2020 Pasadena Memorial Maverick XC Invitational

October 21, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys Wed Morning

Teams

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 632 Troy Grabert New Caney High 10:23.9 5:12/M    
2 2 117 Jayden Turrubiates Deer Park 10:25.7 5:13/M    
3 3 107 Chris Castro Deer Park 10:28.6 5:14/M    
4 4 101 Bader Abuefouf Deer Park 10:31.0 5:16/M    
5 5 763 Alexander White Summer Creek 10:41.8 5:21/M    
6 6 104 Julian Andrade Deer Park 10:46.2 5:23/M    
7 7 118 Isaac Vasquez Deer Park 10:50.2 5:25/M    
8 8 133 Julian Perez Fort Bend Austin 10:51.9 5:26/M    
9 9 650 Alexis Garza Pasadena 10:54.4 5:27/M    
10 10 630 Simon Balderas New Caney High 10:56.0 5:28/M    
11 11 654 Rodrigo Orozco Pasadena 10:57.9 5:29/M    
12 12 756 Rogelio Martinez Summer Creek 10:59.6 5:30/M    
13 13 136 Nishil Shah Fort Bend Austin 11:00.5 5:30/M    
14 14 651 Antonio Leon Pasadena 11:10.2 5:35/M    
15 15 652 Jason Leon Pasadena 11:12.4 5:36/M    
16 (< 5) 1237 Coby Cerda Santa Fe 11:15.7 5:38/M    
17 16 759 Felix Rubio Summer Creek 11:17.2 5:39/M    
18 (< 5) 1238 Franklin Lewis Santa Fe 11:18.0 5:39/M    
19 17 103 Eric Aguirre Deer Park 11:19.6 5:40/M    
20 18 132 Ryan Nutter Fort Bend Austin 11:21.2 5:41/M    
21 19 758 Tyler Roenz Summer Creek 11:26.1 5:43/M    
22 20 655 Pedro Pacheco Pasadena 11:28.2 5:44/M    
23 21 601 Michael Rodriguez Livingston 11:30.5 5:45/M    
24 22 635 Steven Rodriquez New Caney High 11:30.9 5:45/M    
25 23 633 Roman Lewis New Caney High 11:34.8 5:47/M    
26 24 761 Matthew Schauman Summer Creek 11:35.0 5:48/M    
27 25 129 Rowan Mannion Fort Bend Austin 11:36.3 5:48/M    
28 26 723 Martin Barajas Splendora 11:36.5 5:48/M    
29 27 305 Diego Gonzalez Livingston 11:42.3 5:51/M    
30 28 722 Eduardo Avellaneda Splendora 11:48.2 5:54/M    
31 29 631 Luis Barriga New Caney High 11:48.6 5:54/M    
32 30 303 Ethan Fleetwood Livingston 11:53.9 5:57/M    
33 31 653 Victor Lopez Pasadena 11:54.0 5:57/M    
34 32 725 Garrett Jones Splendora 11:55.0 5:58/M    
35 33 15 Christopher Serrano B.F. Terry 11:55.1 5:58/M    
36 34 724 Jose Contreras Splendora 11:57.6 5:59/M    
37 35 302 John Aguero Livingston 12:00.0 6:00/M    
38 36 647 Isaak Camacho Molina Pasadena 12:01.1 6:01/M    
39 37 130 Matthew Mcgoldrick Fort Bend Austin 12:15.0 6:08/M    
40 38 727 Ivan Olguin Splendora 12:15.2 6:08/M    
41 39 726 Josh Metts Splendora 12:16.7 6:08/M    
42 40 602 Joaquin Sanchez Livingston 12:18.3 6:09/M    
43 (< 5) 1235 Bryce Fairey Santa Fe 12:19.0 6:10/M    
44 41 603 Oscar Vasquez Livingston 12:20.2 6:10/M    
45 42 105 Ricky Aquines Deer Park 12:21.9 6:11/M    
46 43 134 Drew Peries Fort Bend Austin 12:22.4 6:11/M    
47 (> 7) 648 Jorge Cardenas Pasadena 12:23.2 6:12/M    
48 (< 5) 1236 Brock Radicioni Santa Fe 12:26.4 6:13/M    
49 44 127 Payton Chen Fort Bend Austin 12:26.8 6:13/M    
50 45 634 Jonathan Rodriguez New Caney High 12:28.7 6:14/M    
51 46 721 Ivan Aguilar Splendora 12:28.9 6:14/M    
52 (> 7) 116 Mauricio Tejeida Deer Park 12:34.4 6:17/M    
53 47 304 Brayam Garzon Livingston 12:38.0 6:19/M    
54 (> 7) 135 Trent Richter Fort Bend Austin 12:40.0 6:20/M    
55 (> 7) 307 Akira Montgomery Livingston 12:40.4 6:20/M    
56 (> 7) 115 Kaleb Sanchez Deer Park 12:41.4 6:21/M    
57 (> 7) 728 Glen Ramirez Splendora 12:45.4 6:23/M    
58 (> 7) 306 Justin Hales Livingston 12:46.0 6:23/M    
59 (> 7) 308 John Perez Livingston 12:46.7 6:23/M    
60 48 18 Cesar Vasquez B.F. Terry 12:46.8 6:23/M    
61 49 10 Carlos Beltran B.F. Terry 12:50.0 6:25/M    
62 (> 7) 646 Christian Baez Pasadena 12:57.6 6:29/M    
63 (> 7) 131 Ethan Nguyen Fort Bend Austin 13:08.7 6:34/M    
64 50 17 Chance Thompson B.F. Terry 13:14.3 6:37/M    
65 (> 7) 128 Danny Hoang Fort Bend Austin 13:30.0 6:45/M    
66 51 9 Enrique Arreola B.F. Terry 13:48.4 6:54/M    
67 52 12 Jaime Luna B.F. Terry 14:01.0 7:01/M    
68 53 16 Levi Serrano B.F. Terry 14:15.8 7:08/M    
69 (> 7) 102 Mo Abuelouf Deer Park 14:38.1 7:19/M    
70 (> 7) 11 Kevin Hernandez B.F. Terry 15:48.0 7:54/M    

Team Scores - Boys

Varsity Boys Wed Morning

Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Deer Park 22 2 3 4 6 7 17 42    
Top 5 Times: 53:01.9  
2 Pasadena 69 9 11 14 15 20 31 36    
Top 5 Times: 55:43.3  
3 Summer Creek 76 5 12 16 19 24    
Top 5 Times: 55:59.8  
4 New Caney High 85 1 10 22 23 29 45    
Top 5 Times: 56:14.2  
5 Fort Bend Austin 101 8 13 18 25 37 43 44    
Top 5 Times: 57:05.1  
6 Livingston 153 21 27 30 35 40 41 47    
Top 5 Times: 59:25.2  
7 Splendora 158 26 28 32 34 38 39 46    
Top 5 Times: 59:32.6  
8 B.F. Terry 231 33 48 49 50 51 52 53    
Top 5 Times: 1:04:34.6  
 

Overall Finish List - Girls

Varsity Boys Wed Morning

Teams

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace    
1 (< 5) 61 Alexandra Andrea Clear Lake 11:35.0 5:48/M