Brick House Sprint Triathlon/Duathlon/Aquathlon

Age Group Results

September 27, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.


Men: Top Finishers 1-19 30-34 40-44 45-49 50-54 70-74
Women: Top Finishers 25-29 30-34 45-49 50-54 55-59

Sprint Triathlon

Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 13 Lisa Plank Spring TX 64 36 1 11:22.1 2:28.1 1 54:51.2 0:45.6 1 18:30.6 1:27:57.7 1:27:57.7
 
Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 1 Edward Aviles Houston TX 33 50 1 7:10.9 1:01.0 1 36:10.1 0:46.5 1 12:51.1 57:59.8 57:59.8
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 16 Nilay Dinc Spring TX 49 42 1 12:11.9 1:55.7 1 59:28.3 1:48.0 1 19:31.4 1:34:55.5 1:34:55.5
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 3 Glenn Augustine Katy TX 32 51 1 6:11.4 0:47.3 1 43:05.5 0:33.0 1 13:51.4 1:04:28.7 1:04:28.7
 
Top

Male 19 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 2 Kai Blankner College Station TX 39 16 1 6:08.3 0:42.5 1 38:10.2 0:43.7 1 13:55.3 59:40.2 59:40.2
2 22 Jackson Reed Spring TX 68 14 2 7:53.0 0:55.5 2 1:02:28.5 1:15.6 2 43:45.6 1:56:18.4 1:56:18.4
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
DQ DQ Tabitha Willis Conroe TX 77 27 1 15:32.3 4:23.6 DQ 30:36.1 1:23.9 1 22:39.2 1:14:35.2 1:14:35.2
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 23 Elizabeth Traylor Cypress TX 75 34 1 13:31.1 3:18.8 1 1:11:39.4 1:22.3 1 31:57.1 2:01:48.8 2:01:48.8
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 19 Kris Gagne Houston TX 51 34 1 6:40.5 1:26.2 1 1:09:57.3 1:53.4 1 25:57.5 1:45:55.1 1:45:55.1
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 4 Alexander Corra Missouri City TX 46 42 3 8:09.8 1:14.6 1 43:31.2 1:02.0 1 18:21.1 1:12:18.8 1:12:18.8
2 7 Samuel Billioni Houston TX 38 43 2 7:59.3 2:06.5 2 45:31.2 1:19.7 2 18:26.8 1:15:23.7 1:15:23.7
3 9 Kevin Longo Cypress TX 58 42 5 9:55.3 0:55.2 3 45:51.5 0:51.5 3 18:28.6 1:16:02.3 1:16:02.3
4 10 Mike Moore Hockley TX 62 43 4 8:24.6 0:53.8 4 50:07.8 0:28.3 4 19:55.6 1:19:50.3 1:19:50.3
5 12 Kyle Quinn Spring TX 66 41 1 7:40.2 1:09.3 5 54:17.5 0:48.9 5 20:03.4 1:23:59.5 1:23:59.5
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 24 Becky Godell Kingwood TX 53 49 1 12:31.6 2:29.6 1 1:17:16.1 0:49.6 1 33:50.7 2:06:57.7 2:06:57.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 5 Caleb Guillory Spring TX 54 45 1 8:20.8 1:00.3 1 44:43.9 1:08.6 2 17:26.4 1:12:40.2 1:12:40.2
2 11 Ben Castillo Katy TX 44 48 2 9:05.3 1:54.0 3 54:03.7 0:53.2 1 15:27.9 1:21:24.2 1:21:24.2
3 15 Craig Staples Tomball TX 71 48 3 9:38.8 5:12.4 2 51:16.0 4:33.3 3 23:09.0 1:33:49.6 1:33:49.6
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 17 Karine Lhermitte Cypress TX 57 51 2 12:21.8 2:03.3 1 1:00:46.4 1:27.0 1 22:26.1 1:39:04.7 1:39:04.7
2 20 Cecelia Carroll Angleton TX 78 50 1 11:26.7 3:13.1 2 1:08:07.0 1:17.6 2 24:56.0 1:49:00.4 1:49:00.4
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 8 Fede Rojas Houston TX 69 50 1 8:19.9 2:14.2 1 46:55.3 0:57.6 1 17:26.0 1:15:53.1 1:15:53.1
2 14 Peter Brohn Houston TX 40 52 3 12:27.7 1:33.0 2 54:47.8 1:41.2 3 23:04.6 1:33:34.6 1:33:34.6
3 18 Mark Samford Smiley TX 70 51 2 10:46.7 2:13.4 3 1:04:25.1 1:15.7 2 22:38.6 1:41:19.7 1:41:19.7
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 25 Selena Henderson Houston TX 55 55 2 20:16.5 2:58.7 1 1:29:54.3 3:45.8 1 26:17.7 2:23:13.3 2:23:13.3
DQ DQ Jennifer Stewart Huffman TX 72 57 1 12:53.4 2:55.4 DQ 28:07.7 1:44.4 2 30:05.5 1:15:46.6 1:15:46.6
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Chip Gun
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Time
1 6 Michael S. Dwyer The Woodlands TX 50 71 1 8:02.9 1:52.6 1 45:34.8 1:53.0 1 16:33.9 1:13:57.3 1:13:57.3
2 21 Robert Bullard Spring TX 41 70 2 9:52.0 3:43.2 2 1:07:05.2 2:10.4 2 30:27.5 1:53:18.6 1:53:18.6