Cooper Dragon XC Invitational

September 04, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys Div 1


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    364  Emmanuel Sgouros      St John's                               9:27.43  4:44/M        
    2      2    171  Vishnu Swaminathan    John Cooper                             9:59.41  5:00/M        
    3      3    107  Isaac Pendley         Houston Homeschool Athletics           10:08.67  5:04/M        
    4      4    110  Luke Brooker          Houston Homeschool Athletics           10:10.10  5:05/M        
    5      5    360  Wilson Bailey         St John's                              10:17.17  5:09/M        
    6      6    254  Rocky Seale           Montgomery                             10:19.34  5:10/M        
    7      7    420  Benjamin Lauzon       St Thomas                              10:22.93  5:11/M        
    8      8    170  Grey Mendenhall       John Cooper                            10:27.05  5:14/M        
    9      9    419  Brett Koehn           St Thomas                              10:27.22  5:14/M        
   10  (< 5)    277  Graham Young          Providence Classical                   10:27.23  5:14/M        
   11     10    222  Matthew Gaitan        Lutheran South Academy                 10:32.45  5:16/M        
   12     11    221  Marcus Gaitan         Lutheran South Academy                 10:32.88  5:16/M        
   13  (< 5)    278  Kolbe Zuniga          Providence Classical                   10:34.92  5:17/M        
   14     12    173  Zac Visser            John Cooper                            10:44.66  5:22/M        
   15     13    174  Andrew Wilkerson      John Cooper                            10:44.68  5:22/M        
   16     14    365  William Thames        St John's                              10:47.65  5:24/M        
   17     15    368  Daniel Wasserman      St John's                              10:50.25  5:25/M        
   18     16     25  Gabriel Gomez         Awty International                     10:53.59  5:27/M        
   19     17    426  Luis Sanchez          St Thomas                              10:55.15  5:28/M        
   20     18    417  Ryan Bordas           St Thomas                              10:56.38  5:28/M        
   21     19    423  Alex Ostrom           St Thomas                              11:03.34  5:32/M        
   22     20    366  George Donnelly       St John's                              11:03.90  5:32/M        
   23     21    459  Rohan Takkar          The Village                            11:05.69  5:33/M        
   24     22    361  Cameron Ederle        St John's                              11:08.19  5:34/M        
   25     23     26  Christoph Lindhorst   Awty International                     11:12.91  5:36/M        
   26     24    250  Reagan Johnson        Montgomery                             11:14.09  5:37/M        
   27     25     22  Victor Decori         Awty International                     11:15.11  5:38/M        
   28     26    113  Carter Morrissette    Houston Homeschool Athletics           11:19.12  5:40/M        
   29     27    421  Jorge Morfin          St Thomas                              11:19.20  5:40/M        
   30     28    362  Bo Farnell            St John's                              11:19.52  5:40/M        
   31     29    168  Morgan Davis          John Cooper                            11:24.65  5:42/M        
   32     30    167  Elias Boles           John Cooper                            11:24.95  5:42/M        
   33     31    422  Onezieme Mouton       St Thomas                              11:27.76  5:44/M        
   34     32    456  Connor Nguyen         The Village                            11:29.16  5:45/M        
   35     33    172  Ryan Taylor           John Cooper                            11:30.00  5:45/M        
   36     34    112  Aaron Fossen          Houston Homeschool Athletics           11:32.15  5:46/M        
   37  (> 7)    359  Konnor Allen          St John's                              11:33.08  5:47/M        
   38     35    223  Layton Thacker        Lutheran South Academy                 11:34.35  5:47/M        
   39     36    255  Tyler Soerries        Montgomery                             11:35.67  5:48/M        
   40     37    108  Kade Pendley          Houston Homeschool Athletics           11:36.01  5:48/M        
   41  (> 7)    418  Mark Cheek            St Thomas                              11:38.00  5:49/M        
   42  (> 7)    363  Brady Puckett         St John's                              11:40.00  5:50/M        
   43  (> 7)    367  Russell Li            St John's                              11:42.16  5:51/M        
   44     38    220  Easton Bettcher       Lutheran South Academy                 11:46.71  5:53/M        
   45     39    455  Colin Nguyen          The Village                            11:50.58  5:55/M        
   46     40    249  Cooper Francis        Montgomery                             12:01.26  6:01/M        
   47     41    218  Nathan Mendoza        Lutheran South Academy                 12:03.77  6:02/M        
   48     42    224  Elijah Ward           Lutheran South Academy                 12:05.32  6:03/M        
   49     43    458  Balaji Srikrishna     The Village                            12:07.65  6:04/M        
   50  (> 7)    169  Nick Cartwright       John Cooper                            12:09.06  6:05/M        
   51     44    217  Maxwell McGee         Lutheran South Academy                 12:17.41  6:09/M        
   52     45    253  Kayden Lendvay        Montgomery                             12:19.13  6:10/M        
   53  (> 7)    216  Lucas Wells           Lutheran South Academy                 12:23.14  6:12/M        
   54  (> 7)    219  Luke Anderson         Lutheran South Academy                 12:36.16  6:18/M        
   55     46     14  Rusty Ly-McMurray     Allen Academy                          12:42.04  6:21/M        
   56     47     11  Hunter Hancock        Allen Academy                          12:44.55  6:22/M        
   57     48    111  Seth Ellis            Houston Homeschool Athletics           12:58.37  6:29/M        
   58     49    454  Amaan Ahmed           The Village                            12:58.52  6:29/M        
   59     50    457  Ashwin Rao            The Village                            13:02.55  6:31/M        
   60     51    109  Keiran Brehany-WellmanHouston Homeschool Athletics           13:07.16  6:34/M        
   61     52     24  Andrew Farrant        Awty International                     13:09.92  6:35/M        
   62     53     13  Dominic Lampo         Allen Academy                          13:17.66  6:39/M        
   63     54    256  Chad Wisnieski        Montgomery                             13:27.29  6:44/M        
   64     55     15  Christian Medrano     Allen Academy                          13:31.80  6:46/M        
   65     56     16  Matthew Rentfro       Allen Academy                          13:40.92  6:50/M        
   66     57     27  Abraham Martinez      Awty International                     14:18.30  7:09/M        

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys Div 1


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St John's                              55               1   5  14  15  20  22  28         
        Top  5 Times: 52:26.40

    2 John Cooper                            64               2   8  12  13  29  30  33         
        Top  5 Times: 53:20.45

    3 St Thomas                              70               7   9  17  18  19  27  31         
        Top  5 Times: 53:45.02

    4 Houston Homeschool Athletics          104               3   4  26  34  37  48  51         
        Top  5 Times: 54:46.05

    5 Lutheran South Academy                135              10  11  35  38  41  42  44         
        Top  5 Times: 56:30.16

    6 Montgomery                            151               6  24  36  40  45  54             
        Top  5 Times: 57:29.49

    7 Awty International                    173              16  23  25  52  57                 
        Top  5 Times: 1:00:49.83

    8 The Village                           184              21  32  39  43  49  50             
        Top  5 Times: 59:31.60

    9 Allen Academy                         257              46  47  53  55  56                 
        Top  5 Times: 1:05:56.97

 Inc. Providence Classical                 2 finishers                                          
        Top  5 Times: