Surfside Marathon Marathon

Age Group Results

February 18, 2012


Run Houston Timing Run Houston Timing

Men: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Becky Wright                      Tucson  AZ            113   32        8      3:26:52.1      7:54/M
       2    Victoria Webster                  Houston  TX            43   27       18      3:45:59.6      8:38/M
       3    Barbara Bellows                   Temple  TX             59   57       21      3:55:04.9      8:58/M
Top

Female 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hana VanderVeen                   Arlington Heights     381   17       36      4:06:44.2      9:25/M
       2    Kaysey Broadway                   Baytown  TX            61   19      147      6:16:19.2     14:22/M
Top

Female 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Cook                                              417   28       50      4:20:04.5      9:56/M
       2    Lindsey Guerrero                  Austin  TX             23   24       58      4:31:52.3     10:23/M
       3    Laura Reznicek                    Houston  TX            33   26       70      4:41:15.4     10:44/M
       4    Jacqueline Barrios                                       48   21       73      4:42:06.8     10:46/M
       5    Emily Gregor                      Houston  TX            22   28       76      4:42:50.2     10:48/M
       6    Heather Foley                     Houston  TX            17   29       77      4:43:08.6     10:48/M
       7    Tiffany Menzel                    DeRidder  LA           42   27       80      4:43:56.1     10:50/M
       8    Kristen Cunningham                Galveston  TX          12   25       85      4:47:51.3     10:59/M
       9    Megan Young                       Baytown  TX           114   20      152      6:35:32.5     15:06/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danielle Henkels                  Edina  MN              24   37       37      4:07:06.5      9:26/M
       2    Amanda Blocker                    Maud  TX                7   31       57      4:30:56.1     10:20/M
       3    Idalia Morfey                     Houston  TX            30   35       75      4:42:44.6     10:47/M
       4    Diane Schlak                      San Antonio  TX        97   37       95      4:56:21.8     11:19/M
       5    Amy Amadi                         Missouri City  TX      39   35       98      4:57:59.6     11:22/M
       6    Andria Davis                      Galveston  TX          67   33      104      5:06:08.3     11:41/M
       7    Billie Hoekstra                   Euless  TX             26   32      112      5:17:54.0     12:08/M
       8    Jennifer Niesner                  Houston  TX           120   33      134      5:48:01.3     13:17/M
       9    Jeanine Giles Larson              Richmond  VA           21   32      143      6:05:03.2     13:56/M
      10    Yvette Dunn                       Wharton  TX            14   39      149      6:22:09.5     14:35/M
      11    Christine Hortick                 San Antonio  TX        41   33      154      6:36:03.7     15:07/M
      DQ    Sara Murphy                       Houston  TX            31   31       DQ            ---     10:18/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Palmer                      Pearland  TX           90   45       49      4:18:59.6      9:53/M
       2    Courtney M Barden Peterson        Hawley  PA              5   45       51      4:20:05.1      9:56/M
       3    Terri Brewen                      Fort Worth  TX          9   40       67      4:39:19.5     10:40/M
       4    Parvaneh Moayedi                  New Braunfels  TX     118   47       71      4:41:21.0     10:44/M
       5    Kelli Magre                       Festus  MO             83   49       82      4:45:32.2     10:54/M
       6    Kimberly Pilcher                  Houston  TX            32   48       83      4:45:40.2     10:54/M
       7    Amelinda Richards                 Cypress  TX            94   42       90      4:52:00.6     11:09/M
       8    Ha Trinh                          Houston  TX           107   41      130      5:46:50.3     13:14/M
       9    Yen Nguyen                        Houston  TX            87   49      141      6:01:38.2     13:48/M
      10    Angela Tortorice                  Dallas  TX             38   44      142      6:01:38.6     13:48/M
      11    Asako Simone                      Euless  TX             99   48      150      6:33:56.0     15:02/M
      12    Roni Slye                         Kalispell  MT          36   41      156      6:48:10.8     15:35/M
      13    Ingrid Bockelmann                 Houston  TX           135   45      159      7:05:43.5     16:15/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenny Summers                     Madison  WI            37   50       47      4:16:57.2      9:48/M
       2    Susie Eisenberg-Argo              Sugarland  TX           2   50       61      4:35:51.6     10:32/M
       3    Jan Broyles                       Sugar Land  TX         10   50       64      4:37:59.7     10:37/M
       4    BernieSue Steffeck                Humble  TX            102   53      101      4:59:37.0     11:26/M
       5    Bridget Moeller                   Spring  TX             28   55      111      5:16:56.7     12:06/M
       6    Ginger Trimble Knox               Fort Worth  TX        225   55      113      5:18:49.8     12:10/M
       7    Fawn Simpson                      Milano  TX             34   50      114      5:21:20.5     12:16/M
       8    Ruth Fields                       Montgomery  TX         70   52      121      5:28:54.9     12:33/M
       9    Hillary Gerhart                   katy  TX               20   50      148      6:21:34.1     14:34/M
      10    Aiko Hanyu                        Houston  TX            73   58      153      6:35:54.0     15:07/M
      11    Margot Campos                     Houston  TX            63   52      158      6:52:13.8     15:44/M
Top

Female 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lichu Sloan                       Clifton Park  NY       35   63      138      5:52:45.2     13:28/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Merchant                      Austin  TX             85   25        1      2:56:31.4      6:44/M
       2    Stephen Baumgartner               Houston  TX             1   38        2      2:56:44.6      6:45/M
       3    Justin Hoffman                    Houston  TX           153   38        3      3:05:17.4      7:04/M
Top

Male 1 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Orscheln                  Lake Jackson  TX      121   17       43      4:14:06.7      9:42/M
       2    Connor Helbach                    Green Lake  WI         74   17      107      5:10:31.8     11:51/M
Top

Male 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Johns                      Houston  TX           154   29       25      3:57:39.6      9:04/M
       2    Ben Hoff                          Lake Jackson  TX       77   28       34      4:03:48.5      9:18/M
       3    Ryan Dignum                       Fort Worth  TX        115   25       56      4:29:11.2     10:16/M
       4    Dustin Stubbs                     Kingwood  TX          103   28       84      4:47:47.1     10:59/M
       5    Callen Trail                      Lake Jackson  TX      122   20      100      4:58:36.9     11:24/M
       6    Perry Cessna                      Hardin  TX            696   26      103      5:05:29.3     11:40/M
       7    Kasey Crabtree                    College Station  TX   195   20      109      5:16:26.1     12:05/M
       8    Troy Hill                         Katy  TX               75   24      123      5:31:58.3     12:40/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Gautreaux                   Huntsville  TX        147   39        4      3:12:59.9      7:22/M
       2    Sean Braymen                      Austin  TX             60   33        7      3:23:52.7      7:47/M
       3    Frank Delgado                     Houston  TX            13   39        9      3:37:36.0      8:18/M
       4    Steve Maliszewski                 Sugar Land  TX        163   39       12      3:41:00.0      8:26/M
       5    Jorge Ramirez                                           125   39       13      3:42:51.9      8:30/M
       6    Jason Clark                       Edmond  OK             66   36       14      3:44:14.1      8:34/M
       7    Daniel Murphy                     Houston  TX           169   33       15      3:45:03.3      8:35/M
       8    Noah Worley                       Richmond  TX          112   31       16      3:45:05.3      8:35/M
       9    Rushan Sakhibgare                                        44   32       17      3:45:28.7      8:36/M
      10    Michael Glueck                    Sugar Land  TX        149   32       19      3:49:19.5      8:45/M
      11    Wiley Quarles                     Diboll  TX            221   37       20      3:55:01.0      8:58/M
      12    scott joji                        madison  AL            78   31       27      3:59:00.5      9:07/M
      13    Chad Spilman                      Copperas Cove  TX     183   32       33      4:01:29.4      9:13/M
      14    Reid Bumgarner                                          123   35       44      4:15:47.3      9:46/M
      15    Mike Schuster                     HOUSTON  TX           222   33       45      4:16:53.5      9:48/M
      16    Anthony Love                      Kingwood  TX          161   33       48      4:18:05.3      9:51/M
      17    Dan Billingsley                   Springfield  MO       133   31       52      4:22:42.0     10:02/M
      18    John Pontikas                     Texas City  TX        174   31       69      4:40:17.2     10:42/M
      19    Gabe Moreno                       Houston  TX            29   39       88      4:49:08.8     11:02/M
      20    Robert Ross                       Houston  TX            96   30       89      4:50:35.8     11:05/M
      21    Eric Bentley                      Pearland  TX          234   34       99      4:58:18.4     11:23/M
      22    David Page Thompson               Castle Rock  CO        47   35      118      5:21:55.3     12:17/M
      23    David Collazos                    Katy  TX              139   37      124      5:32:52.0     12:42/M
      24    Phuong Nguyen                     stafford  TX           86   36      139      5:56:10.7     13:36/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Doug Boren                                               49   42        5      3:15:12.2      7:27/M
       2    Larry Trimmer                     Williamstown  NJ      185   42        6      3:22:49.4      7:44/M
       3    James Lehman                      Coppell  TX           191   43       10      3:39:04.4      8:22/M
       4    John Rinck                        lake jackson  TX      177   47       11      3:40:05.0      8:24/M
       5    Nate Smith                        Alexander  AR         223   47       23      3:56:24.1      9:01/M
       6    Robert Alvers                     Lake Jackson  TX       56   41       24      3:57:09.0      9:03/M
       7    Kevin Kline                       Sugar Land  TX        216   42       26      3:58:38.9      9:06/M
       8    Tim Nolan                         Houston  TX           172   44       28      3:59:43.0      9:09/M
       9    Galen Garrison                    St. Petersburg  FL    146   47       29      3:59:50.4      9:09/M
      10    Michael Pentland                  Houston  TX           173   49       30      3:59:57.0      9:10/M
      11    Phil Nimmo                        Mansfield  TX         219   48       35      4:04:37.0      9:20/M
      12    Bob Schluben                      Lenexa  KS            193   42       39      4:08:13.1      9:28/M
      13    Charles Lundquist                 Friendswood  TX       162   49       40      4:10:19.0      9:33/M
      14    gerald godoy                      humble                 72   44       41      4:10:28.1      9:34/M
      15    David Ashworth                    Sugar Land  TX        129   40       62      4:36:42.2     10:34/M
      16    Daniel Hoda-Shook                 Lake Jackson  TX      209   49       72      4:41:57.3     10:46/M
      17    Joseph Bernhart                   Missouri City  TX     132   41       74      4:42:25.6     10:47/M
      18    Triet Hoang                       Houston  TX            40   41       81      4:44:58.9     10:53/M
      19    Wesley White                      Dickinson  TX         111   48       96      4:57:12.0     11:21/M
      20    Joshua Greenberg                  Fort Lee  NJ          150   44       97      4:57:16.4     11:21/M
      21    Steven Holehan                    New Braunfels  TX     117   46      102      5:00:57.3     11:29/M
      22    Gary Slye                         Kalispell  MT         181   46      110      5:16:27.6     12:05/M
      23    James Dykas                       Pearland  TX          142   49      119      5:24:30.7     12:23/M
      24    Fredy Viracacha                   Houston  TX           110   49      122      5:30:13.2     12:36/M
      25    JaeWan Park                       Houston  TX            91   41      128      5:46:03.7     13:12/M
      26    Tony Van                          Houston  TX           186   45      131      5:46:50.3     13:14/M
      27    Brent Craige                      Tomball  TX           140   47      133      5:48:00.2     13:17/M
      28    Morgan Young                      Baytown  TX           227   40      151      6:35:28.0     15:06/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Arnold                       Pharr  TX             202   50       22      3:55:49.4      9:00/M
       2    Troy Pferfeirling                                        45   50       32      4:01:04.2      9:12/M
       3    EIRIK TORSTAD                     KATY  TX              224   50       38      4:07:58.0      9:28/M
       4    Tim Neckar                        Houston  TX           192   50       42      4:11:58.0      9:37/M
       5    Pete Summers                      Madison  WI           105   50       46      4:16:56.8      9:48/M
       6    Charlie Canedy                    San Antonio  TX       119   53       53      4:24:22.3     10:05/M
       7    Santos Hernandez                  katy  TX              152   55       54      4:28:53.3     10:16/M
       8    David Johnson                     ODESSA  TX            213   58       55      4:29:11.2     10:16/M
       9    Keith White                       san antonio  TX       189   51       59      4:33:44.3     10:27/M
      10    Terry Sullivan                    katy  TX              104   54       60      4:35:30.0     10:31/M
      11    John Slate                        The Woodlands  TX     100   56       63      4:37:42.6     10:36/M
      12    Kamiar Kouzekanani                Corpus Christi  TX    156   55       65      4:38:13.3     10:37/M
      13    Hudon White                       Stephenville  TX      188   59       66      4:39:11.3     10:39/M
      14    Mario Martinez                    Temple  TX            164   58       68      4:40:08.8     10:42/M
      15    Dash Pramod                       Pearland  TX           92   55       78      4:43:41.5     10:50/M
      16    Steve Lind                        Sugar Land  TX        158   57       79      4:43:43.4     10:50/M
      17    John T. Hyak                      Victoria  TX          211   52       91      4:52:44.7     11:10/M
      18    Rolf Koenig                       Galveston  TX         155   58       92      4:53:47.5     11:13/M
      19    William Moeller                   Spring  TX            197   56      105      5:06:15.5     11:41/M
      20    Carlos Reyes                      Spring  TX             93   56      108      5:15:08.9     12:02/M
      21    Kevin Brosi                       Flower Mound  TX      203   56      115      5:21:45.5     12:17/M
      22    Richard Carroll                   Pearland  TX          204   52      116      5:21:47.2     12:17/M
      23    Luis Salinas                      Houston  TX           179   59      120      5:25:09.2     12:25/M
      24    Wayne Frost                       Midland  TX           228   58      126      5:36:19.8     12:50/M
      25    Bob Reid                          The Woodlands  TX     176   52      127      5:40:57.1     13:01/M
      26    Ganiu Longe                       Tomball  TX            82   53      129      5:46:45.1     13:14/M
      27    Kirk Mahoney                      Houston  TX           218   54      135      5:51:58.4     13:26/M
      28    Grant Hodges                      Richmond  TX          210   55      137      5:52:26.1     13:27/M
      29    John Day                          houston  TX           235   51      140      6:00:15.4     13:45/M
      30    Sam Mack                                                672   54      145      6:13:28.4     14:15/M
      31    Robert Lott                       League City  TX       159   50      155      6:36:04.3     15:07/M
      DQ    David Rosales                     Houston  TX            95   59       DQ            ---      4:33/M
      DQ    John Saunders                     Lechlade              180   55       DQ            ---      4:51/M
Top

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Blair Zimmerman                   houston  TX             3   62       31      4:00:27.0      9:11/M
       2    R. Don Ruggles                    Missouri City  TX     178   67       86      4:48:42.7     11:01/M
       3    Robert Furman                     Katy  TX              207   65       87      4:49:00.8     11:02/M
       4    Don Padilla                       Deer Park  TX          89   62       93      4:53:54.8     11:13/M
       5    James Kee                         Rockport  TX           79   65       94      4:54:54.6     11:15/M
       6    Steve Boone                       humble  TX            136   62      106      5:09:13.5     11:48/M
       7    Peter Levine                      Silver Spring  MD      80   67      125      5:33:09.6     12:43/M
       8    Richard Jares                     Santa Fe  TX          212   65      132      5:47:30.6     13:16/M
       9    Larry Davis                       League City  TX        68   63      136      5:52:21.6     13:27/M
      10    Rodolfo Muniz                     Mcallen  TX           168   61      146      6:15:03.5     14:19/M
      11    Edward Campos                     Houston  TX           138   60      157      6:52:12.8     15:44/M
      12    Peter Farmer                      New Hyde Park  NY     206   68      161      7:09:35.4     16:24/M
Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charlie Viers                     Natchitoches  LA      187   70      117      5:21:48.7     12:17/M
       2    Mirek Malinowski                  The Woodlands  TX     237   71      144      6:06:02.7     13:58/M
       3    Bob Livitz                        Houston  TX           160   71      160      7:09:08.3     16:23/M