PCS XC 2021

September 25, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 444 Graham Young Providence Classical 16:27.00 3:17/K
2 2 442 Zachary Kleppel Providence Classical 16:32.36 3:18/K
3 3 445 Kolbe Zuniga Providence Classical 16:36.47 3:19/K
4 4 407 Carter Hutton Legacy Prep Christian Academy 16:45.41 3:21/K
5 5 410 Aidan Rivers Legacy Prep Christian Academy 17:05.00 3:25/K
6 6 483 Rohan Takkar The Village 17:08.15 3:26/K
7 7 372 Thomas Langley Frassati Catholic 17:09.00 3:26/K
8 8 312 William Karim Concordia Lutheran 17:24.10 3:29/K
9 9 408 Carson Keyes Legacy Prep Christian Academy 17:42.87 3:33/K
10 10 441 Andrew Butin Providence Classical 17:48.21 3:34/K
11 11 311 Matthew Kangas Concordia Lutheran 17:50.08 3:34/K
12 12 439 Cole Pickle Providence Classical 17:58.99 3:36/K
13 13 462 Jonathan Vuong Rosehill Christian 18:00.07 3:36/K
14 14 405 Brennan Clark Legacy Prep Christian Academy 18:07.56 3:38/K
15 15 463 Jackson Wynn Rosehill Christian 18:16.98 3:39/K
16 16 512 Francisco Molina YES Prep Northside 18:18.77 3:40/K
17 17 413 Gage Gerwick Legacy Prep Christian Academy 18:19.12 3:40/K
18 (< 5) 365 Joshua Bright Faith Academy (Bellville) 18:19.19 3:40/K
19 18 371 Andrew Langley Frassati Catholic 18:20.83 3:40/K
20 19 446 Luke Zuniga Providence Classical 18:37.96 3:44/K
21 20 440 Steven Wimberly Providence Classical 18:44.02 3:45/K
22 21 479 Connor Nguyen The Village 18:44.61 3:45/K
23 22 478 Colin Nguyen The Village 18:44.76 3:45/K
24 (< 5) 465 Ethan Stoehr Salt and Light Homeschool 19:02.09 3:48/K
25 (< 5) 364 Beck Briggs Faith Academy (Bellville) 19:03.92 3:49/K
26 23 310 Ben Guidry Concordia Lutheran 19:16.59 3:51/K
27 24 482 Balaji Srikrishna The Village 19:23.74 3:53/K
28 25 303 Gary Coates Concordia Lutheran 19:45.00 3:57/K
29 26 406 Luke Henson Legacy Prep Christian Academy 19:50.68 3:58/K
30 (< 5) 195 ethan Cox Emery/Weiner 19:51.38 3:58/K
31 (< 5) 363 John Poorman Faith Academy (Bellville) 19:54.19 3:59/K
32 27 409 Jarred Morgan Legacy Prep Christian Academy 19:56.12 3:59/K
33 28 373 Jack Miggins Frassati Catholic 19:58.15 4:00/K
34 29 369 Collin Dufrene Frassati Catholic 20:03.03 4:01/K
35 30 306 Joseph Lyons Concordia Lutheran 20:03.83 4:01/K
36 31 308 Eduard Cook Concordia Lutheran 20:07.38 4:01/K
37 32 370 Paul Eisterhold Frassati Catholic 20:10.18 4:02/K
38 33 354 Gray Layton Cypress Christian 20:36.00 4:07/K
39 34 477 Amaan Ahmed The Village 20:40.54 4:08/K
40 (< 5) 173 Ellis Coco Emery/Weiner 20:43.05 4:09/K
41 35 309 Avery Eaves Concordia Lutheran 20:43.21 4:09/K
42 (> 7) 304 Trent Culver Concordia Lutheran 20:43.73 4:09/K
43 (< 5) 433 Alexander Blumberg Lutheran-North 20:47.50 4:10/K
44 36 481 Ashwin Rao The Village 20:55.18 4:11/K
45 (> 7) 414 Jake McLemore Legacy Prep Christian Academy 20:56.96 4:11/K
46 (> 7) 307 George Stucker Concordia Lutheran 20:57.55 4:12/K
47 37 353 Aaron Holl Cypress Christian 20:59.00 4:12/K
48 38 351 Ben Hensley Cypress Christian 21:05.19 4:13/K
49 (> 7) 412 Collin Dyniewski Legacy Prep Christian Academy 21:26.00 4:17/K
50 39 508 Jerry Berrera YES Prep Northside 21:26.41 4:17/K
51 40 509 Louis Almanza YES Prep Northside 21:30.67 4:18/K
52 41 480 Resul Ovezou The Village 21:38.85 4:20/K
53 42 461 Ben Turney Rosehill Christian 21:40.84 4:20/K
54 43 352 Parker Hirth Cypress Christian 22:01.17 4:24/K
55 44 350 Ayden Farrell Cypress Christian 22:17.25 4:27/K
56 45 510 Gustavo Chavez YES Prep Northside 22:35.04 4:31/K
57 46 349 Andrew Cool Cypress Christian 22:51.79 4:34/K
58 47 459 Thomas Gehrke Rosehill Christian 23:21.51 4:40/K
59 (< 5) 432 Riley Bennett Lutheran-North 24:15.57 4:51/K
60 48 460 Parker Johnson Rosehill Christian 24:53.76 4:59/K
61 49 511 Rolvin Colon YES Prep Northside 24:55.80 4:59/K
62 50 355 Julian Young Cypress Christian 25:22.30 5:04/K
63 (< 5) 387 Paul Hutchinson Houston YES Prep North Forest 25:54.00 5:11/K
64 (< 5) 434 Stephen Eifert Lutheran-North 26:31.65 5:18/K
65 51 515 Jeremiah George YES Prep Northside 26:51.41 5:22/K
66 (< 5) 389 Clyde Johnson Houston YES Prep North Forest 27:16.60 5:27/K
67 (< 5) 1258 beua robinowitz Emery/Weiner 29:06.52 5:49/K
68 52 514 Jacob Shields YES Prep Northside 29:06.89 5:49/K
69 (< 5) 386 Edwin De leon Houston YES Prep North Forest 29:51.26 5:58/K

Team Scores - Boys

Varsity Boys

A

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Providence Classical 28 1 2 3 10 12 19 20    
Top 5 Times: 1:25:23.03  
2 Legacy Prep Christian Academy 49 4 5 9 14 17 26 27    
Top 5 Times: 1:27:59.96  
3 Concordia Lutheran 97 8 11 23 25 30 31 35    
Top 5 Times: 1:34:19.60  
4 The Village 107 6 21 22 24 34 36 41    
Top 5 Times: 1:34:41.80  
5 Frassati Catholic 114 7 18 28 29 32    
Top 5 Times: 1:35:41.19  
6 Rosehill Christian 165 13 15 42 47 48    
Top 5 Times: 1:46:13.16  
7 YES Prep Northside 189 16 39 40 45 49 51 52    
Top 5 Times: 1:48:46.69  
8 Cypress Christian 195 33 37 38 43 44 46 50    
Top 5 Times: 1:46:58.61  
Inc. Faith Academy (Bellville) 3 finishers    
Inc. Houston YES Prep North Forest 3 finishers    
Inc. Lutheran-North 3 finishers    
Inc. Salt and Light Homeschool 1 finishers    
Inc. Emery/Weiner 3 finishers