Brazos Bend "Keep on Truckin" Trail Races

Age Group Results

January 08, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Marathon

Female Open Winners

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 4 Tracy Pinney 221 36 1 1:45:44.00 8:04/M 1 1:57:14.00 8:57/M 3:42:54.00 3:42:58.00
 

Female Masters Winners

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 9 Tatyana Strickland 224 40 1 2:03:08.00 9:24/M 1 2:22:27.00 10:52/M 4:25:31.13 4:25:35.00
 

Female 20 to 29

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 10 Jean Beagle 203 21 1 2:07:04.00 9:41/M 1 2:22:43.84 10:54/M 4:29:40.39 4:29:47.84
 

Female 40 to 49

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 11 Hilda Gonzales 212 48 1 2:07:05.00 9:41/M 1 2:22:43.03 10:54/M 4:29:39.37 4:29:48.03
 

Male Open Winners

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 1 Kjell Lavoll 231 33 1 1:29:15.00 6:49/M 1 1:34:31.68 7:13/M 3:03:46.68 3:03:46.68
 

Male Masters Winners

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 5 Doug Beagle 204 61 1 1:54:09.00 8:42/M 1 1:54:51.00 8:46/M 3:48:51.16 3:49:00.00
 

Male 1 to 19

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 19 Grant Mavergeorge 219 13 1 2:13:42.00 10:12/M 1 3:56:37.70 18:04/M 6:10:13.78 6:10:19.70
 

Male 30 to 39

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 2 Jason Burke 210 34 1 1:30:55.00 6:56/M 1 1:45:00.07 8:01/M 3:15:47.52 3:15:55.07
2 3 Pedro Faria 227 35 2 1:42:16.00 7:48/M 2 1:38:06.99 7:29/M 3:20:18.81 3:20:22.99
3 8 Levi Nett 220 31 3 1:54:54.00 8:45/M 3 2:23:32.76 10:57/M 4:18:11.89 4:18:26.76
4 12 Brent Hawkins 213 30 4 1:58:48.00 9:03/M 4 2:39:01.25 12:08/M 4:37:36.56 4:37:49.25
5 17 Chad Spilman 223 31 5 2:36:16.00 11:55/M 5 3:10:29.99 14:32/M 5:46:36.35 5:46:45.99
 

Male 40 to 49

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 6 Will Kehres 216 40 1 1:47:22.00 8:12/M 1 2:07:17.86 9:43/M 3:54:38.00 3:54:39.86
2 7 EIRIK TORSTAD 225 49 2 1:57:25.00 8:58/M 2 2:08:12.00 9:47/M 4:05:37.00 4:05:37.00
3 14 Todd Baxter 202 47 4 2:12:17.00 10:05/M 3 3:16:48.42 15:01/M 5:28:59.39 5:29:05.42
4 21 Tim Mavergeorge 218 48 5 2:26:31.00 11:11/M 4 4:00:29.00 18:21/M 6:26:54.27 6:27:00.00
5 23 Hermes Hinojosa 214 40 3 2:09:28.00 9:53/M 5 5:50:32.00 26:45/M 7:59:55.52 8:00:00.00
 

Male 50 to 59

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 16 Kevin Brosi 206 56 1 2:29:58.00 11:26/M 1 3:16:47.77 15:01/M 5:46:33.17 5:46:45.77
2 20 Robert Lott, Jr. 217 50 2 3:07:50.00 14:20/M 2 3:12:39.99 14:42/M 6:20:20.60 6:20:29.99
 

Male 60 and over

  Overall   ------------ 1/2 Split ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 13 Stephen Butler 211 66 2 2:31:16.00 11:32/M 1 2:56:05.09 13:26/M 5:27:07.56 5:27:21.09
2 15 Richard Jares 228 64 1 2:27:40.00 11:16/M 2 3:03:53.00 14:02/M 5:31:27.82 5:31:33.00
3 18 Cliff Burgess 209 73 3 2:50:04.00 12:58/M 3 2:57:52.55 13:35/M 5:47:44.94 5:47:56.55
4 22 Mirek Malinosu 232 71 4 3:12:52.00 14:42/M 4 3:32:08.84 16:12/M 6:44:45.98 6:45:00.84
 

50K Ultra

Female Open Winners

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 6 Sue Wheeler 268 50 1 2:42:11.00 10:20/M 1 2:29:59.00 9:33/M 5:12:08.05 5:12:10.00
 

Female Masters Winners

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 13 Kelly Woodmansee 270 42 1 2:55:23.00 11:09/M 1 3:33:57.76 13:38/M 6:29:08.90 6:29:20.76
 

Female 30 to 39

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 16 Virginia Grijalba 260 30 1 2:43:29.00 10:24/M 1 3:57:55.73 15:09/M 6:41:11.93 6:41:24.73
2 18 Jennifer Frahm 257 32 2 3:07:31.00 11:56/M 2 3:58:27.00 15:11/M 7:05:53.71 7:05:58.00
 

Female 40 to 49

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 17 Beatiz Gomez 259 41 1 3:16:47.00 12:31/M 1 3:35:28.31 13:43/M 6:52:03.17 6:52:15.31
2 19 Shannon Small 267 48 2 4:00:11.00 15:18/M 2 3:21:42.00 12:51/M 7:21:49.24 7:21:53.00
 

Male Open Winners

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 1 Michael Adams 251 41 1 1:50:14.00 7:01/M 1 2:10:17.83 8:18/M 4:00:31.83 4:00:31.83
 

Male Masters Winners

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 2 Michael Aikman 252 47 1 2:01:13.00 7:43/M 1 2:18:29.84 8:49/M 4:19:41.70 4:19:42.84
 

Male 20 to 29

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 8 Richard Cozac 255 28 2 2:46:40.00 10:37/M 1 2:50:12.38 10:50/M 5:36:52.38 5:36:52.38
2 15 Stevland Garza 258 29 1 2:43:28.00 10:24/M 2 3:57:56.21 15:09/M 6:41:10.97 6:41:24.21
 

Male 30 to 39

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 3 Steve Maliszewski 262 39 1 2:12:00.00 8:24/M 1 2:47:48.47 10:41/M 4:59:48.47 4:59:48.47
2 5 Devin Brown 254 37 2 2:36:15.00 9:57/M 2 2:31:31.00 9:39/M 5:07:39.15 5:07:46.00
3 11 Christopher Meyer 263 30 3 2:58:34.00 11:22/M 3 3:13:10.15 12:18/M 6:11:40.77 6:11:44.15
4 14 John Pontikas 271 31 4 3:06:48.00 11:53/M 4 3:27:16.38 13:12/M 6:33:50.02 6:34:04.38
 

Male 40 to 49

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 7 Joseph Bernhart 253 41 1 2:30:28.00 9:35/M 1 2:57:18.23 11:18/M 5:27:42.87 5:27:46.23
2 12 scott williams 269 43 2 2:34:56.00 9:52/M 2 3:51:55.00 14:46/M 6:26:44.70 6:26:51.00
 

Male 50 to 59

  Overall   ------------ 15KM ------------ ------------ Finish ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time Time
1 4 Cornelis de Regt 256 51 1 2:28:26.00 9:27/M 1 2:38:40.50 10:06/M 5:07:03.40 5:07:06.50
2 9 John Slate 266 56 2 2:35:01.00 9:52/M 2 3:28:41.00 13:18/M 6:03:37.07 6:03:42.00
3 10 Geoffrey Pierce 265 59 3 2:47:23.00 10:39/M 3 3:23:08.50 12:56/M 6:10:24.21 6:10:31.50