2020 Montgomery JV Meet Invitational

September 10, 2020


Results by Run Houston Timing Run Houston Timing

Overall Finish List - Boys

JV Boys B

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace
1 1 1817 Matthew Yale Conroe 21:41.14 7:14/M
2 2 1797 Anthony Kotinek Montgomery 22:14.42 7:25/M
3 3 1785 Connor Goldsby A&M Consolidated 22:33.72 7:31/M
4 4 1815 Javier Silverman-Lord A&M Consolidated 22:44.02 7:35/M
5 5 1780 Kaiden Crimson Montgomery 22:46.13 7:35/M
6 6 1784 Henry Gardiner Conroe 22:55.85 7:39/M
7 7 1783 Victor Garcia Conroe 23:10.34 7:43/M
8 8 1812 Miguel Rangel Conroe 23:11.59 7:44/M
9 9 1790 Lane Hyman Montgomery 23:16.66 7:46/M
10 10 1800 Xavier Lawrence Conroe 23:27.16 7:49/M
11 11 1809 Miguel Picasso Humble 23:52.29 7:57/M
12 12 1811 Paulo Radillo Humble 24:05.32 8:02/M
13 13 1788 Uriel Hernandez Humble 24:25.73 8:09/M
14 14 1810 Cline Piotrowski Lake Creek 24:27.87 8:09/M
15 15 1813 Ryan Riney Lake Creek 24:47.61 8:16/M
16 16 1791 Lucas Hyman Montgomery 24:58.66 8:20/M
17 17 1805 Colin Nerren Lake Creek 25:06.54 8:22/M
18 18 1803 Luis Martinez Larrieux Humble 25:10.78 8:24/M
19 19 1786 Tyler Haynes Montgomery 25:12.62 8:24/M
20 20 1779 Mac Chamberlin Montgomery 25:29.51 8:30/M
21 21 1807 Caden Pachla A&M Consolidated 26:27.26 8:49/M
22 22 1799 Jack Lamb A&M Consolidated 26:40.08 8:53/M
23 23 1806 Nicholas Orellano-Kneedler Humble 26:46.70 8:56/M
24 24 1777 Brock Botard Lake Creek 26:49.47 8:56/M
25 25 1794 Wyatt Johnson Lake Creek 26:59.33 9:00/M
26 26 1792 Michael Isaza Montgomery 27:01.16 9:00/M
27 27 1802 Gavin Martinez A&M Consolidated 27:33.76 9:11/M
28 28 1774 Jack Bergin Lake Creek 27:42.50 9:14/M
29 29 1787 John Hermes Lake Creek 27:47.23 9:16/M
30 30 1814 Nike Shearn Conroe 28:46.99 9:36/M
31 (> 7) 1796 Andrew Kageler Lake Creek 29:15.60 9:45/M
32 31 1793 Landon Jedlicka A&M Consolidated 29:54.56 9:58/M
33 32 1804 Joseph Minas Conroe 29:54.71 9:58/M
34 (> 7) 1778 Jeremiah Bullard Lake Creek 36:33.64 12:11/M

Final Team Results - Boys

JV Boys B

Team - Conroe

Finish Position - 1

Team Score (places): 32

Team Score (times): 1:54:26.08

Ave Time:22:53.22

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1817 Matthew Yale   1 1 21:41.14 21:41.14 0:00.00
2 1784 Henry Gardiner   6 7 22:55.85 44:36.99 1:14.71
3 1783 Victor Garcia   7 14 23:10.34 1:07:47.33 1:29.20
4 1812 Miguel Rangel   8 22 23:11.59 1:30:58.92 1:30.45
5 1800 Xavier Lawrence   10 32 23:27.16 1:54:26.08 1:46.02
6 1814 Nike Shearn   (30) (62) 28:46.99 2:23:13.07 7:05.85
7 1804 Joseph Minas   (32) (94) 29:54.71 2:53:07.78 8:13.57

Team - Montgomery

Finish Position - 2

Team Score (places): 51

Team Score (times): 1:58:28.49

Ave Time:23:41.70

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1797 Anthony Kotinek   2 2 22:14.42 22:14.42 0:33.28
2 1780 Kaiden Crimson   5 7 22:46.13 45:00.55 1:04.99
3 1790 Lane Hyman   9 16 23:16.66 1:08:17.21 1:35.52
4 1791 Lucas Hyman   16 32 24:58.66 1:33:15.87 3:17.52
5 1786 Tyler Haynes   19 51 25:12.62 1:58:28.49 3:31.48
6 1779 Mac Chamberlin   (20) (71) 25:29.51 2:23:58.00 3:48.37
7 1792 Michael Isaza   (26) (97) 27:01.16 2:50:59.16 5:20.02

Team - A&M Consolidated

Finish Position - 3

Team Score (places): 77

Team Score (times): 2:05:58.84

Ave Time:25:11.77

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1785 Connor Goldsby   3 3 22:33.72 22:33.72 0:52.58
2 1815 Javier Silverman-Lord   4 7 22:44.02 45:17.74 1:02.88
3 1807 Caden Pachla   21 28 26:27.26 1:11:45.00 4:46.12
4 1799 Jack Lamb   22 50 26:40.08 1:38:25.08 4:58.94
5 1802 Gavin Martinez   27 77 27:33.76 2:05:58.84 5:52.62
6 1793 Landon Jedlicka   (31) (108) 29:54.56 2:35:53.40 8:13.42

Team - Humble

Finish Position - 4

Team Score (places): 77

Team Score (times): 2:04:20.82

Ave Time:24:52.16

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1809 Miguel Picasso   11 11 23:52.29 23:52.29 2:11.15
2 1811 Paulo Radillo   12 23 24:05.32 47:57.61 2:24.18
3 1788 Uriel Hernandez   13 36 24:25.73 1:12:23.34 2:44.59
4 1803 Luis Martinez Larrieux   18 54 25:10.78 1:37:34.12 3:29.64
5 1806 Nicholas Orellano-Kneedler   23 77 26:46.70 2:04:20.82 5:05.56

Team - Lake Creek

Finish Position - 5

Team Score (places): 95

Team Score (times): 2:08:10.82

Ave Time:25:38.16

Pos Bib No Name   O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 1810 Cline Piotrowski   14 14 24:27.87 24:27.87 2:46.73
2 1813 Ryan Riney   15 29 24:47.61 49:15.48 3:06.47
3 1805 Colin Nerren   17 46 25:06.54 1:14:22.02 3:25.40
4 1777 Brock Botard   24 70 26:49.47 1:41:11.49 5:08.33
5 1794 Wyatt Johnson   25 95 26:59.33 2:08:10.82 5:18.19
6 1774 Jack Bergin   (28) (123) 27:42.50 2:35:53.32 6:01.36
7 1787 John Hermes   (29) (152) 27:47.23 3:03:40.55 6:06.09
8 1796 Andrew Kageler   More Than 7   29:15.60 3:32:56.15 7:34.46
9 1778 Jeremiah Bullard   More Than 7   36:33.64 4:09:29.79 14:52.50