2020 AOA Lions Cross Country Invitational

October 10, 2020


Results by Run Houston Timing Run Houston Timing

Overall Finish List - Boys

HS Boys Session 2

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 1295 Nathan Evans Covenant Christian (Conroe) 17:30.3 5:39/M
2 2 1663 James Magner St. John XXIII College Prep 17:40.7 5:42/M
3 3 1693 adrian Sanchez Waller 17:47.3 5:44/M
4 4 1692 Luis Rodriquez Waller 17:57.3 5:48/M
5 5 1669 Robert Wells St. John XXIII College Prep 18:47.7 6:04/M
6 6 1689 Angel Juarez Waller 18:59.2 6:08/M
7 7 1297 James Scott Covenant Christian (Conroe) 18:59.2 6:08/M
8 8 1687 Colby Carranza Waller 19:03.8 6:09/M
9 (< 5) 1330 Joshua Bright Faith Academy (Bellville) 19:09.3 6:11/M
10 9 1694 Drew Sollis Waller 19:24.3 6:16/M
11 10 1690 David Landford Waller 19:45.3 6:22/M
12 (< 5) 1329 Beck Briggs Faith Academy (Bellville) 20:17.3 6:33/M
13 11 1292 Sean Adams Covenant Christian (Conroe) 20:45.5 6:42/M
14 12 1425 Caleb Wenz Lutheran-North 20:48.1 6:43/M
15 (< 5) 1331 Landen Bright Faith Academy (Bellville) 20:51.8 6:44/M
16 (< 5) 1337 Wilson Whiles Fort Bend Christian Academy 20:53.1 6:44/M
17 13 1662 Alec Hoffman St. John XXIII College Prep 21:05.2 6:48/M
18 14 1684 Fidel Bocanegra Waller 21:06.8 6:49/M
19 15 1298 Colby Van Bruaene Covenant Christian (Conroe) 21:13.7 6:51/M
20 16 1661 Tomas Guajardo St. John XXIII College Prep 21:21.7 6:53/M
21 (< 5) 1272 Ethan McCarty Alpha Omega 21:29.5 6:56/M
22 17 1667 Ethan Seiler St. John XXIII College Prep 21:45.4 7:01/M
23 18 1424 Aiden Sullivan Lutheran-North 21:52.6 7:03/M
24 19 1299 Christopher Wade Covenant Christian (Conroe) 22:08.6 7:09/M
25 20 1666 Juan Pablo Pena St. John XXIII College Prep 22:16.8 7:11/M
26 (< 5) 1393 Michael Smith Lake Houston Conqueror 22:22.6 7:13/M
27 21 1668 Diego Thompson St. John XXIII College Prep 22:25.4 7:14/M
28 22 1427 Christian White Lutheran-North 22:25.8 7:14/M
29 23 1296 Henry Quekemeyer Covenant Christian (Conroe) 22:37.8 7:18/M
30 24 1293 William Berger Covenant Christian (Conroe) 22:39.8 7:19/M
31 25 1426 Justice Wenz Lutheran-North 23:04.3 7:27/M
32 (< 5) 1336 Jackson Champion Fort Bend Christian Academy 23:05.4 7:27/M
33 (> 7) 1658 Thomas Decog St. John XXIII College Prep 24:05.2 7:46/M
34 26 1423 Gabrien Deutsch Lutheran-North 24:47.1 8:00/M
35 27 1422 Alexander Blumberg Lutheran-North 25:02.6 8:05/M

Final Team Results - Boys

HS Boys Session 2

Team - Waller

Finish Position - 1

Team Score (places): 30

Team Score (times): 1:33:12.0

Ave Time:18:38.4

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1693 adrian Sanchez   3 3 17:47.3 17:47.3 0:16.9
2 1692 Luis Rodriquez   4 7 17:57.3 35:44.6 0:26.9
3 1689 Angel Juarez   6 13 18:59.2 54:43.8 1:28.9
4 1687 Colby Carranza   8 21 19:03.8 1:13:47.7 1:33.5
5 1694 Drew Sollis   9 30 19:24.3 1:33:12.0 1:53.9
6 1690 David Landford   (10) (40) 19:45.3 1:52:57.4 2:15.0
7 1684 Fidel Bocanegra   (14) (54) 21:06.8 2:14:04.2 3:36.5

Team - St. John XXIII College Prep

Finish Position - 2

Team Score (places): 53

Team Score (times): 1:40:40.9

Ave Time:20:08.1

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1663 James Magner   2 2 17:40.7 17:40.7 0:10.4
2 1669 Robert Wells   5 7 18:47.7 36:28.5 1:17.4
3 1662 Alec Hoffman   13 20 21:05.2 57:33.7 3:34.8
4 1661 Tomas Guajardo   16 36 21:21.7 1:18:55.4 3:51.3
5 1667 Ethan Seiler   17 53 21:45.4 1:40:40.9 4:15.1
6 1666 Juan Pablo Pena   (20) (73) 22:16.8 2:02:57.7 4:46.5
7 1668 Diego Thompson   (21) (94) 22:25.4 2:25:23.2 4:55.1
8 1658 Thomas Decog   More Than 7   24:05.2 2:49:28.4 6:34.9

Team - Covenant Christian (Conroe)

Finish Position - 3

Team Score (places): 53

Team Score (times): 1:40:37.5

Ave Time:20:07.5

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1295 Nathan Evans   1 1 17:30.3 17:30.3 0:00.0
2 1297 James Scott   7 8 18:59.2 36:29.6 1:28.9
3 1292 Sean Adams   11 19 20:45.5 57:15.1 3:15.2
4 1298 Colby Van Bruaene   15 34 21:13.7 1:18:28.9 3:43.4
5 1299 Christopher Wade   19 53 22:08.6 1:40:37.5 4:38.2
6 1296 Henry Quekemeyer   (23) (76) 22:37.8 2:03:15.4 5:07.5
7 1293 William Berger   (24) (100) 22:39.8 2:25:55.2 5:09.5

Team - Lutheran-North

Finish Position - 4

Team Score (places): 103

Team Score (times): 1:52:58.1

Ave Time:22:35.6

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1425 Caleb Wenz   12 12 20:48.1 20:48.1 3:17.7
2 1424 Aiden Sullivan   18 30 21:52.6 42:40.7 4:22.2
3 1427 Christian White   22 52 22:25.8 1:05:06.5 4:55.5
4 1426 Justice Wenz   25 77 23:04.3 1:28:10.9 5:34.0
5 1423 Gabrien Deutsch   26 103 24:47.1 1:52:58.1 7:16.8
6 1422 Alexander Blumberg   (27) (130) 25:02.6 2:18:00.7 7:32.2

Team - Faith Academy (Bellville)

Finish Position - 99996

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1330 Joshua Bright   Less Than 5   19:09.3 19:09.3 1:39.0
2 1329 Beck Briggs   Less Than 5   20:17.3 39:26.7 2:47.0
3 1331 Landen Bright   Less Than 5   20:51.8 1:00:18.5 3:21.5

Team - Fort Bend Christian Academy

Finish Position - 99997

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1337 Wilson Whiles   Less Than 5   20:53.1 20:53.1 3:22.7
2 1336 Jackson Champion   Less Than 5   23:05.4 43:58.5 5:35.1

Team - Alpha Omega

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1272 Ethan McCarty   Less Than 5   21:29.5 21:29.5 3:59.2

Team - Lake Houston Conqueror

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1393 Michael Smith   Less Than 5   22:22.6 22:22.6 4:52.3