Cooper Dragon XC Invitational

September 04, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Boys JV


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    284  Andrew Butin          Providence Classical                   11:29.57  5:45/M        
    2      2    285  Luke Zuniga           Providence Classical                   11:49.47  5:55/M        
    3      3    271  Colin Scamp-Gross     Northland Christian                    12:03.78  6:02/M        
    4      4    298  Jonathan Kirkdorffer  Salt and Light Homeschool              12:04.39  6:02/M        
    5      5    385  Charles Johnston      St John's                              12:06.62  6:03/M        
    6      6    295  Roy Travis            Salt and Light Homeschool              12:08.16  6:04/M        
    7      7    409  Mark Vann             St John's                              12:12.06  6:06/M        
    8      8    403  Lyle Raymond          St John's                              12:21.72  6:11/M        
    9      9    399  Ajay Clark-Desai      St John's                              12:28.34  6:14/M        
   10     10     71  Kyle Evans            Faith West Academy                     12:30.06  6:15/M        
   11     11    206  Jackson Sembritzky    John Cooper                            12:32.73  6:16/M        
   12     12    438  Jayden Morfin         St Thomas                              12:34.15  6:17/M        
   13     13    406  Mark Doan             St John's                              12:34.76  6:17/M        
   14     14    443  Tommy Rzasnicki       St Thomas                              12:35.45  6:18/M        
   15     15    194  Logan Payne           John Cooper                            12:37.22  6:19/M        
   16     16    434  James Glenn           St Thomas                              12:40.10  6:20/M        
   17     17    400  Bowling Jack          St John's                              12:40.20  6:20/M        
   18     18    191  Travis Barron         John Cooper                            12:42.99  6:21/M        
   19     19    279  Thomas Cross          Providence Classical                   12:52.96  6:26/M        
   20     20    283  Jack Adkins           Providence Classical                   12:53.80  6:27/M        
   21     21    431  Lyle Clanton          St Thomas                              12:55.05  6:28/M        
   22     22    121  Julio Zapata          Houston YES Prep East End              12:56.25  6:28/M        
   23     23    436  Ian Hernandez         St Thomas                              12:56.43  6:28/M        
   24     24     73  Zachary Wigginton     Faith West Academy                     12:58.82  6:29/M        
   25     25    281  Henry Stevens         Providence Classical                   12:59.74  6:30/M        
   26     26    441  Logan Peterman        St Thomas                              13:07.73  6:34/M        
   27     27    204  Neil Powlen           John Cooper                            13:11.07  6:36/M        
   28     28    429  Ben Brown             St Thomas                              13:13.16  6:37/M        
   29     29     72  Mikey Mate            Faith West Academy                     13:23.23  6:42/M        
   30     30    201  Walter Day            John Cooper                            13:23.28  6:42/M        
   31     31    196  Daniel Schlichter     John Cooper                            13:28.01  6:44/M        
   32     32    407  Evan Gregory          St John's                              13:28.86  6:44/M        
   33  (> 7)    435  Chris Hernandez       St Thomas                              13:30.74  6:45/M        
   34     33     69  Matt Bolt             Faith West Academy                     13:31.56  6:46/M        
   35  (> 7)    398  Benji Adachi          St John's                              13:32.33  6:46/M        
   36  (> 7)    433  Landon Donnelly       St Thomas                              13:33.70  6:47/M        
   37     34    462  Resul Ovezou          The Village                            13:33.80  6:47/M        
   38     35     70  Wyatt Campbell        Faith West Academy                     13:36.99  6:48/M        
   39  (> 7)    379  Brady Bock            St John's                              13:39.18  6:50/M        
   40  (< 5)     76  Conrad Murrell        Founders Christian                     13:39.55  6:50/M        
   41     36    203  Jens Phaf             John Cooper                            13:40.34  6:50/M        
   42     37    465  Victor Perez          The Village                            13:42.23  6:51/M        
   43  (< 5)     34  William Mayer-BrownfelAwty International                     13:43.39  6:52/M        
   44  (> 7)    405  Kofi Apasu            St John's                              13:47.65  6:54/M        
   45     38    280  Philip Reenders       Providence Classical                   13:48.50  6:54/M        
   46  (> 7)    205  Saif Rizvi            John Cooper                            13:48.64  6:54/M        
   47     39    301  Caleb Stoehr          Salt and Light Homeschool              13:48.90  6:54/M        
   48  (> 7)    207  Johathan Wheeler      John Cooper                            13:49.87  6:55/M        
   49  (< 5)    449  Maxwell Harrison      St. Francis Episcopal School           13:50.48  6:55/M        
   50  (< 5)    125  Matthew Blest         Humble Christian                       13:52.50  6:56/M        
   51     40    297  Austin Jett           Salt and Light Homeschool              13:54.38  6:57/M        
   52  (< 5)    126  Philippe Bourde       Humble Christian                       13:58.52  6:59/M        
   53  (> 7)    404  Ryan Shen             St John's                              14:00.70  7:00/M        
   54     41    241  Wyatt Carranco        Lutheran South Academy                 14:16.19  7:08/M        
   55  (< 5)     35  Logan O'Malley        Awty International                     14:17.02  7:09/M        
   56     42    117  Shawn Carreon         Houston YES Prep East End              14:26.47  7:13/M        
   57  (> 7)    198  Aaron Bates           John Cooper                            14:32.97  7:16/M        
   58     43    243  Gabriel Salazar       Lutheran South Academy                 14:33.56  7:17/M        
   59  (< 5)     77  Robert Welling        Founders Christian                     14:36.94  7:18/M        
   60  (> 7)    439  Ethan Nguyen          St Thomas                              14:43.29  7:22/M        
   61     44    296  Luke Guidry           Salt and Light Homeschool              14:44.52  7:22/M        
   62     45    464  Charlie Payne         The Village                            14:48.86  7:24/M        
   63  (< 5)      9  Andrew Rychetsky      Aggieland Home School                  14:50.06  7:25/M        
   64  (> 7)    427  Paul Anderson         St Thomas                              14:54.34  7:27/M        
   65     46    242  Grayson Pitman        Lutheran South Academy                 14:57.94  7:29/M        
   66     47    119  Sebastian Gomez       Houston YES Prep East End              15:02.97  7:31/M        
   67  (> 7)    197  Evan Schorzman        John Cooper                            15:03.89  7:32/M        
   68  (< 5)    211  Luke Grasley          KOR Education                          15:04.51  7:32/M        
   69  (> 7)    440  Jaimes Oscar          St Thomas                              15:05.10  7:33/M        
   70     48    466  Ronak Sheth           The Village                            15:06.33  7:33/M        
   71     49    266  Anderson Hendrix      Northland Christian                    15:07.75  7:34/M        
   72  (< 5)    452  Riley Williams        St. Francis Episcopal School           15:14.94  7:37/M        
   73  (> 7)    193  Chris Cotrino         John Cooper                            15:36.38  7:48/M        
   74     50    461  Alessio Berard        The Village                            15:40.38  7:50/M        
   75     51    463  Rahman Ovezov         The Village                            15:40.60  7:50/M        
   76  (> 7)    199  Jaiden Brisco         John Cooper                            15:48.68  7:54/M        
   77     52    120  Angel Gonzales        Houston YES Prep East End              15:50.47  7:55/M        
   78     53    460  Andres Bhattacharya LaThe Village                            15:54.69  7:57/M        
   79  (< 5)     61  Caleb Mathew          Covenant Academy                       15:55.21  7:58/M        
   80  (< 5)    484  Gabriel Demandante    The Woodlands Christian                15:55.67  7:58/M        
   81     54    268  Marshall Hughes       Northland Christian                    16:00.60  8:00/M        
   82     55    238  Manuel Diaz           Lutheran South Academy                 16:06.68  8:03/M        
   83     56    267  Carson Hernandez      Northland Christian                    16:24.11  8:12/M        
   84  (> 7)    402  Grady McMillin        St John's                              16:27.41  8:14/M        
   85  (< 5)    212  Chance Mueller        KOR Education                          16:39.67  8:20/M        
   86     57    269  Jackson Lawrence      Northland Christian                    17:01.06  8:31/M        
   87     58    299  Dallas Payne          Salt and Light Homeschool              17:43.86  8:52/M        
   88     59    240  Evan Riekert          Lutheran South Academy                 17:59.41  9:00/M        
   89     60    300  Ethan Sanders         Salt and Light Homeschool              19:02.15  9:31/M        
   90     61    118  Joseph Garcia         Houston YES Prep East End              20:24.17 10:12/M        
   91  (< 5)     60  Matthew Layman        Covenant Academy                       22:15.63 11:08/M        
   92  (< 5)    483  Oge Anugwom           The Woodlands Christian                22:19.89 11:10/M        
   93  (< 5)    448  Myles Bohrer-Purnell  St. Francis Episcopal School           25:24.98 12:42/M        

Team Summary Report - Boys

Boys JV


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St John's                              42               5   7   8   9  13  17  32         
        Top  5 Times: 1:01:43.50

    2 Providence Classical                   67               1   2  19  20  25  38             
        Top  5 Times: 1:02:05.54

    3 St Thomas                              86              12  14  16  21  23  26  28         
        Top  5 Times: 1:03:41.18

    4 John Cooper                           101              11  15  18  27  30  31  36         
        Top  5 Times: 1:04:27.29

    5 Faith West Academy                    131              10  24  29  33  35                 
        Top  5 Times: 1:06:00.66

    6 Salt and Light Homeschool             133               4   6  39  40  44  58  60         
        Top  5 Times: 1:06:40.35

    7 The Village                           214              34  37  45  48  50  51  53         
        Top  5 Times: 1:12:51.60

    8 Northland Christian                   219               3  49  54  56  57                 
        Top  5 Times: 1:16:37.30

    9 Houston YES Prep East End             224              22  42  47  52  61                 
        Top  5 Times: 1:18:40.33

   10 Lutheran South Academy                244              41  43  46  55  59                 
        Top  5 Times: 1:17:53.78

 Inc. Awty International                   2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Aggieland Home School                1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Covenant Academy                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Founders Christian                   2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Humble Christian                     2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Francis Episcopal School         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. The Woodlands Christian              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. KOR Education                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: