PCS XC 2021

September 25, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

MS Girls Div II

A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 (< 5) 717 Anna Buntrock Rosehill Christian 7:08.33 5:57/K
2 (< 5) 728 Emmi Sanders Salt and Light Homeschool 7:21.81 6:08/K
3 1 598 Julia Bumgarner Annunciation Orthodox 7:25.21 6:11/K
4 2 851 Bethany Bird Kingdom Runners 7:35.28 6:19/K
5 3 746 Fernanda Yepiz St. Anthony of Padua 7:36.89 6:21/K
6 4 600 Nina Ewart Annunciation Orthodox 7:40.09 6:23/K
7 5 591 Caroline Hart Annunciation Orthodox 7:47.29 6:29/K
8 6 603 Abigail Seaberg Annunciation Orthodox 7:48.23 6:30/K
9 7 601 Olivia Murray Annunciation Orthodox 7:50.22 6:32/K
10 (< 5) 610 Ava Nevenglosky Covenant Preparatory 7:51.61 6:33/K
11 (< 5) 720 Ally Jelke Rosehill Christian 7:53.73 6:35/K
12 8 742 Joshelle Cabriana St. Anthony of Padua 7:55.09 6:36/K
13 (< 5) 624 Riley Chelette Cypress Christian 7:57.87 6:38/K
14 (< 5) 607 Olivia Brothers Covenant Preparatory 7:58.45 6:39/K
15 9 854 Susanna Bachelder Kingdom Runners 8:00.77 6:41/K
16 (< 5) 710 Ava Witherspoon Providence Classical 8:04.70 6:44/K
17 (< 5) 738 Avagail Villarreal St Anne 8:06.25 6:45/K
18 10 853 Hadley Witherspoon Kingdom Runners 8:20.34 6:57/K
19 (< 5) 723 Mason Wynn Rosehill Christian 8:20.74 6:57/K
20 11 852 Liz Bird Kingdom Runners 8:20.92 6:57/K
21 (< 5) 611 Ashley Rogers Covenant Preparatory 8:24.24 7:00/K
22 (< 5) 622 Madeline Boctor Cypress Christian 8:48.84 7:21/K
23 (< 5) 623 Cailea Chalton Cypress Christian 9:01.63 7:31/K
24 (< 5) 708 Sara Kate Beno Providence Classical 9:05.41 7:35/K
25 12 849 Maiya Garcia YES Prep Northwest 9:06.26 7:35/K
26 13 847 Emma Duran YES Prep Northwest 9:13.98 7:42/K
27 (< 5) 815 Sophia Verfurth Woodlands Christian 9:16.64 7:44/K
28 14 743 Gabi Maggio St. Anthony of Padua 9:21.46 7:48/K
29 15 745 Dara Umoh St. Anthony of Padua 9:28.01 7:53/K
30 (< 5) 625 Zoe Brashier Cypress Christian 9:29.74 7:55/K
31 16 848 Mary Espinoza YES Prep Northwest 9:39.18 8:03/K
32 17 602 Grace Pan Annunciation Orthodox 9:40.19 8:03/K
33 18 850 Marisol Lucio YES Prep Northwest 9:42.83 8:06/K
34 (< 5) 809 Audrey Levett Woodlands Christian 9:47.53 8:10/K
35 (< 5) 608 Brie Flucos Covenant Preparatory 9:54.01 8:15/K
36 (< 5) 641 Norah Want Houston Homeschool Athletics 10:02.01 5:01/M
37 19 855 Anaya Atchison Kingdom Runners 10:21.62 8:38/K
38 (< 5) 709 Caroline Williamson Providence Classical 10:26.32 8:42/K
39 20 744 Lia Nelli St. Anthony of Padua 10:27.80 8:43/K
40 (< 5) 812 Anna Grace Sanders Woodlands Christian 10:28.91 8:44/K
41 21 599 Monika Condon Annunciation Orthodox 10:42.95 8:56/K
42 (> 7) 596 Madelein Arenas-Escalera Annunciation Orthodox 10:54.70 9:06/K
43 (< 5) 737 Catherine Slezak St Anne 11:17.21 9:24/K
44 22 856 Lillian Atchison Kingdom Runners 11:21.83 9:28/K
45 (< 5) 722 Hannah Steele Rosehill Christian 11:26.48 9:32/K
46 (< 5) 727 Elisabeth Sanders Salt and Light Homeschool 11:35.31 9:39/K
47 23 846 Katherine Castillo YES Prep Northwest 12:27.79 10:23/K
48 24 845 Martinez Camille YES Prep Northwest 13:05.39 10:54/K

Team Scores - Girls

MS Girls Div II

A

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Annunciation Orthodox 23 1 4 5 6 7 17 21    
Top 5 Times: 38:31.04  
2 Kingdom Runners 51 2 9 10 11 19 22    
Top 5 Times: 42:38.93  
3 St. Anthony of Padua 60 3 8 14 15 20    
Top 5 Times: 44:49.25  
4 YES Prep Northwest 82 12 13 16 18 23 24    
Top 5 Times: 50:10.04  
Inc. Cypress Christian 4 finishers    
Inc. Houston Homeschool Athletics 1 finishers    
Inc. Providence Classical 3 finishers    
Inc. Rosehill Christian 4 finishers    
Inc. Salt and Light Homeschool 2 finishers    
Inc. Covenant Preparatory 4 finishers    
Inc. St Anne 2 finishers    
Inc. Woodlands Christian 3 finishers