Victoria Turkay Trot 2021

Age Group Results

November 23, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

5K

Female OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Paige Barnett Plummer 4187 23 1 21:40.0 21:40.0
2 Elena Gomez Cuero 4078 11 2 22:17.9 22:19.0 0:01.1
3 Camie Taylor Tilden 4195 13 3 23:15.0 23:15.8 0:00.7
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Jessie Lastovica Zionsville 4063 9 59 40:42.7 40:49.2 0:06.4
 

Female 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Sarah Ybarra 4158 17 5 24:42.4 30:23.7 5:41.3
2 Bella Mikus Victoria 4152 13 17 28:21.5 28:33.3 0:11.8
3 Cameryn Amejorado Victoria 111 16 29 31:15.0 31:19.9 0:04.8
4 Kelsey Filla Flint 4142 19 55 39:19.8 39:32.4 0:12.6
5 Jayne Eaves Victoria 4042 20 56 39:48.8 39:48.8
6 Carly Migura 4089 11 60 41:25.8 41:25.8
7 Danielle Luna Victoria 4073 20 72 52:41.6 53:10.1 0:28.5
8 Chloe Luna Victoria 4014 19 73 53:18.1 53:45.8 0:27.7
 

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Julia Dotter Dallas 4189 27 4 24:11.7 24:14.2 0:02.5
2 Skylar Broughton Victoria 4185 26 15 27:48.5 33:54.6 6:06.0
3 Taylor Schroeter Victoria 4186 26 19 28:48.7 34:54.0 6:05.2
4 Alyssa Saenz Corpus Christi 4096 22 20 28:54.3 28:56.2 0:01.8
5 Bianca Gonzales Victoria 4170 22 27 30:10.2 30:12.3 0:02.1
6 Madelyn Filla Flint 4143 21 30 31:26.9 31:38.8 0:11.9
7 Aysa Baldera Point Comfort 4129 28 33 31:40.4 31:44.1 0:03.6
8 Amanda Arrisola 107 30 36 32:16.4 32:27.5 0:11.0
9 Haley Simmang Victoria 4164 28 37 32:19.1 32:24.5 0:05.3
10 Morgan Jedlicka Edna 4181 23 38 32:48.8 32:59.4 0:10.6
11 Jenna Vedrenne 4178 23 39 33:05.5 33:17.1 0:11.6
12 Grace Withers Austin 4179 27 42 33:48.0 33:51.3 0:03.2
13 Haley Bynum Victoria 4161 24 43 34:03.0 34:14.5 0:11.5
14 Kate Wilkins Telferner 4182 24 46 34:41.2 34:50.7 0:09.5
15 sarah helmer 131 21 47 34:48.5 34:57.1 0:08.5
16 lauren garcia 117 23 48 34:52.6 35:00.7 0:08.0
17 Jessalyn Vander Stucken 4067 21 50 35:45.9 35:57.4 0:11.5
18 Sarah Eaves Victoria 4044 26 51 35:50.3 35:50.3
19 Divine Oeltjen Victoria 4088 29 65 45:00.4 45:00.4
20 Britney Fojt 4177 21 77 2:35:45.1 2:35:57.0 0:11.8
 

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Karisa Mednis Victoria 109 37 14 27:46.7 27:50.8 0:04.0
2 Marcie DeLeon Austin 4144 36 32 31:30.2 31:54.7 0:24.5
3 Katie Mikeska Cypress 4192 35 40 33:31.2 33:45.1 0:13.9
4 Leslie Mikus Victoria 4153 37 41 33:34.3 33:34.3
5 Ashley Penhorwood CueroCuero 4087 31 52 36:14.4 36:14.4
6 TRISHA Elliott Lake Jackson 4099 39 54 39:07.0 39:24.0 0:16.9
7 Anna Pearce Victoria 4165 31 63 44:39.3 45:01.3 0:22.0
8 Elizabeth Perez Victoria 4197 35 64 44:40.4 45:01.9 0:21.5
9 Jackie Kotzur Cypress 4194 32 67 47:19.8 47:41.2 0:21.4
10 Cody Loewe Vanderbilt 4053 40 68 48:38.6 48:54.5 0:15.8
11 Fiona Lastovica Zionsville 4064 40 75 1:00:04.5 1:00:14.2 0:09.7
 

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Michele Berger victoria 4095 46 7 25:28.8 25:35.1 0:06.3
2 Stacy Mitchell Edna 4173 50 8 25:38.1 25:44.9 0:06.8
3 Marisol Gutierrez Victoria 4082 44 9 25:48.9 25:50.6 0:01.7
4 Ramona Alvarado Victoria 4084 50 10 26:19.0 26:23.2 0:04.1
5 Melissa Carrera Victoria 4188 47 16 28:20.0 28:20.0
6 sarah ybarra 124 41 18 28:45.8 28:47.8 0:01.9
7 sonya cravin 119 41 21 29:01.8 29:08.5 0:06.6
8 Debbie Baldera Port Lavaca 4076 48 22 29:06.1 29:09.8 0:03.6
9 frances moya 126 47 23 29:11.8 29:14.3 0:02.4
10 kristie dicken 114 48 24 29:37.2 29:37.2
11 mercy uresti 115 50 25 29:48.1 30:04.6 0:16.4
12 Allison Heard AustinAustin 4174 41 28 30:22.6 30:42.0 0:19.3
13 Henrietta Sanchez Victoria 4097 47 31 31:29.1 31:32.0 0:02.9
14 Nikki Marshall Victoria 4154 45 34 31:51.8 31:57.0 0:05.2
15 margaret schupbach 123 50 35 32:11.5 32:15.3 0:03.8
16 virginia bernardino 121 41 44 34:21.7 34:24.2 0:02.4
17 Tiffany Seiler Cuero 4049 41 45 34:32.8 34:56.2 0:23.4
18 Jill Bauknight Shreveport 4041 46 49 35:43.1 35:53.4 0:10.3
19 Kristina Collmar San Antonio 4145 46 61 42:03.5 42:28.7 0:25.2
20 Kim Migura 4090 46 66 45:03.2 45:03.2
21 Rebecca Laxton Victoria 4149 44 69 49:16.2 49:27.1 0:10.8
22 Roxanne Pena Victoria 4150 42 70 49:27.6 49:27.6
23 Sonya Luna Victoria 4074 47 74 53:18.3 53:44.7 0:26.3
 

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Karen Parenica Placedo 4100 56 6 25:11.6 25:14.9 0:03.3
2 Doreen Williams Victoria 4163 55 11 26:45.2 26:49.8 0:04.6
3 Beth Filla Flint 4139 51 12 26:50.8 26:54.7 0:03.9
4 Alison Paytas Victoria 4083 51 13 27:28.0 27:34.2 0:06.2
5 de helmer 132 53 53 37:46.7 37:55.5 0:08.7
6 Lynette Saenz Corpus Christi 4093 51 62 44:07.1 44:10.3 0:03.1
7 Belinda Garcia Victoria 4017 53 71 49:33.3 52:51.0 3:17.7
8 Kimberly Shockley Goliad 4066 53 76 1:00:15.3 1:00:15.3
 

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Marla Darilek Victoria 4183 66 26 30:02.8 30:25.5 0:22.7
2 Vicki Castillejos 4081 69 57 39:54.5 39:54.5
3 sandra green 129 62 58 40:02.1 40:07.5 0:05.4
 

Male OVERALL Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Bryce Tomasek Victoria 4069 19 1 17:05.0 17:05.0
2 Lucas Falcon 136 17 2 17:52.2 17:52.4 0:00.1
3 Ashton Richter Victoria 105 17 3 18:09.9 18:09.9
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Nicolas Collmar San Antonio 4148 7 4 18:52.8 19:07.0 0:14.1
2 Elias Gomez CUERO 4077 9 14 22:42.0 22:42.0
3 Samuel Lastovica Zionsville 4061 8 43 34:34.7 34:39.4 0:04.6
4 Grady Seiler Cuero 4048 8 46 35:28.7 35:52.1 0:23.4
5 Carlos Collmar San Antonio 4146 10 53 39:31.2 39:43.3 0:12.0
6 Alex Collmar San Antonio 4147 9 57 45:05.8 45:19.5 0:13.7
7 Patrick Salazar Vanderbilt 4051 8 59 48:36.9 48:53.0 0:16.0
 

Male 11 to 20

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 jonas roth 113 14 5 19:24.0 19:24.7 0:00.7
2 Collin Riggs Victoria 4055 19 6 19:52.0 19:52.0
3 Joaquin Ynfante Victoria 4198 16 8 20:54.4 20:54.7 0:00.3
4 DJ Hopkins Victoria 4199 17 12 22:30.5 22:33.6 0:03.0
5 Jesse Vasquez Victoria 4138 16 13 22:32.9 22:32.9
6 Wilson Guidry Shreveport 4018 16 15 23:48.0 23:55.6 0:07.5
7 Peter Eaves Victoria 4045 18 17 24:01.5 24:08.8 0:07.3
8 Braden Tomasek Victoria 4068 13 19 24:32.1 24:34.9 0:02.7
9 Parker Guidry Shreveport 4019 13 26 26:07.7 26:14.7 0:07.0
10 Deuce Graham Cuero 4050 18 31 28:36.5 29:00.0 0:23.5
11 aidan marek 135 14 50 39:13.2 39:22.3 0:09.0
12 Zack Salazar Vanderbilt 4052 11 52 39:18.4 39:29.4 0:10.9
13 QUINTIN STROMAN LAKE JACKSON 4098 18 60 51:39.1 51:56.6 0:17.5
 

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Alex Richardson Victoria 4054 23 11 22:09.6 22:09.6
2 Cade Riggs 4056 23 16 23:54.7 23:54.7
3 Koby Bynum Victoria 4162 24 21 24:36.9 24:38.4 0:01.5
4 Robert Vargas Port Lavaca 102 27 23 25:00.4 25:00.4
5 Bruce Eaves Victoria 4043 24 24 25:02.3 25:10.0 0:07.7
6 Aaron Barrios Victoria 4171 22 29 27:16.7 27:19.5 0:02.8
7 Blake Strevel Victoria 4200 30 33 29:08.9 29:12.3 0:03.4
8 Nathan Withers Victoria 4180 21 36 29:22.2 29:25.2 0:02.9
 

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Tim Rodriguez Austin 4184 39 7 20:38.7 20:38.7
2 aaron townsend 122 38 9 21:38.6 21:39.6 0:01.0
3 Jarrod Boyd Victoria 4072 39 10 21:51.2 21:52.6 0:01.4
4 J Ryan Mikus Victoria 4190 39 27 26:08.1 26:19.5 0:11.3
5 Larry Vasquez Victoria 106 32 30 27:20.8 27:33.5 0:12.7
6 Bradley Mikeska Cypress 4191 38 32 28:42.9 29:04.3 0:21.3
7 Josh Melendez Victoria 4151 34 40 31:03.1 31:03.1
8 Aaron Amejorado Victoria 110 35 41 33:17.0 33:17.0
9 Kyle Jank Meyersville 108 35 42 33:46.4 33:57.8 0:11.3
10 Ryan Lastovica Zionsville 4062 38 44 34:36.0 34:36.0
11 DUSTIN LAMBDEN Edna 4157 34 49 38:09.3 38:16.1 0:06.8
 

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 david arnold 118 49 18 24:24.5 24:25.9 0:01.3
2 Darrell Tomasek Victoria 4005 49 28 26:29.9 26:40.9 0:10.9
3 nacho trevino 133 50 38 30:01.1 30:22.1 0:21.0
4 blake marek 137 43 51 39:18.1 39:27.2 0:09.0
5 John B. Wright Port Lavaca 4080 45 55 40:28.9 40:48.5 0:19.6
6 albert vianes Victoria 4071 42 56 41:13.0 41:13.0
7 Jim Heard AustinAustin 4175 45 58 45:34.4 45:54.9 0:20.4
8 John Luna Port Lavaca 4020 49 61 55:24.1 55:52.1 0:27.9
9 Mark Talley Victoria 4075 49 62 55:48.5 56:15.6 0:27.1
 

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 paul rozsypal 127 60 20 24:35.0 24:39.3 0:04.2
2 shannon jones 120 51 22 24:58.7 25:16.4 0:17.7
3 Scott Smejkal Victoria 4086 52 35 29:18.4 29:29.0 0:10.6
4 Glenn Filla Flint 4141 52 37 29:24.2 29:35.5 0:11.3
5 sammy partiva 116 54 39 30:17.0 30:35.9 0:18.9
6 Manuel Alvarado Victoria 4085 54 48 37:47.7 38:13.3 0:25.6
 

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Michael Felchak Victoria 4013 63 25 25:08.6 25:13.2 0:04.6
2 John Gohmert Victoria 4166 66 34 29:16.6 29:27.4 0:10.7
3 keith johnson 134 64 45 34:59.4 34:59.4
 

Male 71 to 80

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff
1 Bruce Bauknight 4046 79 47 35:41.9 35:52.0 0:10.0
2 Javier Castillejos 4079 74 54 40:19.4 40:23.2 0:03.8

*Overall place within gender.