357 Jack Miggins   22 25 19:18.9 36:55.5 2:21.4
3 1355 Andrew Langley   25 50 19:29.9 56:25.4 2:32.4
4 1348 Dustyn Bedia   30 80 20:19.6 1:16:45.1 3:22.2
5 1352 Paul Eisterhold   32 112 20:33.6 1:37:18.7 3:36.2
6 1351 Collin Dufrene   (33) (145) 20:38.9 1:57:57.6 3:41.4
7 1359 Lucas Rivera   (37) (182) 20:46.1 2:18:43.8 3:48.7
8 1349 Federico Celis   More Than 7   21:42.9 2:40:26.7 4:45.4
9 1358 Matthew Padilla   More Than 7   23:05.1 3:03:31.8 6:07.7
10 1354 Pablo Guzman   More Than 7   25:42.8 3:29:14.6 8:45.3
11 1353 Enrique Gonzalez-Vizzani   More Than 7   26:37.3 3:55:52.0 9:39.9

Team - Salt & Light

Finish Position - 5

Team Score (places): 112

Team Score (times): 1:37:14.0

Ave Time:19:26.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1697 Jediidah Nimmons   13 13 18:34.3 18:34.3 1:36.9
2 1257 Jonathan K   17 30 19:05.6 37:39.9 2:08.1
3 1696 Nathan Mc Carty   21 51 19:18.1 56:58.0 2:20.6
4 1699 Ethan Stoehr   26 77 19:32.5 1:16:30.6 2:35.1
5 1700 Caleb Stoehr   35 112 20:43.4 1:37:14.0 3:45.9
6 1702 Joshua Derksen   (42) (154) 21:19.4 1:58:33.4 4:21.9
7 1701 Nathaniel Stovall   (49) (203) 22:11.7 2:20:45.1 5:14.2
8 1698 Dallas Payne   More Than 7   24:23.8 2:45:08.9 7:26.3

Team - Rosehill Christian

Finish Position - 6

Team Score (places): 124

Team Score (times): 1:38:59.0

Ave Time:19:47.8

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1630 Riley Gould   11 11 18:31.2 18:31.2 1:33.8
2 1632 Jonathan Vuong   12 23 18:34.1 37:05.4 1:36.7
3 1633 Jackson Wynn   18 41 19:12.3 56:17.7 2:14.9
4 1631 James Herring   36 77 20:45.1 1:17:02.9 3:47.7
5 1629 Thomas Gehrke   47 124 21:56.1 1:38:59.0 4:58.7

Team - St Joseph Catholic

Finish Position - 7

Team Score (places): 168

Team Score (times): 1:42:50.2

Ave Time:20:34.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1639 Liam Kilbride   6 6 18:02.9 18:02.9 1:05.4
2 1640 Austin Labowitz   28 34 19:46.6 37:49.5 2:49.2
3 1642 Sean Provin   40 74 21:01.9 58:51.4 4:04.4
4 1641 Bransen Lampo   46 120 21:53.9 1:20:45.4 4:56.5
5 1643 Joshua White   48 168 22:04.7 1:42:50.2 5:07.3

Team - Groveton

Finish Position - 8

Team Score (places): 192

Team Score (times): 1:45:03.0

Ave Time:21:00.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1363 Jarrett Loftin   29 29 19:48.1 19:48.1 2:50.7
2 1361 Caden Alexander   31 60 20:20.4 40:08.6 3:23.0
3 1364 Kade Rosser   39 99 20:52.4 1:01:01.1 3:55.0
4 1366 Brody Thornton   43 142 21:40.6 1:22:41.7 4:43.2
5 1365 Tanner Steubing   50 192 22:21.3 1:45:03.0 5:23.8

Team - Allen Academy

Finish Position - 99996

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1268 Hunter Hancock   Less Than 5   19:48.4 19:48.4 2:51.0
2 1270 Ryan Hassell   Less Than 5   22:12.9 42:01.3 5:15.5
3 1267 John Cairns   Less Than 5   22:30.1 1:04:31.4 5:32.6