Telfair Triathlon

Age Group Results

March 18, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.

Men: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

Sprint

Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       6  Tricia Learn            142    26    1      6:45.9      1:34.1    1     35:18.5      0:50.4    1     22:17.3   1:06:46.4   1:06:46.4         
Top

Female 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      77  Markee Johnson          137    23    2      8:11.8      3:22.5    1     41:55.8      1:23.8    2     30:52.2   1:25:46.2   1:25:46.2         
     2      78  Andrea Kells            172    23    1      7:58.2      3:33.1    2     43:49.7      0:50.8    1     29:59.2   1:26:11.3   1:26:11.3         
Top

Female 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      33  Tori Gascoyne           131    25    4     10:36.8      2:10.6    1     36:47.4      1:14.1    1     23:50.7   1:14:39.8   1:14:39.8         
     2      41  Markell Lacy            175    28    2      8:52.3      1:19.3    2     38:34.2      0:37.2    3     27:29.8   1:16:52.9   1:16:52.9         
     3      50  Eileen McKean           145    27    1      7:31.9      2:00.1    3     39:46.0      1:21.9    6     29:10.4   1:19:50.5   1:19:50.5         
     4      60  Carrie Galloway         171    28    3     10:25.4      1:45.3    4     41:05.9      0:53.1    5     28:17.2   1:22:27.0   1:22:27.0         
     5      80  Rebecca Cantu           117    26    8     14:58.2      2:51.9    6     41:42.0      1:00.4    2     26:44.4   1:27:17.0   1:27:17.0         
     6      81  Amy Prichard            150    29    7     14:13.1      2:32.2    5     41:28.5      0:53.8    4     28:12.4   1:27:20.2   1:27:20.2         
     7     105  Julia Tran              162    28    6     13:07.3      4:33.2    7     49:42.2      1:32.4    7     36:22.2   1:45:17.4   1:45:17.4         
     8     110  Lisa Caughran           119    29    5     12:14.7      3:12.4    8   1:04:04.3      1:42.3    8     39:53.8   2:01:07.7   2:01:07.7         
Top

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      43  Elizabeth Sorensen      155    34    1      8:45.4      2:03.5    2     39:54.5      0:47.5    1     25:33.4   1:17:04.6   1:17:04.6         
     2      58  Alisa Van Kleef         167    31    2      9:45.6      1:47.7    1     37:05.8      1:08.7    6     32:22.2   1:22:10.1   1:22:10.1         
     3      85  Elinor Berger           114    31    7     13:26.2      3:03.8    3     41:21.3      1:01.8    4     31:16.1   1:30:09.3   1:30:09.3         
     4      87  Valarie Brittain        115    31    5     10:59.3      2:29.4    5     47:56.7      0:37.9    3     30:57.2   1:33:00.7   1:33:00.7         
     5      90  Suzanne Langham         141    32    3     10:04.4      2:37.4    7     48:55.6      0:47.5    8     32:33.5   1:34:58.6   1:34:58.6         
     6      92  Christina Gorczynski    133    33    4     10:19.2      2:20.2    4     46:20.8      1:46.5    9     35:51.4   1:36:38.3   1:36:38.3         
     7      97  Nicole Vardeman         164    30    6     11:47.8      2:19.3    8     49:26.4      1:12.5   10     36:24.8   1:41:10.9   1:41:10.9         
     8     100  Caitlin Lam             140    32    9     15:02.6      5:51.6    6     48:35.2      2:38.0    2     30:19.6   1:42:27.1   1:42:27.1         
     9     103  Silvia Scheirman        176    34    8     14:11.6      3:45.6    9     51:57.8      0:59.1    7     32:31.9   1:43:26.2   1:43:26.2         
    10     109  Karen Tran              161    34   10     22:32.4      4:30.5   10     53:28.1      0:57.1    5     31:44.9   1:53:13.2   1:53:13.2         
Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      18  Carla Veach             165    36    3      9:05.5      2:18.2    3     35:53.8      0:56.6    1     23:03.2   1:11:17.5   1:11:17.5         
     2      21  Robynne Parry           174    39    5      9:35.1      1:43.8    1     34:48.3      0:45.0    3     24:45.5   1:11:37.9   1:11:37.9         
     3      24  Amy Barr                112    38    2      8:28.8      1:19.1    5     36:46.8      0:49.2    5     25:07.9   1:12:32.0   1:12:32.0         
     4      25  Sandra Carrasco         118    39    6     10:20.6      2:44.8    2     35:20.6      1:03.5    2     23:05.7   1:12:35.4   1:12:35.4         
     5      29  Terrhan Dial            124    37    4      9:24.2      1:27.8    4     36:21.4      0:48.3    4     24:56.0   1:12:57.9   1:12:57.9         
     6      37  Rachel Ryerson          151    37    1      7:27.8      1:50.1    6     37:24.3      0:58.7    6     28:10.6   1:15:51.7   1:15:51.7         
     7      65  Gigi Nevils             149    37    7     11:13.0      2:41.7    7     39:30.1      1:40.8    7     28:23.9   1:23:29.6   1:23:29.6         
     8     112  Tracy Taylor            156    37    8     24:57.5      5:38.0    8     47:04.0      2:46.9    8     49:33.4   2:10:00.0   2:10:00.0         
Top

Female 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       7  Triny Aguirre           110    41    2      9:37.5      1:43.1    2     32:28.5      0:41.9    1     23:29.5   1:08:00.6   1:08:00.6         
     2      28  Leanna Pickens          169    43    3     10:01.8      2:20.9    3     34:34.3      1:22.1    2     24:19.2   1:12:38.5   1:12:38.5         
     3      35  Istra Bauza             113    41    1      9:01.4      2:05.0    4     37:31.1      1:06.8    3     25:41.2   1:15:25.7   1:15:25.7         
     4      69  Laura Holmes            135    43    7     12:29.1      1:54.1    5     39:49.3      1:02.1    6     28:50.9   1:24:05.7   1:24:05.7         
     5      75  Melinda Theis           157    42    5     11:03.2      2:56.0    6     40:04.9      2:02.1    5     28:50.0   1:24:56.4   1:24:56.4         
     6      76  Lorena Lowry            143    42    6     12:22.7      2:35.5    7     43:10.5      0:54.0    4     26:28.9   1:25:31.7   1:25:31.7         
     7      86  Lagenia Clark           120    44    8     14:34.9      2:01.0    8     43:59.2      1:10.5    7     30:39.3   1:32:25.1   1:32:25.1         
     8     102  Rosanna Halter          134    41    9     19:41.4      2:38.9    9     45:16.8      1:09.2    8     34:20.8   1:43:07.3   1:43:07.3         
Top

Female 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      47  Robin Campbell          116    49    1      9:23.1      1:39.0    2     38:02.3      0:57.3    2     28:31.5   1:18:33.3   1:18:33.3         
     2      48  Rene Miles              146    49    3     10:38.3      2:10.4    1     36:16.8      1:02.2    1     28:25.4   1:18:33.3   1:18:33.3         
     3      83  Anne Fickel             128    48    2     10:16.9      2:29.5    3     40:56.4      1:17.2    3     33:32.7   1:28:32.8   1:28:32.8         
Top

Female 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      99  Paula Sokolich          159    51    1     13:08.0      4:51.2    1     46:02.3      2:05.5    1     35:12.3   1:41:19.5   1:41:19.5         
     2     106  Jenni Walthall          170    53    2     13:08.1      3:30.8    2     49:05.1      1:28.5    2     40:34.8   1:47:47.5   1:47:47.5         
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      93  Yong Collins            121    58    4     16:27.0      3:52.9    3     48:27.8      2:11.2    1     26:05.7   1:37:04.8   1:37:04.8         
     2      95  Emily Sattler           152    57    1     11:31.2      4:34.7    2     47:48.0      1:13.7    2     35:19.0   1:40:26.9   1:40:26.9   2:00    
     3     107  Carolyn Flores          129    55    3     14:52.4      5:55.1    1     45:35.8      2:50.7    3     42:15.0   1:51:29.2   1:51:29.2         
     4     111  Fran Magelssen          144    55    2     14:42.1      5:26.2    4     54:06.3      3:36.9    4     45:35.5   2:03:27.2   2:03:27.2         
Top

Female 60 and over

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      88  Susan Thompson          158    66    1      9:36.5      3:53.6    1     46:14.4      2:10.8    1     31:36.5   1:33:31.9   1:33:31.9         
     2     104  Susan Cournoyer         122    64    2     12:49.2      2:54.6    2     48:43.9      1:38.2    2     38:55.0   1:45:01.1   1:45:01.1         
     3     108  Barbara Van Akkeren     163    63    3     15:12.6      4:13.2    3     51:02.3      2:49.1    3     39:41.8   1:52:59.2   1:52:59.2         
Top

Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Brad Pigage             109    28    1      6:30.6      1:06.2    1     28:26.6      0:29.0    1     18:07.9     54:40.4     54:40.4         
Top

Male 1 to 14

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      71  Peleg Gefen             103    12    1     10:48.4      1:17.4    1     43:36.4      1:30.9    1     26:53.6   1:24:06.8   1:24:06.8         
     2      91  Jared Clark             173    12    2     12:38.4      2:12.2    2     46:56.4      1:09.4    2     33:12.4   1:36:08.9   1:36:08.9         
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      13  Rhett Calvert            23    17    1      8:13.9      1:27.1    3     43:17.4      0:34.3    1     16:24.3   1:09:57.2   1:09:57.2         
     2      26  AJ Robertson             78    19    2     10:22.0      1:08.3    1     17:27.9     20:13.1    2     23:24.2   1:12:35.6   1:12:35.6   2:00    
     3      53  zachary lofton           62    19    3     11:06.2      1:36.2    2     40:29.5      1:02.9    3     26:17.0   1:20:31.9   1:20:31.9         
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       3  Scott Salter             82    22    1      8:18.2      1:02.8    1     32:15.3      0:50.7    1     21:28.6   1:03:55.8   1:03:55.8         
     2      30  David Bond               21    20    2     10:18.3      1:26.9    2     35:51.7      1:36.4    2     23:55.6   1:13:09.0   1:13:09.0         
     3      63  Mario Contreras          29    22    3     11:13.6      1:30.4    3     39:47.2      1:17.8    3     29:14.2   1:23:03.4   1:23:03.4         
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       2  Alex Baron               17    27    1      8:26.6      1:21.2    1     30:29.0      0:33.4    1     19:37.6   1:00:28.0   1:00:28.0         
     2      31  Justin Robinson         108    29    3      9:06.5      2:29.1    2     36:07.0      1:48.5    3     23:47.8   1:13:19.1   1:13:19.1         
     3      36  Marcus Cantu             25    27    4     11:48.0      1:56.1    3     37:38.6      1:06.8    2     22:57.4   1:15:27.0   1:15:27.0         
     4      45  Greg Dunton              35    26    2      8:56.6      1:44.7    4     37:45.3      1:25.0    4     27:55.1   1:17:46.9   1:17:46.9         
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      10  Scott Langen            104    33    1      8:10.7      1:00.9   10     37:54.6      0:31.4    2     21:17.8   1:08:55.5   1:08:55.5         
     2      12  Curtis Campbell         100    31    3      8:45.8      1:51.1    3     36:07.3      0:43.7    3     21:40.9   1:09:09.0   1:09:09.0         
     3      15  Alan Thompson            88    34    6     10:03.2      1:51.3    1     34:35.9      1:07.3    4     22:32.6   1:10:10.5   1:10:10.5         
     4      20  Daniel Trujillo          90    34    9     12:31.2      1:31.7    5     36:22.3      0:52.5    1     20:05.5   1:11:23.5   1:11:23.5         
     5      22  Miguel Lopez             63    30    2      8:12.5      1:55.1    2     35:13.0      0:53.0    9     25:45.0   1:11:58.8   1:11:58.8         
     6      23  Brent Eaton              36    34    4      9:36.4      1:12.5    7     36:48.5      0:38.4    6     24:04.7   1:12:20.6   1:12:20.6         
     7      27  Nicholas Berger          19    33    5      9:46.4      1:42.0    6     36:43.5      1:01.7    5     23:24.3   1:12:38.1   1:12:38.1         
     8      40  Adreil Vasquez          107    30    8     11:07.7      3:02.8    4     36:07.4      1:22.3    7     24:53.9   1:16:34.4   1:16:34.4         
     9      52  Robert Jacquet           54    34    7     10:13.1      2:04.2    8     36:59.5      1:14.7   11     29:50.6   1:20:22.2   1:20:22.2   2:00    
    10      54  Pieter Staels            85    34   10     14:03.5      3:05.6    9     37:24.8      1:40.3    8     25:12.3   1:21:26.7   1:21:26.7         
    11      89  Jeff Nesheim             73    33   11     20:07.6      3:10.1   11     38:57.7      2:20.5   10     29:24.6   1:34:00.8   1:34:00.8         
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      34  Jorge Charr              27    37    2      8:34.4      1:15.7    2     36:42.2      1:03.0    3     27:22.0   1:14:57.5   1:14:57.5         
     2      38  Dave Howell              51    37    5      9:58.4      2:17.7    1     33:56.3      0:53.0    5     28:54.7   1:16:00.4   1:16:00.4         
     3      39  Alex Fuller              41    38    1      7:37.8      1:49.5    3     37:29.8      1:31.1    4     27:53.4   1:16:21.9   1:16:21.9         
     4      59  John McGowan             68    39    4      9:45.2      2:16.6    5     38:52.9      1:11.5    7     30:14.6   1:22:21.1   1:22:21.1         
     5      64  Benjamin Williams        98    35    6     12:04.1      3:18.2    7     40:46.5      2:20.7    1     24:39.7   1:23:09.3   1:23:09.3         
     6      73  Jeronimo Cortina         31    39    3      9:37.9      1:28.7    6     40:43.2      1:45.8    8     30:42.6   1:24:18.4   1:24:18.4         
     7      74  Khuong Tran              89    35    7     13:54.2      5:03.3    4     37:43.5      2:04.2    2     25:37.9   1:24:23.3   1:24:23.3         
     8      96  Fancisco Bonilla         59    36                                                             10   1:40:53.0   1:40:53.0   1:40:53.0         
     9      98  Jesse Alvarado           15    36    8     15:46.5      4:02.8    8     50:35.9      1:38.6    6     29:12.0   1:41:16.0   1:41:16.0         
    10     113  Josh Baker               16    36    9     19:42.6      3:44.3    9     57:10.2      1:19.6    9     52:35.1   2:14:32.0   2:14:32.0         
Top

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       4  Mark Matthes             65    41    2      8:18.2      1:20.0    1     30:47.2      0:45.0    3     23:40.6   1:04:51.1   1:04:51.1         
     2       8  Tommy Gerczak            43    43    7      9:43.2      1:31.2    5     34:05.2      0:51.3    1     22:08.4   1:08:19.4   1:08:19.4         
     3       9  Shawn Parry              55    40    3      8:33.7      1:27.0    2     31:41.0      1:10.3    7     25:55.3   1:08:47.4   1:08:47.4         
     4      14  Ly Phan                  77    40    5      9:22.6      1:37.8    6     35:50.5      0:56.2    2     22:13.2   1:10:00.4   1:10:00.4         
     5      16  Jim Linehan              61    44    1      7:30.3      1:17.2    8     36:55.6      0:58.4    4     23:43.5   1:10:25.3   1:10:25.3         
     6      17  Hud Hopkins              50    43    4      9:17.4      1:59.5    3     33:52.8      1:02.0    5     24:29.1   1:10:41.0   1:10:41.0         
     7      19  Juan Jaramillo           56    44    6      9:41.7      1:26.9    4     34:04.5      0:42.9    6     25:22.5   1:11:18.7   1:11:18.7         
     8      44  Scott Callahan           22    41    9     10:25.7      1:55.1    9     36:57.1      1:12.6    8     26:34.7   1:17:05.2   1:17:05.2         
     9      56  Phillip Johnson          57    41   12     12:09.1      3:18.6   10     37:15.4      1:13.5   10     27:41.7   1:21:38.3   1:21:38.3         
    10      57  Robert Kleinpaste        60    40   11     12:01.7      3:13.4    7     35:50.9      1:18.3   12     29:28.9   1:21:53.4   1:21:53.4         
    11      70  Aviad Gefen              42    43   10     10:48.7      1:17.9   14     43:36.0      1:30.1    9     26:53.9   1:24:06.7   1:24:06.7         
    12      72  David Hudzietz           53    40    8     10:16.1      3:05.7   12     40:06.6      1:36.4   11     29:03.1   1:24:08.0   1:24:08.0         
    13      82  Crawford Weir            95    41   14     12:48.1      3:25.3   11     39:10.2      1:40.5   13     31:08.3   1:28:12.6   1:28:12.6         
    14      94  Robert McElvany          67    41   15     13:08.2      3:27.0   15     44:49.9      2:56.5   14     35:03.9   1:39:25.7   1:39:25.7         
    15     101  Falco Campana            24    44   13     12:25.3      4:24.1   13     43:30.0      1:44.6   15     40:50.4   1:42:54.7   1:42:54.7         
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      46  Luiz Guimaraes           46    45    2     10:23.4      1:44.9    1     38:42.4      0:55.7    1     26:24.1   1:18:10.8   1:18:10.8         
     2      61  Patrick Middleton        70    47    5     12:50.3      2:17.1    3     39:37.5      1:16.0    2     26:50.1   1:22:51.2   1:22:51.2         
     3      66  Klaus Seiberts          106    46    1     10:08.6      2:54.0    2     39:14.5      1:14.0    4     30:08.9   1:23:40.2   1:23:40.2         
     4      68  Mehdi Balouchestani     105    47    3     10:55.4      2:41.5    5     43:00.7                3     27:24.2   1:24:01.8   1:24:01.8         
     5      84  Charles Sutton           86    47    4     11:14.7      2:41.9    4     39:49.5      1:57.7    5     33:10.7   1:28:54.7   1:28:54.7         
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      11  Josh Rubin               79    52    1      8:09.7      1:21.9    2     35:43.9      0:45.6    1     22:55.4   1:08:56.7   1:08:56.7         
     2      32  James Svehla             87    50    2     10:24.5      2:22.0    1     34:34.0      0:56.1    2     25:44.5   1:14:01.3   1:14:01.3         
     3      62  Kenton Erickson          37    54    3     11:15.9      2:22.7    3     40:02.8      1:22.4    3     27:57.6   1:23:01.6   1:23:01.6         
Top

Male 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       5  Meril Moen               71    56    2      9:33.5      1:51.2    1     30:42.3      0:47.6    1     23:16.5   1:06:11.3   1:06:11.3         
     2      42  Richard Hamilton         47    56    1      8:51.2      1:59.8    3     37:52.8      1:42.6    2     26:29.4   1:16:56.1   1:16:56.1         
     3      51  Andrew Cox               32    57    5     12:17.0      2:34.3    2     35:52.1      1:29.1    4     27:49.4   1:20:02.1   1:20:02.1         
     4      55  Thomas Noble             74    59    4     10:44.3      2:32.6    5     40:39.9      0:51.4    3     26:46.8   1:21:35.2   1:21:35.2         
     5      67  Philip Moran             72    55    3      9:36.8      2:09.2    4     39:21.6      1:33.3    5     31:12.3   1:23:53.4   1:23:53.4         
Top

Male 60 and over

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      49  Richard Ullman           92    68    1     11:17.7      1:34.2    1     36:29.1      0:53.3    2     28:59.3   1:19:13.8   1:19:13.8         
     2      79  Robert Snider            84    69    2     15:50.8      2:30.4    2     39:32.3      1:09.1    1     28:12.4   1:27:15.2   1:27:15.2         

Clydesdales/Athenas

Top

Female 0-99

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       6  Bonnie Moss             148    43    1     14:05.7      1:54.9    1     43:06.0      0:45.5    1     31:34.5   1:31:26.8   1:31:26.8         
Top

Male 0-99

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Tim Diven                34    35    2      9:32.5      1:30.3    1     35:42.1      0:54.8    2     25:39.3   1:13:19.2   1:13:19.2         
     2       2  James Crawford           33    42    1      9:26.3      1:46.4    6     41:34.0      0:54.4    3     27:26.7   1:21:08.0   1:21:08.0         
     3       3  Kevin Sherrodd           81    45    6     12:28.2      3:35.1    2     36:56.1      2:19.5    4     29:18.5   1:24:37.6   1:24:37.6         
     4       4  Luke Valdez             102    41    7     12:54.6      2:04.1    4     38:33.8      1:35.9    5     30:49.1   1:25:57.7   1:25:57.7         
     5       5  Michael Zagryn          101    34    4     10:32.8      2:40.4    5     41:22.3      2:01.1    6     33:08.8   1:29:45.6   1:29:45.6         
     6       7  Michael Salyer           80    46    8     13:00.6      3:21.1    7     41:39.6      2:03.7    7     36:03.5   1:36:08.7   1:36:08.7         
     7       8  John Gorczynski          45    31    5     11:37.3      3:22.2    8     44:02.6      2:00.7    8     36:50.8   1:37:53.9   1:37:53.9         
     8       9  Dick Hannah              48    39    3     10:13.4      1:56.9    9   1:00:12.2      1:26.7    1     24:24.7   1:38:14.1   1:38:14.1         
     9      10  Anthony Medellin         69    38    9     16:34.4      2:07.3    3     37:46.8      1:30.6    9     41:54.8   1:39:54.2   1:39:54.2         

Relay Teams

Top

Male 0-99

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Chris Kelly              94    30    1      8:59.5      1:21.2    1     33:14.9      0:41.0    1     18:15.2   1:02:32.0   1:02:32.0         
     2       2  Brian Young              76    49    2     10:26.6      1:06.9    2     34:53.1      0:37.5    2     18:25.7   1:05:30.0   1:05:30.0         

First Timers

Top

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       4  Jeannice Mitchell       147    36    2     12:54.2      4:09.9    1     43:27.7      2:32.9    2     29:09.8   1:32:14.7   1:32:14.7         
     2       9  Catherine Shoaf         154    38    1      9:36.9      3:29.6    2     53:35.2      1:25.6    1     28:21.7   1:36:29.2   1:36:29.2         
Top

Female 55 to 59

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      13  Martha Howard           136    55    1     20:12.9      4:37.5    1     51:59.3      3:09.3    1     41:14.7   2:01:14.0   2:01:14.0         
Top

Male 1 to 14

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       8  Dhruva Karkada           58    13    1      9:11.8      3:34.1    1     50:03.9      1:38.4    1     30:24.5   1:34:52.9   1:34:52.9         
Top

Male 15 to 19

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       3  David White              96    15    1      8:17.7      2:00.6    1     47:50.1      0:47.5    1     31:57.6   1:30:53.7   1:30:53.7         
Top

Male 20 to 24

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      14  Rushed Smith             83    22    1     11:52.5      3:16.0    1   1:13:54.2      1:05.9    1     37:00.1   2:07:09.0   2:07:09.0         
Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       6  Paul Mazzola             66    25    3     10:10.3      3:30.4    2     49:54.3      1:17.3    1     29:23.0   1:34:15.4   1:34:15.4         
     2       7  Neil Going               44    26    2     10:04.0      3:31.6    3     50:11.4      0:38.6    2     29:49.8   1:34:15.5   1:34:15.5         
     3      12  Michael Bittel           20    28    1      9:38.3     11:17.0    1     49:16.7      2:58.8    3     42:18.1   1:55:29.0   1:55:29.0         
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       2  Justin Bastin            18    32    1     10:21.6      1:53.1    1     37:51.8      0:52.8    1     23:58.3   1:14:57.7   1:14:57.7         
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Dan Seluk               153    39    1      8:16.2      1:45.4    1     32:54.1      0:43.3    1     23:45.8   1:07:25.0   1:07:25.0         
     2       5  Eric Viktorin            93    37    2     10:34.5      4:28.4    3     49:00.2      1:22.4    2     26:50.9   1:32:16.5   1:32:16.5         
     3      11  Mark Flory               39    36    3     12:45.7      7:04.5    2     48:25.3      1:29.5    3     31:32.4   1:41:17.5   1:41:17.5         
Top

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----       T-1     ---- Bike ----       T-2     ---- Run ----         Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1      10  Michael Huckman          52    49    1     13:40.1      3:15.0    1     45:50.4      2:13.2    1     31:56.3   1:36:55.1   1:36:55.1         

Elite Amateur

Top

Male 25 to 29

         Overall                                   ------  ------               ------  ------               ------  ------        Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Michael Barney           11    26    1      7:53.1      0:50.4    1     31:24.4      0:41.8    1     18:43.6     59:33.5     59:33.5         
Top

Male 30 to 34

         Overall                                   ------  ------               ------  ------               ------  ------        Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       2  Jeff Geloneck            13    30    1      8:19.2      0:57.3    1     33:14.6      0:34.1    1     21:39.4   1:04:44.8   1:04:44.8         
Top

Male 35 to 39

         Overall                                   ------  ------               ------  ------               ------  ------        Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       4  Carlos Carrasco          12    38    1      8:20.7      2:08.5    1     37:41.1      1:14.0    1     26:31.0   1:15:55.5   1:15:55.5         
Top

Male 50 to 54

         Overall                                   ------  ------               ------  ------               ------  ------        Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       3  Scott Williamson         99    50    1      9:12.6      3:15.7    1     36:12.0      0:54.5    1     22:54.8   1:12:29.9   1:12:29.9         

Visually Impaired

Top

Male 0-99

         Overall                                   ------  ------               ------  ------               ------  ------        Chip         Gun  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time        Time  Penalty
     1       1  Justin Sternberg          2    37    1      9:51.7      5:02.1    2     37:10.5      2:21.2    2     29:49.1   1:24:14.8   1:24:14.8         
     2       2  Brandon Adame             1    29    2     11:51.6      5:02.9    1     37:09.8      2:21.1    1     29:48.0   1:26:13.5   1:26:13.5