FAITH WEST HILLS XC

October 02, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JR HIGH BOYS - Boys

A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 (< 5) 218 Ethan Stegent Faith Academy 11:55.14 5:58/M
2 1 3 George Ely Aggieland Home School 12:00.42 10:00/K
3 (< 5) 402 Ethan Zavala Rosehill Christian 12:04.38 6:02/M
4 2 148 Matthew Muraski Christ the Redeemer 12:10.00 6:05/M
5 3 649 Paul Cosgray Western Academy 12:25.02 10:21/K
6 4 650 Bill Efting Western Academy 12:30.00 10:25/K
7 (< 5) 131 Jensen Low British International School of Houston 12:32.95 6:16/M
8 (< 5) 132 James Remnant British International School of Houston 12:36.10 6:18/M
9 5 334 Hale Muir Kinkaid 12:50.19 6:25/M
10 6 144 Adam Childs Christ the Redeemer 12:51.37 6:26/M
11 (< 5) 482 Mathew Fisk St Anne 12:53.68 6:27/M
12 (< 5) 519 Saqib Memon St Thomas Episcopal 12:53.90 6:27/M
13 7 651 Will Efting Western Academy 12:57.23 10:48/K
14 8 644 Jax Lebrun Western Academy 12:57.55 6:29/M
15 9 335 Minhao Tang Kinkaid 12:58.72 6:29/M
16 (< 5) 265 Nicholas Welling Founders Christian (Spring) 13:00.81 10:51/K
17 10 665 Maxime Crepin Woodlands Methodist 13:03.53 10:53/K
18 11 5 Daniel Ely Aggieland Home School 13:07.43 6:34/M
19 (< 5) 403 Carter Johnson Rosehill Christian 13:09.53 10:58/K
20 12 599 Matthew Urbani Trafton Academy 13:16.37 6:38/M
21 13 51 James Locheed Aristoi Classical 13:17.48 6:39/M
22 14 367 Isaac Banos Northland Christian 13:21.39 11:08/K
23 15 331 Huxley Johnson Kinkaid 13:22.47 6:41/M
24 16 4 Blaine Jones Aggieland Home School 13:26.04 11:12/K
25 17 357 Aiden Buchanan Northland Christian 13:30.49 6:45/M
26 18 429 Keegan Honeck Salem Lutheran 13:32.66 6:46/M
27 (< 5) 525 Rhensler Hubbard St Thomas Episcopal 13:35.43 6:48/M
28 (< 5) 129 Daniel Chambon British International School of Houston 13:36.39 6:48/M
29 19 394 Joaquin Castillo Paratus Classical Academy 13:41.32 6:51/M
30 (< 5) 260 Aiden Moore First Baptist Christian Acad 13:47.15 6:54/M
31 20 589 Ben Carlson Trafton Academy 13:48.04 6:54/M
32 21 330 Kush Hingorani Kinkaid 13:48.77 6:54/M
33 22 232 Landon Noppe Faith West Academy 13:54.94 6:57/M
34 23 233 Cohen Schultz Faith West Academy 14:01.05 7:01/M
35 24 497 William Faust St Joseph (Bryan) 14:02.78 7:01/M
36 25 89 Wilcox Keith Bay Area Christian 14:06.20 7:03/M
37 26 312 Daniel Araya International Leadership - Katy 14:07.46 11:46/K
38 27 657 Thomas Nichols Western Academy 14:07.51 11:46/K
39 28 315 Samuel Lozoya Quintana International Leadership - Katy 14:07.74 11:46/K
40 29 50 Andrew Laich Aristoi Classical 14:07.84 7:04/M
41 (< 5) 434 Joshua Kirkdorffer Salt and Light Homeschool 14:10.07 11:48/K
42 30 200 Houston Davis Cypress Christian 14:10.10 7:05/M
43 31 395 Santiago Castillo Paratus Classical Academy 14:12.51 7:06/M
44 32 428 Ashton Fuller Salem Lutheran 14:13.00 7:07/M
45 33 614 Jackson Bell Trinity Classical 14:15.00 7:08/M
46 (< 5) 479 Alex Lauzon St Anne 14:16.37 7:08/M
47 34 199 Jackson Connelly Cypress Christian 14:20.00 7:10/M
48 35 664 Nathan Bigler Woodlands Methodist 14:23.19 11:59/K
49 (< 5) 221 Jonathan Tarver Faith Academy 14:24.02 12:00/K
50 36 453 Louis Massuttier Second Baptist 14:28.90 7:14/M
51 37 652 Pablo Fernandez-Cueto Western Academy 14:31.05 12:06/K
52 38 654 Luke Karges Western Academy 14:34.51 12:09/K
53 39 292 Harrison Henderson ILTexas-Windmill Lakes 14:35.85 7:18/M
54 (< 5) 521 Conrad Tamm St Thomas Episcopal 14:36.00 12:10/K
55 40 399 Noah Wiley Paratus Classical Academy 14:40.23 7:20/M
56 41 667 Brady Schneider Woodlands Methodist 14:41.24 12:14/K
57 (> 7) 663 Colin Mull Western Academy 14:45.00 7:23/M
58 42 229 Robby Cullum Faith West Academy 14:50.09 12:22/K
59 (> 7) 658 Gabriel Aycock Western Academy 14:50.33 12:22/K
60 43 604 Hudson Hinze Trinity Classical 14:56.04 7:28/M
61 44 498 Jesus Lopez St Joseph (Bryan) 14:59.04 7:30/M
62 45 20 Alex Le Allen Academy 15:00.11 7:30/M
63 (> 7) 643 Andre Daigle Western Academy 15:01.39 7:31/M
64 46 454 Joshua Rhames Second Baptist 15:11.03 7:36/M
65 (< 5) 174 Josiah Mathew Covenant Academy 15:13.67 7:37/M
66 47 84 Noah Wilkerson Bay Area Christian 15:14.39 12:42/K
67 48 501 John Schoenfelder St Joseph (Bryan) 15:14.50 7:37/M
68 49 329 Matthew Hearn Kinkaid 15:16.75 7:38/M
69 50 187 Lincoln Bailey Cypress Christian 15:17.05 7:39/M
70 51 427 Evan Bednarz Salem Lutheran 15:21.47 7:41/M
71 52 145 Ben Childs Christ the Redeemer 15:21.73 7:41/M
72 53 333 Ethan Le Kinkaid 15:22.53 7:41/M
73 54 320 Jaime Castro International Leadership - Katy 15:23.07 7:42/M
74 (< 5) 433 Carter Champagne Salt and Light Homeschool 15:25.59 12:51/K
75 55 189 Caden Chelette Cypress Christian 15:29.03 7:45/M
76 56 430 Jasper Ransom Salem Lutheran 15:32.70 7:46/M
77 57 300 Alexander Vivia ILTexas-Windmill Lakes 15:33.75 12:58/K
78 58 490 Briley Lampo St Joseph (Bryan) 15:35.17 7:48/M
79 59 306 Angel Montiel ILTexas-Windmill Lakes 15:35.63 7:48/M
80 60 625 Luke Wilcox Trinity Classical 15:38.91 7:49/M
81 61 295 Nathaniel Villagomez ILTexas-Windmill Lakes 15:41.39 7:51/M
82 62 2 Miller Upton Aggieland Home School 15:43.09 7:52/M
83 63 674 Abbott Zengo Woodlands Methodist 15:45.35 7:53/M
84 64 489 Seamus Kilbride St Joseph (Bryan) 15:47.50 7:54/M
85 (> 7) 661 Elijah Hinkie Western Academy 15:47.73 7:54/M
86 65 6 James Houston Aggieland Home School 15:49.00 7:55/M
87 66 26 Hunter Willet Allen Academy 15:50.95 13:12/K
88 67 359 Walker Moores Northland Christian 15:51.56 7:56/M
89 68 8 Mcclaine Upton Aggieland Home School 15:52.59 7:56/M
90 (< 5) 484 Rocco Lindstrom St Anne 15:55.85 7:58/M
91 69 25 Daniel Puller Allen Academy 15:57.51 13:18/K
92 70 620 Josiah Jetter Trinity Classical 15:59.41 8:00/M
93 (> 7) 645 Peter McManus Western Academy 15:59.42 8:00/M
94 71 391 Ethan Rocco Paratus Classical Academy 16:03.36 13:23/K
95 72 624 Jak Scott Trinity Classical 16:04.64 8:02/M
96 73 7 Walter Jones Aggieland Home School 16:06.20 8:03/M
97 74 81 Kelly James Bay Area Christian 16:07.29 13:26/K
98 75 87 Elijah Bridges Bay Area Christian 16:09.00 8:05/M
99 76 88 Bennett Crowell Bay Area Christian 16:13.33 8:07/M
100 77 198 Levi Hroch Cypress Christian 16:15.48 13:33/K
O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
101 78 421 Micah Cheney Salem Lutheran 16:15.72 13:33/K
102 79 500 Mario Roque St Joseph (Bryan) 16:17.16 8:09/M
103 (> 7) 660 Johnny Dunal Western Academy 16:20.00 8:10/M
104 80 488 Cooper Johnson St Joseph (Bryan) 16:23.28 8:12/M
105 81 317 Dominic Benjami Zapata International Leadership - Katy 16:27.13 13:43/K
106 82 422 Vincent Neuhaus Salem Lutheran 16:30.39 13:45/K
107 (< 5) 130 Josh Graham British International School of Houston 16:30.89 8:15/M
108 83 24 William Carroll Allen Academy 16:33.83 13:48/K
109 84 423 Parker Ransom Salem Lutheran 16:33.99 13:48/K
110 85 452 Carson Ford Second Baptist 16:34.28 8:17/M
111 86 230 Dylan Gobin Faith West Academy 16:37.71 13:51/K
112 (> 7) 662 Connor Holmes Western Academy 16:41.26 8:21/M
113 87 80 Zachary FitzPatrick Bay Area Christian 16:47.68 8:24/M
114 88 197 Hudson Bailey Cypress Christian 16:54.80 14:06/K
115 89 190 Jack Arsenault Cypress Christian 16:55.69 8:28/M
116 90 621 Pierce McKeon Trinity Classical 16:55.84 8:28/M
117 91 321 Joel Mendoza International Leadership - Katy 16:56.95 8:28/M
118 (> 7) 659 Declan Cody Western Academy 16:57.12 8:29/M
119 92 322 Josiah Quintana International Leadership - Katy 16:57.46 8:29/M
120 93 344 Preston Aranda Kinkaid 17:02.23 14:12/K
121 94 370 Dillon Hughes Northland Christian 17:02.83 14:12/K
122 95 54 Benjamin Dollahon Aristoi Classical 17:05.09 8:33/M
123 (> 7) 347 Gavin Reader Kinkaid 17:08.00 14:17/K
124 96 290 Carlo Gonzalez ILTexas-Windmill Lakes 17:11.31 8:36/M
125 97 92 Havyn Symes Bay Area Christian 17:13.12 8:37/M
126 98 49 Nate Browne Aristoi Classical 17:30.02 8:45/M
127 (> 7) 656 Joaquin Muniz Western Academy 17:32.60 14:37/K
128 (< 5) 435 Ethan Smith Salt and Light Homeschool 17:32.82 14:37/K
129 99 598 Luca Taormina Trafton Academy 17:39.44 8:50/M
130 100 314 Nolan English International Leadership - Katy 17:50.73 14:52/K
131 101 58 Richard Williams Aristoi Classical 17:52.51 8:56/M
132 102 231 Carter Rizzo Faith West Academy 18:04.16 15:03/K
133 (> 7) 345 Preston Nguyen Kinkaid 18:04.78 15:04/K
134 103 298 Marcos Gonzalez ILTexas-Windmill Lakes 18:06.92 15:06/K
135 104 619 Simeon Hill Trinity Classical 18:07.91 9:04/M
136 105 55 Nathanlouis Osode Aristoi Classical 18:15.66 9:08/M
137 106 371 Richie Wilkerson Northland Christian 18:19.52 15:16/K
138 (> 7) 623 Luke Pieplow Trinity Classical 18:22.91 9:11/M
139 (< 5) 483 Raif Lindstrom St Anne 18:30.85 9:15/M
140 107 23 Jack Carlson Allen Academy 18:35.37 15:29/K
141 (> 7) 609 Jack McKeon Trinity Classical 18:37.59 15:31/K
142 (> 7) 349 Edward Ruiz Kinkaid 18:38.23 15:32/K
143 (> 7) 503 Lucas Walker St Joseph (Bryan) 18:41.68 9:21/M
144 (> 7) 616 Ethan Eppers Trinity Classical 18:46.99 9:23/M
145 108 379 Walter Walker Northland Christian 18:47.99 9:24/M
146 (> 7) 316 Ariyan Shemwell International Leadership - Katy 18:53.88 15:45/K
147 109 299 Jose Solis ILTexas-Windmill Lakes 18:59.64 15:50/K
148 (> 7) 496 Christian Arredondo St Joseph (Bryan) 19:02.37 9:31/M
149 110 594 Brian Zhang Trafton Academy 19:02.98 15:52/K
150 (> 7) 294 Miguel Martinez ILTexas-Windmill Lakes 19:05.04 9:33/M
151 111 56 Cal Smith Aristoi Classical 19:05.55 9:33/M
152 (> 7) 201 Colton Farrell Cypress Christian 19:07.71 9:34/M
153 112 147 Ethan Malinowski Christ the Redeemer 19:09.91 9:35/M
154 (> 7) 618 Griffin Galloway Trinity Classical 19:10.71 9:35/M
155 113 449 Ethan Chan Second Baptist 19:11.43 9:36/M
156 (> 7) 307 Santiago Agudelo International Leadership - Katy 19:14.15 9:37/M
157 114 451 Ben Drinnon Second Baptist 19:16.78 9:38/M
158 (> 7) 343 Nico Amelio Kinkaid 19:35.12 16:19/K
159 (> 7) 502 Benjamin Walker St Joseph (Bryan) 19:38.88 9:49/M
160 (< 5) 173 Wyatt Anawaty Covenant Academy 19:43.94 9:52/M
161 115 673 Eric Moparty Woodlands Methodist 19:50.00 9:55/M
162 116 377 Malcolm Brown Northland Christian 20:06.26 10:03/M
163 117 456 Owen Rancher Second Baptist 20:09.85 16:48/K
164 (> 7) 348 Felix Riley Kinkaid 20:13.30 16:51/K
165 (> 7) 196 David Achterkirch Cypress Christian 20:15.17 16:53/K
166 (> 7) 358 Greg Lincoln Northland Christian 20:16.95 10:08/M
167 (> 7) 655 Lucas Klimko Western Academy 20:25.65 17:01/K
168 (> 7) 313 Christopher Dieck International Leadership - Katy 20:28.75 17:04/K
169 118 398 Samuel Rios Paratus Classical Academy 20:34.62 10:17/M
170 119 590 Vivek Tare Trafton Academy 20:46.30 10:23/M
171 120 591 Gavin Culley Trafton Academy 20:53.99 17:25/K
172 (> 7) 82 Caleb Robinson Bay Area Christian 21:02.00 10:31/M
173 121 592 Joey Scarborough Trafton Academy 21:19.90 17:47/K
174 (> 7) 57 Zane Spoede Aristoi Classical 21:27.89 10:44/M
175 (> 7) 293 Jayden Longoria ILTexas-Windmill Lakes 21:32.51 10:46/M
176 (> 7) 653 Santiago Figueroa Western Academy 21:38.74 18:02/K
177 122 390 Michael Lee Paratus Classical Academy 21:43.30 18:06/K
178 123 396 Nathan Lee Paratus Classical Academy 21:44.33 10:52/M
179 (> 7) 291 Diego Gonzalez ILTexas-Windmill Lakes 21:46.00 10:53/M
180 124 672 Nicolas Gonzalez Woodlands Methodist 21:48.00 10:54/M
181 (> 7) 622 Judah Palandro Trinity Classical 21:53.13 10:57/M
182 (> 7) 491 Clayton Sodolak St Joseph (Bryan) 22:07.96 11:04/M
183 (> 7) 615 Gio Cartagena Trinity Classical 22:20.96 11:10/M
184 (> 7) 369 Jameson Donaho Northland Christian 22:34.14 18:48/K
185 (> 7) 593 Rohan Sharma Trafton Academy 22:44.60 18:57/K
186 (< 5) 259 Manuel Carrillo First Baptist Christian Acad 23:21.09 11:41/M
187 125 146 Gianni Hill Christ the Redeemer 23:21.77 11:41/M
188 (> 7) 368 Bronson Boll Northland Christian 23:34.15 19:38/K
189 (> 7) 617 Owen Eppers Trinity Classical 26:16.13 13:08/M
190 (> 7) 397 Paxton McNally Paratus Classical Academy 26:27.91 13:14/M

Team Scores - Boys

JR HIGH BOYS

A

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Western Academy 49 3 4 7 8 27 37 38    
Top 5 Times: 1:04:57.31  
2 Kinkaid 99 5 9 15 21 49 53 93    
Top 5 Times: 1:08:16.90  
3 Aggieland Home School 155 1 11 16 62 65 68 73    
Top 5 Times: 1:10:05.98  
4 Salem Lutheran 235 18 32 51 56 78 82 84    
Top 5 Times: 1:14:55.55  
5 St Joseph (Bryan) 238 24 44 48 58 64 79 80    
Top 5 Times: 1:15:38.99  
6 Cypress Christian 246 30 34 50 55 77 88 89    
Top 5 Times: 1:15:31.66  
7 Woodlands Methodist 264 10 35 41 63 115 124    
Top 5 Times: 1:17:43.31  
8 Faith West Academy 275 22 23 42 86 102    
Top 5 Times: 1:17:27.95  
9 Trinity Classical 278 33 43 60 70 72 90 104    
Top 5 Times: 1:16:54.00  
10 Paratus Classical Academy 279 19 31 40 71 118 122 123    
Top 5 Times: 1:19:12.04  
11 International Leadership - Katy 280 26 28 54 81 91 92 100    
Top 5 Times: 1:17:02.35  
12 Bay Area Christian 297 25 47 74 75 76 87 97    
Top 5 Times: 1:17:50.21  
13 Christ the Redeemer 297 2 6 52 112 125    
Top 5 Times: 1:22:54.78  
14 Northland Christian 298 14 17 67 94 106 108 116    
Top 5 Times: 1:18:05.79  
15 ILTexas-Windmill Lakes 312 39 57 59 61 96 103 109    
Top 5 Times: 1:18:37.93  
16 Aristoi Classical 336 13 29 95 98 101 105 111    
Top 5 Times: 1:19:52.94  
17 Trafton Academy 360 12 20 99 110 119 120 121    
Top 5 Times: 1:24:33.13  
18 Allen Academy 370 45 66 69 83 107    
Top 5 Times: 1:21:57.77  
19 Second Baptist 394 36 46 85 113 114 117    
Top 5 Times: 1:24:42.42  
Inc. British International School of Houston 4 finishers    
Inc. Covenant Academy 2 finishers    
Inc. Faith Academy 2 finishers    
Inc. First Baptist Christian Acad 2 finishers    
Inc. Founders Christian (Spring) 1 finishers    
Inc. Rosehill Christian 2 finishers    
Inc. Salt and Light Homeschool 3 finishers    
Inc. St Anne 4 finishers    
Inc. St Thomas Episcopal 3 finishers