Onalaska Triathlon

Age Group Results

September 13, 2020


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Half Triathlon Age Groups Men: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Half Triathlon Age Groups Women: Top Finishers 20-24 25-29 40-44 50-54
Half Triathlon Clydesdale/Athena Men:
Half Triathlon Clydesdale/Athena Women:

Half Triathlon Age Groups

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Andrew Logsdon San Antonio TX 104 21 1 34:00.8 0:33.6 1 2:22:50.9 1:08.8 1 1:57:25.1 4:55:59.5
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 Kristin Kurokawa Mc Kinney TX 94 37 1 42:51.3 0:58.4 1 2:46:05.1 1:16.1 1 2:12:17.0 5:43:28.1
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Paul Hailey Missouri City TX 59 46 1 44:10.1 0:45.6 1 2:40:38.9 1:46.4 1 2:08:33.9 5:35:55.1
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Joanna Schaefer-Nami Pearland TX 40 45 1 39:38.6 1:54.1 1 2:51:33.1 2:26.3 1 2:08:36.2 5:44:08.4
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 26 William Vrielink Richmond TX 35 19 1 46:55.5 0:35.6 1 3:45:44.3 1:40.1 1 2:34:47.0 7:09:42.5
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
DQ DQ Morgan Tweddle San Antonio TX 13 24 1 40:04.3 1:42.1 DQ 2:05:37.9 2:46.6 1 1:32:56.0 4:23:07.2
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Luke Ruff Houston TX 96 29 3 41:10.6 2:00.5 1 2:36:20.9 2:26.0 3 2:22:15.8 5:44:14.0
2 12 Ruud Wagemaker Houston TX 114 29 1 33:11.1 2:25.2 3 2:55:14.8 2:45.8 2 2:16:55.5 5:50:32.6
3 14 Matthew Seedorff Houston TX 64 28 4 41:21.2 2:57.5 4 3:07:49.8 3:28.6 1 2:02:52.2 5:58:29.5
DQ DQ Matthew Garrett Bryan TX 46 28 2 40:58.2 1:13.1 2 2:40:58.1 3:53.0 DQ 1:02:56.2 4:29:58.7
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 8 Lenise Ruff Houston TX 95 29 1 45:11.7 4:11.6 1 2:49:33.4 3:45.2 1 2:01:20.3 5:44:02.5
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Chad Carpenter Houston TX 25 33 4 39:06.7 2:01.3 2 2:43:57.5 1:18.2 2 1:59:13.8 5:25:37.7
2 3 Vincent Feutry Houston TX 85 33 3 38:25.8 1:21.2 1 2:41:09.5 0:45.6 3 2:07:47.5 5:29:29.8
3 13 Jeff Raines Midland TX 89 34 2 35:26.6 0:40.9 3 2:45:52.0 1:08.4 4 2:34:31.8 5:57:39.8
4 18 Edgar Daniel Cruz Chavez Houston TX 122 34 6 51:35.3 1:09.0 4 2:51:30.4 1:56.2 5 2:37:52.3 6:24:03.5
5 27 Sergio Leal Missouri City TX 86 30 7 1:00:01.7 3:39.8 5 3:26:17.8 3:05.9 6 2:39:03.8 7:12:09.2
6 34 Chase Linscomb College Station TX 47 34 8 1:02:48.4 3:48.2 6 3:31:56.5 2:47.7 7 3:16:34.5 7:57:55.3
DNF DNF Yohann Miglis Houston TX 42 32 1 33:04.8 1:12.8     21:32.5      
DQ DQ Michael Unterkircher Houston TX 105 31 5 47:57.4 1:26.3 DQ 2:02:57.8 2:34.6 1 1:36:10.7 4:31:07.0
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Andy Hood College Station TX 43 39 1 36:57.0 1:08.8 1 2:42:39.0 1:46.6 1 2:12:58.2 5:35:29.7
2 19 Van Joslin Spring TX 69 35 3 54:07.8 2:14.9 2 3:01:55.9 2:49.3 2 2:23:14.9 6:24:23.0
3 25 Timothy Read Dickinson TX 7 36 4 56:31.1 1:52.8 3 3:10:50.8 3:27.9 3 2:49:27.4 7:02:10.1
4 32 Christopher Glenn Katy TX 115 39 2 48:25.6 8:47.2 4 3:23:55.2   4 6:38:25.6 7:29:21.0
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Matt Titus Houston TX 52 41 3 42:29.3 1:59.6 2 2:51:21.9 2:00.9 5 2:43:24.5 6:21:16.4
2 20 John Mayfield Friendswood TX 53 41 7 55:17.6 1:10.7 1 2:37:15.0 2:18.2 6 2:48:38.4 6:24:40.1
3 21 Jacob Field Houston TX 56 40 8 55:23.3 3:17.2 4 3:09:05.3 3:17.1 2 2:16:00.2 6:27:03.2
4 23 Timothy Shaffer Livingston TX 54 44 6 53:33.9 2:06.7 3 3:02:25.8 1:54.3 4 2:39:53.4 6:39:54.3
5 24 Brad McKerley Willow Park TX 93 41 4 44:49.1 4:42.8 5 3:20:45.5 5:00.9 3 2:36:10.1 6:51:28.6
DNF DNF Nelson Rodriguez Houston TX 48 42 1 37:25.9 1:29.3     2:48:29.4      
DQ DQ Joshua Homs Katy TX 102 40 2 42:04.7 1:49.0 DQ 2:24:51.3 4:32.7 1 2:12:03.0 5:25:21.0
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Sara St Vincent Houston TX 60 40 1 45:08.5 2:36.6 1 2:58:44.0 2:59.2 1 2:17:29.8 6:06:58.4
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 29 Jonathon Sherman Montgomery TX 26 49 2 57:39.2 1:33.1 2 3:18:03.5 3:12.9 1 2:53:56.0 7:14:24.9
DNF DNF Danny Silva Houston TX 9 47 1 38:23.9 1:03.7 1 2:51:31.3 1:41.0      
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 John Wilson Brownwood TX 92 54 1 41:03.9 1:43.7 1 2:38:27.3 2:03.9 1 2:13:26.5 5:36:45.6
2 30 Ben Bergman Sugar Land TX 68 51 3 59:07.7 3:36.1 2 3:16:34.4 4:24.5 2 2:55:49.1 7:19:32.1
DNF DNF Jeff Thomson Montgomery TX 88 50 2 57:15.9 4:22.0 3 3:28:09.9 5:16.8      
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Heidi Riggs Friendswood TX 1 51 1 53:40.6 1:45.9 2 3:15:23.5 2:12.2 1 2:59:30.0 7:12:32.4
2 31 Laura Rachita Friendswood TX 78 50 2 55:06.9 2:49.0 1 3:14:51.4 3:40.2 2 3:12:33.7 7:29:01.3
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 16 Jeff Dorrill Dallas TX 118 59 2 1:09:28.7 1:18.9 1 3:11:16.1 5:07.6 1 1:43:03.6 6:10:15.1
2 33 Greg McAuley Pearland TX 67 55 1 59:45.0 3:59.9 2 3:21:18.5 7:33.3 2 3:24:20.1 7:56:57.0
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 John Van Lieshout Livingston TX 31 61 1 48:09.7 0:43.4 1 2:48:03.3 2:02.7 1 2:09:49.7 5:48:49.0
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 22 Greg Rosin Breckenridge CO 3 69 1 48:21.7 1:28.7 1 3:01:44.5 1:21.5 1 2:38:21.8 6:31:18.4
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
DNF DNF Mark Dembeck The Woodlands TX 32 70 1 54:01.9 3:28.9     1:41:36.7