Onalaska Triathlon

Age Group Results

September 13, 2020


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Olympic Triathlon Age Groups Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Olympic Triathlon Age Groups Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 40-44 55-59 60-64
Olympic Triathlon Clydesdale/Athena Men: Top Finishers 1-99
Olympic Triathlon Clydesdale/Athena Women: Top Finishers 1-99

Olympic Triathlon Age Groups

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Andrew Raggio Spring TX 119 27 1 29:04.3 1:10.5 1 54:14.1 0:46.1 1 50:26.6 2:15:41.7
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 15 Katherine Berg Austin TX 108 29 1 26:59.8 0:58.1 1 1:22:15.6 2:14.3 1 1:07:46.4 3:00:14.3
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Rodrigo De Aguirre Spring TX 51 40 1 26:39.9 1:09.6 1 1:13:54.3 1:00.0 1 50:29.6 2:33:13.5
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 19 Cynthia Case Humble TX 107 58 1 30:37.3 1:12.1 1 1:26:22.5 1:07.6 1 1:04:47.0 3:04:06.6
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
DNF DNF Maha Akl Katy TX 120 20 1 28:21.8 1:00.7     1:58:45.6      
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 7 John Beckman San Antonio TX 111 25 1 28:13.3 0:40.3     1:23:56.2 1 53:04.2 2:45:54.1
2 8 Jonathan Fleming Tomball TX 97 28 2 29:22.0 1:28.4     1:20:20.7 2 56:21.9 2:47:33.1
3 22 Israel Reyes Stafford TX 110 28 3 31:23.7 2:10.4 1 1:29:53.5 1:27.3 3 1:04:19.5 3:09:14.5
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 45 Brittany Bussey Kingwood TX 24 26 1 48:05.0 4:13.3 1 2:26:18.2 4:35.9 1 1:47:39.4 5:10:51.9
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Caleb Chapman Bertram TX 41 30 1 30:27.7 0:33.3 1 1:08:03.0 1:15.8 2 56:04.5 2:36:24.5
2 6 Nathan Rowbury Humble TX 87 33 2 31:15.0 1:31.1 3 1:22:01.0 0:31.4 1 50:01.0 2:45:19.7
3 24 Joseph Hill College Station TX 49 33 3 39:23.0 1:07.8 2 1:16:07.1 2:37.2 3 1:14:20.3 3:13:35.6
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 27 Erin Sullivan-Baca Houston TX 90 31 2 36:48.4 1:06.2     1:28:19.8 1 1:11:55.7 3:18:10.3
2 30 Autumn Breese Houston TX 5 32 3 41:05.6 2:54.5 1 1:24:52.2 1:12.0 3 1:14:40.9 3:24:45.4
3 32 Stephanie Gillihan Houston TX 91 31 1 32:04.1 1:59.9 2 1:36:32.0 1:40.4 2 1:14:31.5 3:26:48.2
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Cole Walton Spring TX 121 38 1 30:48.4 1:08.4 2 1:09:55.5 1:21.2 1 55:40.4 2:38:54.0
2 5 Tristan Richards Corpus Christi TX 36 37 2 32:24.6 0:36.9 1 1:06:29.2 1:15.2 3 1:04:14.0 2:45:00.0
3 11 Brian Watts College Station TX 55 36 3 37:51.8 1:13.6 3 1:17:42.9 1:32.0 2 56:00.4 2:54:20.9
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 9 Kevin Nichols San Antonio TX 61 44 2 33:05.1 1:27.8 1 1:16:30.9 1:02.4 1 57:33.6 2:49:40.0
2 13 Justin Breitigam Richmond TX 28 44 1 29:42.1 1:52.8 3 1:21:33.5 2:21.0 2 1:01:26.4 2:56:55.9
3 14 Samuel Billioni Houston TX 116 43 3 35:34.6 1:20.3 2 1:18:58.3 1:21.3 3 1:01:27.3 2:58:41.9
4 35 Ryan Garrett Pasadena TX 34 40 4 47:37.9 3:47.1 4 1:52:38.4 3:56.9 4 1:08:40.0 3:56:40.5
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 36 Shannon Cranson Houston TX 39 41 1 46:34.4 2:21.1 1 1:42:32.2 2:20.8 1 1:31:48.8 4:05:37.4
2 42 Nancy Torres Corpus Christi TX 117 42 2 53:18.0 2:02.4 2 1:50:43.8 2:34.0 2 1:38:39.8 4:27:18.2
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Russell Sollock Katy TX 74 48 2 33:08.8 1:17.0 2 1:15:19.7 1:09.5 4 1:00:50.8 2:51:46.0
2 12 Matthew Reed Spring TX 83 49 3 33:16.0 2:29.6     1:21:29.1 2 58:29.6 2:55:44.4
3 16 David Mason Cypress TX 82 49 4 34:52.4 2:22.5 5 1:24:44.5 1:14.3 1 58:22.8 3:01:36.6
4 18 Nathan Redmon Conroe TX 63 48 7 41:41.1 2:15.0 3 1:15:46.7 1:41.9 5 1:01:46.5 3:03:11.4
5 21 John Hance Corpus Christi TX 103 49 1 30:24.4 2:37.0     1:33:18.5 3 1:00:31.2 3:06:51.3
6 23 Neil Blandford Pearland TX 21 47 8 44:12.0 0:27.0 1 1:08:11.9 1:32.9 8 1:16:18.3 3:10:42.3
7 26 Gregory Malmgren Houston TX 50 45 5 35:00.7 1:16.6 4 1:23:26.8 2:33.3 7 1:14:38.2 3:16:55.9
8 31 Eddie Garcia Corpus Christi TX 106 46 6 38:00.1 1:28.5 6 1:32:55.1 1:31.1 6 1:11:22.6 3:25:17.6
9 43 Luis Martinez Channelview TX 79 46 9 1:11:42.7 3:11.3 7 1:49:32.1 3:49.7 9 1:36:12.5 4:44:28.4
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Cliff Vrielink Richmond TX 57 53 1 40:57.1 2:15.6 1 1:16:55.6 1:27.2 1 1:00:20.8 3:01:56.5
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 28 Don Booth Missouri City TX 84 55 1 39:31.9 5:01.8 1 1:21:02.0   3 2:37:26.9 3:19:36.8
2 34 Tim Williams Liberty TX 71 55 3 47:20.0 3:33.1     1:39:20.5 1 1:14:14.4 3:44:28.1
3 38 David Fleming Spring TX 8 55 2 43:50.9 5:17.0 2 1:45:42.7 6:02.5 2 1:33:57.1 4:14:50.3
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Dona Block Copperas Cove TX 77 56 1 38:13.5 1:45.8 1 1:23:29.6 2:19.7 1 1:22:25.2 3:28:14.1
2 44 Barbara Bussey Kingwood TX 23 57 2 47:50.1 4:14.4 2 2:26:40.6 4:11.8 2 1:47:42.1 5:10:39.1
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 20 Daniel Berg Austin TX 109 62 1 36:34.7 3:00.2 1 1:19:11.6 2:27.0 1 1:05:20.5 3:06:34.2
2 29 Terry Duffy Houston TX 70 61 2 44:20.1 2:10.0 2 1:23:42.7 2:04.9 2 1:09:35.2 3:21:53.2
DNF DNF Brad Garrett Copperas Cove TX 81 64 3 55:34.9 3:38.8 3 2:07:48.7 51:24.3      
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 25 Denise Padfield Fort Worth TX 30 60 1 35:20.2 0:44.9     1:26:59.8 1 1:12:01.6 3:15:06.7
2 39 Elizabeth Miller Cypress TX 75 60 2 42:25.8 2:54.4 1 2:03:15.6 2:19.1 2 1:27:57.9 4:18:53.1
3 41 Laura Garrett Copperas Cove TX 80 64 3 50:44.8 2:15.6     1:45:25.7 3 1:46:15.7 4:24:41.9
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Stephen Mendel Houston TX 37 67 1 49:06.1 2:49.2 1 1:48:47.9 2:30.8 1 1:24:52.8 4:08:07.0
 
Top

Male 70 to 74

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 40 Robert Bullard Spring TX 112 70 1 46:53.6 5:18.0 1 1:38:28.5 4:10.3 1 1:48:56.4 4:23:47.1
 

Olympic Triathlon Clydesdale/Athena

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Daniel Williams Baytown TX 72 48 1 41:22.3 9:32.2 1 1:43:11.6 2:46.9 1 1:16:05.3 3:52:58.5
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Nicole Berglund Katy TX 66 45 1 38:16.9 2:12.7 1 1:31:57.1 1:22.9 1 1:10:11.0 3:24:00.9
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Sabrina Behrens Houston TX 4 42 1 35:41.4 1:34.0 1 1:39:08.2 2:48.4 1 1:35:45.8 3:54:58.1
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
DNF DNF Ruben Perez Pearland TX 58 51 1 56:38.1 3:01.8 1 3:27:32.4 5:22.4      
 
Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Aimee Lieby Beaumont TX 98 38 1 43:51.2 1:38.2 1 1:39:34.4 2:06.0 1 1:33:23.0 4:00:33.0