Deer Park XC Invitational 2021

September 06, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Gold Varsity Boys D2

HS

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 240 Anthony Roberts Clear Lake 17:34.80 5:40/K
2 2 470 JOSEPH HERNANDEZ Houston King 17:34.82 5:40/K
3 3 231 Zachary Madsen Clear Lake 18:01.39 5:49/K
4 4 512 Layne Skaines Huntsville 18:07.78 5:51/K
5 5 382 Zachariah Morin Fort Bend Elkins 18:11.70 5:52/K
6 6 220 Luke Duncan Clear Lake 18:14.16 5:53/K
7 7 412 Ethan Wasserman Fort Bend Travis 18:22.94 5:56/K
8 8 384 Nathan Peters Fort Bend Elkins 18:24.25 5:56/K
9 9 241 Sean Roberts Clear Lake 18:26.11 5:57/K
10 10 716 Chad Burton Shadow Creek 18:29.90 5:58/K
11 11 221 Kyle Finkel Clear Lake 18:30.00 5:58/K
12 (< 5) 351 mason Smith Deer Park 18:30.53 5:58/K
13 (< 5) 344 Manuel Garza Deer Park 18:30.60 5:58/K
14 12 372 Mohammad Anwar Fort Bend Elkins 18:30.70 5:58/K
15 (< 5) 8 Jonathan Doyle Aldine Nimitz 18:30.76 5:58/K
16 13 503 Eliel Guardo Huntsville 18:38.83 6:01/K
17 14 229 Caleb Lavacca Clear Lake 18:43.16 6:02/K
18 15 235 Jack Musgrave Clear Lake 18:43.50 6:02/K
19 (< 5) 547 Rodrigo Orozco Pasadena 18:47.25 6:04/K
20 16 717 Tyler Eldridge Shadow Creek 18:51.00 6:05/K
21 17 725 Luke Thomas Shadow Creek 18:52.39 6:05/K
22 (< 5) 302 Sebastian Jurado Cypress Woods 19:01.60 6:08/K
23 (< 5) 346 Darwin Lienemann Deer Park 19:03.16 6:09/K
24 18 724 Elijah Thomas Shadow Creek 19:08.51 6:10/K
25 19 651 Jaxson Artisst Pearland Dawson 19:20.84 6:14/K
26 20 515 Nicholas Wilkes Huntsville 19:22.28 6:15/K
27 21 387 Jordan Reddick Fort Bend Elkins 19:32.62 6:18/K
28 22 27 Rodrigo Lujano Alief Taylor 19:34.19 6:19/K
29 (< 5) 545 Jason Leon Pasadena 19:38.53 6:20/K
30 23 404 Bryce Jones Fort Bend Travis 19:40.91 6:21/K
31 24 390 Justin Soto Fort Bend Elkins 19:42.70 6:22/K
32 25 504 Russel Hanson Huntsville 19:45.93 6:23/K
33 26 81 Giovanni Constante Baytown Goose Creek Memorial 19:46.90 6:23/K
34 27 502 John Dudley Huntsville 19:48.00 6:23/K
35 (< 5) 294 Mason Cox Cypress Woods 19:51.28 6:24/K
36 28 474 SEBASTIAN MENDOZA Houston King 19:59.43 6:27/K
37 29 678 Mason Walls Pearland Dawson 20:00.95 6:27/K
38 (< 5) 13 Moises Rodriguez Aldine Nimitz 20:01.16 6:27/K
39 30 458 Eduardo Alvarado Houston King 20:03.76 6:28/K
40 31 91 Moses Ridley Baytown Goose Creek Memorial 20:07.40 6:29/K
41 32 722 Joshua Siebanoller Shadow Creek 20:09.00 6:30/K
42 33 676 Brook Tsega Pearland Dawson 20:10.80 6:31/K
43 34 723 George Stokes Shadow Creek 20:11.00 6:31/K
44 (< 5) 549 Joseph Recio Pasadena 20:11.63 6:31/K
45 35 96 Jorge Silva Baytown Goose Creek Memorial 20:11.71 6:31/K
46 36 84 Carlos Gonzalez Baytown Goose Creek Memorial 20:13.53 6:31/K
47 37 379 Gautam Iyer Fort Bend Elkins 20:14.14 6:32/K
48 38 414 Sean Young Fort Bend Travis 20:17.11 6:33/K
49 39 23 Angel Garza Alief Taylor 20:22.14 6:34/K
50 40 501 Roel Castillo Huntsville 20:24.81 6:35/K
51 (< 5) 433 Logan Thrower Galveston Ball 20:28.03 6:36/K
52 41 378 Raziel Gill Fort Bend Elkins 20:39.98 6:40/K
53 (< 5) 290 Maddux Bodin Cypress Woods 20:44.23 6:41/K
54 42 408 Mason Sollenberger Fort Bend Travis 20:50.49 6:43/K
55 43 137 Jay Ondabu Baytown Lee 20:56.16 6:45/K
56 44 670 Frank Perez Pearland Dawson 20:59.63 6:46/K
57 45 514 Nick Varela Huntsville 21:00.54 6:47/K
58 46 25 Bryan Guevera Alief Taylor 21:01.61 6:47/K
59 47 77 Benigno Aguilar Baytown Goose Creek Memorial 21:28.97 6:56/K
60 (< 5) 427 Kai Jankowiak Galveston Ball 21:29.00 6:56/K
61 48 655 Ryan Boecker Pearland Dawson 21:30.70 6:56/K
62 49 656 Josh Brand Pearland Dawson 21:32.08 6:57/K
63 50 83 Joshua Franco Baytown Goose Creek Memorial 21:33.00 6:57/K
64 51 21 Luis Fajardo Alief Taylor 21:36.46 6:58/K
65 52 479 Miguel Ruiz Houston King 21:37.92 6:59/K
66 53 28 Pedro Mireles Alief Taylor 21:45.00 7:01/K
67 54 139 Axel Romero Baytown Lee 21:45.93 7:01/K
68 (< 5) 352 Gavin Sotelo Deer Park 21:49.36 7:02/K
69 55 87 Kevin Muratalla Baytown Goose Creek Memorial 21:50.41 7:03/K
70 56 481 Eddy Venntura Houston King 21:56.39 7:05/K
71 57 399 Teel Applegate Fort Bend Travis 22:01.89 7:06/K
72 58 658 David Conway Pearland Dawson 22:04.08 7:07/K
73 59 29 Ramon Mireles Alief Taylor 22:09.19 7:09/K
74 60 405 Logan Perez Fort Bend Travis 22:11.26 7:09/K
75 61 126 Cesar Gonzales Baytown Lee 22:13.63 7:10/K
76 62 469 DIEGO HERNANDEZ Houston King 22:25.40 7:14/K
77 63 39 Guadalupe Vasquez Alief Taylor 22:45.76 7:21/K
78 64 400 Brett Arnold Fort Bend Travis 22:45.79 7:21/K
79 65 475 Israel Mireles Houston King 23:06.61 7:27/K
80 (< 5) 298 Grady Hester Cypress Woods 23:11.20 7:29/K
81 66 130 Joel Leija Baytown Lee 23:16.11 7:30/K
82 (< 5) 426 Leo Clark Galveston Ball 23:21.48 7:32/K
83 (> 7) 32 Alberto Perez Alief Taylor 23:41.83 7:39/K
84 67 135 Isaiah Mireles Baytown Lee 24:20.79 7:51/K
85 68 129 David Hernandez Baytown Lee 25:05.25 8:06/K
86 69 127 Anthony Gonzalez Baytown Lee 29:29.10 9:31/K

Team Scores - Boys

Gold Varsity Boys D2

HS

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Clear Lake 30 1 3 6 9 11 14 15    
Top 5 Times: 1:30:46.46  
2 Fort Bend Elkins 70 5 8 12 21 24 37 41    
Top 5 Times: 1:34:21.97  
3 Huntsville 89 4 13 20 25 27 40 45    
Top 5 Times: 1:35:42.82  
4 Shadow Creek 93 10 16 17 18 32 34    
Top 5 Times: 1:35:30.80  
5 Fort Bend Travis 167 7 23 38 42 57 60 64    
Top 5 Times: 1:41:13.34  
6 Houston King 168 2 28 30 52 56 62 65    
Top 5 Times: 1:41:12.32  
7 Pearland Dawson 173 19 29 33 44 48 49 58    
Top 5 Times: 1:42:02.92  
8 Baytown Goose Creek Memorial 175 26 31 35 36 47 50 55    
Top 5 Times: 1:41:48.51  
9 Alief Taylor 211 22 39 46 51 53 59 63    
Top 5 Times: 1:44:19.40  
10 Baytown Lee 291 43 54 61 66 67 68 69    
Top 5 Times: 1:52:32.62  
Inc. Aldine Nimitz 2 finishers    
Inc. Cypress Woods 4 finishers    
Inc. Deer Park 4 finishers    
Inc. Galveston Ball 3 finishers    
Inc. Pasadena 3 finishers