2021 Shadow Creek Ranch Triathlon and Duathlon

Age Group Results

July 18, 2021


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Men: Top Finishers 1-39 40-99
Women: Top Finishers 1-39 40-99

Duathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Elizabeth Winkler Spring TX 348 16 1 6:32.2 0:43.0 1 41:38.5 0:36.3 1 24:56.5 1:14:26.7
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 21 Hilda Guerrero Missouri City TX 431 40 1 7:51.7 1:45.6 1 43:03.6 1:52.1 1 31:24.7 1:25:57.7
 
Top

Female 39 and Under

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Audra Oden Houston TX 367 39 1 7:25.6 1:03.3 2 42:41.8 1:09.2 1 25:30.9 1:17:51.0
2 15 Tamika Mayes Richmond TX 366 39 2 8:58.9 1:29.7 1 41:24.5 1:33.7 3 30:50.4 1:24:17.5
3 24 Patricia Jones Spring TX 355 33 3 9:15.6 1:44.8 4 46:19.4 1:21.3 2 30:00.7 1:28:42.0
4 38 Jamie MacDonald Houston TX 361 38 4 10:15.7 1:36.4 5 47:57.3 1:29.5 5 39:03.5 1:40:22.5
5 43 Taryn Elliott League City TX 354 32 6 11:20.8 2:13.3 3 45:27.4 1:42.8 7 46:03.2 1:46:47.7
6 44 Lucky Hua-Ozasa League City TX 357 34 8 11:44.3 1:47.2 8 55:10.8 1:29.3 4 36:52.4 1:47:04.2
7 47 Jacquelyn Jones Missouri City TX 360 38 7 11:39.9 1:43.3 6 48:00.3 1:44.5 10 49:09.3 1:52:17.5
8 50 Emma Brown League City TX 350 30 9 11:45.0 2:31.0 7 52:38.0 2:07.1 8 47:17.1 1:56:18.2
9 53 Lynn Kay Sugar Land TX 352 30 5 11:14.9 1:18.3 10 1:11:24.0 0:51.8 6 43:30.5 2:08:19.8
10 55 Rathipriya Narayanan Pearland TX 364 38 10 13:09.9 3:27.6 9 1:09:40.8 4:09.2 9 48:48.9 2:19:16.6
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 23 Lillian Evans Waller TX 425 47 1 7:56.5 1:30.4 6 44:41.3 2:10.6 1 30:34.3 1:26:53.3
2 25 Rotavia Armstrong Richmond TX 373 44 2 8:54.9 1:52.7 4 43:23.3 2:06.0 4 33:00.5 1:29:17.5
3 26 Tara Ready League City TX 383 49 6 9:46.6 1:45.8 3 42:30.8 2:02.7 6 34:39.7 1:30:45.7
4 29 Diane Garey Houston TX 244 53 7 9:47.5 1:54.4 2 42:24.2 2:17.9 7 36:31.1 1:32:55.2
5 31 Jill Robey Houston TX 438 58 4 9:14.1 1:40.1 8 48:50.4 2:01.3 3 32:38.7 1:34:24.8
6 34 Karen Jaramillo Friendswood TX 421 58 5 9:28.2 3:26.0 9 49:01.9 2:43.9 2 31:24.6 1:36:04.8
7 35 Beth Auslander Galveston TX 387 52 9 10:59.2 2:41.0 1 41:39.1 3:24.2 8 37:23.1 1:36:06.7
8 36 Elizabeth Perez Victoria TX 392 57 3 9:07.6 1:11.7 10 49:03.8 1:06.2 9 37:38.4 1:38:07.9
9 37 Angie Duncan Cypress TX 379 47 12 11:40.7 1:09.1 12 51:37.2 1:06.5 5 33:48.1 1:39:21.8
10 42 Patricia Pedraza Cypress TX 422 55 13 11:51.4 3:00.6 7 48:28.5 2:44.0 10 39:43.7 1:45:48.4
11 46 Angie Infante Pearland TX 417 42 11 11:14.4 4:30.1 11 50:14.3 2:56.1 12 42:02.7 1:50:57.7
12 49 Helen George Spring TX 442 51 14 13:21.0 2:52.0 5 44:27.4 2:41.4 13 52:32.6 1:55:54.4
13 52 Christina Moore Pearland TX 428 48 10 11:13.5 4:28.9 15 58:48.5 3:57.7 11 40:49.5 1:59:18.2
14 54 Erika Edmond Humble TX 386 52 8 10:49.2 2:29.4 14 55:54.2 3:01.6 14 58:00.7 2:10:15.3
15 56 Cathy Buchanan Missouri City TX 397 71 15 17:15.9 3:21.7 13 51:40.6 3:35.3 15 1:03:52.6 2:19:46.3
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Steve Sievert Tomball TX 389 53 1 6:06.5 1:02.2 1 36:09.9 1:05.5 1 23:46.2 1:08:10.5
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Thomas Mayes Richmond TX 381 49 1 6:47.9 2:24.0 1 37:45.4 2:17.0 1 24:51.9 1:14:06.3
 
Top

Male 39 and Under

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Ryan Taylor Houston TX 432 36 1 6:06.3 1:06.2 1 36:43.9 1:21.1 2 25:39.8 1:10:57.4
2 3 Loyd Cooper Katy TX 356 33 2 7:10.7 0:54.7 2 38:32.7 0:44.8 1 24:12.9 1:11:36.0
3 5 Michael Prince Houston TX 349 20 3 7:15.3 0:54.6 4 39:27.8 0:41.8 3 26:01.7 1:14:21.4
4 9 George Orebe Spring TX 351 29 4 7:45.0 1:49.3 3 38:49.8 1:29.0 4 27:24.2 1:17:17.5
5 14 Rohit Shankaran Houston TX 114 37 6 8:24.7 0:54.1 6 43:13.7 1:01.0 5 30:14.2 1:23:47.7
6 20 Brandon Armstrong Richmond TX 365 39 5 8:18.2 1:41.0 7 43:39.8 1:53.9 6 30:17.3 1:25:50.4
7 27 Zach Gosnay Deer Park TX 362 37 11 10:21.9 1:45.5 5 42:37.6 1:29.4 9 35:32.7 1:31:47.2
8 28 Saikumar Mani Pearland TX 363 38 7 8:27.7 1:51.5 8 44:41.9 1:51.9 10 35:45.0 1:32:38.1
9 33 Nathan Calhoun Pearland TX 38 12 10 10:19.0 0:33.0 10 51:05.1 0:27.9 7 33:35.7 1:36:00.7
10 40 Bonnie Bauto Pearland TX 368 39 8 8:35.4 2:20.8 9 49:27.3 1:50.9 11 41:27.6 1:43:42.2
11 51 Andrew Miller Pearland TX 419 35 9 8:45.4 2:06.4 11 1:08:46.3 2:32.0 8 35:03.3 1:57:13.5
 
Top

Male 40 and Over

  Overall     ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run 2 ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Terence Baptiste Spring TX 390 53 2 7:32.1 1:52.1 5 38:03.6 1:45.4 1 25:37.3 1:14:50.8
2 8 Matthew Petitt League City TX 382 48 4 7:46.2 1:53.7 3 37:45.0 2:04.7 2 26:24.4 1:15:54.2
3 11 Christopher Martin Houston TX 372 41 1 7:23.8 1:58.2 6 39:53.6 2:36.4 5 30:10.1 1:22:02.4
4 12 Daniel MacKey Cypress TX 371 42 7 8:49.2 1:00.2 9 41:37.0 0:49.5 4 30:04.1 1:22:20.1
5 13 Oscar Pena Richmond TX 193 45 5 7:49.5 2:10.5 7 40:18.7 2:58.4 3 29:41.1 1:22:58.3
6 16 Philip Jacob Pearland TX 378 47 3 7:45.5 1:06.2 10 43:08.9 1:14.4 6 31:28.3 1:24:43.6
7 17 Jeff Rogers Santa Fe TX 394 62 8 8:54.0 2:05.7 4 37:59.0 2:36.3 9 33:44.6 1:25:19.7
8 18 Shane Baldon Sugar Land TX 384 50 13 10:13.7 1:19.8 2 36:29.3 1:33.7 11 36:04.3 1:25:41.0
9 19 Tom Richardson Spring TX 377 45 6 8:16.4 2:41.4 8 40:41.3 1:53.1 7 32:10.7 1:25:43.2
10 22 Garry Good Houston TX 380 48 12 10:06.1 1:41.6 1 36:27.6 1:59.8 12 36:16.2 1:26:31.4
11 30 Maliga Iopu Austin TX 388 52 10 9:41.7 2:20.1 11 43:47.9 2:49.6 10 35:33.1 1:34:12.7
12 32 Keith Calhoun Pearland TX 208 48 14 10:14.0 1:15.0 14 50:08.5 1:02.1 8 33:21.1 1:36:00.7
13 39 Kendrick Glenn Pearland TX 445 47 9 9:02.6 3:01.1 15 51:14.8 2:34.7 13 37:16.8 1:43:10.1
14 41 Mike Mateja Houston TX 393 57 16 11:41.9 3:06.4 13 48:13.6 3:02.8 15 38:41.6 1:44:46.5
15 45 Michael Clausey Humble TX 376 44 11 10:00.5 1:14.3 16 58:52.1 1:07.0 14 37:32.4 1:48:46.4
16 48 Joel Hardy Pearland TX 402 52 15 11:24.3 3:10.7 12 46:30.2 3:48.9 16 50:56.6 1:55:50.7