Cooper Dragon XC Invitational

September 04, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity Div. II


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)     64  Audrey Roberts        Covenant Christian (Conroe)            12:40.05  6:20/M        
    2      1    328  Izzy Luna             St Agnes Academy                       12:43.64  4:15/M        
    3  (< 5)      8  Susannah Ely          Aggieland Home School                  12:56.30  6:28/M        
    4      2     85  Ashlyn Miller         Frassati Catholic                      13:11.70  6:36/M        
    5      3    393  Anahi Marquez         St John's                              13:33.04  6:47/M        
    6      4     97  Mckayla Childs        Houston Christian                      13:34.27  6:47/M        
    7      5     87  Annie Perry           Frassati Catholic                      13:38.43  6:49/M        
    8      6    330  Gabi Paniagua         St Agnes Academy                       13:42.82  4:34/M        
    9      7    325  Hadley Boudreaux      St Agnes Academy                       13:45.21  4:35/M        
   10      8    327  Ryleigh Leo           St Agnes Academy                       13:45.37  4:35/M        
   11      9    329  Sydney Messersmith    St Agnes Academy                       13:46.37  4:35/M        
   12     10    332  Blakely Veselka       St Agnes Academy                       13:47.98  4:36/M        
   13     11    331  Gisele Paniagua       St Agnes Academy                       13:48.51  4:36/M        
   14  (< 5)    480  Zoe Calimani          The Woodlands Christian                14:02.83  7:01/M        
   15     12     86  Breelyn Miller        Frassati Catholic                      14:04.13  7:02/M        
   16     13    396  Lucia Varma           St John's                              14:05.26  7:03/M        
   17  (< 5)    482  Florence Shirley      The Woodlands Christian                14:08.65  7:04/M        
   18  (> 7)    324  Grace Beckmann        St Agnes Academy                       14:15.78  4:45/M        
   19  (> 7)    326  Avery Leaman          St Agnes Academy                       14:18.69  4:46/M        
   20     14    237  Lydia Ward            Lutheran South Academy                 14:24.46  7:12/M        
   21     15    161  Leslie Navarro        Infinity Early College                 14:29.04  7:15/M        
   22     16     99  Sydnor Duffy          Houston Christian                      14:32.66  7:16/M        
   23  (> 7)    323  Christina Aramburu    St Agnes Academy                       14:32.72  4:51/M        
   24     17    397  Ellie Eikenburg       St John's                              14:33.89  7:17/M        
   25  (< 5)    479  Brynnah Stowell       The Woodlands Christian                14:40.14  7:20/M        
   26     18    232  Catherine Hergenrader Lutheran South Academy                 14:45.17  7:23/M        
   27  (< 5)    190  Rebecca Melin         John Cooper                            14:51.92  7:26/M        
   28     19    391  Ava Hicks             St John's                              14:55.53  7:28/M        
   29     20    159  Taylor Gomez          Infinity Early College                 14:58.56  7:29/M        
   30     21    160  Avery Morgan          Infinity Early College                 15:11.00  7:36/M        
   31     22     84  Mary Maggio           Frassati Catholic                      15:12.98  7:36/M        
   32  (< 5)      7  Faith Keck            Aggieland Home School                  15:13.52  7:37/M        
   33  (< 5)    311  Paola Arredondo       Snook                                  15:16.02  7:38/M        
   34     23    106  Alicia Wu             Houston Christian                      15:17.06  7:39/M        
   35  (< 5)    446  Janelli Morones       St. Francis Episcopal School           15:17.39  7:39/M        
   36     24    390  Emarie Dibella        St John's                              15:17.57  7:39/M        
   37     25    233  Mia Vasquez           Lutheran South Academy                 15:21.06  7:41/M        
   38     26    392  Katie Karlson         St John's                              15:25.83  7:43/M        
   39  (< 5)     68  Summer Bright         Faith Academy (Bellville)              15:27.38  7:44/M        
   40     27     58  Sarah Bowen           Concordia Lutheran                     15:29.56  5:10/M        
   41     28    157  Mariah Caldera        Infinity Early College                 15:32.42  7:46/M        
   42     29    236  Madison Van Wie       Lutheran South Academy                 15:37.93  7:49/M        
   43  (< 5)    189  Emma Nixon            John Cooper                            15:42.54  7:51/M        
   44  (< 5)    312  Carmen Miller         Snook                                  15:46.86  7:53/M        
   45     30    231  Bianca Barba          Lutheran South Academy                 15:50.56  7:55/M        
   46  (< 5)    115  Hannah Jones          Houston Homeschool Athletics           15:51.38  7:56/M        
   47     31    158  Audrey Coto           Infinity Early College                 16:00.68  8:00/M        
   48     32    394  Ashley Ringold        St John's                              16:04.04  8:02/M        
   49     33     53  Avery Csernik         Concordia Lutheran                     16:11.05  5:24/M        
   50  (< 5)    294  Abby Meadows          Salt and Light Homeschool              16:37.01  8:19/M        
   51     34     54  Sofia Heckner         Concordia Lutheran                     16:39.86  5:33/M        
   52     35    104  Sam Ohlenforst        Houston Christian                      16:48.25  8:24/M        
   53     36     57  Colleen Galler        Concordia Lutheran                     17:21.86  5:47/M        
   54     37    234  Charlotte Gimenez     Lutheran South Academy                 17:39.38  8:50/M        
   55     38     88  Annaliese Turner      Frassati Catholic                      17:57.72  8:59/M        
   56     39    102  Lena Lowry            Houston Christian                      19:05.23  9:33/M        
   57     40     98  Amelia Cooper         Houston Christian                      19:24.47  9:42/M        
   58     41     59  Kennedy Shatara       Concordia Lutheran                     20:33.79  6:51/M        

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity Div. II


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St Agnes Academy                       31               1   6   7   8   9  10  11         
        Top  5 Times: 1:07:43.41

    2 St John's                              76               3  13  17  19  24  26  32         
        Top  5 Times: 1:12:25.29

    3 Frassati Catholic                      79               2   5  12  22  38                 
        Top  5 Times: 1:14:04.96

    4 Infinity Early College                115              15  20  21  28  31                 
        Top  5 Times: 1:16:11.70

    5 Lutheran South Academy                116              14  18  25  29  30  37             
        Top  5 Times: 1:15:59.18

    6 Houston Christian                     117               4  16  23  35  39  40             
        Top  5 Times: 1:19:17.47

    7 Concordia Lutheran                    171              27  33  34  36  41                 
        Top  5 Times: 1:26:16.12

 Inc. Houston Homeschool Athletics         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. John Cooper                          2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Aggieland Home School                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Covenant Christian (Conroe)          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Faith Academy (Bellville)            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Salt and Light Homeschool            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Snook                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Francis Episcopal School         1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. The Woodlands Christian              3 finishers                                          
        Top  5 Times: