200926 - PCS Paladin XC Meet

September 26, 2020


Results By Kyle Ray of Run Houston Timing http://runhoustontiming.net/

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - 5K - Teams
Finish List - Girls - JV Girls - 2 Mile - Teams
Team Detail - Girls - Varsity Girls - 5K - Teams
Team Detail - Girls - JV Girls - 2 Mile - Teams
Finish List - Boys - Varsity Boys - 5K - Teams
Finish List - Boys - JV Boys - 5K - Teams
Team Detail - Boys - Varsity Boys - 5K - Teams
Team Detail - Boys - JV Boys - 5K - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys - 5K

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 250 Will McDermott John Cooper 16:28.6 5:19/M 12
2 2 255 Vishnu Swaminathan John Cooper 16:59.0 5:29/M 11
3 3 229 Isaac Pendley Houston Homeschool Athletics 17:10.5 5:32/M 11
4 4 257 Zac Winton John Cooper 17:19.2 5:35/M 12
5 5 220 James Boutte Jr Houston Homeschool Athletics 17:20.4 5:36/M 9
6 6 306 Gavin Erskins Pasadena Memorial 17:29.2 5:38/M 11
7 7 106 Graham Young Providence Classical 17:34.5 5:40/M 10
8 8 204 Thomas Langley Frassati Catholic 17:35.0 5:40/M 11
9 9 159 William Karim Concordia Lutheran 17:43.6 5:43/M 11
10 10 309 Andres Padron Pasadena Memorial 17:46.9 5:44/M 12
11 11 101 Cole Pickle Providence Classical 17:57.3 5:48/M 11
12 12 107 Kolbe Zuniga Providence Classical 17:58.0 5:48/M 10
13 13 256 Drew Wilkerson John Cooper 18:05.5 5:50/M 11
14 14 304 Jake Cruz Pasadena Memorial 18:06.9 5:51/M 11
15 15 253 Grey Mendenhall John Cooper 18:07.8 5:51/M 9
16 16 288 Carter Hutton Legacy Prep Christian Academy 18:21.4 5:55/M 11
17 17 289 Carson Keyes Legacy Prep Christian Academy 18:29.1 5:58/M 11
18 18 254 Nathan Seamans John Cooper 18:32.7 5:59/M 10
19 19 286 Brennan Clark Legacy Prep Christian Academy 18:37.9 6:01/M 11
20 20 252 Kase Melodick John Cooper 18:59.0 6:07/M 10
21 21 103 Andrew Butin Providence Classical 19:05.8 6:10/M 10
22 22 105 Mark Williamson Providence Classical 19:08.3 6:10/M 9
23 23 158 Matthew Kangas Concordia Lutheran 19:12.4 6:12/M 10
24 (> 7) 251 Brian Mekelburg John Cooper 19:15.8 6:13/M 11
25 24 308 Ramon Madrigal Pasadena Memorial 19:18.7 6:14/M 12
26 25 155 Jeffery Norris Concordia Lutheran 19:19.1 6:14/M 11
27 (> 7) 249 Sam Liebbe John Cooper 19:19.2 6:14/M 12
28 26 314 Murt Marshall Pasadena Memorial 19:20.3 6:14/M
29 27 102 Brady Scott Providence Classical 19:25.6 6:16/M 10
30 28 307 Victor Garza Pasadena Memorial 19:31.9 6:18/M 10
31 29 228 Kade Pendley Houston Homeschool Athletics 19:38.1 6:20/M 9
32 30 157 Ben Guidry Concordia Lutheran 19:41.6 6:21/M 11
33 31 303 Osvin-Omar Aguirre Pasadena Memorial 19:47.2 6:23/M 11
34 32 224 Aaron Fossen Houston Homeschool Athletics 19:52.8 6:25/M 11
35 33 287 Luke Henson Legacy Prep Christian Academy 19:59.4 6:27/M 11
36 34 203 Andrew Langley Frassati Catholic 20:00.1 6:27/M 9
37 35 156 Will Arego Concordia Lutheran 20:02.7 6:28/M 11
38 36 108 Luke Zuniga Providence Classical 20:22.2 6:34/M 9
39 37 181 Will Adkins Episcopal 20:47.0 6:42/M 12
40 (< 5) 282 Josiah Cheng-Guajardo Lake Houston Conqueror 20:47.7 6:42/M 12
41 38 205 Jack Miggins Frassati Catholic 20:56.9 6:45/M 9
42 39 182 Davis Barringer Episcopal 21:08.6 6:49/M 11
43 40 187 Lyndon Walsh Episcopal 21:16.4 6:52/M 12
44 41 154 Gary Coates Concordia Lutheran 21:33.1 6:57/M 10
45 42 199 Nathaniel Bartsch Frassati Catholic 21:37.1 6:58/M 12
46 43 202 Paul Eisterhold Frassati Catholic 21:53.8 7:04/M 11
47 44 206 Lucas Rivera Frassati Catholic 21:54.9 7:04/M 12
48 45 291 Collin Dyniewski Legacy Prep Christian Academy 22:02.5 7:07/M 11
49 46 225 Joseph Gaudin Houston Homeschool Athletics 22:09.5 7:09/M 9
50 47 200 Dustyn Bedia Frassati Catholic 22:22.4 7:13/M 9
51 (< 5) 152 Ethan McCarty Alpha Omega 22:23.4 7:13/M 12
52 48 186 Max Stovall Episcopal 22:26.8 7:14/M 11
53 49 221 Keiran Brehany-Wellman Houston Homeschool Athletics 22:30.3 7:16/M 11
54 50 227 Johnny Douklias Houston Homeschool Athletics 22:39.9 7:19/M 9
55 (> 7) 201 Collin Dufrene Frassati Catholic 22:47.4 7:21/M 10
56 51 183 James Carter Episcopal 23:01.3 7:26/M 10
57 (> 7) 223 Seth Ellis Houston Homeschool Athletics 23:01.7 7:26/M 10
58 52 285 Zach Brown Legacy Prep Christian Academy 23:59.1 7:44/M 12
59 53 184 William Fowler Episcopal 24:39.0 7:57/M 11
60 54 185 Nicholas Oldham Episcopal 25:03.8 8:05/M 11
61 (> 7) 188 Cade Williams Episcopal 25:51.5 8:20/M 12
Top

Overall Finish List - Boys

JV Boys - 5K

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 326 Carlos Rodriguez Salt and Light Homeschool 19:05.4 6:09/M 9
2 2 269 Liam Hebral John Cooper 19:24.4 6:16/M 10
3 3 318 Jedidiah Nimmons Salt and Light Homeschool 19:25.1 6:16/M 9
4 4 320 Roy Travis Salt and Light Homeschool 19:30.0 6:17/M 10
5 5 322 Jonathan Kirkdorffer Salt and Light Homeschool 19:51.7 6:24/M 9
6 6 276 Ryan Taylor John Cooper 19:57.0 6:26/M 9
7 7 323 Nathan McCarty Salt and Light Homeschool 20:04.1 6:28/M 11
8 8 268 Elias Boles John Cooper 20:14.0 6:32/M 9
9 9 319 Ethan Stoehr Salt and Light Homeschool 20:16.9 6:33/M 11
10 10 270 Nick Cartwright John Cooper 20:21.3 6:34/M 11
11 11 295 Gage Gerwick Legacy Prep Christian Academy 20:24.3 6:35/M 9
12 (< 5) 284 Michael Henderson Lake Houston Conqueror 20:31.2 6:37/M 9
13 (< 5) 283 Noah Cheng-Guajardo Lake Houston Conqueror 20:35.9 6:39/M 10
14 12 114 Jack Adkins Providence Classical 20:58.7 6:46/M 9
15 13 273 Ben Knight John Cooper 21:02.4 6:47/M 9
16 14 275 Kaden Schwertner John Cooper 21:05.8 6:48/M 9
17 (< 5) 175 Daniel Archer Covenant Academy 21:20.6 6:53/M 12
18 (< 5) 179 Joaquin Rivera Covenant Academy 21:36.6 6:58/M 12
19 15 109 Thomas Cross Providence Classical 21:42.6 7:00/M 9
20 16 294 Isaac Davis Legacy Prep Christian Academy 21:48.2 7:02/M 9
21 17 327 Caleb Stoehr Salt and Light Homeschool 21:49.5 7:02/M 10
22 18 271 Alexander Harris John Cooper 22:13.6 7:10/M 9
23 19 293 Levi Brown Legacy Prep Christian Academy 22:27.1 7:15/M 9
24 20 174 Brodie Howell Concordia Lutheran 22:36.1 7:17/M 11
25 (< 5) 198 Luke Waters Episcopal 22:51.7 7:23/M 9
26 (> 7) 272 Griffin Herring John Cooper 22:53.8 7:23/M 10
27 (< 5) 177 James Loo Covenant Academy 22:58.3 7:25/M 9
28 21 115 Ben Davidson Providence Classical 23:33.2 7:36/M 10
29 (> 7) 317 Joshua Derksen Salt and Light Homeschool 23:34.9 7:36/M 10
30 22 173 Ben Bowen Concordia Lutheran 23:40.9 7:38/M 11
31 (> 7) 274 Nicholas Mattner John Cooper 23:48.6 7:41/M 9
32 23 113 Caleb Systma Providence Classical 23:53.9 7:43/M 11
33 24 296 Wesley Kuykendall Legacy Prep Christian Academy 23:54.5 7:43/M 9
34 25 172 Ian Whitaker Concordia Lutheran 23:57.6 7:44/M 11
35 26 116 Josh Schaer Providence Classical 23:58.2 7:44/M 9
36 (> 7) 267 Medhansh Bhagchandani John Cooper 24:24.0 7:52/M 9
37 27 292 Weston Gilliam Legacy Prep Christian Academy 24:46.7 8:00/M 10
38 (< 5) 190 Alejandro Amelio Episcopal 25:10.5 8:07/M 9
39 (< 5) 194 Mark-Anthony Mey Episcopal 25:10.9 8:07/M 10
40 28 161 Oliver Burnette Concordia Lutheran 25:17.3 8:09/M 11
41 (> 7) 325 Nathaniel Payne Salt and Light Homeschool 25:17.4 8:10/M
42 (> 7) 324 Dallas Payne Salt and Light Homeschool 25:26.2 8:12/M 9
43 29 165 Landon Hollier Concordia Lutheran 25:29.1 8:13/M 9
44 (< 5) 215 Joseph Dinh Frassati Catholic 25:51.8 8:21/M 9
45 (< 5) 217 Pablo Guzman Frassati Catholic 26:01.9 8:24/M 9
46 (< 5) 218 Matthew Padilla Frassati Catholic 26:04.2 8:25/M 10
47 (< 5) 191 Georghe Hughes Episcopal 26:42.9 8:37/M 9
48 30 160 Jake Bennett Concordia Lutheran 27:17.4 8:48/M 11
49 31 169 Caiden Soults Concordia Lutheran 28:13.1 9:06/M 11
50 (> 7) 170 Matthew Swan Concordia Lutheran 28:29.5 9:11/M 9
51 (> 7) 166 Koehn Mailand Concordia Lutheran 28:46.0 9:17/M 12
52 (< 5) 176 Matthew Layman Covenant Academy 31:25.8 10:08/M 9
53 (> 7) 171 Alberto Vich Concordia Lutheran 31:46.7 10:15/M 9
54 (> 7) 163 Jacob Cook Concordia Lutheran 32:35.1 10:31/M 11
55 (> 7) 164 Jacob Eisenbraun Concordia Lutheran 34:18.3 11:04/M 11
Top

Final Team Results - Boys

Varsity Boys - 5K

Team - John Cooper

Finish Position - 1

Team Score (places): 35

Team Score (times): 1:27:00.4

Ave Time:17:24.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 250 Will McDermott 12 1 1 16:28.6 16:28.6 0:00.0
2 255 Vishnu Swaminathan 11 2 3 16:59.0 33:27.7 0:30.3
3 257 Zac Winton 12 4 7 17:19.2 50:47.0 0:50.6
4 256 Drew Wilkerson 11 13 20 18:05.5 1:08:52.6 1:36.8
5 253 Grey Mendenhall 9 15 35 18:07.8 1:27:00.4 1:39.1
6 254 Nathan Seamans 10 (18) (53) 18:32.7 1:45:33.2 2:04.0
7 252 Kase Melodick 10 (20) (73) 18:59.0 2:04:32.2 2:30.3
8 251 Brian Mekelburg 11 More Than 7   19:15.8 2:23:48.1 2:47.1
9 249 Sam Liebbe 12 More Than 7   19:19.2 2:43:07.3 2:50.5

Team - Providence Classical

Finish Position - 2

Team Score (places): 73

Team Score (times): 1:31:44.1

Ave Time:18:20.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 106 Graham Young 10 7 7 17:34.5 17:34.5 1:05.8
2 101 Cole Pickle 11 11 18 17:57.3 35:31.9 1:28.6
3 107 Kolbe Zuniga 10 12 30 17:58.0 53:29.9 1:29.3
4 103 Andrew Butin 10 21 51 19:05.8 1:12:35.8 2:37.1
5 105 Mark Williamson 9 22 73 19:08.3 1:31:44.1 2:39.7
6 102 Brady Scott 10 (27) (100) 19:25.6 1:51:09.8 2:56.9
7 108 Luke Zuniga 9 (36) (136) 20:22.2 2:11:32.0 3:53.5

Team - Pasadena Memorial

Finish Position - 3

Team Score (places): 80

Team Score (times): 1:32:02.0

Ave Time:18:24.4

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 306 Gavin Erskins 11 6 6 17:29.2 17:29.2 1:00.5
2 309 Andres Padron 12 10 16 17:46.9 35:16.1 1:18.2
3 304 Jake Cruz 11 14 30 18:06.9 53:23.0 1:38.2
4 308 Ramon Madrigal 12 24 54 19:18.7 1:12:41.7 2:50.0
5 314 Murt Marshall 26 80 19:20.3 1:32:02.0 2:51.6
6 307 Victor Garza 10 (28) (108) 19:31.9 1:51:33.9 3:03.2
7 303 Osvin-Omar Aguirre 11 (31) (139) 19:47.2 2:11:21.2 3:18.5

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - 4

Team Score (places): 115

Team Score (times): 1:36:11.5

Ave Time:19:14.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 229 Isaac Pendley 11 3 3 17:10.5 17:10.5 0:41.8
2 220 James Boutte Jr 9 5 8 17:20.4 34:30.9 0:51.7
3 228 Kade Pendley 9 29 37 19:38.1 54:09.1 3:09.4
4 224 Aaron Fossen 11 32 69 19:52.8 1:14:01.9 3:24.1
5 225 Joseph Gaudin 9 46 115 22:09.5 1:36:11.5 5:40.8
6 221 Keiran Brehany-Wellman 11 (49) (164) 22:30.3 1:58:41.8 6:01.6
7 227 Johnny Douklias 9 (50) (214) 22:39.9 2:21:21.8 6:11.2
8 223 Seth Ellis 10 More Than 7   23:01.7 2:44:23.5 6:33.0

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 5

Team Score (places): 122

Team Score (times): 1:35:59.6

Ave Time:19:11.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 159 William Karim 11 9 9 17:43.6 17:43.6 1:15.0
2 158 Matthew Kangas 10 23 32 19:12.4 36:56.1 2:43.7
3 155 Jeffery Norris 11 25 57 19:19.1 56:15.2 2:50.4
4 157 Ben Guidry 11 30 87 19:41.6 1:15:56.9 3:12.9
5 156 Will Arego 11 35 122 20:02.7 1:35:59.6 3:34.0
6 154 Gary Coates 10 (41) (163) 21:33.1 1:57:32.7 5:04.4

Team - Legacy Prep Christian Academy

Finish Position - 6

Team Score (places): 130

Team Score (times): 1:37:30.4

Ave Time:19:30.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 288 Carter Hutton 11 16 16 18:21.4 18:21.4 1:52.7
2 289 Carson Keyes 11 17 33 18:29.1 36:50.5 2:00.4
3 286 Brennan Clark 11 19 52 18:37.9 55:28.4 2:09.2
4 287 Luke Henson 11 33 85 19:59.4 1:15:27.8 3:30.7
5 291 Collin Dyniewski 11 45 130 22:02.5 1:37:30.4 5:33.8
6 285 Zach Brown 12 (52) (182) 23:59.1 2:01:29.5 7:30.4

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 7

Team Score (places): 165

Team Score (times): 1:42:03.1

Ave Time:20:24.6

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 204 Thomas Langley 11 8 8 17:35.0 17:35.0 1:06.3
2 203 Andrew Langley 9 34 42 20:00.1 37:35.2 3:31.4
3 205 Jack Miggins 9 38 80 20:56.9 58:32.2 4:28.3
4 199 Nathaniel Bartsch 12 42 122 21:37.1 1:20:09.3 5:08.4
5 202 Paul Eisterhold 11 43 165 21:53.8 1:42:03.1 5:25.1
6 206 Lucas Rivera 12 (44) (209) 21:54.9 2:03:58.1 5:26.2
7 200 Dustyn Bedia 9 (47) (256) 22:22.4 2:26:20.5 5:53.7
8 201 Collin Dufrene 10 More Than 7   22:47.4 2:49:07.9 6:18.7

Team - Episcopal

Finish Position - 8

Team Score (places): 215

Team Score (times): 1:48:40.4

Ave Time:21:44.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 181 Will Adkins 12 37 37 20:47.0 20:47.0 4:18.3
2 182 Davis Barringer 11 39 76 21:08.6 41:55.7 4:40.0
3 187 Lyndon Walsh 12 40 116 21:16.4 1:03:12.2 4:47.8
4 186 Max Stovall 11 48 164 22:26.8 1:25:39.1 5:58.2
5 183 James Carter 10 51 215 23:01.3 1:48:40.4 6:32.6
6 184 William Fowler 11 (53) (268) 24:39.0 2:13:19.5 8:10.3
7 185 Nicholas Oldham 11 (54) (322) 25:03.8 2:38:23.3 8:35.1
8 188 Cade Williams 12 More Than 7   25:51.5 3:04:14.8 9:22.8

Team - Alpha Omega

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 152 Ethan McCarty 12 Less Than 5   22:23.4 22:23.4 5:54.7

Team - Lake Houston Conqueror

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 282 Josiah Cheng-Guajardo 12 Less Than 5   20:47.7 20:47.7 4:19.0
Top

Final Team Results - Boys

JV Boys - 5K

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - 1

Team Score (places): 20

Team Score (times): 1:37:56.5

Ave Time:19:35.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 326 Carlos Rodriguez 9 1 1 19:05.4 19:05.4 0:00.0
2 318 Jedidiah Nimmons 9 3 4 19:25.1 38:30.6 0:19.7
3 320 Roy Travis 10 4 8 19:30.0 58:00.6 0:24.5
4 322 Jonathan Kirkdorffer 9 5 13 19:51.7 1:17:52.4 0:46.3
5 323 Nathan McCarty 11 7 20 20:04.1 1:37:56.5 0:58.6
6 319 Ethan Stoehr 11 (9) (29) 20:16.9 1:58:13.5 1:11.5
7 327 Caleb Stoehr 10 (17) (46) 21:49.5 2:20:03.0 2:44.1
8 317 Joshua Derksen 10 More Than 7   23:34.9 2:43:38.0 4:29.5
9 325 Nathaniel Payne More Than 7   25:17.4 3:08:55.5 6:12.0
10 324 Dallas Payne 9 More Than 7   25:26.2 3:34:21.7 6:20.8

Team - John Cooper

Finish Position - 2

Team Score (places): 39

Team Score (times): 1:40:59.2

Ave Time:20:11.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 269 Liam Hebral 10 2 2 19:24.4 19:24.4 0:19.0
2 276 Ryan Taylor 9 6 8 19:57.0 39:21.4 0:51.5
3 268 Elias Boles 9 8 16 20:14.0 59:35.5 1:08.6
4 270 Nick Cartwright 11 10 26 20:21.3 1:19:56.8 1:15.9
5 273 Ben Knight 9 13 39 21:02.4 1:40:59.2 1:56.9
6 275 Kaden Schwertner 9 (14) (53) 21:05.8 2:02:05.1 2:00.4
7 271 Alexander Harris 9 (18) (71) 22:13.6 2:24:18.7 3:08.2
8 272 Griffin Herring 10 More Than 7   22:53.8 2:47:12.6 3:48.3
9 274 Nicholas Mattner 9 More Than 7   23:48.6 3:11:01.2 4:43.2
10 267 Medhansh Bhagchandani 9 More Than 7   24:24.0 3:35:25.2 5:18.5

Team - Legacy Prep Christian Academy

Finish Position - 3

Team Score (places): 97

Team Score (times): 1:53:20.9

Ave Time:22:40.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 295 Gage Gerwick 9 11 11 20:24.3 20:24.3 1:18.8
2 294 Isaac Davis 9 16 27 21:48.2 42:12.5 2:42.8
3 293 Levi Brown 9 19 46 22:27.1 1:04:39.7 3:21.7
4 296 Wesley Kuykendall 9 24 70 23:54.5 1:28:34.2 4:49.1
5 292 Weston Gilliam 10 27 97 24:46.7 1:53:20.9 5:41.2

Team - Providence Classical

Finish Position - 4

Team Score (places): 97

Team Score (times): 1:54:06.7

Ave Time:22:49.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 114 Jack Adkins 9 12 12 20:58.7 20:58.7 1:53.3
2 109 Thomas Cross 9 15 27 21:42.6 42:41.4 2:37.1
3 115 Ben Davidson 10 21 48 23:33.2 1:06:14.6 4:27.8
4 113 Caleb Systma 11 23 71 23:53.9 1:30:08.5 4:48.4
5 116 Josh Schaer 9 26 97 23:58.2 1:54:06.7 4:52.7

Team - Concordia Lutheran

Finish Position - 5

Team Score (places): 124

Team Score (times): 2:01:01.2

Ave Time:24:12.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 174 Brodie Howell 11 20 20 22:36.1 22:36.1 3:30.6
2 173 Ben Bowen 11 22 42 23:40.9 46:17.0 4:35.5
3 172 Ian Whitaker 11 25 67 23:57.6 1:10:14.7 4:52.2
4 161 Oliver Burnette 11 28 95 25:17.3 1:35:32.0 6:11.9
5 165 Landon Hollier 9 29 124 25:29.1 2:01:01.2 6:23.7
6 160 Jake Bennett 11 (30) (154) 27:17.4 2:28:18.6 8:11.9
7 169 Caiden Soults 11 (31) (185) 28:13.1 2:56:31.8 9:07.7
8 170 Matthew Swan 9 More Than 7   28:29.5 3:25:01.3 9:24.1
9 166 Koehn Mailand 12 More Than 7   28:46.0 3:53:47.4 9:40.6
10 171 Alberto Vich 9 More Than 7   31:46.7 4:25:34.1 12:41.2
11 163 Jacob Cook 11 More Than 7   32:35.1 4:58:09.3 13:29.7
12 164 Jacob Eisenbraun 11 More Than 7   34:18.3 5:32:27.6 15:12.9

Team - Episcopal

Finish Position - 99995

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 198 Luke Waters 9 Less Than 5   22:51.7 22:51.7 3:46.3
2 190 Alejandro Amelio 9 Less Than 5   25:10.5 48:02.3 6:05.1
3 194 Mark-Anthony Mey 10 Less Than 5   25:10.9 1:13:13.3 6:05.5
4 191 Georghe Hughes 9 Less Than 5   26:42.9 1:39:56.3 7:37.5

Team - Covenant Academy

Finish Position - 99995

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 175 Daniel Archer 12 Less Than 5   21:20.6 21:20.6 2:15.2
2 179 Joaquin Rivera 12 Less Than 5   21:36.6 42:57.2 2:31.1
3 177 James Loo 9 Less Than 5   22:58.3 1:05:55.5 3:52.8
4 176 Matthew Layman 9 Less Than 5   31:25.8 1:37:21.4 12:20.4

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 99996

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 215 Joseph Dinh 9 Less Than 5   25:51.8 25:51.8 6:46.4
2 217 Pablo Guzman 9 Less Than 5   26:01.9 51:53.7 6:56.4
3 218 Matthew Padilla 10 Less Than 5   26:04.2 1:17:58.0 6:58.8

Team - Lake Houston Conqueror

Finish Position - 99997

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 284 Michael Henderson 9 Less Than 5   20:31.2 20:31.2 1:25.8
2 283 Noah Cheng-Guajardo 10 Less Than 5   20:35.9 41:07.2 1:30.4
Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls - 5K

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 210 Ashlyn Miller Frassati Catholic 20:11.4 6:31/M 11
2 (< 5) 153 Jessica Kohers Alpha Omega 20:40.5 6:40/M 12
3 (< 5) 189 Sophia Espinoza Episcopal 20:56.9 6:45/M 10
4 2 261 Katie Drake John Cooper 21:06.9 6:49/M 12
5 3 260 Megan Day John Cooper 21:11.5 6:50/M 10
6 (< 5) 111 Mia L Zuniga Providence Classical 21:33.9 6:57/M 12
7 4 313 Aleyna Leblanc Pasadena Memorial 22:01.7 7:06/M 9
8 5 211 Annie Perry Frassati Catholic 22:08.8 7:09/M 9
9 6 263 Rebecca Melin John Cooper 22:24.6 7:14/M 11
10 7 310 sarah Bui Pasadena Memorial 22:34.9 7:17/M 11
11 8 265 Ava Perugini John Cooper 22:41.0 7:19/M 9
12 9 311 Molly Casas Pasadena Memorial 22:51.8 7:23/M 11
13 10 474 Gabriela Marshall Pasadena Memorial 23:15.1 7:30/M 10
14 11 264 Amber Navarra John Cooper 23:22.3 7:32/M 11
15 12 266 Chloe Smith John Cooper 23:24.6 7:33/M 10
16 13 315 miryam Mendoza Pasadena Memorial 23:37.9 7:37/M 11
17 14 258 Sofia Gilroy John Cooper 23:50.3 7:41/M 12
18 15 208 Grace Delahoussaye Frassati Catholic 23:52.1 7:42/M 12
19 16 316 Alyssa Velasco Pasadena Memorial 24:12.9 7:49/M 12
20 17 209 Mary Maggio Frassati Catholic 24:23.0 7:52/M 11
21 18 312 Brianna Garcia Pasadena Memorial 25:13.4 8:08/M 11
22 (> 7) 259 Maiana Hebral John Cooper 26:11.4 8:27/M 12
23 19 212 Lauren Sharpless Frassati Catholic 28:58.4 9:21/M 10
Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls - 2 Mile

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade
1 1 299 Caroline Freeman Legacy Prep Christian Academy 13:20.8 6:40/M 12
2 (< 5) 120 Breanne Ohmes Providence Classical 14:22.1 7:11/M 9
3 (< 5) 119 Susanna Brink Providence Classical 14:35.6 7:18/M 9
4 2 301 Hannah Grace Bryant Legacy Prep Christian Academy 15:19.4 7:40/M 10
5 3 328 Rebecca Kelly Salt and Light Homeschool 15:21.3 7:41/M 10
6 4 245 Noor Beidas Incarnate Word (Houston) 15:30.5 7:45/M 12
7 5 247 Sarah Olmos Incarnate Word (Houston) 15:32.1 7:46/M 11
8 (< 5) 230 Sierra Skye Ates Houston Homeschool Athletics 15:43.1 7:52/M 9
9 (< 5) 233 Chloe Douklias Houston Homeschool Athletics 15:48.4 7:54/M 12
10 6 248 Estreya Rocha Incarnate Word (Houston) 15:54.4 7:57/M 12
11 7 333 Juliana Pipho Salt and Light Homeschool 15:59.4 8:00/M 9
12 (< 5) 231 Hannah Jones Houston Homeschool Athletics 16:03.7 8:02/M 11
13 (< 5) 180 Harmony Swilley Covenant Academy 16:07.4 8:04/M 9
14 8 236 Abby Christensen Incarnate Word (Houston) 16:09.1 8:05/M 9
15 (< 5) 117 Kaylynn Klein Providence Classical 16:10.7 8:05/M 9
16 9 329 Julia Mccarty Salt and Light Homeschool 16:25.1 8:13/M 9
17 10 238 Amelie Dinh Incarnate Word (Houston) 16:27.6 8:14/M 10
18 (< 5) 279 Emma Nixon John Cooper 16:29.3 8:15/M 11
19 11 235 Emily Chaires Incarnate Word (Houston) 16:42.6 8:21/M 11
20 12 302 Joselyn Jones Legacy Prep Christian Academy 16:42.8 8:21/M 9
21 (< 5) 280 Tori Osmond John Cooper 17:16.3 8:38/M 12
22 (< 5) 281 Caroline Spangler-Sakata John Cooper 17:33.9 8:47/M 10
23 (< 5) 219 Annaliese Turner Frassati Catholic 17:47.1 8:54/M 9
24 13 298 Rebekah Fleming Legacy Prep Christian Academy 17:57.1 8:59/M 10
25 14 330 Meredith Willborg Salt and Light Homeschool 18:02.0 9:01/M 10
26 15 332 Abby Meadows Salt and Light Homeschool 18:18.2 9:09/M 11
27 16 331 Lanah Burkhardt Salt and Light Homeschool 18:36.2 9:18/M 11
28 17 244 Makenzie Taylor Incarnate Word (Houston) 19:35.4 9:48/M 9
29 18 300 Bonnie Hopkins Legacy Prep Christian Academy 20:51.3 10:26/M 12
30 (< 5) 118 Caroline Young Providence Classical 25:26.8 12:43/M 12
Top

Final Team Results - Girls

Varsity Girls - 5K

Team - John Cooper

Finish Position - 1

Team Score (places): 30

Team Score (times): 1:50:46.4

Ave Time:22:09.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 261 Katie Drake 12 2 2 21:06.9 21:06.9 0:55.5
2 260 Megan Day 10 3 5 21:11.5 42:18.4 1:00.1
3 263 Rebecca Melin 11 6 11 22:24.6 1:04:43.0 2:13.2
4 265 Ava Perugini 9 8 19 22:41.0 1:27:24.0 2:29.6
5 264 Amber Navarra 11 11 30 23:22.3 1:50:46.4 3:10.9
6 266 Chloe Smith 10 (12) (42) 23:24.6 2:14:11.0 3:13.2
7 258 Sofia Gilroy 12 (14) (56) 23:50.3 2:38:01.4 3:38.9
8 259 Maiana Hebral 12 More Than 7   26:11.4 3:04:12.9 6:00.0

Team - Pasadena Memorial

Finish Position - 2

Team Score (places): 43

Team Score (times): 1:54:21.6

Ave Time:22:52.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 313 Aleyna Leblanc 9 4 4 22:01.7 22:01.7 1:50.3
2 310 sarah Bui 11 7 11 22:34.9 44:36.6 2:23.5
3 311 Molly Casas 11 9 20 22:51.8 1:07:28.5 2:40.4
4 474 Gabriela Marshall 10 10 30 23:15.1 1:30:43.7 3:03.7
5 315 miryam Mendoza 11 13 43 23:37.9 1:54:21.6 3:26.5
6 316 Alyssa Velasco 12 (16) (59) 24:12.9 2:18:34.6 4:01.5
7 312 Brianna Garcia 11 (18) (77) 25:13.4 2:43:48.0 5:02.0

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 3

Team Score (places): 57

Team Score (times): 1:59:33.9

Ave Time:23:54.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 210 Ashlyn Miller 11 1 1 20:11.4 20:11.4 0:00.0
2 211 Annie Perry 9 5 6 22:08.8 42:20.2 1:57.4
3 208 Grace Delahoussaye 12 15 21 23:52.1 1:06:12.4 3:40.7
4 209 Mary Maggio 11 17 38 24:23.0 1:30:35.5 4:11.6
5 212 Lauren Sharpless 10 19 57 28:58.4 1:59:33.9 8:47.0

Team - Alpha Omega

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 153 Jessica Kohers 12 Less Than 5   20:40.5 20:40.5 0:29.1

Team - Episcopal

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 189 Sophia Espinoza 10 Less Than 5   20:56.9 20:56.9 0:45.5

Team - Providence Classical

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 111 Mia L Zuniga 12 Less Than 5   21:33.9 21:33.9 1:22.5
Top

Final Team Results - Girls

JV Girls - 2 Mile

Team - Incarnate Word (Houston)

Finish Position - 1

Team Score (places): 33

Team Score (times): 1:19:33.9

Ave Time:15:54.7

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 245 Noor Beidas 12 4 4 15:30.5 15:30.5 2:09.7
2 247 Sarah Olmos 11 5 9 15:32.1 31:02.7 2:11.3
3 248 Estreya Rocha 12 6 15 15:54.4 46:57.1 2:33.6
4 236 Abby Christensen 9 8 23 16:09.1 1:03:06.3 2:48.3
5 238 Amelie Dinh 10 10 33 16:27.6 1:19:33.9 3:06.8
6 235 Emily Chaires 11 (11) (44) 16:42.6 1:36:16.6 3:21.8
7 244 Makenzie Taylor 9 (17) (61) 19:35.4 1:55:52.0 6:14.6

Team - Legacy Prep Christian Academy

Finish Position - 2

Team Score (places): 46

Team Score (times): 1:24:11.5

Ave Time:16:50.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 299 Caroline Freeman 12 1 1 13:20.8 13:20.8 0:00.0
2 301 Hannah Grace Bryant 10 2 3 15:19.4 28:40.2 1:58.6
3 302 Joselyn Jones 9 12 15 16:42.8 45:23.0 3:22.0
4 298 Rebekah Fleming 10 13 28 17:57.1 1:03:20.2 4:36.3
5 300 Bonnie Hopkins 12 18 46 20:51.3 1:24:11.5 7:30.5

Team - Salt and Light Homeschool

Finish Position - 3

Team Score (places): 48

Team Score (times): 1:24:06.2

Ave Time:16:49.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 328 Rebecca Kelly 10 3 3 15:21.3 15:21.3 2:00.5
2 333 Juliana Pipho 9 7 10 15:59.4 31:20.8 2:38.6
3 329 Julia Mccarty 9 9 19 16:25.1 47:46.0 3:04.3
4 330 Meredith Willborg 10 14 33 18:02.0 1:05:48.0 4:41.2
5 332 Abby Meadows 11 15 48 18:18.2 1:24:06.2 4:57.4
6 331 Lanah Burkhardt 11 (16) (64) 18:36.2 1:42:42.5 5:15.4

Team - Providence Classical

Finish Position - 99995

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 120 Breanne Ohmes 9 Less Than 5   14:22.1 14:22.1 1:01.3
2 119 Susanna Brink 9 Less Than 5   14:35.6 28:57.8 1:14.8
3 117 Kaylynn Klein 9 Less Than 5   16:10.7 45:08.5 2:49.9
4 118 Caroline Young 12 Less Than 5   25:26.8 1:10:35.3 12:06.0

Team - Houston Homeschool Athletics

Finish Position - 99996

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 230 Sierra Skye Ates 9 Less Than 5   15:43.1 15:43.1 2:22.3
2 233 Chloe Douklias 12 Less Than 5   15:48.4 31:31.6 2:27.6
3 231 Hannah Jones 11 Less Than 5   16:03.7 47:35.3 2:42.9

Team - John Cooper

Finish Position - 99996

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 279 Emma Nixon 11 Less Than 5   16:29.3 16:29.3 3:08.5
2 280 Tori Osmond 12 Less Than 5   17:16.3 33:45.7 3:55.5
3 281 Caroline Spangler-Sakata 10 Less Than 5   17:33.9 51:19.6 4:13.1

Team - Frassati Catholic

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 219 Annaliese Turner 9 Less Than 5   17:47.1 17:47.1 4:26.3

Team - Covenant Academy

Finish Position - 99998

Team Score (places): ***

Team Score (times):

Ave Time:

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 180 Harmony Swilley 9 Less Than 5   16:07.4 16:07.4 2:46.6