Ferguson Elementary 5K

Age Group Results

October 26, 2019


Results By Cathy and Wally Madden @ Run Houston Timing


Kindergarten Men: Top Finishers 1-99
Kindergarten Women: Top Finishers 1-99
1st Grade Men: Top Finishers 1-99
1st Grade Women: Top Finishers 1-99
2nd Grade Men: Top Finishers 1-99
2nd Grade Women: Top Finishers 1-99
3rd Grade Men: Top Finishers 1-99
3rd Grade Women: Top Finishers 0- 0
4th Grade Men: Top Finishers 1-99
4th Grade Women: Top Finishers 1-99
5th Grade Men: Top Finishers 1-99
5th Grade Women: Top Finishers 0- 0 1-99
Adult Men: Top Finishers 0- 0 1-99
Adult Women: Top Finishers 0- 0 1-99
Strollers Men:
Strollers Women:

Kindergarten

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Reese Wilhoit 587 6 1 11:47.9
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kinsey Wilhoit 586 5 2 16:00.5
2 Sophie Clark 623 5 3 16:44.4
3 Callie Nelson 538 5 4 16:50.4
4 Evelyn Mitchell 655 5 5 17:25.8
5 Addesyn Rawski 678 6 6 20:23.1
6 Camille Christoffel 653 5 7 20:54.2
7 Evelyn Ibarra 598 5 10 46:49.3
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jameson Young 628 5 8 22:14.6
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sullivan Fanning 549 5 9 22:43.5
 

1st Grade

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Ava Mancha 613 6 7 41:09.9
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Fiona Dowdy 708 6 8 41:52.5
2 Emma Dowdy 709 6 9 41:53.3
3 Brooklyn Benitz 620 6 12 52:23.4
4 Karinna Clody 581 6 13 55:43.9
5 Harper Vazzola 513 6 14 56:03.7
6 Nora Selig 566 6 15 56:07.1
7 Eve Richards 719 6 17 56:10.0
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Powin Duffield 659 7 1 20:41.7
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Carter Gonzalez 517 6 2 20:50.8
2 Patrick Young 627 7 3 21:10.9
3 Nathan Passantino 592 6 4 35:04.7
4 Camden McGahee 638 6 5 37:46.6
5 Maxwell Durning 561 6 6 38:33.7
6 Walker Long 559 7 10 48:04.5
7 Wyatt St George 507 6 11 49:18.9
8 Chase Vice 698 6 16 56:08.6
 

2nd Grade

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Bailey Blaylock 555 7 1 16:54.4
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Bella Sanders 544 7 2 17:05.2
2 Charlotte Vosta 585 8 3 17:34.4
3 Preston Vaughan 695 8 5 21:00.3
4 Anna Davidson 525 7 8 35:27.1
5 Sarazya Sapkota 564 7 9 43:24.3
6 Tessa Anderson 521 7 10 46:37.6
7 Raylee Pyne 572 7 13 47:15.6
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Crosby Woods 701 7 4 18:30.9
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Gage Ibarra 599 7 6 32:57.4
2 Ethan Durham 510 7 7 33:10.0
3 Brooks Christoffel 652 7 11 47:09.7
4 Blair Pyne 571 7 12 47:11.1
5 Ansen Cantu 597 7 14 51:31.1
 

3rd Grade

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kylie Burse 503 8 3 35:37.1
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Addison Vice 697 0 4 36:23.5
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Brian Nwachkun 568 9 1 17:53.5
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jaxson Vaughan 696 9 2 21:09.0
2 Garret Hood 605 8 5 47:07.3
3 Sterling Long 558 8 6 47:58.2
4 Wyatt Woods 703 9 7 49:22.1
5 Ian Crawford 657 8 8 50:23.2
 

4th Grade

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Adele Scarberry 691 9 5 32:23.3
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Niyah Philogene 583 9 7 40:18.4
2 Paige West 590 9 8 43:51.9
3 Taylor Rodriguez 677 10 9 43:54.2
4 Makayla Lucas 553 10 10 45:21.1
5 Ava Sanders 545 9 11 45:21.2
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Blaise Davis 523 10 1 25:47.2
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Peyton Sheppard 643 9 2 27:19.4
2 Grant Sandefur 687 9 3 32:17.2
3 Kohen Burse 502 9 4 32:22.9
4 Augie Clody 582 9 6 37:56.4
5 Shane Walters 540 9 12 46:23.0
6 Nathaniel Whitsett 552 9 13 49:01.2
7 Max Niccum 624 10 14 50:18.2
 

5th Grade

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Madison Gonzales 728 10 3 26:36.0
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Krishna Kaloni 637 0 10 44:37.9
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Grace Espindola 633 11 7 41:38.0
2 Khloe Meehan 504 11 8 41:41.7
3 Alexis Hall 532 10 9 41:56.5
4 Grace Chadwell 584 10 11 46:36.4
5 Anna Mihut 634 10 12 46:36.9
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Keagan Bessette 645 11 1 25:12.9
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Riley Schloesser 531 11 2 25:16.8
2 Adam Penney 610 10 4 29:20.4
3 Finn Fanning 546 10 5 29:32.0
4 Colyn Droit 710 11 6 36:19.5
 

Adult

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Allison Nelson 539 34 2 16:33.6
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Emily Lucas 600 0 8 19:11.7
2 Danielle Vice 700 0 38 36:22.0
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Printace Broughton-Clark 621 37 3 16:49.6
2 Melissa Mitchell 654 38 5 17:25.2
3 Schula Nwachkun 569 34 6 17:54.1
4 Riley Gonzalez 520 4 9 19:53.4
5 Theresa Rein 529 62 11 20:37.3
6 Gift Duffield 660 37 12 20:38.7
7 Chloe Woods 702 27 13 20:47.5
8 Lara Christoffel 651 37 14 21:02.0
9 Shannon Vaughan 694 43 15 21:11.2
10 Katrina Rawski 679 41 17 21:20.5
11 Katy Young 626 28 19 22:14.5
12 Katie Fanning 547 40 21 22:50.5
13 Michele Alcantar 632 42 23 31:05.8
14 Zoe Alcantar 631 17 24 31:08.2
15 Kari Long 557 35 25 31:46.6
16 Amanda Petree 524 42 26 32:01.6
17 Meredith Sandefur 686 37 28 32:17.4
18 Emily Kelsey 604 28 35 35:51.1
19 Meghan Boudoin 596 27 37 36:18.3
20 Debby Mcuen 705 64 39 36:38.0
21 Brooke Durham 509 33 41 39:54.3
22 Ari Alcantar 629 41 43 42:41.8
23 Jennifer Sheppard 641 37 44 43:09.2
24 Tannah Cazares 563 30 46 43:24.8
25 Melissa Rodriguez 676 36 48 43:54.5
26 Rebecca Gough 543 26 49 45:28.1
27 Nicole Gonzalez 519 31 51 46:36.4
28 Christina Crawford 658 35 56 50:18.3
29 Mayvelyn Lucas 554 39 57 55:05.2
30 Mindy Vazzola 512 42 59 56:06.0
31 Molly Selig 565 39 60 56:08.3
32 Holly Richards 720 34 61 56:09.9
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sean Clark 622 35 1 16:31.7
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Mark Lucas 601 0 7 19:11.3
2 NAVIN C Kaloni 636 0 22 30:51.7
3 Chad Vice 699 0 58 56:03.6
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jeffrey Mitchell 656 39 4 17:25.0
2 Michael Rawski 680 43 10 20:20.0
3 Kohl Young 625 34 16 21:11.4
4 Rob Vazzola 511 49 18 21:31.6
5 Chris Gonzalez 518 30 20 22:30.4
6 steven sandefur 688 36 27 32:14.0
7 Mark Sheppard 640 44 29 32:45.5
8 Nick Long 556 36 30 34:24.6
9 Patrick Passantino 593 43 31 34:55.9
10 Rodney Davidson 526 39 32 35:28.0
11 Robert Burse 501 34 33 35:37.7
12 Miller Fanning 548 12 34 35:49.7
13 Trevor Fanning 550 43 36 35:59.3
14 Joe Durning 560 41 40 38:34.8
15 George Alcantar 630 45 42 40:48.5
16 John Ferguson 562 30 45 43:24.6
17 Trevor West 591 46 47 43:52.5
18 Steve Anderson 522 43 50 46:35.5
19 David Christoffel 650 41 52 46:55.1
20 Blair Pyne 570 38 53 47:14.2
21 Walter Whitsett 551 56 54 48:53.3
22 Grant St George 508 36 55 50:16.0