Oilman Texas Triathlon

Age Group Results

November 01, 2020


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Triathlon Men: Top Finishers 0- 0 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Triathlon Women: Top Finishers 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Triathlon Clydesdale/Athena Men: 1-99
Triathlon Clydesdale/Athena Women: 1-99

Triathlon

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 15 Kate Looney Spring TX 244 40 1 36:50.1 3:08.7 1 2:37:19.8 1:28.5 1 1:33:26.5 4:52:13.6  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 42 Robyn Poulson Houston TX 293 44 1 39:21.5 1:53.8 1 2:36:34.8 1:41.7 1 2:02:51.4 5:22:23.5  
 
Top

Female 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 174 Savannah Schwienteck Magnolia TX 119 19 1 37:41.0 4:26.4 1 3:50:47.9 3:31.8 1 2:27:11.5 7:03:38.8  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 85 Tiffany Tabourne San Antonio TX 216 21 1 37:19.7 1:31.7 1 2:59:01.3 2:57.5 1 2:15:12.8 5:56:03.2  
2 162 Morgan Glose Sugar Land TX 205 24 2 46:41.1 2:53.4 2 3:28:50.6 2:10.3 2 2:29:51.1 6:50:26.6  
3 233 Cora Simmons Cleveland TX 70 22 3 51:38.6 12:40.7 3 4:11:35.3 3:49.2 3 3:09:17.3 8:29:01.3  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 116 Katie Johnson Dickinson TX 129 27 1 40:04.7 4:15.7 1 3:18:18.4 3:41.4 1 2:07:22.0 6:13:42.4  
2 151 Jaclyn Ballou Spring TX 99 28 3 43:06.5 4:35.8 3 3:25:38.1 3:10.3 3 2:21:56.9 6:38:27.8  
3 155 Katie Benjamin Houston TX 146 29 5 47:10.9 3:27.7 2 3:23:49.8 2:57.4 4 2:27:02.4 6:44:28.3  
4 171 Katelyn Hernandez Conroe TX 67 28 2 42:32.1 12:48.7 4 3:37:05.3 11:12.5 2 2:16:10.6 6:59:49.4  
5 190 Olivia Weidner Houston TX 64 28 4 44:15.0 2:49.3 5 3:40:58.6 3:00.0 6 2:53:22.9 7:24:26.0  
6 202 Meghan Rattan Round Rock TX 409 25 6 51:35.0 4:10.5 6 4:01:15.8 4:07.0 5 2:33:06.3 7:34:14.8  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 30 Tatiana Vertiz San Antonio TX 298 33 1 32:53.0 2:22.2 2 2:50:30.6 1:28.3 1 1:40:13.8 5:07:28.1  
2 51 Brittany Miller Montgomery TX 248 31 5 40:51.3 3:38.7 1 2:44:43.6 2:39.2 2 1:57:35.3 5:29:28.1  
3 71 Kenna Supkis Cypress TX 7 32 3 38:28.9 3:00.6 3 2:57:19.8 1:21.7 3 2:02:49.6 5:43:00.8  
4 113 Sarah Seitz Houston TX 366 33 4 40:42.4 2:46.7 4 3:13:47.3 2:02.2 5 2:12:03.4 6:11:22.1  
5 129 Linda Fox Houston TX 141 32 2 34:11.1 2:25.4 5 3:20:48.2 2:44.5 6 2:21:54.8 6:22:04.2  
6 168 Landa Wright 32 31 7 58:34.2 6:07.8 6 3:37:57.4 2:48.8 4 2:09:44.9 6:55:13.3  
7 221 Lindsey Lamb Cedar Park TX 189 31 6 49:01.4 6:53.9 7 4:05:20.7 5:45.8 7 2:45:25.2 7:52:27.2  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 36 Kristin Kurokawa Mckinney TX 135 37 3 37:09.6 1:19.1 1 2:43:36.6 1:28.4 4 1:52:39.4 5:16:13.3  
2 45 Sarah Roach Pearland TX 200 39 5 42:14.6 2:53.1 3 2:51:28.2 3:02.2 1 1:46:37.8 5:26:16.1  
3 46 Kristen Cortright Missouri City TX 237 39 2 36:18.9 2:52.6 6 2:58:47.4 1:03.6 2 1:47:51.4 5:26:54.1  
4 49 Laura Zanardini League City TX 202 37 1 31:01.1 2:45.0 4 2:55:41.2 1:19.5 5 1:57:34.5 5:28:21.6  
5 69 Regina Massingill Houston TX 5 37 8 47:44.9 3:28.5 5 2:58:46.6 1:29.0 3 1:50:09.5 5:41:38.7  
6 74 Brandy Zimmer Spring TX 187 39 7 46:55.5 4:48.2 2 2:50:16.6 3:14.7 6 2:01:50.9 5:47:06.1  
7 109 Amanda Ellison Laguna Vista TX 60 38 4 39:54.3 2:43.8 8 3:16:46.3 2:03.2 7 2:07:24.2 6:08:51.9  
8 131 Shara Maddox Spring TX 300 37 6 44:21.3 5:31.3 7 3:00:39.7 6:30.7 9 2:25:58.7 6:23:01.8  
9 177 Karla Gomez Los Fresnos TX 240 36 10 53:11.0 4:43.1 11 3:46:34.8 3:14.0 8 2:23:13.0 7:10:56.0  
10 195 Falon Gunter Porter TX 44 37 12 1:02:40.3 7:52.3 10 3:34:46.3 10:02.9 10 2:35:54.2 7:31:16.0  
11 222 Rochelle Buss Houston TX 177 35 9 48:15.2 11:13.9 12 3:54:41.5 10:30.7 11 2:48:07.1 7:52:48.6  
DNF DNF Elizabeth Smith Carrollton TX 175 35 11 55:22.1 5:52.1 9 3:18:45.1 4:57.9        
DNF DNF Yahira Ortiz Pasadena TX 181 38 13 1:24:05.7 1:23.1              
DNF DNF Audrey Maness Spring TX 361 38                    
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 77 Gabriela Coates Tomball TX 229 41 2 40:53.6 2:04.7 2 2:58:37.0 1:58.0 3 2:05:11.6 5:48:45.1  
2 82 Rebecca Bradley Dallas TX 45 44 1 37:48.3 2:54.1 4 3:07:51.3 1:22.5 2 2:02:42.7 5:52:39.0  
3 94 Cherish Thompson Fulshear TX 245 43 4 41:46.1 2:29.3 3 3:04:12.1 2:53.0 4 2:11:09.1 6:02:29.8  
4 115 Nicholle Winger The Woodlands TX 34 42 6 45:43.0 4:27.7 5 3:22:47.0 1:28.1 1 1:58:22.9 6:12:49.0  
5 132 Dana Kornreich Spring TX 163 43 7 49:31.1 6:46.3 1 2:57:03.5 2:53.9 6 2:27:02.3 6:23:17.2  
6 188 Jenna Christopher Kingwood TX 126 40 3 41:29.3 6:46.8 6 3:37:00.0 5:48.9 9 2:52:33.3 7:23:38.5  
7 193 Mayela Solana Brownsville TX 165 41 8 51:01.3 4:52.9 7 3:41:13.8 2:14.8 8 2:48:25.3 7:27:48.2  
8 196 Kara Sessums Spring TX 186 44 5 43:49.9 5:42.4 9 4:05:35.5 3:38.3 7 2:32:41.0 7:31:27.3  
9 205 Madeleine Deese Rocky Mount NC 355 40 9 55:20.0 4:29.6 10 4:09:17.5 2:15.8 5 2:25:32.4 7:36:55.5  
10 227 Shannon Cranson Houston TX 214 41 10 58:52.7 5:47.6 8 3:57:39.5 4:19.8 10 3:01:53.0 8:08:32.8  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 44 Elaine Griffin Houston TX 29 46 2 37:36.2 1:45.4 1 2:45:34.5 1:45.1 3 1:56:58.4 5:23:39.8  
2 72 Cindy Smoot Kingwood TX 143 48 4 42:23.4 3:06.0 4 3:00:57.2 2:14.2 2 1:56:19.6 5:45:00.5  
3 73 Terry Kohlleppel Houston TX 161 45 10 47:01.8 4:01.7 2 2:57:02.2 4:23.4 1 1:54:12.2 5:46:41.5  
4 81 Shanna Hayden Houston TX 38 47 3 39:32.3 2:53.3 3 2:58:20.0 1:47.1 4 2:09:29.3 5:52:02.2  
5 121 Mercedes Monasterio Katy TX 277 46 6 42:49.8 4:51.3 5 3:09:38.8 2:48.8 5 2:15:40.5 6:15:49.4  
6 153 Diana Andrade Houston TX 410 49 8 46:05.0 4:00.0 10 3:26:38.1 4:03.4 6 2:20:46.5 6:41:33.0  
7 157 Melissa Thomas Magnolia TX 68 45 5 42:49.5 3:30.9 8 3:20:48.2 3:01.5 8 2:36:31.5 6:46:41.7  
8 161 Georgia Polley Houston TX 78 46 7 42:52.7 3:33.4 7 3:20:05.6 1:59.7 9 2:40:48.9 6:49:20.5  
9 173 Patricia Martin Houston TX 73 47 13 57:09.6 6:18.7 9 3:25:54.2 6:16.1 7 2:27:49.4 7:03:28.1  
10 194 Kristine Renninger Spring TX 153 49 9 46:35.2 5:41.7 6 3:16:49.9 4:23.3 14 3:17:16.3 7:30:46.6  
11 200 Luz Griselda Zamora Brownsville TX 84 45             15 7:33:52.3 7:33:52.3  
12 203 Kimberly Host League City TX 114 49 11 53:30.0 6:13.7 11 3:34:13.1 4:50.2 10 2:57:04.4 7:35:51.5  
13 204 Susan Marchand Spring TX 139 47 1 37:14.5 8:29.7 13 3:43:37.7 2:44.5 12 3:04:38.9 7:36:45.4  
14 211 Raquel Furrer Houston TX 89 46 12 53:53.7 8:38.2 12 3:39:16.2 3:23.1 11 2:59:07.2 7:44:18.5  
15 231 Carla Enriquez Brownsville TX 263 46 14 1:01:10.7 6:38.5 14 4:08:30.6 5:10.5 13 3:06:31.2 8:28:01.7  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 48 Gloria Shrewsbury Spring TX 226 52 1 39:02.4 1:45.5 2 2:42:36.5 1:33.9 2 2:03:04.5 5:28:02.9  
2 56 Kim Smith Montgomery TX 201 52 6 48:15.7 2:07.7 1 2:41:51.5 1:51.7 1 1:58:05.0 5:32:11.7  
3 124 Barbara Campbell Kingwood TX 136 50 3 41:44.2 4:33.1 4 3:08:49.2 2:15.4 3 2:21:31.7 6:18:53.7  
4 141 Kelly Fair Cypress TX 253 54 4 45:11.5 2:31.2 3 2:52:56.2 1:11.2 5 2:50:18.7 6:32:09.0  
5 176 Misty Hanson Kansas City MO 92 50 7 57:42.0 5:20.7 6 3:34:39.3 3:54.0 4 2:24:25.3 7:06:01.5  
6 185 Leslie Jones South Padre Island TX 98 52 2 40:47.5 5:20.2 5 3:30:03.1 3:47.9 7 3:01:05.8 7:21:04.7  
7 213 Rosa Gaby Lozano Los Fresnos TX 87 54 5 47:18.0 5:57.7 7 3:53:19.6 3:25.3 6 2:55:05.7 7:45:06.4  
DNF DNF Maria Martinez Port Isabel TX 90 52 8 1:24:23.3 1:24.9              
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 54 Karin Peters Timnath CO 208 55 4 43:24.0 1:54.8 1 2:42:38.6 0:58.1 1 2:03:00.8 5:31:56.4  
2 128 Julia Roessner Austin TX 268 55 5 47:54.2 3:08.1 2 3:04:35.2 3:02.9 4 2:23:00.3 6:21:40.9  
3 136 Karrie Bellard Houston TX 294 56 3 42:57.5 2:23.6 3 3:20:42.6 2:24.8 2 2:19:09.8 6:27:38.4  
4 139 Michelle Howard Spring TX 303 56 2 39:32.6 5:43.9 4 3:21:03.7 3:45.2 3 2:21:39.6 6:31:45.2  
5 191 Lisa Haas Tomball TX 210 57 6 52:19.2 7:40.8 6 3:41:38.0 7:37.8 5 2:35:27.2 7:24:43.2  
6 207 Kimberly Pilcher The Woodlands TX 111 57 8 1:07:17.7 3:42.9 8 3:46:20.0 5:25.5 6 2:38:02.0 7:40:48.3  
7 217 Dana Whitaker Montgomery TX 56 59 7 54:54.0 4:53.6 5 3:32:24.4 4:08.6 7 3:13:28.8 7:49:49.6  
8 220 Karen Watt Laguna Vista TX 53 57 1 39:13.7 3:00.5 7 3:45:27.1 2:51.9 8 3:21:32.8 7:52:06.2  
 
Top

Female 60 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 186 Elizabeth Miller Cypress TX 198 60 1 52:18.6 5:13.9 1 3:29:54.3 4:05.6 1 2:51:25.1 7:22:57.6  
DNF DNF Corinne Delabarre Kerrville TX 292 64 2 55:11.0 12:30.0              
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Travis Vance Dallas TX 274 33 1 31:07.8 1:29.1 1 2:21:24.4 1:21.6 1 1:25:50.7 4:21:13.8  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Hans Ryham Austin TX 258 42 1 32:00.6 1:58.1 1 2:17:51.0 1:04.5 1 1:33:17.7 4:26:12.0  
 
Top

Male 0 and under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
DNF DNF Swap Swap 194                    
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 9 Ean Sexton Fulshear TX 228 21 2 29:59.5 2:14.2 1 2:36:36.5 1:17.0 1 1:33:19.3 4:43:26.6  
2 110 Keaton Teas Beaumont TX 180 24 1 29:49.1 2:29.2 2 3:03:22.2 3:42.4 2 2:30:24.6 6:09:47.7  
3 125 Alexander Thompson Denton TX 278 20 3 37:43.8 2:36.0 3 3:03:33.9 1:33.0 3 2:33:34.5 6:19:01.3  
4 223 Abraham Melgar Stafford TX 266 22 4 42:09.7 5:32.8 4 3:28:16.8 4:29.5 4 3:34:19.4 7:54:48.4  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 4 Garrett Mayeaux Dallas TX 291 25 1 27:51.2 1:22.4 2 2:23:06.6 0:47.3 3 1:34:58.0 4:28:05.7  
2 6 Andrew Raggio The Woodlands TX 252 27 2 34:00.0 1:45.6 3 2:27:04.4 1:15.9 1 1:26:25.9 4:30:32.0  
3 8 Jonathan Nichols Arlington TX 110 28 3 34:18.6 1:38.0 4 2:32:14.3 1:23.3 2 1:30:03.4 4:39:37.8  
4 18 Mitchell Sides Austin TX 197 28 6 42:45.0 3:05.9 1 2:19:31.4 1:50.8 4 1:49:33.9 4:56:47.1  
5 84 Michael Jones Conroe TX 131 29 4 41:28.0 3:14.3 5 2:58:44.3 2:28.8 5 2:07:39.0 5:53:34.6  
6 189 Sebastian De La Riva Cypress TX 85 29 5 42:44.0 4:29.5 6 3:23:11.4 3:27.5 6 3:10:23.1 7:24:15.7  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Cole Fugate Flower Mound TX 236 33 2 32:07.4 2:02.5 2 2:27:33.7 1:18.1 1 1:26:42.4 4:29:44.4  
2 7 Greg Dundas Dallas TX 282 30 5 35:30.5 1:18.4 1 2:27:22.5 1:03.1 2 1:32:37.3 4:37:52.0  
3 10 Mike Alberico Spring TX 193 32 6 35:39.3 1:58.1 3 2:28:58.1 1:32.8 3 1:35:32.7 4:43:41.1  
4 33 Cody Solbo Hockley TX 354 30 3 32:45.5 2:23.5 4 2:38:00.1 0:57.2 5 1:58:50.1 5:12:56.6  
5 50 Brandon Galownia Spring TX 66 32 1 31:47.1 5:02.7 5 2:48:11.5 2:52.4 6 2:00:41.4 5:28:35.3  
6 66 Max Supkis Cypress TX 8 34 4 35:27.8 2:20.2 6 2:49:49.4 1:22.2 13 2:10:45.9 5:39:45.7  
7 70 Matthew Harding Spring TX 77 33 8 39:23.9 2:43.7 7 2:52:51.6 3:04.3 7 2:04:01.5 5:42:05.2  
8 76 Mathew Sides Magnolia TX 212 30 18 47:19.2 3:23.5 11 3:05:07.9 2:13.8 4 1:50:06.0 5:48:10.6  
9 103 Jacob Martinez Montgomery TX 125 34 11 42:58.8 4:10.6 12 3:07:31.7 2:44.9 10 2:08:20.5 6:05:46.7  
10 108 Ricky Rodriguez Brownsville TX 88 32 17 45:44.6 3:06.5 10 3:04:56.5 1:06.8 15 2:13:42.8 6:08:37.4  
11 111 Ryan Chapa Conroe TX 225 30 15 44:58.9 2:53.8 13 3:09:16.2 3:24.7 11 2:09:36.7 6:10:10.4  
12 120 Geoffrey Ferrie Dickinson TX 50 30 13 44:19.8 4:45.4 16 3:13:01.7 2:20.4 12 2:10:38.2 6:15:05.8  
13 130 Roman Tkachenko Austin TX 358 32 19 49:36.1 6:01.7 14 3:10:22.4 3:08.0 14 2:13:00.4 6:22:08.8  
14 133 Kurt Kopanke New Orleans LA 46 34 9 41:18.9 2:56.5 15 3:12:36.7 2:12.8 16 2:25:17.6 6:24:22.6  
15 134 Matt Grohman Houston TX 279 33 7 38:44.8 4:41.9 8 2:58:28.6 4:25.4 18 2:39:07.5 6:25:28.3  
16 140 Felix De La Riva Houston TX 79 32             23 6:31:52.3 6:31:52.3  
17 147 Chris Gargotta Katy TX 13 34 14 44:32.4 2:21.7 9 2:59:43.5 1:58.5 20 2:46:41.9 6:35:18.1  
18 148 Ivan Huang Houston TX 140 30 20 50:57.6 6:16.6 18 3:29:33.1 2:31.7 9 2:07:20.9 6:36:40.1  
19 154 Jordan Lamb Cedar Park TX 188 33 12 44:12.8 8:45.8 19 3:39:17.5 5:55.3 8 2:05:56.1 6:44:07.6  
20 163 Jonathan Campbell Dallas TX 134 34 10 41:33.9 8:13.7 17 3:18:15.5 6:38.9 17 2:36:15.7 6:50:57.9  
21 209 Joseph Soto Dallas TX 133 34 21 56:27.3 3:43.2 20 3:44:42.9 3:07.8 21 2:53:58.5 7:41:59.9  
22 219 Andrew Woelke Spring TX 72 33 16 44:59.9 9:53.8 21 3:47:48.1 21:01.6 19 2:46:30.9 7:50:14.5  
23 230 John Jacobson Houston TX 82 33 22 1:04:34.0 4:28.2 22 3:58:48.8 9:58.3 22 3:06:34.3 8:24:23.6  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 17 Nikos Petzetakis Pearland TX 352 38 12 41:44.6 2:05.5 1 2:25:17.4 1:28.1 3 1:44:52.8 4:55:28.6  
2 23 David Sills Houston TX 403 38 6 36:11.5 2:39.9 4 2:38:22.4 2:17.7 2 1:41:48.8 5:01:20.5  
3 24 Stephen Levall Richardson TX 211 39 7 36:36.6 1:13.4 2 2:29:14.5 3:09.8 6 1:52:13.4 5:02:27.8  
4 25 Benjamin Proko Cypress TX 22 39 8 36:51.1 2:24.4 3 2:31:28.2 1:08.0 5 1:51:54.8 5:03:46.7  
5 28 Satoshi Usagawa Houston TX 260 35 9 38:11.5 2:45.9 5 2:43:13.9 2:38.3 1 1:40:17.0 5:07:06.7  
6 47 Shawn Davenport Seabrook TX 109 35 3 33:00.2 3:32.3 9 2:50:25.4 3:03.8 8 1:57:49.5 5:27:51.3  
7 53 Derek Bailey Spring TX 261 39 19 45:38.3 5:45.3 7 2:49:14.1 2:46.6 4 1:48:30.2 5:31:54.7  
8 59 Van Joslin Springsp TX 36 35 18 45:19.3 4:16.8 6 2:44:37.5 2:10.2 9 1:59:29.7 5:35:53.6  
9 67 Joel Benson Cypress TX 230 37 1 30:02.5 1:45.3 13 2:59:43.8 1:44.6 13 2:07:13.5 5:40:29.9  
10 86 Bret Farris Spring TX 296 37 10 39:52.7 4:09.1 11 2:58:25.8 3:05.5 15 2:11:44.6 5:57:17.9  
11 90 Martin Simoncic Katy TX 206 39 23 52:59.4 5:00.5 14 3:02:02.4 1:45.6 7 1:57:01.3 5:58:49.4  
12 92 Kurt Lobaugh Houston TX 350 36 5 35:53.6 2:16.2 8 2:49:44.2 1:31.2 21 2:29:59.8 5:59:25.1  
13 98 Jason Campbell League City TX 127 38 14 43:07.1 3:11.5 15 3:02:49.4 1:59.5 16 2:13:36.2 6:04:43.8  
14 99 Charles Newnam Spring TX 264 38 20 48:54.9 10:42.6 12 2:59:07.1 3:54.0 11 2:02:10.7 6:04:49.5  
15 101 Alex Metry Spring TX 357 37 11 41:31.1 3:41.5 10 2:50:32.0 4:48.4 17 2:24:31.8 6:05:04.9  
16 104 Kyle Kennison Conroe TX 176 36 13 43:00.2 2:54.4 18 3:13:00.0 1:55.0 12 2:05:23.7 6:06:13.5  
17 107 Jorge Carvallo Spring TX 283 37 17 44:44.2 3:23.9 16 3:08:25.4 3:25.3 14 2:08:34.6 6:08:33.5  
18 118 Chip Dumound Houston TX 63 39 4 35:43.7 2:04.4 17 3:08:39.5 1:57.3 19 2:26:15.0 6:14:40.1  
19 122 Jeremy Lackey Spring TX 227 39 21 49:15.4 8:01.1 19 3:13:05.0 4:28.2 10 2:01:02.8 6:15:52.6  
20 145 James Byrum Spring TX 179 36 16 44:09.2 3:58.6 20 3:16:36.4 4:31.4 18 2:25:03.6 6:34:19.4  
21 166 Andrew Castaneda Tomball TX 132 35 2 32:53.7 4:11.9 22 3:25:27.2 3:14.9 23 2:47:57.9 6:53:45.8  
22 169 Shawn Moderow Katy TX 149 38 22 49:28.0 9:48.5 21 3:23:16.3 5:00.2 20 2:28:05.9 6:55:39.1  
23 206 Wade Kotrla Dallas TX 100 35 15 43:45.0 11:11.8 24 3:47:41.5 21:06.3 22 2:36:16.8 7:40:01.7  
24 218 Erik Autrey Port Neches TX 154 37 24 54:05.3 3:48.8 25 3:55:24.1 3:34.8 24 2:53:12.3 7:50:05.4  
25 225 Jose G. Arambul Jr. Brownsville TX 83 37 25 1:00:03.7 5:43.7 23 3:46:24.3 2:23.6 25 3:02:43.0 7:57:18.6  
DNF DNF Tomas Ortiz Pasadena TX 182 38     1:25:29.1              
DNF DNF Ramiro Martinez Deer Park TX 35 38                    
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 16 Chris Mizener Fort Worth TX 221 41 1 32:40.7 1:56.5 1 2:30:10.4 1:41.4 3 1:46:34.6 4:53:03.8  
2 21 Nelson Rodriguez Houston TX 262 42 3 34:47.3 1:35.9 2 2:37:34.3 1:02.4 2 1:45:26.3 5:00:26.3  
3 26 Stephen Vallance Cypress TX 104 42             21 5:04:38.3 5:04:38.3  
4 35 Daniel Guajardo Austin TX 353 42 4 35:54.4 3:08.0 4 2:42:21.2 1:34.6 4 1:52:24.9 5:15:23.1  
5 40 John Roche Spring TX 123 44 7 42:52.8 3:59.9 3 2:39:36.0 1:45.8 5 1:52:25.8 5:20:40.5  
6 55 Jonathan Roberts Cypress TX 254 41 6 37:44.7 3:49.8 5 2:44:01.2 1:33.4 11 2:04:51.4 5:32:00.6  
7 58 Damon Lebeouf Vidor TX 86 40 9 46:45.7 3:08.7 6 2:44:21.7 2:48.9 7 1:57:38.7 5:34:43.8  
8 62 Gerben De Jong Houston TX 233 42 10 47:07.4 4:30.7 7 2:45:50.2 2:01.3 8 1:57:59.8 5:37:29.6  
9 65 Justin Breitigam Richmond TX 113 44 2 33:31.6 3:14.6 8 2:53:00.9 4:26.6 10 2:04:34.5 5:38:48.4  
10 80 Dax Routh Houston TX 166 43 5 37:40.0 4:30.8 10 3:01:48.7 4:23.9 9 2:03:24.5 5:51:48.0  
11 102 Edgar Ojeda Tomball TX 142 43 11 47:29.9 7:35.2 20 3:45:23.4 9:23.4 1 1:15:53.6 6:05:45.7  
12 117 Joshua Lane Houston TX 265 44 16 54:30.0 6:17.3 12 3:15:54.4 4:59.2 6 1:52:38.3 6:14:19.4  
13 143 Nate McLain Huffman TX 288 44 8 44:16.8 4:34.8 9 2:56:17.2 3:38.2 17 2:44:31.0 6:33:18.2  
14 146 Nathan Stal Houston TX 222 40 13 48:30.3 5:08.6 15 3:23:50.6 3:45.9 12 2:13:04.3 6:34:19.9  
15 156 Jesse Bale Edmond OK 213 40 14 51:21.0 6:44.0 14 3:19:15.0 4:40.2 13 2:24:01.3 6:46:01.7  
16 158 Agustin Cruz Houston TX 158 40 17 56:49.0 6:06.9 13 3:16:24.1 3:16.6 14 2:24:56.4 6:47:33.1  
17 172 Joshua Foster Spring TX 55 40 12 47:53.1 5:26.7 11 3:14:35.5 6:50.3 18 2:47:57.8 7:02:43.6  
18 181 Rumy Jaleel-Khan Houston TX 26 43 18 1:00:40.2 6:20.0 16 3:29:44.5 7:39.1 16 2:30:16.0 7:14:40.0  
19 197 Matthew Kaminski Conroe TX 24 41 19 1:02:21.9 5:01.0 17 3:30:27.1 3:08.3 19 2:51:25.5 7:32:24.0  
20 198 Bernard Bridges II Houston TX 351 40 20 1:14:23.8 7:55.2 18 3:41:46.4 3:19.3 15 2:25:32.9 7:32:57.9  
21 212 Jason Lavinder Katy TX 284 41 15 52:39.0 6:06.8 19 3:43:06.4 5:41.7 20 2:57:26.9 7:45:00.9  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 3 Raymond Botelho Newport RI 259 47 1 29:18.5 1:27.8 1 2:14:55.7 1:32.2 1 1:39:40.0 4:26:54.4  
2 13 Alex Svetlitski Spring TX 360 46 4 31:58.8 1:34.0 3 2:26:45.5 1:55.5 3 1:45:31.3 4:47:45.1  
3 14 Ewoud Hulsewe Tomball TX 232 48 3 31:04.9 2:34.5 2 2:21:38.7 1:18.4 7 1:51:33.3 4:48:10.0  
4 22 Nicolas Gonzales Nagels The Woodlands TX 246 45 5 33:32.9 1:22.8 4 2:30:58.7 1:50.0 9 1:52:51.2 5:00:35.7  
5 27 Paul Hailey Missouri City TX 10 46 15 39:03.9 1:38.4 6 2:36:59.1 1:22.5 4 1:47:06.5 5:06:10.4  
6 29 Adam Thorn Kingwood TX 12 47 19 42:11.2 3:38.4 5 2:31:06.5 1:53.0 6 1:48:33.5 5:07:22.8  
7 31 Angel Martinez Interiano Spring TX 219 48 17 40:06.8 2:27.5 7 2:38:00.1 1:05.2 5 1:48:12.2 5:09:51.9  
8 32 Andrew Yandell Prosper TX 151 49 11 37:38.2 3:23.1 11 2:41:47.4 3:11.3 2 1:44:16.0 5:10:16.1  
9 39 Raul Luzardo Spring TX 169 45 16 39:04.0 3:07.3 10 2:41:22.2 2:56.5 10 1:54:02.2 5:20:32.3  
10 41 Scott Bourgeois Sugar Land TX 287 46 8 35:50.2 4:02.0 12 2:44:45.3 3:40.7 8 1:52:33.7 5:20:52.1  
11 52 John Righi Spring TX 159 49 10 37:25.5 2:41.0 18 2:51:10.3 2:16.4 11 1:57:17.1 5:30:50.6  
12 60 Andy Watson Houston TX 285 48 9 36:36.0 2:57.5 8 2:39:55.5 2:51.0 17 2:14:09.6 5:36:29.7  
13 63 Chris Lamneck Spring TX 250 48             30 5:37:57.3 5:37:57.3  
14 78 Scott Long Fort Collins CO 286 48 13 38:14.0 3:59.0 16 2:49:07.1 3:18.5 18 2:14:49.5 5:49:28.3  
15 83 Vladimir Naranjo Katy TX 164 49 27 45:54.4 4:42.7 14 2:47:39.8 1:42.4 16 2:12:51.8 5:52:51.3  
16 87 Matthew Reed Spring TX 196 49 12 37:52.6 3:10.2 24 3:00:46.3 6:32.1 13 2:05:54.7 5:58:16.1 4:00
17 89 Scott Smith Oklahoma City OK 273 49 21 43:25.2 3:44.7 21 2:57:50.5 2:14.5 14 2:11:33.2 5:58:48.4  
18 96 Roberto Cervantes Houston TX 94 46 6 33:42.2 4:56.6 20 2:54:46.1 4:28.6 23 2:26:10.2 6:04:03.9  
19 100 Kevin Copeland Seabrook TX 301 48 20 43:25.0 6:19.6 17 2:50:37.9 3:48.2 22 2:20:52.6 6:05:03.5  
20 105 Ramses Palomo Frisco TX 39 46 23 43:55.4 5:09.7 23 2:58:54.6 2:38.0 20 2:16:15.1 6:06:53.1  
21 112 Shui Tse Houston TX 280 49 26 45:34.6 4:50.3 22 2:58:19.0 3:08.5 21 2:19:14.4 6:11:07.0  
22 114 David Mason Cypress TX 199 49 18 41:04.6 3:31.5 26 3:13:19.6 2:06.3 15 2:11:47.5 6:11:49.6  
23 123 Michael Pinto Edmond OK 138 49 24 44:05.7 2:55.1 19 2:52:22.4 1:57.6 25 2:35:38.5 6:16:59.4  
24 137 David Fields Willis TX 107 47 14 39:01.9 2:46.5 27 3:16:03.4 1:40.5 24 2:30:10.7 6:29:43.1  
25 138 James Stasse Fulshear TX 255 46 30 49:27.2 3:27.0 30 3:19:33.6 2:01.5 19 2:15:52.4 6:30:21.9  
26 149 Stephen Niejadlik Houston TX 231 48 25 44:49.9 11:13.5 31 3:23:48.0 11:39.3 12 2:05:24.4 6:36:55.5  
27 159 Jeff Erdner College Station TX 192 46 28 46:32.4 6:36.1 25 3:07:48.9 1:54.7 27 2:44:51.6 6:47:43.9  
28 179 Craig Faggionato Mckinney TX 3 49 31 50:25.7 6:16.0 33 3:28:11.2 4:19.2 26 2:41:55.2 7:11:07.5  
29 180 Rogelio Adame Celina TX 115 47 29 49:02.0 6:38.4 32 3:26:28.5 2:52.3 28 2:46:51.2 7:11:52.5  
30 183 Neil Blandford Pearland TX 150 47 32 51:20.0 4:35.8 9 2:40:57.6 3:22.9 29 3:34:39.7 7:14:56.2  
DNF DNF Russell Sollock Katy TX 239 48 7 34:47.5 1:42.3 15 2:48:06.0 1:09.1        
DNF DNF Brian Kiscoe Spring TX 272 46 33 53:25.1 4:03.9 13 2:45:30.2 1:44.6        
DNF DNF Jason Lewis Katy TX 302 46 2 30:35.9 6:25.0 28 3:16:35.2          
DNF DNF David Martin Montgomery TX 299 49 22 43:26.5 5:49.7 29 3:19:11.2          
DNF DNF Kyle Richardson Spring TX 235 45 34 1:24:15.1 1:21.8              
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 11 Shawn Bonsell Dallas TX 243 54 1 26:30.4 1:59.8 1 2:28:20.4 4:13.1 4 1:43:13.4 4:44:17.3  
2 12 Ryan Majoria Baton Rouge LA 224 54 3 33:26.9 2:24.9 3 2:35:33.4 1:17.0 1 1:34:04.1 4:46:46.5  
3 20 Geoffrey Zubay Spring TX 148 52 2 32:48.4 3:01.6 2 2:32:04.5 2:27.8 5 1:49:06.9 4:59:29.6  
4 34 Jeff Lipschultz Southlake TX 218 53 7 38:28.3 3:29.7 4 2:38:19.0 2:01.8 6 1:50:41.8 5:13:00.7  
5 37 Garrett Rychlik Cypress TX 289 53 5 36:21.9 3:35.7 12 3:00:13.5 1:44.1 2 1:36:47.7 5:18:43.2  
6 38 Mark Coalmer Tomball TX 238 50 11 41:07.3 5:18.2 8 2:50:54.9 2:24.8 3 1:39:00.4 5:18:45.8  
7 57 Steve Hardy Spring TX 95 54 4 35:42.2 2:42.7 5 2:40:42.6 0:59.8 10 2:13:48.1 5:33:55.5  
8 68 Robert Pearce Spring TX 156 54 6 36:41.5 4:41.6 9 2:55:44.4 3:16.3 8 2:01:02.2 5:41:26.2  
9 79 Stephen Soileau The Woodlands TX 241 50 9 39:28.7 3:49.9 6 2:42:04.0 1:49.7 16 2:24:31.9 5:51:44.5  
10 91 Tim Wallace Boerne TX 270 51 19 49:28.7 2:48.1 7 2:43:03.8 2:01.6 14 2:21:32.2 5:58:54.5  
11 95 Toshiaki Ansai Houston TX 204 50 18 48:50.9 3:46.5 13 3:04:29.7 1:20.2 9 2:05:00.5 6:03:28.0  
12 97 Christopher Drummond Spring TX 105 53 12 41:50.6 5:13.6 18 3:18:59.7 2:42.4 7 1:55:26.8 6:04:13.3  
13 106 Geoff Lussier Conroe TX 171 52 15 45:06.3 4:58.8 11 2:59:05.0 3:21.7 12 2:15:41.1 6:08:13.0  
14 135 Michael Prather Mckinney TX 242 50 14 45:06.2 4:34.5 17 3:13:40.1 4:16.5 13 2:19:38.9 6:27:16.4  
15 142 Alberto Mendoza Houston TX 234 52 21 51:38.7 2:29.4 15 3:10:55.3 3:18.4 15 2:24:28.8 6:32:50.8  
16 150 Robert Hardy Spring TX 173 53 16 46:37.6 4:44.8 21 3:26:14.9 4:12.2 11 2:15:10.3 6:36:59.9  
17 160 Dean Garza San Benito TX 271 52 13 43:45.9 5:32.3 16 3:11:54.4 4:47.6 19 2:43:15.7 6:49:16.1  
18 170 Michael Heger Leander TX 147 52 10 40:33.7 4:10.1 20 3:22:46.1 3:18.4 21 2:46:00.3 6:56:48.7  
19 175 William Stockland Missouri City TX 27 54 17 48:16.1 4:21.8 14 3:10:43.4 3:06.2 22 2:58:33.1 7:05:00.7  
20 178 Adnan Afzal Spring TX 215 53 25 1:04:29.5 6:22.9 19 3:22:06.5 3:01.7 18 2:35:03.7 7:11:04.5  
21 201 Andrew Corder Katy TX 408 51 20 51:31.0 4:10.5 23 4:01:13.0 3:12.8 17 2:34:03.3 7:34:10.8  
22 210 Mark Farrell Spring TX 144 53 23 53:58.2 12:42.4 22 3:37:56.3 12:01.2 20 2:45:29.2 7:42:07.5  
23 232 Charles Simmons Cleveland TX 69 50 24 57:13.9 7:06.0 24 4:11:31.5 3:51.7 23 3:09:17.7 8:29:01.0  
DNF DNF Pete Carton Dallas TX 295 54 8 38:52.9 3:17.0 10 2:57:33.2 2:57.7        
DNF DNF Hiroshi Nishio Houston TX 207 52     33:07.7              
DNF DNF Oscar Gonzalez Brownsville TX 251 52 22 52:58.4 9:27.7              
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 19 Brage Johannessen Spring TX 155 55 1 28:59.8 2:37.8 1 2:24:40.0 1:12.0 2 2:00:17.1 4:57:46.9  
2 61 Steven Dobbs Houston TX 11 58 8 44:29.5 4:39.8 3 2:50:07.0 2:48.5 1 1:55:03.5 5:37:08.4  
3 64 Scott Darling The Woodlands TX 102 55 6 41:42.5 3:15.6 2 2:40:23.4 1:52.9 4 2:11:11.6 5:38:26.2  
4 88 Keith Curtis Mckinney TX 290 58 3 39:30.4 4:51.8 6 3:03:08.5 4:30.8 3 2:06:31.6 5:58:33.2  
5 93 Wayne Phillips The Woodlands TX 162 55 7 42:06.0 1:10.9 4 2:55:27.7 1:45.7 5 2:19:44.3 6:00:14.8  
6 119 Matt Ernst Kansas City MO 93 59 4 39:37.0 5:04.9 5 3:01:42.8 3:30.9 6 2:25:08.5 6:15:04.3  
7 127 Jim Harrington Montgomerymontgomery TX 356 56 2 34:47.8 3:09.2 7 3:10:09.3 1:33.0 8 2:31:13.4 6:20:52.9  
8 164 Tim Williams Liberty TX 203 55 11 49:54.0 6:38.1 9 3:22:32.4 4:51.7 7 2:27:19.1 6:51:15.4  
9 199 Gene Blount Magnolia TX 401 56 9 48:39.1 5:40.1 10 3:36:10.2 6:07.8 9 2:56:50.3 7:33:27.6  
10 214 John Hill Bentonville AR 405 59 5 40:58.9 5:14.3 8 3:21:45.6 5:45.5 12 3:31:59.9 7:45:44.4  
11 216 Antonio Escobar Cypress TX 122 56 10 48:54.5 9:18.0 11 3:36:40.8 4:47.3 11 3:09:48.7 7:49:29.5  
12 224 Jimmy Hintz Spring TX 97 56 12 54:13.4 5:37.1 12 3:46:53.7 4:02.6 10 3:04:11.8 7:54:58.7  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 43 Bob Smeby Mckinney TX 195 64 2 37:40.3 3:07.3 1 2:57:32.4 1:45.3 1 1:42:45.0 5:22:50.4  
2 126 Mark Nash Houston TX 75 61 6 43:40.5 8:03.7 2 3:00:42.7 8:01.2 2 2:18:51.1 6:19:19.4  
3 144 John Tombari Spring TX 152 61 7 45:11.8 4:09.9 4 3:01:52.6 1:56.4 3 2:40:51.3 6:34:02.2  
4 152 David Green Cypress TX 160 64 4 41:25.1 8:03.8 3 3:01:47.9 5:15.1 4 2:43:02.9 6:39:34.9  
5 165 John Culberson Ransom Canyon TX 170 61 1 35:23.9 6:01.7 6 3:11:05.4 3:14.4 6 2:56:08.3 6:51:53.9  
6 182 Terry Duffy Houston TX 183 61 8 51:37.8 7:24.5 7 3:22:00.2 4:07.4 5 2:49:45.2 7:14:55.2  
7 184 David Darden Murchison TX 209 63 5 43:01.2 4:29.4 5 3:06:57.1 3:29.5 9 3:18:13.9 7:16:11.2  
8 208 Larry Boyd Katy TX 297 60 3 40:51.2 13:56.2 8 3:33:24.8 3:42.4 8 3:09:46.3 7:41:41.1  
9 215 Anthony Duthoit Kingwood TX 256 61 9 58:58.0 6:38.8 9 3:34:03.5 3:33.5 7 3:05:38.1 7:48:52.1  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 75 Kim Darden Houston TX 247 65 4 45:30.2 6:04.1 1 2:47:34.1 4:34.7 1 2:03:40.1 5:47:23.4  
2 187 Robert Stelzer South Padre Island TX 54 67 3 44:26.0 3:38.5 2 3:24:50.2 2:38.1 2 3:07:26.8 7:22:59.7  
3 192 Randy Ernst Montgomery TX 275 69 2 38:27.6 4:21.9 3 3:26:08.7 5:49.5 4 3:11:29.3 7:26:17.2  
4 228 Bill Butzner Houston TX 61 65 6 51:03.1 7:39.8 4 3:47:49.3 3:49.6 5 3:26:20.4 8:16:42.4  
5 229 Ronald Wefelmeyer Houston TX 362 66 5 50:59.0 12:09.2 5 3:58:02.5 8:28.2 3 3:07:50.8 8:17:29.8  
DNF DNF Mark Lingle Oklahoma City OK 137 66 7 52:13.0 6:37.5 6 4:04:31.5 8:26.8        
DNF DNF Greg Rosin Breckenridge CO 20 69 1 37:47.3 1:59.1              
 
Top

Male 70 and Over

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 167 Alfredo Locht Montgomery TX 172 70 2 50:52.7 5:02.5 1 3:27:31.5 2:45.6 1 2:28:06.4 6:54:18.8  
2 226 Mark Dembeck The Woodlands TX 185 70 1 46:31.7 9:19.3 2 4:11:27.7 5:57.7 2 2:52:17.9 8:05:34.4  
 

Triathlon Clydesdale/Athena

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Laura Jost Cypress TX 320 39 1 39:11.3 3:31.5 2 3:21:59.8 2:49.7 1 2:50:28.7 6:58:01.2  
2 6 Lidia Lima Spring TX 117 51 2 46:52.1 5:26.8 1 3:21:46.3 4:43.6 2 3:01:01.2 7:19:50.2  
3 7 Melanie Airey Nederland TX 317 38 3 53:16.6 4:38.6 3 3:30:08.6 3:18.6 3 3:01:54.5 7:33:17.0  
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Kyle Bodden The Woodlands TX 307 39 1 37:00.5 1:53.0 1 2:40:30.4 1:49.1 1 2:15:11.5 5:36:24.7  
2 2 Scott Watters Plano TX 306 59 2 44:16.7 5:33.5 2 2:53:12.6 4:41.6 2 2:21:19.5 6:09:04.0  
3 3 Craig Hagan Spring TX 316 43             4 6:14:01.8 6:14:01.8  
4 4 Craig Staples Tomball TX 314 48             5 6:33:26.5 6:33:26.5  
5 8 Michael Bell Seabrook TX 318 31 4 48:27.3 8:29.4 4 3:45:05.9 4:22.6 3 3:09:59.9 7:56:25.3  
DNF DNF Terry Crosby Shenandoah TX 308 52 3 47:58.7 4:37.5 3 3:36:07.4