Summertime Blues Triathlon

Overall Finish List

September 02, 2012


Results By Run Houston Timing Run Houston Timing

Elites

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Kevin Pool                  7   30   M      1Top Fin    7      9:09.018:18      0:37.5    2     40:08.2 23.2      0:34.0    1     18:46.3 6:03    1:09:15.1     
    2  Trent Stephens              4   40   M      1Top Fin    3      8:24.816:48      0:22.7    1     39:59.2 23.3      0:33.4    2     20:44.1 6:41    1:10:04.2     
    3  Adam Zavala                 1   17   M      1  1-99     5      8:47.017:34      0:22.0    3     43:18.7 21.5      0:36.4    3     23:55.3 7:43    1:16:59.6     
    4  Jason Berardinelli         13   26   M      2  1-99     6      9:03.118:06      0:56.9    4     43:49.2 21.2      0:54.8    4     24:03.1 7:45    1:18:47.3     
    5  Triny Aguirre              11   41   F      1Top Fin    9     12:00.524:00      0:35.3    7     44:07.4 21.1      0:48.3    5     23:38.9 7:37    1:21:10.6     
    6  Ken Hainline                3   59   M      3  1-99     4      8:45.117:30      1:04.5    5     44:47.0 20.8      0:28.0    6     27:14.2 8:47    1:22:19.0     
    7  Nigel Willerton             8   48   M      4  1-99    10     12:07.924:14      0:41.7    6     43:43.9 21.3      0:40.3    7     26:13.6 8:27    1:23:27.6     
    8  Derek Barnett               5   17   M      5  1-99     8      9:30.119:00      0:23.8    8     51:15.1 18.1      0:35.6    8     24:28.5 7:54    1:26:13.4     
    9  Tim Raschle                 9   24   M      6  1-99     1      7:31.215:02      1:30.2    9     59:28.6 15.6      0:33.9    9     30:26.7 9:49    1:39:30.8     

Age Groups Men 1-39

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Andy Littleton            105   34   M      1 30-34     8     11:22.022:44      0:28.7    1     45:12.3 20.6      0:38.5    1     22:29.7 7:15    1:20:11.4     
    2  Matt Borowski              28   33   M      2 30-34     4     10:38.321:16      0:48.8    3     46:20.3 20.1      0:36.8    2     25:21.9 8:11    1:23:46.2     
    3  Tim White                  37   37   M      1 35-39     3      9:46.419:32      0:31.9    2     47:15.2 19.7      0:38.0    3     29:01.5 9:22    1:27:13.2     
    4  Justin Villanueva          98   22   M      1 20-24     5     10:43.521:26      1:40.6    8     51:46.0 18.0      1:07.6    4     23:38.7 7:37    1:28:56.6     
    5  Matthew Fishbeck           21   20   M      2 20-24     1      8:33.317:06      0:57.4    6     53:14.9 17.5      0:25.7    5     28:11.2 9:05    1:31:22.6     
    6  Matt Horak                 36   36   M      2 35-39     9     11:47.023:34      0:54.4    5     49:29.6 18.8      0:56.8    6     28:42.7 9:15    1:31:50.7     
    7  Andy Sargent               38   39   M      3 35-39     6     10:54.121:48      0:47.2    7     52:24.4 17.7      1:19.2    7     27:39.7 8:55    1:33:04.8     
    8  Thomas Friudenberg        104   30   M      3 30-34    11     12:18.724:36      0:57.0   12     53:26.3 17.4      0:53.9    8     26:36.7 8:35    1:34:12.9     
    9  Tim Holland               100   24   M      3 20-24     2      8:42.017:24      0:54.2    4     51:23.2 18.1      1:26.2    9     33:09.610:42    1:35:35.4     
   10  Robert Nett                27   32   M      4 30-34    10     12:11.324:22      1:12.8   11     51:48.0 18.0      1:22.5   10     29:41.5 9:35    1:36:16.3     
   11  Jarrett Shipman            96   27   M      1 25-29    12     12:24.224:48      1:22.0    9     50:45.4 18.3      1:04.3   11     31:11.310:04    1:36:47.6     
   12  Robert Tyler               22   24   M      4 20-24     7     11:11.422:22      1:22.2   10     52:10.1 17.8      1:07.6   12     33:22.710:46    1:39:14.2     

Age Groups Women 1-39

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Abbie Artley               40   36   F      1Top Fin    5     10:35.921:10      0:35.1    2     45:32.7 20.4      0:23.8    1     22:59.9 7:25    1:20:07.6     
    2  Kathy Sanford              35   33   F      1 30-34     3     10:16.820:32      0:46.3    1     45:20.9 20.5      0:40.2    2     24:51.6 8:01    1:21:56.0     
    3  Sara Cherry                32   31   F      2 30-34     1      8:57.117:54      0:49.8    3     48:58.9 19.0      0:54.2    3     24:52.5 8:01    1:24:32.6     
    4  Michelle Chang             31   31   F      3 30-34     9     11:24.622:48      0:53.5    6     49:59.5 18.6      1:11.5    4     23:25.5 7:33    1:26:54.7     
    5  Brittney Farrar            23   25   F      1 25-29     2      9:56.519:52      0:53.7    4     48:56.9 19.0      0:47.7    5     28:11.3 9:05    1:28:46.3     
    6  Elizabeth Neese            94   31   F      4 30-34    11     12:23.624:46      0:52.2    5     48:37.7 19.1      0:37.8    6     27:34.1 8:54    1:30:05.6     
    7  Lauren Ludwick             33   31   F      5 30-34     4     10:18.520:36      0:34.6    7     53:19.1 17.4      0:43.9    7     29:03.0 9:22    1:33:59.3     
    8  Laura LaRue                30   30   F      6 30-34     8     11:17.322:34      1:05.8    8     53:03.6 17.5      1:26.8    8     27:51.4 8:59    1:34:45.1     
    9  Hannah Libby               20   17   F      1  1-19     6     10:45.621:30      1:38.9   10     57:54.8 16.1      0:36.6    9     28:57.6 9:20    1:39:53.7     
   10  Melissa Young              95   31   F      7 30-34    16     13:35.927:10      1:56.2   14     57:04.2 16.3      1:16.8   10     29:16.5 9:26    1:43:09.7     
   11  Kelly Ryan                 92   34   F      8 30-34    10     12:04.424:08                9     55:44.0 16.7               11     36:32.211:47    1:44:20.7     
   12  Rebecca Yanez              39   36   F      1 35-39    15     13:28.426:56      2:46.1   13     56:03.9 16.6      1:50.8   12     33:07.910:41    1:47:17.3     
   13  Kim Hamilton               29   30   F      9 30-34    14     13:14.226:28      1:01.2   11     57:14.1 16.2      0:55.2   13     37:20.912:03    1:49:45.8     
   14  Juliet Kelty               34   32   F     10 30-34    17     14:34.329:08      1:51.5   12     55:05.6 16.9      0:30.9   14     38:22.512:23    1:50:24.9     
   15  Jennifer Sonne             24   25   F      2 25-29     7     10:56.821:52      1:39.4   15   1:04:25.4 14.4      0:36.5   15     33:33.610:49    1:51:11.8     
   16  Jessica Loftus             25   25   F      3 25-29    13     12:44.525:28      0:58.5   16   1:04:14.3 14.5      0:52.3   16     37:03.011:57    1:55:52.9     
   17  Avery Burns                26   27   F      4 25-29    12     12:43.825:26      1:26.5   17   1:04:25.7 14.4      0:44.3   17     38:24.912:23    1:57:45.4     
   18  Vicky Jones                41   37   F      2 35-39    18     15:02.730:04      1:48.1   18   1:05:40.2 14.2      1:29.2   18     41:41.213:27    2:05:41.6     

Age Groups Men 40 and up

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Ronnie Reeves              43   41   M      1 40-44     3      8:40.817:20      0:25.4    1     40:48.4 22.8      0:44.7    1     22:08.6 7:08    1:12:48.1     
    2  John Neese                 47   43   M      2 40-44     7     10:45.021:30      0:37.8    3     40:24.8 23.0      0:27.8    2     21:55.0 7:04    1:14:10.6     
    3  Fred Johnson               97   48   M      1 45-49     1      8:29.116:58      0:38.6    2     42:12.8 22.0      0:40.7    3     22:27.9 7:15    1:14:29.2     
    4  Slade Lewis                46   42   M      3 40-44    10     11:04.222:08      2:00.8    4     40:58.2 22.7      1:42.7    4     21:45.1 7:01    1:17:31.2     
    5  Emil Raschle               70   59   M      1 55-59     6     10:25.720:50      0:44.7    6     44:06.5 21.1      1:19.8    5     24:09.1 7:47    1:20:46.0     
    6  Toshiaki Ansai             45   42   M      4 40-44    22     12:43.825:26      0:34.7    7     43:36.9 21.3      0:30.7    6     23:29.7 7:35    1:20:56.0     
    7  anthony rotondo           111   46   M      2 45-49     2      8:34.417:08      0:38.8    5     44:55.1 20.7      0:52.2    7     26:31.1 8:33    1:21:31.8     
    8  Joe Anders                 66   54   M      1 50-54     4      8:54.417:48      1:48.5    8     46:33.3 20.0      1:18.8    8     24:35.2 7:56    1:23:10.4     
    9  Randy Allen                75   63   M      1 60-64    24     13:08.226:16      1:00.1   10     45:34.8 20.4      1:10.0    9     27:55.9 9:00    1:28:49.1     
   10  Trey Peacock               55   47   M      3 45-49     5      9:11.918:22      1:19.7   11     49:25.3 18.8      0:51.6   10     29:51.2 9:38    1:30:39.9     
   11  Norm Grady                 62   53   M      2 50-54     9     10:55.921:50      1:43.6   12     48:15.8 19.3      1:42.4   11     29:47.0 9:36    1:32:24.9     
   12  Rod Kanard                 65   54   M      3 50-54    20     12:39.325:18      0:53.0   13     50:42.6 18.3      0:53.4   12     28:19.6 9:08    1:33:28.0     
   13  Eric Bass                  42   41   M      5 40-44    18     12:32.825:04      1:39.4   15     50:09.7 18.5      1:02.4   13     30:36.4 9:52    1:36:00.8     
   14  Anthony Yanez              44   42   M      6 40-44    15     11:46.923:32      2:13.2   21     54:08.5 17.2      1:27.1   14     27:01.4 8:43    1:36:37.2     
   15  Steven Ohnimus             79   66   M      1 65-69    11     11:05.022:10      0:40.5    9     47:08.0 19.7      0:52.6   15     37:03.511:57    1:36:49.7     
   16  Carson Sparks              93   51   M      4 50-54     8     10:52.621:44      1:01.5   14     52:22.0 17.8      2:06.3   16     30:38.9 9:53    1:37:01.5     
   17  William Garner             74   63   M      2 60-64    13     11:08.622:16      1:11.8   20     55:40.8 16.7      1:05.5   17     28:25.2 9:10    1:37:32.1     
   18  David Wade                 64   54   M      5 50-54    14     11:31.023:02      1:27.5   18     54:33.1 17.0      3:24.6   18     28:12.9 9:06    1:39:09.3     
   19  Will Frederking            54   45   M      4 45-49    12     11:07.422:14      2:17.4   19     54:23.5 17.1      2:01.6   19     29:29.0 9:31    1:39:19.1     
   20  Paul Owen                  48   44   M      7 40-44    17     12:30.825:00      1:36.3   16     51:10.4 18.2      0:58.6   20     33:10.510:42    1:39:26.7     
   21  John Tuttle                76   63   M      3 60-64    21     12:40.825:20      1:38.7   17     51:39.1 18.0      1:27.1   21     36:27.111:45    1:43:53.0     
   22  Terry Farrar               63   53   M      6 50-54    16     12:18.024:36      2:47.7   22     53:19.1 17.4      1:31.2   22     34:17.211:04    1:44:13.3     
   23  Stephen Butler             80   67   M      2 65-69    23     12:48.025:36      1:39.3   23     54:18.1 17.1      1:06.6   23     36:52.111:54    1:46:44.3     
   24  Ric Guenther               73   60   M      4 60-64    19     12:35.825:10      2:30.9   24     55:12.5 16.8      1:39.0   24     36:48.211:52    1:48:46.5     
   25  Ronnie Carroum            103   69   M      3 65-69    25     13:09.326:18      1:40.9   25     55:46.9 16.7      2:03.3   25     42:53.513:50    1:55:34.1     
   26  Donald Gibson              72   60   M      5 60-64    26     15:10.730:20      1:43.3   26     59:38.4 15.6               26     42:01.513:33    1:58:34.0     

Age Groups Women 40 up

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Cindy Reeves               49   40   F      1 40-44     2     10:57.421:54      0:58.8    1     51:08.0 18.2      0:55.3    1     26:46.9 8:38    1:30:46.6     
    2  Amy Bredbenner             50   41   F      2 40-44     5     11:49.223:38      0:39.9    2     51:33.6 18.0      1:13.5    2     27:24.6 8:50    1:32:41.1     
    3  Kim Runge                  67   53   F      1 50-54     4     11:45.323:30      0:57.5    3     53:43.5 17.3      1:36.1    3     30:37.1 9:53    1:38:39.7     
    4  Hester Smith               52   42   F      3 40-44     3     11:32.223:04      1:17.3    7     57:38.0 16.1      0:59.1    4     29:54.8 9:39    1:41:21.7     
    5  Cruz Pulido                51   42   F      4 40-44     9     14:02.228:04      1:19.7    4     52:34.7 17.7      1:41.3    5     32:52.910:36    1:42:30.9     
    6  Vicki Strouz               61   49   F      1 45-49     7     12:58.525:56      1:23.8    5     54:01.1 17.2      1:12.1    6     35:33.711:28    1:45:09.3     
    7  Stacy Adams                59   45   F      2 45-49     1     10:05.820:10      1:05.3    6     57:38.0 16.1      1:48.1    7     37:56.112:14    1:48:33.5     
    8  Candy Ludwick              78   64   F      1 60-64    11     17:43.535:26      2:32.7    8     55:10.4 16.9      1:23.3    8     34:54.311:15    1:51:44.4     
    9  Diana Ballard              68   53   F      2 50-54    12     18:12.936:24      1:29.2    9     56:17.6 16.5      1:45.2    9     35:24.311:25    1:53:09.3     
   10  Cathy Beavers              77   60   F      2 60-64    10     14:58.129:56      1:33.9   11   1:05:16.6 14.2      1:09.7   10     31:42.110:14    1:54:40.5     
   11  Jeanne-Anne Kellogg        60   45   F      3 45-49     8     13:19.126:38      1:37.8   10   1:02:00.2 15.0      1:30.3   11     42:29.013:42    2:00:56.6     
   12  Kristine Anthony           58   45   F      4 45-49     6     12:15.324:30      1:06.4   13   1:17:38.2 12.0      1:53.6   12     36:22.711:44    2:09:16.4     
   13  Joy Merenda                71   59   F      1 55-59    13     19:43.539:26      2:04.1   12   1:08:25.1 13.6      1:40.5   13     48:59.515:48    2:20:52.9     
   14  Laurie Main                69   53   F      3 50-54    14     23:19.046:38      2:21.3   14   1:30:35.2 10.3      1:50.4   14     57:39.918:36    2:55:45.9     

Clydesdales/Athenas

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Kimberly Fondren           87   31   F      1  0-99     3     11:28.722:56      2:25.7    3     56:30.2 16.5      1:40.9    1     37:56.412:14    1:50:02.1     
    2  Kim Drake                  85   39   F      2  0-99     4     12:14.724:28      1:08.4    1     55:43.0 16.7      1:39.5    2     40:37.013:06    1:51:22.8     
    3  Stephen Ellsworth          82   44   M      1  0-99     1     11:13.222:26      1:37.9    2     57:10.2 16.3      1:05.9    3     43:18.913:58    1:54:26.3     
    4  Sam Rodriguez              81   50   M      2  0-99     5     13:08.326:16      1:43.7    5     58:20.1 15.9      1:37.2    4     40:21.513:01    1:55:11.0     
    5  Jennifer Luth              84   34   F      3  0-99     6     15:51.431:42      0:39.0    6   1:01:45.8 15.1      0:45.2    5     38:35.212:27    1:57:36.9     
    6  Trey Ledbetter             83   43   M      3  0-99     2     11:27.022:54      1:52.9    4     57:20.4 16.2      1:29.1    6     47:48.415:25    1:59:58.0     
    7  Joshua Petty               99   36   M      4  0-99     7     21:04.542:08      2:29.3    7   1:01:32.8 15.1      0:54.8    7     40:27.513:03    2:08:29.1   2:00

Teams

                                               -Age Group--  ------ Swim-in ------     T-1     ------- Bike -------      T-2     -------- Run --------      Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time   Pace      Time     Rnk     Time   Rate      Time     Rnk     Time   Pace        Time  Penalty
    1  Ken Merenda                88   57   M      1  0-99     2      9:35.119:10      0:39.9    1     47:38.6 19.5      0:48.8    1     23:44.0 7:39    1:22:26.5     
    2  Diane Ledbetter            90   42   F      1  0-99     4     14:47.929:34      0:36.7    2     46:21.5 20.1      0:33.3    2     34:10.011:01    1:36:29.7     
    3  Van Hoffman                89   69   M      2  0-99     3     12:43.825:26      0:45.3    4     55:45.6 16.7      0:47.6    3     27:20.6 8:49    1:37:23.0     
    4  Sandy Touchton             91   53   F      2  0-99     1      8:48.817:36      0:31.9    3     55:13.1 16.8      0:36.1    4     33:12.610:43    1:38:22.8