Splash and Dash Lake Longhorn

Age Group Results

April 04, 2021


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Short Course Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29
Short Course Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 50-59 60-69
Long Course Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79
Long Course Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

Short Course

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Taylor Davis Katy TX 471 12 1 10:52.0 3:58HM 1 0:31.8 1 13:25.1 6:43/M 24:48.9
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Lucas Brighty Katy TX 466 13 1 10:29.2 3:48HM 1 0:32.9 1 12:12.4 6:06/M 23:14.6
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 10 Jennifer Garner Katy TX 444 48 1 14:55.7 4:26HM 1 2:29.7 1 16:02.3 8:01/M 33:27.8
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 20 Fidel Fernandez Spring TX 461 56 1 25:49.1 6:39HM 1 2:07.5 1 24:19.4 12:10/M 52:16.1
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Riona Street Katy TX 469 12 1 12:55.7 4:20HM 1 0:41.6 1 12:44.1 6:22/M 26:21.4
2 8 Gracie Greska Katy TX 476 13 2 13:12.7 4:24HM 2 1:13.1 2 15:42.4 7:51/M 30:08.3
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Caden Davis Katy TX 470 14 1 10:52.4 3:54HM 1 0:37.4 1 12:59.2 6:30/M 24:29.0
2 6 Seth Holland Katy TX 468 13 2 12:53.9 4:18HM 2 0:57.9 2 13:05.4 6:33/M 26:57.3
3 11 Landon Smith North Webster IN 475 14 3 13:11.7 4:31HM 4 2:39.0 3 18:16.5 9:08/M 34:07.3
4 13 Sam Richardson Conroe TX 494 14 4 15:15.5 4:47HM 3 1:31.1 4 18:58.2 9:29/M 35:44.9
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Josey Gregg Houston TX 463 17 1 12:57.8 4:30HM 1 0:41.5 1 13:48.0 6:54/M 27:27.4
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Bradon Arrant Conroe TX 482 15 1 12:35.0 4:12HM 2 2:02.7 1 11:46.2 5:53/M 26:23.9
2 14 Jackson Reed Spring TX 480 15 2 14:35.3 4:42HM 1 0:55.7 2 21:27.3 10:44/M 36:58.4
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 15 Kimberly Fulmer Dickinson TX 439 26 1 17:43.0 5:16HM 1 0:52.2 1 19:00.2 9:30/M 37:35.5
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 9 Nick Meado Pearland TX 474 23 1 12:43.3 4:39HM 1 3:28.9 1 14:25.6 7:13/M 30:37.9
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 12 Kara Tuck Houston TX 498 34 2 18:04.6 5:21HM 1 1:32.0 1 15:19.5 7:40/M 34:56.2
2 17 Kalli Walthall Lake Jackson TX 412 34 1 13:52.1 4:32HM 2 2:07.3 3 26:16.3 13:08/M 42:15.9
3 19 Marisa McNevin Pearland TX 465 39 3 29:47.6 7:00HM 3 3:57.2 2 18:28.3 9:14/M 52:13.2
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Jeannette Cook Lake Jackson TX 492 50 1 18:19.3 5:21HM 1 3:21.8 1 19:09.8 9:35/M 40:50.9
2 21 Meg Stolt Houston TX 460 54 2 22:05.8 6:02HM 2 3:39.6 2 35:40.7 17:50/M 1:01:26.2
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 18 Stephanie Ayala Lake Jackson TX 459 63 1 25:04.1 6:27HM 1 2:46.4 1 23:45.1 11:53/M 51:35.7
 

Long Course

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 1 Audrey Ernst Missouri City TX 18 22 1 18:13.1 1:17HM 1 0:50.6 1 24:30.9 6:08/M 43:34.7
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 2 Tom Street Katy TX 446 43 1 20:59.4 1:31HM 1 0:55.9 1 23:53.8 5:58/M 45:49.3
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 7 Angelica Cuartas 10 40 1 23:01.1 1:59HM 1 1:37.5 1 30:12.3 7:33/M 54:51.0
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 13 Brent Greska Katy TX 453 45 1 24:19.7 1:47HM 1 1:59.0 1 30:58.1 7:45/M 57:16.9
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 8 Allison Johnston League City TX 486 26 1 26:49.4 2:00HM 1 0:39.0 1 27:25.1 6:51/M 54:53.6
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 3 Gustavo Gines Houston TX 12 27 1 22:42.5 1:34HM 2 1:49.9 1 23:36.2 5:54/M 48:08.7
2 9 Phillip Garcia Katy TX 100 29 2 28:10.1 1:55HM 1 0:32.7 2 26:49.0 6:42/M 55:31.9
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 4 Laura Zanardini League City TX 433 38 1 19:30.8 1:19HM 1 1:08.9 2 29:58.3 7:30/M 50:38.2
2 15 Audrey Maness Spring TX 496 39 2 25:47.1 2:12HM 4 2:27.9 1 29:39.3 7:25/M 57:54.3
3 27 Alyssa Rodriguez Houston TX 434 30 3 33:51.3 2:35HM 2 2:03.8 3 31:34.2 7:54/M 1:07:29.4
4 29 Sophia Schmidt Lake Jackson TX 414 39 4 34:38.6 2:48HM 5 2:34.3 5 32:50.0 8:13/M 1:10:03.0
5 36 Nicole Corso Houston TX 441 36 6 36:49.6 2:50HM 6 2:34.5 6 43:17.1 10:49/M 1:22:41.4
6 37 Krista Boone League City TX 418 34 5 35:46.0 2:54HM 7 4:01.2 7 43:26.7 10:52/M 1:23:14.0
7 40 Michelle Morton Houston TX 491 36 7 50:18.8 3:26HM 3 2:25.6 4 32:00.4 8:00/M 1:24:45.0
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 5 Jonathan Haynes League City TX 447 39 2 23:04.9 1:32HM 2 1:33.4 4 26:35.4 6:39/M 51:13.8
2 6 Daniel Johnson Tomball TX 436 37 3 26:17.6 1:56HM 3 1:34.6 1 23:34.3 5:54/M 51:26.6
3 10 Lee Cotterell Katy TX 29 36 5 27:38.8 2:07HM 4 1:35.8 3 26:22.6 6:36/M 55:37.3
4 11 Michael Unterkircher Houston TX 22 32 7 28:45.1 2:17HM 7 2:08.1 2 24:48.1 6:12/M 55:41.3
5 12 Andrew Castaneda Tomball TX 438 36 1 22:41.4 1:32HM 1 1:30.9 9 32:35.6 8:09/M 56:48.0
6 18 Ben Brain Houston TX 16 33 4 26:35.3 2:03HM 5 1:59.8 8 31:27.7 7:52/M 1:00:03.0
7 21 Kevin Coleman Houston TX 419 39 6 28:03.7 2:10HM 8 3:36.1 7 30:35.6 7:39/M 1:02:15.6
8 23 Jaime Rodriguez Houston TX 435 30 9 33:35.1 2:35HM 6 2:01.2 5 29:12.7 7:18/M 1:04:49.1
9 25 Millad Mortazavi Houston TX 431 31 8 29:03.2 2:00HM 9 3:59.1 10 32:53.0 8:13/M 1:05:55.4
10 41 Marco Rodriguez Houston TX 449 36 10 51:11.4 4:04HM 10 5:54.9 6 29:56.4 7:29/M 1:27:02.8
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 16 Shelley Goolsby Friendswood TX 488 43 1 25:53.7 1:59HM 3 2:06.9 2 31:11.0 7:48/M 59:11.8
2 19 Tamy Valiente Houston TX 499 43 3 30:32.6 2:30HM 2 1:19.7 1 28:54.3 7:14/M 1:00:46.8
3 22 Erin Greska Katy TX 456 41 2 28:53.1 2:27HM 1 1:19.6 3 33:39.0 8:25/M 1:03:51.8
4 30 Michelle Jefferson Katy TX 495 47 7 36:33.4 3:04HM 7 3:37.4 4 33:58.3 8:30/M 1:14:09.2
5 35 Amber Reed Houston TX 442 43 5 35:10.0 2:25HM 5 3:28.9 5 42:34.6 10:39/M 1:21:13.6
6 39 Sabrina Behrens Richmond TX 20 43 4 30:45.8 2:12HM 4 2:17.6 6 51:18.5 12:50/M 1:24:22.0
7 42 Kristy Ward Katy TX 490 41 6 36:19.2 3:04HM 6 3:35.7 8 52:05.1 13:01/M 1:32:00.0
8 44 Katy Sementelli Houston TX 445 47 8 37:13.4 3:13HM 8 6:14.8 7 51:48.7 12:57/M 1:35:17.0
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 20 Benjamin Castillo Katy TX 405 49 1 32:27.2 2:45HM 2 1:19.7 1 27:52.9 6:58/M 1:01:39.8
2 31 Ryan Garrett Pasadena TX 430 41 3 39:31.0 3:11HM 3 2:12.4 2 32:50.7 8:13/M 1:14:34.2
3 33 Brian McLean League City TX 497 43 2 39:11.8 2:51HM     3 35:43.8 8:56/M 1:14:55.6
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 24 Heidi Riggs Friendswood TX 440 52 1 30:41.7 2:26HM 1 1:53.8 1 32:37.2 8:09/M 1:05:12.8
2 28 Ana Lira Webster TX 493 53 3 31:58.5 2:20HM 2 2:50.8 2 32:59.6 8:15/M 1:07:48.9
3 32 Laura Rachita Friendswood TX 489 51 2 31:49.9 2:32HM 3 3:00.0 3 39:51.4 9:58/M 1:14:41.4
4 43 Kellie Dewveall Houston TX 443 54 4 37:09.9 3:13HM 4 6:15.3 4 51:48.1 12:57/M 1:35:13.4
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 14 Fabio Borges Houston TX 14 53 1 23:21.8 1:41HM 2 3:09.4 2 30:52.9 7:43/M 57:24.2
2 26 Darrell Thomas Houston TX 450 54 2 33:22.6 2:19HM 1 2:21.9 1 30:23.7 7:36/M 1:06:08.3
 
Top

Female 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 17 Jody Berry Houston TX 425 61 1 25:36.8 1:54HM 1 2:13.4 1 31:36.6 7:54/M 59:26.9
 
Top

Male 60 to 69

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 34 David Gonzales Houston TX 417 60 1 30:54.0 2:38HM 1 5:03.8 1 39:43.3 9:56/M 1:15:41.2
 
Top

Male 70 to 79

  Overall     ------------ Swim ------------ ------- T1 ------- ------------ Run ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Rnk Time Rnk Time Pace Time
1 38 Robert Bullard The Woodlands TX 19 71 1 30:58.2 2:18HM 1 3:51.8 1 48:36.6 12:09/M 1:23:26.7