TAAPS

October 24, 2020


www.runhoustontiming.net

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

District 4

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 36 Carter Hutton Legacy Prep 17:20.4 3:28/K    
2 2 37 Carson Keyes Legacy Prep 18:11.1 3:38/K    
3 3 33 Brennan Clark Legacy Prep 18:42.5 3:45/K    
4 (< 5) 77 Colton Lewis Northland Christian 19:37.5 3:56/K    
5 4 35 Luke Henson Legacy Prep 19:44.4 3:57/K    
6 5 42 Gage Gerwick Legacy Prep 19:46.5 3:57/K    
7 (< 5) 78 Colin Scamp Northland Christian 20:06.8 4:01/K    
8 6 41 Collin Dyniewski Legacy Prep 20:12.0 4:02/K    
9 7 44 Jake McLemore Legacy Prep 20:22.5 4:05/K    
10 (> 7) 40 Isaac Davis Legacy Prep 20:32.4 4:06/K    
11 (< 5) 19 Aaron Hall Cypress Christian 20:34.3 4:07/K    
12 (> 7) 39 Levi Brown Legacy Prep 20:47.7 4:10/K    
13 (< 5) 79 Ian Wietstruck Northland Christian 21:38.4 4:20/K    
14 (> 7) 43 Wesley Kuykendall Legacy Prep 23:04.8 4:37/K    
15 (< 5) 80 Charles Zongchi Northland Christian 23:29.0 4:42/K    
16 (> 7) 32 Zach Brown Legacy Prep 24:14.2 4:51/K    

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

District 5

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 65 Luke Mason Lagos Prep 16:42.3 3:20/K    
2 2 93 John Carrera Saint Thomas Episcopal 17:01.5 3:24/K    
3 3 102 Thomas Ramsey Saint Thomas Episcopal 18:07.8 3:38/K    
4 4 101 Aidan ONeil Saint Thomas Episcopal 18:16.8 3:39/K    
5 5 57 Justin Sivasothy Lagos Prep 18:25.3 3:41/K    
6 6 60 Josh Allen Lagos Prep 18:32.9 3:43/K    
7 7 99 Jacob King Saint Thomas Episcopal 18:35.1 3:43/K    
8 8 95 Nathan Davis Saint Thomas Episcopal 18:44.2 3:45/K    
9 9 10 Carson Slafka Bay Area Chriatisn 18:47.5 3:46/K    
10 10 97 Andrew Garrett Saint Thomas Episcopal 18:59.6 3:48/K    
11 11 67 Caleb Watt Lagos Prep 19:05.2 3:49/K    
12 12 59 Fenner Weller Lagos Prep 19:07.9 3:50/K    
13 13 92 Jack Arnold Saint Thomas Episcopal 19:31.2 3:54/K    
14 14 61 Andy Alvarado Lagos Prep 19:57.2 3:59/K    
15 15 2 John Beltre Bay Area Chriatisn 20:02.4 4:00/K    
16 16 68 Logan Watt Lagos Prep 20:17.0 4:03/K    
17 (> 7) 96 William Fenner Saint Thomas Episcopal 20:24.9 4:05/K    
18 (> 7) 94 Remy Chritah Saint Thomas Episcopal 20:25.2 4:05/K    
19 (> 7) 58 Ross Watson Lagos Prep 20:40.4 4:08/K    
20 (> 7) 100 Luke Olshefski Saint Thomas Episcopal 21:21.8 4:16/K    
21 (> 7) 63 Roland Hinkle Lagos Prep 21:23.5 4:17/K    
22 17 4 Jacob Plummer Bay Area Chriatisn 21:26.2 4:17/K    
23 18 3 Robert Farland Bay Area Chriatisn 21:26.6 4:17/K    
24 (< 5) 27 Jay Sauceda First Baptist 21:56.0 4:23/K    
25 19 8 Shuto Sam Bay Area Chriatisn 23:22.5 4:41/K    
26 20 9 Keegan Schoellkopf Bay Area Chriatisn 23:22.9 4:41/K    
27 (> 7) 53 Alexander Alcorn Lagos Prep 23:27.4 4:41/K    
28 (> 7) 62 Joshua Cretu Lagos Prep 23:33.0 4:43/K    
29 (> 7) 98 Alex Hammett Saint Thomas Episcopal 23:35.6 4:43/K    
30 (> 7) 54 Ethan Booker Lagos Prep 24:11.7 4:50/K    
31 (> 7) 55 Cameron Cox Lagos Prep 24:12.5 4:51/K    
32 (> 7) 103 Christopher Yowell Saint Thomas Episcopal 24:23.5 4:53/K    
33 21 5 Wyatt Pond Bay Area Chriatisn 24:41.7 4:56/K    
34 (> 7) 64 Michael Maklouf Lagos Prep 26:45.0 5:21/K    
35 (> 7) 56 Kort Harms Lagos Prep 31:28.4 6:18/K    
36 (> 7) 66 Benjamin Mowery Lagos Prep 31:40.7 6:20/K    

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

District 4

Team - Legacy Prep

Finish Position - 1

Team Score (places): 15

Team Score (times): 1:33:45.0

Ave Time:18:45.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 36 Carter Hutton   1 1 17:20.4 17:20.4 0:38.0
2 37 Carson Keyes   2 3 18:11.1 35:31.5 1:28.7
3 33 Brennan Clark   3 6 18:42.5 54:14.0 2:00.2
4 35 Luke Henson   4 10 19:44.4 1:13:58.4 3:02.0
5 42 Gage Gerwick   5 15 19:46.5 1:33:45.0 3:04.2
6 41 Collin Dyniewski   (6) (21) 20:12.0 1:53:57.0 3:29.7
7 44 Jake McLemore   (7) (28) 20:22.5 2:14:19.6 3:40.2
8 40 Isaac Davis   More Than 7   20:32.4 2:34:52.1 3:50.1
9 39 Levi Brown   More Than 7   20:47.7 2:55:39.8 4:05.4
10 43 Wesley Kuykendall   More Than 7   23:04.8 3:18:44.6 6:22.4
11 32 Zach Brown   More Than 7   24:14.2 3:42:58.9 7:31.9

Team - Cypress Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 19 Aaron Hall   Less Than 5   20:34.3 20:34.3 3:52.0

Team - Northland Christian

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 77 Colton Lewis   Less Than 5   19:37.5 19:37.5 2:55.2
2 78 Colin Scamp   Less Than 5   20:06.8 39:44.4 3:24.5
3 79 Ian Wietstruck   Less Than 5   21:38.4 1:01:22.8 4:56.1
4 80 Charles Zongchi   Less Than 5   23:29.0 1:24:51.9 6:46.7

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

District 5

Team - Saint Thomas Episcopal

Finish Position - 1

Team Score (places): 24

Team Score (times): 1:30:45.6

Ave Time:18:09.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 93 John Carrera   2 2 17:01.5 17:01.5 0:19.2
2 102 Thomas Ramsey   3 5 18:07.8 35:09.4 1:25.5
3 101 Aidan ONeil   4 9 18:16.8 53:26.2 1:34.5
4 99 Jacob King   7 16 18:35.1 1:12:01.4 1:52.7
5 95 Nathan Davis   8 24 18:44.2 1:30:45.6 2:01.8
6 97 Andrew Garrett   (10) (34) 18:59.6 1:49:45.2 2:17.3
7 92 Jack Arnold   (13) (47) 19:31.2 2:09:16.5 2:48.9
8 96 William Fenner   More Than 7   20:24.9 2:29:41.4 3:42.5
9 94 Remy Chritah   More Than 7   20:25.2 2:50:06.7 3:42.9
10 100 Luke Olshefski   More Than 7   21:21.8 3:11:28.5 4:39.4
11 98 Alex Hammett   More Than 7   23:35.6 3:35:04.1 6:53.2
12 103 Christopher Yowell   More Than 7   24:23.5 3:59:27.7 7:41.2

Team - Lagos Prep

Finish Position - 2

Team Score (places): 35

Team Score (times): 1:31:53.8

Ave Time:18:22.7

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 65 Luke Mason   1 1 16:42.3 16:42.3 0:00.0
2 57 Justin Sivasothy   5 6 18:25.3 35:07.6 1:42.9
3 60 Josh Allen   6 12 18:32.9 53:40.6 1:50.6
4 67 Caleb Watt   11 23 19:05.2 1:12:45.9 2:22.9
5 59 Fenner Weller   12 35 19:07.9 1:31:53.8 2:25.5
6 61 Andy Alvarado   (14) (49) 19:57.2 1:51:51.0 3:14.8
7 68 Logan Watt   (16) (65) 20:17.0 2:12:08.0 3:34.7
8 58 Ross Watson   More Than 7   20:40.4 2:32:48.5 3:58.1
9 63 Roland Hinkle   More Than 7   21:23.5 2:54:12.0 4:41.1
10 53 Alexander Alcorn   More Than 7   23:27.4 3:17:39.5 6:45.1
11 62 Joshua Cretu   More Than 7   23:33.0 3:41:12.5 6:50.6
12 54 Ethan Booker   More Than 7   24:11.7 4:05:24.3 7:29.4
13 55 Cameron Cox   More Than 7   24:12.5 4:29:36.8 7:30.2
14 64 Michael Maklouf   More Than 7   26:45.0 4:56:21.9 10:02.7
15 56 Kort Harms   More Than 7   31:28.4 5:27:50.3 14:46.0
16 66 Benjamin Mowery   More Than 7   31:40.7 5:59:31.0 14:58.3

Team - Bay Area Chriatisn

Finish Position - 3

Team Score (places): 78

Team Score (times): 1:45:05.3

Ave Time:21:01.0

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 10 Carson Slafka   9 9 18:47.5 18:47.5 2:05.1
2 2 John Beltre   15 24 20:02.4 38:49.9 3:20.1
3 4 Jacob Plummer   17 41 21:26.2 1:00:16.1 4:43.8
4 3 Robert Farland   18 59 21:26.6 1:21:42.8 4:44.3
5 8 Shuto Sam   19 78 23:22.5 1:45:05.3 6:40.1
6 9 Keegan Schoellkopf   (20) (98) 23:22.9 2:08:28.3 6:40.6
7 5 Wyatt Pond   (21) (119) 24:41.7 2:33:10.0 7:59.4

Team - First Baptist

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 27 Jay Sauceda   Less Than 5   21:56.0 21:56.0 5:13.7