CCS XC

September 19, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 389 Lilly Swarts St Agnes Academy 12:28.55 4:10/M
2 2 368 Kristen Dupre St Agnes Academy 12:37.88 4:13/M
3 3 391 Anna Williams St Agnes Academy 12:49.68 4:17/M
4 4 382 Chloe Newport St Agnes Academy 12:50.38 4:17/M
5 (< 5) 920 Thea Pappas Family Point Speed 12:51.57 4:17/M
6 5 216 Ava Zindler Concordia Lutheran 12:53.94 4:18/M
7 6 392 Anna Bordas St Pius X 13:01.22 4:20/M
8 7 248 Kyra Whitman Fort Bend Christian Academy 13:08.01 4:23/M
9 8 372 Marin Goebel St Agnes Academy 13:10.02 4:23/M
10 9 220 Cara Shirley Concordia Lutheran 13:11.81 4:24/M
11 10 387 Kayla Rivera St Agnes Academy 13:13.76 4:25/M
12 11 379 Izzy Luna St Agnes Academy 13:14.10 4:25/M
13 (> 7) 377 Morgan Leaman St Agnes Academy 13:15.95 4:25/M
14 (< 5) 352 Marian Mann Northland Christian 13:21.55 4:27/M
15 12 215 Jessica McGavern Concordia Lutheran 13:26.09 4:29/M
16 13 245 Madeline Font Fort Bend Christian Academy 13:33.10 4:31/M
17 14 341 Esperanza Vazquez Incarnate Word (Houston) 13:33.24 4:31/M
18 (> 7) 367 Amanda Butz St Agnes Academy 13:39.65 4:33/M
19 (< 5) 405 Mary Kathryn Gibson Texas Independent Homeschools 13:40.98 4:34/M
20 15 360 Hannah Mann Providence Classical 13:44.34 4:35/M
21 (> 7) 378 Ryleigh Leo St Agnes Academy 13:47.50 4:36/M
22 (< 5) 271 Yoseline Perez Houston YES Prep North Central 13:49.00 4:36/M
23 16 214 Kate Johnson Concordia Lutheran 13:50.00 4:37/M
24 (< 5) 252 Kyla Shy HCYA Home School Lions 13:50.59 4:37/M
25 17 362 Breanne Ohmes Providence Classical 13:52.48 4:37/M
26 18 244 Sidney Arnold Fort Bend Christian Academy 13:55.08 4:38/M
27 (> 7) 390 Blakely Veselka St Agnes Academy 13:55.24 4:38/M
28 (> 7) 383 Gabi Paniagua St Agnes Academy 13:56.96 4:39/M
29 (> 7) 384 Gisele Paniagua St Agnes Academy 13:58.71 4:40/M
30 19 210 Megan Groeschel Concordia Lutheran 14:01.57 4:41/M
31 20 399 Maggie Close St Thomas Episcopal 14:01.72 4:41/M
32 21 324 Abby Christensen Incarnate Word (Houston) 14:02.12 4:41/M
33 22 359 Kennedy Lynch Providence Classical 14:04.45 4:41/M
34 23 217 Pressley Barrett Concordia Lutheran 14:06.93 4:42/M
35 (> 7) 366 Hadley Boudreaux St Agnes Academy 14:09.14 4:43/M
36 24 395 Alex Konicki St Pius X 14:09.38 4:43/M
37 25 326 Amelie Dinh Incarnate Word (Houston) 14:14.15 4:45/M
38 26 209 Abby (Abigail) Groeschel Concordia Lutheran 14:15.67 4:45/M
39 27 396 Jackie Lesmeister St Pius X 14:19.64 4:47/M
40 (> 7) 219 Gretchen Kastenschmidt Concordia Lutheran 14:21.62 4:47/M
41 (> 7) 375 Sarah Leach St Agnes Academy 14:22.96 4:48/M
42 28 361 Susanna Brink Providence Classical 14:24.00 4:48/M
43 29 11 Mallory Overton Cypress Christian 14:24.01 4:48/M
44 30 356 Avery Crowley Providence Classical 14:25.26 4:48/M
45 (> 7) 373 Anika Harpavat St Agnes Academy 14:27.73 4:49/M
46 31 403 Marie-Therese Ramsey St Thomas Episcopal 14:29.80 4:50/M
47 (> 7) 371 Mia De la Garza St Agnes Academy 14:30.64 4:50/M
48 (< 5) 272 Alondra Rivera Houston YES Prep North Central 14:32.33 4:51/M
49 32 9 Grace Macune Cypress Christian 14:36.39 4:52/M
50 (> 7) 364 Christina Aramburu St Agnes Academy 14:37.94 4:53/M
51 (> 7) 941 Virginia Lee St Agnes Academy 14:44.03 4:55/M
52 (< 5) 238 Emma Fitzgerald Danbury 14:44.34 4:55/M
53 (> 7) 381 Sydney Messersmith St Agnes Academy 14:45.00 4:55/M
54 (> 7) 376 Avery Leaman St Agnes Academy 14:50.26 4:57/M
55 33 335 Sarah Olmos Incarnate Word (Houston) 14:51.52 4:57/M
56 34 323 Emily Chaires Incarnate Word (Houston) 14:53.38 4:58/M
57 (> 7) 221 Sarah Bowen Concordia Lutheran 14:58.16 4:59/M
58 (> 7) 207 Avery Csernik Concordia Lutheran 14:58.83 5:00/M
59 (> 7) 369 Elliott Ecklund St Agnes Academy 15:01.51 5:01/M
60 (> 7) 933 Jenna Beyer St Agnes Academy 15:02.24 5:01/M
61 (> 7) 934 Sophie Bireley St Agnes Academy 15:03.00 5:01/M
62 (> 7) 385 Samia Panjwani St Agnes Academy 15:03.62 5:01/M
63 35 288 Alyssa Mata Houston YES Prep SE 15:11.61 5:04/M
64 36 346 Faith Holman Lifestyle Christian 15:13.21 5:04/M
65 37 296 Esmerelda Revilla Houston YES Prep SW 15:15.02 5:05/M
66 (> 7) 374 Ayda Junker St Agnes Academy 15:16.27 5:05/M
67 38 281 Brisa Contreras Houston YES Prep SE 15:19.71 5:07/M
68 39 333 Kate McGarvey Incarnate Word (Houston) 15:23.21 5:08/M
69 40 12 Gillian Storey Cypress Christian 15:26.34 5:09/M
70 (> 7) 206 Emily Brooks Concordia Lutheran 15:27.61 5:09/M
71 41 10 Audrey Mills Cypress Christian 15:30.53 5:10/M
72 42 14 Camille Zemke Cypress Christian 15:32.66 5:11/M
73 (> 7) 937 Alessia Fuentes St Agnes Academy 15:34.47 5:11/M
74 43 393 Ava Ceraudo St Pius X 15:36.00 5:12/M
75 44 289 Jeanine Moreno Houston YES Prep SE 15:46.96 5:16/M
76 45 402 Katie Pelletier St Thomas Episcopal 15:47.25 5:16/M
77 (< 5) 354 Trinity Polk Northland Christian 15:52.86 5:18/M
78 (< 5) 969 Elizabeth Fine Angleton Christian 15:54.00 5:18/M
79 (> 7) 936 Aurora French St Agnes Academy 15:55.57 5:19/M
80 46 247 Daniella Herrera Fort Bend Christian Academy 15:59.30 5:20/M
81 47 334 Evalyn Navarro Incarnate Word (Houston) 16:00.96 5:20/M
82 48 394 Abby Konicki St Pius X 16:06.05 5:22/M
83 (< 5) 921 Inayah Caldera Family Point Speed 16:06.16 5:22/M
84 49 280 Megan Campos Houston YES Prep SE 16:07.27 5:22/M
85 50 345 London Cummins Lifestyle Christian 16:09.00 5:23/M
86 51 397 Taylor Worley St Pius X 16:16.73 5:26/M
87 (> 7) 386 Christine Parrish St Agnes Academy 16:19.99 5:27/M
88 52 13 Gabby Tienda Cypress Christian 16:22.61 5:28/M
89 53 315 Akylia Washington Houston Young Womens Prep 16:24.27 5:28/M
90 (< 5) 240 Lauren Sykora Danbury 16:26.61 5:29/M
91 (< 5) 950 Carisma Gonzalez Yes Pep Northwest 16:29.18 5:30/M
92 54 306 Cydney Fleeks Houston Young Womens Prep 16:35.27 5:32/M
93 (< 5) 242 Emma Hirth First Baptist Christian 16:36.88 5:32/M
94 55 308 Naylie Leal Houston Young Womens Prep 16:41.50 5:34/M
95 (< 5) 239 Alex Guyer Danbury 16:43.89 5:35/M
96 56 8 Avery Connelly Cypress Christian 16:45.79 5:35/M
97 (> 7) 211 Sofia Heckner Concordia Lutheran 16:48.39 5:36/M
98 (< 5) 226 Jasmin Chavez Cristo Rey Jesuit College Prep 16:56.50 5:39/M
99 (> 7) 328 Natalie Garcia Incarnate Word (Houston) 17:00.19 5:40/M
100 (> 7) 320 Clarissa Banda Incarnate Word (Houston) 17:03.55 5:41/M
O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
101 57 357 Kaylynn Klein Providence Classical 17:05.66 5:42/M
102 (< 5) 301 Stephanie Cruz Houston YES Prep West 17:06.63 5:42/M
103 (< 5) 243 Alamea Rogers First Baptist Christian 17:13.48 5:44/M
104 58 246 Victoria Harrison Fort Bend Christian Academy 17:15.88 5:45/M
105 (< 5) 237 Elizabeth Calhoun Danbury 17:23.07 5:48/M
106 (< 5) 223 Sophie Eenigenburg Covenant Christian (Conroe) 17:34.97 5:52/M
107 (< 5) 363 Maggie Herrera Rosehill Christian 17:35.39 5:52/M
108 (< 5) 952 Alissa Thomas Yes Pep Northwest 17:36.08 5:52/M
109 (< 5) 349 Sarah Mattern Lutheran-North 17:36.45 5:52/M
110 59 358 Hannah Kleppel Providence Classical 17:37.42 5:52/M
111 (> 7) 337 Lara Rosenblad Incarnate Word (Houston) 17:41.00 5:54/M
112 (< 5) 355 Cierra Raven Northland Christian 17:41.95 5:54/M
113 (> 7) 321 Ava Baughman Incarnate Word (Houston) 17:43.23 5:54/M
114 60 282 Arely Labra Houston YES Prep SE 17:45.28 5:55/M
115 61 285 Danielle Balderas Houston YES Prep SE 17:47.65 5:56/M
116 (< 5) 251 Faith Engelberet HCYA Home School Lions 17:49.37 5:56/M
117 62 401 Bharthi Mohan St Thomas Episcopal 17:53.14 5:58/M
118 (> 7) 332 Isabella Martinez Incarnate Word (Houston) 18:03.57 6:01/M
119 63 347 Kaitlin Sparks Lifestyle Christian 18:09.25 6:03/M
120 64 279 Valery Baez Houston YES Prep SE 18:14.88 6:05/M
121 65 204 Kate Brookby Briarwood 18:20.69 6:07/M
122 (< 5) 931 Katherine Perez Houston YES Prep Northside 18:21.53 6:07/M
123 (> 7) 938 Amaya Gangjee St Agnes Academy 18:33.70 6:11/M
124 (> 7) 283 Emily Sanchez Houston YES Prep SE 18:35.23 6:12/M
125 (> 7) 284 Celeste Torres Houston YES Prep SE 18:40.23 6:13/M
126 66 400 Helene Miller St Thomas Episcopal 18:43.68 6:15/M
127 (< 5) 953 Fatima Garcia Yes Pep Northwest 18:47.09 6:16/M
128 67 201 Diya Bhakta Briarwood 19:01.96 6:21/M
129 (> 7) 286 Miranda Cruz Houston YES Prep SE 19:03.37 6:21/M
130 68 295 Mariana Martinez Houston YES Prep SW 19:12.49 6:24/M
131 (< 5) 344 Anneka Cheng-Guajardo Lake Houston Conqueror 19:15.16 6:25/M
132 (< 5) 951 Adriana Martinez Yes Pep Northwest 19:24.95 6:28/M
133 69 294 Kimberly Gonzalez Houston YES Prep SW 19:28.34 6:29/M
134 (< 5) 227 Bernadette Chua Cristo Rey Jesuit College Prep 19:29.39 6:30/M
135 (> 7) 222 Kennedy Shatara Concordia Lutheran 19:41.15 6:34/M
136 (< 5) 260 Tatiana Garcia Houston YES Prep East End 19:44.92 6:35/M
137 (> 7) 218 Colleen Galler Concordia Lutheran 19:49.02 6:36/M
138 (< 5) 266 Melanie Pena Houston YES Prep Fifth Ward 19:51.73 6:37/M
139 70 203 Emma Petty Briarwood 19:52.42 6:37/M
140 (< 5) 930 Diana Marquez Houston YES Prep Northside 19:56.00 6:39/M
141 71 307 Stephanie Jardines Houston Young Womens Prep 20:05.10 6:42/M
142 (< 5) 262 Jaquelyn Rico Houston YES Prep East End 20:16.60 6:46/M
143 72 236 Katelyn Nilson Lifestyle Christian 20:28.70 6:50/M
144 73 404 Norie Yowell St Thomas Episcopal 20:42.39 6:54/M
145 74 292 Angie Flores Houston YES Prep SW 20:44.18 6:55/M
146 (< 5) 353 Alicia Martinez Northland Christian 20:46.64 6:56/M
147 75 293 Leena Gamboa Houston YES Prep SW 20:51.86 6:57/M
148 (> 7) 287 Yancy DeLeon Houston YES Prep SE 20:54.90 6:58/M
149 (> 7) 331 Sophia Marcon Incarnate Word (Houston) 20:55.12 6:58/M
150 76 235 Addyson Griffis Lifestyle Christian 21:03.53 7:01/M
151 (< 5) 932 Jhovanna Striever Houston YES Prep Northside 21:42.97 7:14/M
152 (< 5) 241 Kristen Henderson First Baptist Christian 22:15.25 7:25/M
153 (< 5) 268 Jasmin Roa Rucoba Houston YES Prep Fifth Ward 22:25.97 7:29/M
154 77 202 Keatyn Lessner Briarwood 22:33.91 7:31/M
155 (< 5) 929 Isaura Diaz Houston YES Prep Northside 23:08.73 7:43/M
156 (< 5) 249 Ashley Djouguem Harmony Innovation (Katy) 23:09.45 7:43/M
157 78 310 Alanna McGee Houston Young Womens Prep 24:08.70 8:03/M
158 (< 5) 265 Victoria Mancillas Houston YES Prep Fifth Ward 24:40.63 8:14/M
159 79 291 Giselle Diaz Houston YES Prep SW 26:49.01 8:56/M
160 80 205 Catherine Johnston Briarwood 27:04.49 9:01/M
161 (< 5) 302 Susanna Ezen Houston YES Prep West 27:07.01 9:02/M
162 (< 5) 303 Susana Velazquez Houston YES Prep West 27:09.57 9:03/M

Team Scores - Girls

Varsity Girls

A

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 St Agnes Academy 18 1 2 3 4 8 10 11    
Top 5 Times: 1:03:56.51  
2 Concordia Lutheran 61 5 9 12 16 19 23 26    
Top 5 Times: 1:07:23.41  
3 Providence Classical 112 15 17 22 28 30 57 59    
Top 5 Times: 1:10:30.53  
4 Incarnate Word (Houston) 127 14 21 25 33 34 39 47    
Top 5 Times: 1:11:34.41  
5 Fort Bend Christian Academy 142 7 13 18 46 58    
Top 5 Times: 1:13:51.37  
6 St Pius X 148 6 24 27 43 48 51    
Top 5 Times: 1:13:12.29  
7 Cypress Christian 184 29 32 40 41 42 52 56    
Top 5 Times: 1:15:29.93  
8 St Thomas Episcopal 224 20 31 45 62 66 73    
Top 5 Times: 1:20:55.59  
9 Houston YES Prep SE 226 35 38 44 49 60 61 64    
Top 5 Times: 1:20:10.83  
10 Lifestyle Christian 297 36 50 63 72 76    
Top 5 Times: 1:31:03.69  
11 Houston Young Womens Prep 311 53 54 55 71 78    
Top 5 Times: 1:33:54.84  
12 Houston YES Prep SW 323 37 68 69 74 75 79    
Top 5 Times: 1:35:31.89  
13 Briarwood 359 65 67 70 77 80    
Top 5 Times: 1:46:53.47  
Inc. Covenant Christian (Conroe) 1 finishers    
Inc. Cristo Rey Jesuit College Prep 2 finishers    
Inc. Danbury 4 finishers    
Inc. First Baptist Christian 3 finishers    
Inc. Harmony Innovation (Katy) 1 finishers    
Inc. HCYA Home School Lions 2 finishers    
Inc. Houston YES Prep East End 2 finishers    
Inc. Houston YES Prep Fifth Ward 3 finishers    
Inc. Houston YES Prep North Central 2 finishers    
Inc. Houston YES Prep Northside 4 finishers    
Inc. Houston YES Prep West 3 finishers    
Inc. Lake Houston Conqueror 1 finishers    
Inc. Lutheran-North 1 finishers    
Inc. Northland Christian 4 finishers    
Inc. Rosehill Christian 1 finishers    
Inc. Texas Independent Homeschools 1 finishers    
Inc. Angleton Christian 1 finishers    
Inc. Family Point Speed 2 finishers    
Inc. Yes Pep Northwest 4 finishers