2021 Rosehill Christian XC Invitational

September 11, 2021



Overall Finish List - Boys

7 & 8th Grade Boys

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 56 Noah Williams Annunciation Orthodox - MS 8:18.36 5:32/M
2 2 306 Kaeden Beno Providence Classical - MS 8:30.93 5:41/M
3 (< 5) 338 Ethan Zavala Rosehill Christian - MS 8:37.14 5:45/M
4 3 148 Cody Hopkins Houston Homeschool Athletics - MS 8:42.74 5:48/M
5 4 55 Horatio Wilcox Annunciation Orthodox - MS 8:43.74 5:49/M
6 5 201 Layne Bautz Legacy Prep (Magnolia) - MS 8:45.18 5:50/M
7 6 96 Adam Childs Christ the Redeemer - MS 8:46.60 5:51/M
8 7 317 Luke Williamson Providence Classical - MS 8:50.49 5:54/M
9 8 101 Matthew Muraski Christ the Redeemer - MS 8:53.72 5:56/M
10 9 320 Elijah Zuniga Providence Classical - MS 8:56.82 5:58/M
11 (< 5) 337 Carter Johnson Rosehill Christian - MS 9:01.24 6:01/M
12 10 183 Hale Muir Kinkaid - MS 9:09.23 6:06/M
13 11 33 Henry Brenckmann Annunciation Orthodox - MS 9:09.60 6:06/M
14 12 190 Minhao Tang Kinkaid - MS 9:16.48 6:11/M
15 13 280 Alps Xia Pin Oak - MS 9:35.19 6:23/M
16 (< 5) 108 Jonathan Tarver Faith Academy - MS 9:35.58 6:24/M
17 14 315 Mark Reenders Providence Classical - MS 9:37.55 6:25/M
18 (< 5) 83 Andrew Laich Aristoi Classical - MS 9:40.60 6:27/M
19 (< 5) 84 James Locheed Aristoi Classical - MS 9:42.96 6:29/M
20 15 275 Ryan Sequeira Marist Pin Oak - MS 9:43.28 6:29/M
21 16 153 Joshua Stewart Houston Homeschool Athletics - MS 9:43.87 6:29/M
22 17 203 Daniel Brown Legacy Prep (Magnolia) - MS 9:44.43 6:30/M
23 18 316 Carter Self Providence Classical - MS 9:45.09 6:30/M
24 19 263 Grayson Hodges Pin Oak - MS 9:52.28 6:35/M
25 20 314 Garrett Mahler Providence Classical - MS 9:52.62 6:35/M
26 21 319 Turner Young Providence Classical - MS 9:53.31 6:36/M
27 (< 5) 343 Santiago Martinez Saint Constantine - MS 9:53.86 6:36/M
28 22 151 Micah Murray Houston Homeschool Athletics - MS 9:54.53 6:36/M
29 23 258 Graydon Colvin Pin Oak - MS 9:55.00 6:37/M
30 24 179 Kush Hingorani Kinkaid - MS 9:55.44 6:37/M
31 25 207 Zachary Haglin Legacy Prep (Magnolia) - MS 9:56.87 6:38/M
32 26 49 Joshua Petrick Annunciation Orthodox - MS 9:58.68 6:39/M
33 27 146 Ezra Bowling Houston Homeschool Athletics - MS 9:59.99 6:40/M
34 (> 7) 305 Sam Bachelder Providence Classical - MS 10:02.62 6:42/M
35 28 212 Barrett Moffett Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:07.57 6:45/M
36 29 147 Elijah Brenner Houston Homeschool Athletics - MS 10:07.82 6:45/M
37 30 202 Morgan Bellamy Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:10.18 6:47/M
38 31 260 Gavin Erdman Pin Oak - MS 10:13.60 6:49/M
39 32 210 Wally Lawrence Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:15.33 6:50/M
40 33 97 Ben Childs Christ the Redeemer - MS 10:24.15 6:56/M
41 34 205 William Fleming Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:24.39 6:56/M
42 35 46 Benji Metry Annunciation Orthodox - MS 10:25.54 6:57/M
43 (> 7) 211 Kyle Livingston Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:26.70 6:58/M
44 36 268 Grayson Luengas Pin Oak - MS 10:29.49 7:00/M
45 (< 5) 375 Andrew Newell St. Anne, Tomball - MS 10:29.88 7:00/M
46 37 182 Ethan Le Kinkaid - MS 10:32.63 7:02/M
47 (< 5) 374 Finn Collins St. Anne, Tomball - MS 10:33.05 7:02/M
48 38 36 Walker Colson Annunciation Orthodox - MS 10:33.44 7:02/M
49 39 192 Hogan Zach Kinkaid - MS 10:33.81 7:03/M
50 (< 5) 377 Lucas Schaefer St. Anne, Tomball - MS 10:34.92 7:03/M
51 40 53 Milan Shelton Annunciation Orthodox - MS 10:35.53 7:04/M
52 (> 7) 206 Bryce Folsom Legacy Prep (Magnolia) - MS 10:36.98 7:05/M
53 (> 7) 47 Jonah Moore Annunciation Orthodox - MS 10:37.42 7:05/M
54 41 102 Aland Thomas Christ the Redeemer - MS 10:38.20 7:05/M
55 42 149 Javier Lopez Houston Homeschool Athletics - MS 10:38.84 7:06/M
56 (< 5) 12 Grant Atkins Alpha Omega - MS 10:40.26 7:07/M
57 (> 7) 41 Will Garvey Annunciation Orthodox - MS 10:44.10 7:09/M
58 (> 7) 312 Price Jenkins Providence Classical - MS 10:46.02 7:11/M
59 43 178 Matthew Hearn Kinkaid - MS 10:47.33 7:12/M
60 44 259 Christopher Dai Pin Oak - MS 10:48.66 7:12/M
61 (> 7) 278 James Westin Pin Oak - MS 10:48.91 7:13/M
62 (> 7) 264 Eli Hyman Pin Oak - MS 10:49.21 7:13/M
63 (< 5) 14 Maddox Goins Alpha Omega - MS 10:52.87 7:15/M
64 (> 7) 270 Jackson McPhail Pin Oak - MS 10:58.75 7:19/M
65 (> 7) 38 Gavin DiBella Annunciation Orthodox - MS 10:58.95 7:19/M
66 (> 7) 44 Jonathan Mathews Annunciation Orthodox - MS 11:08.79 7:26/M
67 45 175 Preston Aranda Kinkaid - MS 11:13.09 7:29/M
68 (> 7) 208 Tysen Harrison Legacy Prep (Magnolia) - MS 11:14.30 7:30/M
69 (< 5) 376 Charlie Newell St. Anne, Tomball - MS 11:20.76 7:34/M
70 46 152 Zane Pendley Houston Homeschool Athletics - MS 11:31.49 7:41/M
71 (> 7) 308 Nathan Hay Providence Classical - MS 11:32.91 7:42/M
72 (> 7) 311 Michael Ibanez Providence Classical - MS 11:39.71 7:46/M
73 (> 7) 176 Max Burke Kinkaid - MS 11:41.80 7:48/M
74 (< 5) 82 Nate Browne Aristoi Classical - MS 11:46.69 7:51/M
75 (> 7) 262 Diego Herrejon Trevino Pin Oak - MS 12:09.63 8:06/M
76 (< 5) 155 Jaden Farrell Humble Christian - MS 12:10.70 8:07/M
77 (< 5) 384 Kale Mazurek St. Anthony of Padua - MS 12:16.08 8:11/M
78 (> 7) 187 Gavin Reader Kinkaid - MS 12:31.71 8:21/M
79 (> 7) 189 Edward Ruiz Kinkaid - MS 12:34.02 8:23/M
80 (> 7) 191 Ryan Ye Kinkaid - MS 12:36.56 8:24/M
81 (< 5) 18 Grayden Stanley-Jones Alpha Omega - MS 12:57.04 8:38/M
82 (> 7) 184 Preston Nguyen Kinkaid - MS 13:04.82 8:43/M
83 (> 7) 188 Felix Riley Kinkaid - MS 13:05.69 8:44/M
84 47 98 Cooper Ham Christ the Redeemer - MS 13:18.46 8:52/M
85 (> 7) 174 Nico Amelio Kinkaid - MS 13:24.87 8:57/M
86 (> 7) 213 Graham Shedden Legacy Prep (Magnolia) - MS 13:25.92 8:57/M
87 (> 7) 274 Maverick Rose Pin Oak - MS 13:39.88 9:07/M
88 (> 7) 273 Parker Reeves Pin Oak - MS 14:10.83 9:27/M
89 (> 7) 277 Mathis Slaugenwhite Pin Oak - MS 14:43.20 9:49/M
90 (> 7) 261 Paul Gau Pin Oak - MS 14:59.87 10:00/M
91 (> 7) 34 Beau Burguieres Annunciation Orthodox - MS 15:03.33 10:02/M
92 (> 7) 39 Isaac Drake Annunciation Orthodox - MS 15:17.33 10:12/M
93 (< 5) 11 John Ablevins Alpha Omega - MS 15:34.73 10:23/M
94 (> 7) 265 Ethan Jamieson Pin Oak - MS 16:12.64 10:48/M
95 (> 7) 276 Nathan Simon Pin Oak - MS 16:18.08 10:52/M
96 (> 7) 266 Lloyd Jamieson Pin Oak - MS 16:19.76 10:53/M
97 (> 7) 269 Zach Madison Pin Oak - MS 16:26.57 10:58/M

Final Team Results - Boys

7 & 8th Grade Boys

Team - Providence Classical - MS

Finish Position - 1

Team Score (places): 50

Team Score (times): 45:40.88

Ave Time:9:08.18

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 306 Kaeden Beno   2 2 8:30.93 8:30.93
2 317 Luke Williamson   7 9 8:50.49 17:21.42
3 320 Elijah Zuniga   9 18 8:56.82 26:18.24
4 315 Mark Reenders   14 32 9:37.55 35:55.79
5 316 Carter Self   18 50 9:45.09 45:40.88
6 314 Garrett Mahler   (20)   9:52.62 55:33.50
7 319 Turner Young   (21)   9:53.31 1:05:26.81
8 305 Sam Bachelder   More Than 7   10:02.62 1:15:29.43
9 312 Price Jenkins   More Than 7   10:46.02 1:26:15.45 0:41.58
10 308 Nathan Hay   More Than 7   11:32.91 1:37:48.36 1:28.47
11 311 Michael Ibanez   More Than 7   11:39.71 1:49:28.07 1:35.27

Team - Annunciation Orthodox - MS

Finish Position - 2

Team Score (places): 77

Team Score (times): 46:35.92

Ave Time:9:19.18

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 56 Noah Williams   1 1 8:18.36 8:18.36
2 55 Horatio Wilcox   4 5 8:43.74 17:02.10
3 33 Henry Brenckmann   11 16 9:09.60 26:11.70
4 49 Joshua Petrick   26 42 9:58.68 36:10.38
5 46 Benji Metry   35 77 10:25.54 46:35.92 0:21.10
6 36 Walker Colson   (38)   10:33.44 57:09.36 0:29.00
7 53 Milan Shelton   (40)   10:35.53 1:07:44.89 0:31.09
8 47 Jonah Moore   More Than 7   10:37.42 1:18:22.31 0:32.98
9 41 Will Garvey   More Than 7   10:44.10 1:29:06.41 0:39.66
10 38 Gavin DiBella   More Than 7   10:58.95 1:40:05.36 0:54.51
11 44 Jonathan Mathews   More Than 7   11:08.79 1:51:14.15 1:04.35
12 34 Beau Burguieres   More Than 7   15:03.33 2:06:17.48 4:58.89
13 39 Isaac Drake   More Than 7   15:17.33 2:21:34.81 5:12.89

Team - Houston Homeschool Athletics - MS

Finish Position - 3

Team Score (places): 97

Team Score (times): 48:28.95

Ave Time:9:41.79

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 148 Cody Hopkins   3 3 8:42.74 8:42.74
2 153 Joshua Stewart   16 19 9:43.87 18:26.61
3 151 Micah Murray   22 41 9:54.53 28:21.14
4 146 Ezra Bowling   27 68 9:59.99 38:21.13
5 147 Elijah Brenner   29 97 10:07.82 48:28.95 0:03.38
6 149 Javier Lopez   (42)   10:38.84 59:07.79 0:34.40
7 152 Zane Pendley   (46)   11:31.49 1:10:39.28 1:27.05

Team - Pin Oak - MS

Finish Position - 4

Team Score (places): 101

Team Score (times): 49:19.35

Ave Time:9:51.87

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 280 Alps Xia   13 13 9:35.19 9:35.19
2 275 Ryan Sequeira Marist   15 28 9:43.28 19:18.47
3 263 Grayson Hodges   19 47 9:52.28 29:10.75
4 258 Graydon Colvin   23 70 9:55.00 39:05.75
5 260 Gavin Erdman   31 101 10:13.60 49:19.35 0:09.16
6 268 Grayson Luengas   (36)   10:29.49 59:48.84 0:25.05
7 259 Christopher Dai   (44)   10:48.66 1:10:37.50 0:44.22
8 278 James Westin   More Than 7   10:48.91 1:21:26.41 0:44.47
9 264 Eli Hyman   More Than 7   10:49.21 1:32:15.62 0:44.77
10 270 Jackson McPhail   More Than 7   10:58.75 1:43:14.37 0:54.31
11 262 Diego Herrejon Trevino   More Than 7   12:09.63 1:55:24.00 2:05.19
12 274 Maverick Rose   More Than 7   13:39.88 2:09:03.88 3:35.44
13 273 Parker Reeves   More Than 7   14:10.83 2:23:14.71 4:06.39
14 277 Mathis Slaugenwhite   More Than 7   14:43.20 2:37:57.91 4:38.76
15 261 Paul Gau   More Than 7   14:59.87 2:52:57.78 4:55.43
16 265 Ethan Jamieson   More Than 7   16:12.64 3:09:10.42 6:08.20
17 276 Nathan Simon   More Than 7   16:18.08 3:25:28.50 6:13.64
18 266 Lloyd Jamieson   More Than 7   16:19.76 3:41:48.26 6:15.32
19 269 Zach Madison   More Than 7   16:26.57 3:58:14.83 6:22.13

Team - Legacy Prep (Magnolia) - MS

Finish Position - 5

Team Score (places): 105

Team Score (times): 48:44.23

Ave Time:9:44.85

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 201 Layne Bautz   5 5 8:45.18 8:45.18
2 203 Daniel Brown   17 22 9:44.43 18:29.61
3 207 Zachary Haglin   25 47 9:56.87 28:26.48
4 212 Barrett Moffett   28 75 10:07.57 38:34.05 0:03.13
5 202 Morgan Bellamy   30 105 10:10.18 48:44.23 0:05.74
6 210 Wally Lawrence   (32)   10:15.33 58:59.56 0:10.89
7 205 William Fleming   (34)   10:24.39 1:09:23.95 0:19.95
8 211 Kyle Livingston   More Than 7   10:26.70 1:19:50.65 0:22.26
9 206 Bryce Folsom   More Than 7   10:36.98 1:30:27.63 0:32.54
10 208 Tysen Harrison   More Than 7   11:14.30 1:41:41.93 1:09.86
11 213 Graham Shedden   More Than 7   13:25.92 1:55:07.85 3:21.48

Team - Kinkaid - MS

Finish Position - 6

Team Score (places): 122

Team Score (times): 49:27.59

Ave Time:9:53.52

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 183 Hale Muir   10 10 9:09.23 9:09.23
2 190 Minhao Tang   12 22 9:16.48 18:25.71
3 179 Kush Hingorani   24 46 9:55.44 28:21.15
4 182 Ethan Le   37 83 10:32.63 38:53.78 0:28.19
5 192 Hogan Zach   39 122 10:33.81 49:27.59 0:29.37
6 178 Matthew Hearn   (43)   10:47.33 1:00:14.92 0:42.89
7 175 Preston Aranda   (45)   11:13.09 1:11:28.01 1:08.65
8 176 Max Burke   More Than 7   11:41.80 1:23:09.81 1:37.36
9 187 Gavin Reader   More Than 7   12:31.71 1:35:41.52 2:27.27
10 189 Edward Ruiz   More Than 7   12:34.02 1:48:15.54 2:29.58
11 191 Ryan Ye   More Than 7   12:36.56 2:00:52.10 2:32.12
12 184 Preston Nguyen   More Than 7   13:04.82 2:13:56.92 3:00.38
13 188 Felix Riley   More Than 7   13:05.69 2:27:02.61 3:01.25
14 174 Nico Amelio   More Than 7   13:24.87 2:40:27.48 3:20.43

Team - Christ the Redeemer - MS

Finish Position - 7

Team Score (places): 135

Team Score (times): 52:01.13

Ave Time:10:24.23

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 96 Adam Childs   6 6 8:46.60 8:46.60
2 101 Matthew Muraski   8 14 8:53.72 17:40.32
3 97 Ben Childs   33 47 10:24.15 28:04.47 0:19.71
4 102 Aland Thomas   41 88 10:38.20 38:42.67 0:33.76
5 98 Cooper Ham   47 135 13:18.46 52:01.13 3:14.02

Team - Alpha Omega - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 12 Grant Atkins   Less Than 5   10:40.26 10:40.26 0:35.82
2 14 Maddox Goins   Less Than 5   10:52.87 21:33.13 0:48.43
3 18 Grayden Stanley-Jones   Less Than 5   12:57.04 34:30.17 2:52.60
4 11 John Ablevins   Less Than 5   15:34.73 50:04.90 5:30.29

Team - St. Anne, Tomball - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 375 Andrew Newell   Less Than 5   10:29.88 10:29.88 0:25.44
2 374 Finn Collins   Less Than 5   10:33.05 21:02.93 0:28.61
3 377 Lucas Schaefer   Less Than 5   10:34.92 31:37.85 0:30.48
4 376 Charlie Newell   Less Than 5   11:20.76 42:58.61 1:16.32

Team - Aristoi Classical - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 83 Andrew Laich   Less Than 5   9:40.60 9:40.60
2 84 James Locheed   Less Than 5   9:42.96 19:23.56
3 82 Nate Browne   Less Than 5   11:46.69 31:10.25 1:42.25

Team - Rosehill Christian - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 338 Ethan Zavala   Less Than 5   8:37.14 8:37.14
2 337 Carter Johnson   Less Than 5   9:01.24 17:38.38

Team - Faith Academy - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 108 Jonathan Tarver   Less Than 5   9:35.58 9:35.58

Team - Humble Christian - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 155 Jaden Farrell   Less Than 5   12:10.70 12:10.70 2:06.26

Team - Saint Constantine - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 343 Santiago Martinez   Less Than 5   9:53.86 9:53.86

Team - St. Anthony of Padua - MS

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 384 Kale Mazurek   Less Than 5   12:16.08 12:16.08 2:11.64