Home School XC 2020

August 27, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

HS Boys


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    125  Luke Brooker          Houston Homeschool Athletics            10:53.1  5:27/M    10
    2  (< 5)    151  Kayman Hatthorn       unat 2                                  11:11.6  5:36/M    11
    3      2    115  John Bruton           Episcopal                               11:22.5  5:41/M    11
    4  (< 5)    149  Nathan Evans          unnat 1                                 11:27.4  5:44/M    11
    5  (< 5)    152  Isaac Baker           unat 2                                  11:42.2  5:51/M    12
    6  (< 5)    153  Grant Wilson          unat 2                                  12:03.0  6:02/M    12
    7      3    140  Roy Travis            Salt and Light Homeschool               12:03.6  6:02/M    10
    8  (< 5)    148  Schuyler C            unnat 1                                 12:06.4  6:03/M    11
    9      4    106  Adam Pryde            Aggieland Home School                   12:14.2  6:07/M    10
   10      5    121  Harrison Wallace      Episcopal                               12:19.6  6:10/M    10
   11      6    105  Garrison Brown        Aggieland Home School                   12:24.3  6:12/M    11
   12      7    138  Jedidiah Nimmons      Salt and Light Homeschool               12:24.5  6:12/M    9 
   13      8    145  Carlos Rodriguez      Salt and Light Homeschool               12:24.8  6:12/M    9 
   14      9    143  Nathan McCarty        Salt and Light Homeschool               12:49.0  6:25/M    11
   15     10    103  Tucker Ridenhour      Aggieland Home School                   12:53.5  6:27/M    9 
   16     11    117  Jean-Paul(JP) Durand  Episcopal                               12:54.3  6:27/M    10
   17  (< 5)    244  Leighton Chapman      unnat 1                                 12:57.4  6:29/M      
   18  (< 5)    135  Michael Henderson     Lake Houston Conqueror                  12:57.9  6:29/M    9 
   19     12    127  Aaron Fossen          Houston Homeschool Athletics            13:00.6  6:30/M    11
   20     13    129  David Johns           Houston Homeschool Athletics            13:03.7  6:32/M    12
   21  (< 5)    133  Josiah Cheng-Guajardo Lake Houston Conqueror                  13:09.6  6:35/M    11
   22     14    142  Jonathan Kirkdorffer  Salt and Light Homeschool               13:12.9  6:36/M    9 
   23     15    139  Ethan Stoehr          Salt and Light Homeschool               13:16.5  6:38/M    11
   24     16    141  Jo Jo Kelly           Salt and Light Homeschool               13:18.4  6:39/M    10
   25  (< 5)    134  Noah Cheng-Guajardo   Lake Houston Conqueror                  13:22.0  6:41/M    10
   26     17    107  Daniel Archer         Covenant Academy                        13:31.8  6:46/M    12
   27     18    119  Henry Kinzel          Episcopal                               13:39.7  6:50/M    10
   28  (> 7)    137  Joshua Derksen        Salt and Light Homeschool               13:57.6  6:59/M    10
   29     19    118  Carson Hicks          Episcopal                               13:57.9  6:59/M    11
   30  (> 7)    146  Caleb Stoehr          Salt and Light Homeschool               13:59.4  7:00/M    10
   31     20    101  Michael Baber         Aggieland Home School                   14:13.4  7:07/M    11
   32     21    111  Joaquin Rivera        Covenant Academy                        14:14.8  7:07/M    12
   33     22    104  David Schilling       Aggieland Home School                   14:18.8  7:09/M    10
   34     23    130  Johnny Douklias       Houston Homeschool Athletics            14:29.6  7:15/M    9 
   35     24    124  Keiran Brehany-WellmanHouston Homeschool Athletics            14:30.5  7:15/M    11
   36     25    102  Cody Lamkin           Aggieland Home School                   14:35.9  7:18/M    12
   37  (< 5)    136  Michael Smith         Lake Houston Conqueror                  14:57.3  7:29/M    10
   38     26    109  James Loo             Covenant Academy                        15:10.1  7:35/M    9 
   39     27    126  Seth Ellis            Houston Homeschool Athletics            15:20.0  7:40/M    10
   40     28    112  Will Adkins           Episcopal                               16:23.9  8:12/M    12
   41  (> 7)    147  Nathaniel Payne       Salt and Light Homeschool               16:26.1  8:13/M      
   42  (> 7)    144  Dallas Payne          Salt and Light Homeschool               16:49.6  8:25/M    9 
   43     29    122  Lyndon Walsh          Episcopal                               17:02.0  8:31/M    12
   44     30    108  Matthew Layman        Covenant Academy                        19:45.6  9:53/M    9 
   45     31    110  David Rivera          Covenant Academy                        19:57.0  9:59/M    10



Overall Finish List - Boys

MS Boys Div I


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    201  Joseph Nichols        MS Western Academy                       5:48.4  5:48/M    8 
    2      1    190  John Wesley Ely       MS Aggieland Home School                 5:54.0  5:54/M    8 
    3      2    196  Carter Morrissette    MS Houston Homeschool Athletics          5:55.3  5:55/M    8 
    4      3    189  George Ely            MS Aggieland Home School                 5:57.1  5:57/M    6 
    5  (< 5)    237  COLBY ROBERTS         unat 2                                   6:08.4  6:08/M      
    6  (< 5)    200  Paul Cosgray          MS Western Academy                       6:27.4  6:27/M    6 
    7      4    198  Henry Stevens         MS Houston Homeschool Athletics          6:34.3  6:34/M    7 
    8  (< 5)    239  DOMINICK NOTARGIA     unat 2                                   6:36.9  6:37/M      
    9      5    192  Cole Skinner          MS Aggieland Home School                 6:50.4  6:50/M    8 
   10      6    188  Austin Burton         MS Aggieland Home School                 6:50.8  6:51/M    8 
   11      7    197  Micah Murray          MS Houston Homeschool Athletics          6:53.8  6:54/M    4 
   12      8    199  Joshua Stewart        MS Houston Homeschool Athletics          7:02.7  7:03/M    5 
   13      9    191  Wesley Shaw           MS Aggieland Home School                 7:06.6  7:07/M    5 
   14  (< 5)    209  Conrad Murrell        MS Founders Christian (Spring)           7:16.5  7:17/M    8 
   15  (< 5)    238  GIANNI NOTARGIA       unat 3                                   7:20.8  7:21/M      
   16     10    194  Elijah Brenner        MS Houston Homeschool Athletics          7:23.4  7:23/M    7 
   17  (< 5)    211  Robert Welling        MS Founders Christian (Spring)           7:28.1  7:28/M    8 
   18     11    195  Skylar Graziosi       MS Houston Homeschool Athletics          7:29.9  7:30/M    8 
   19  (< 5)    193  Caleb Mathew          MS Covenant Academy                      7:33.4  7:33/M    8 



Overall Finish List - Boys

MS Boys Div II


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    207  Josiah Mathew         MS Covenant Academy                      7:11.1  3:36/M    5 
    2  (< 5)    210  Nicholas Welling      MS Founders Christian (Spring)           7:14.9  3:37/M    6 
    3  (< 5)    208  Joshua Small          MS Covenant Academy                      7:33.1  3:47/M    7 
    4      1    212  Collin Bird           MS Kingdom Runners                       7:33.4  3:47/M  9-10
    5      2    234  Jake Struthers        MS Kingdom Runners                       7:47.0  3:54/M      
    6  (< 5)    218  Joshua Kirkdorffer    MS Salt and Light Homeschool             7:49.8  3:55/M    7 
    7  (< 5)    219  Levi McCarty          MS Salt and Light Homeschool             7:59.0  4:00/M    6 
    8      3    215  Brock Winkler         MS Kingdom Runners                       8:06.2  4:03/M  7-8 
    9  (< 5)    206  Wyatt Anawaty         MS Covenant Academy                      8:09.8  4:05/M    5 
   10      4    213  JT Hickman            MS Kingdom Runners                       8:10.8  4:05/M  9-10
   11      5    216  Drew Witherspoon      MS Kingdom Runners                       8:12.1  4:06/M  7-8 
   12  (< 5)    150  James Scott           unnat 1                                  8:24.5  4:12/M    12
   13  (< 5)    240  JOSEPH BALGOS         unnat 1                                  8:26.8  4:13/M      
   14  (< 5)    217  Carter Champagne      MS Salt and Light Homeschool             8:30.7  4:15/M    7 
   15      6    214  Noah Hickman          MS Kingdom Runners                      11:56.5  5:58/M  7-8 

Team Summary Report - Boys

HS Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Salt and Light Homeschool              41               3   7   8   9  14  15  16         
        Top  5 Times: 1:02:55.0

    2 Episcopal                              55               2   5  11  18  19  28  29         
        Top  5 Times: 1:04:14.0

    3 Aggieland Home School                  62               4   6  10  20  22  25             
        Top  5 Times: 1:06:04.4

    4 Houston Homeschool Athletics           73               1  12  13  23  24  27             
        Top  5 Times: 1:05:57.6

    5 Covenant Academy                      125              17  21  26  30  31                 
        Top  5 Times: 1:22:39.6

Team Summary Report - Boys

MS Boys Div I


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 MS Aggieland Home School               24               1   3   5   6   9                 
        Top  5 Times: 32:39.0

    2 MS Houston Homeschool Athletics        31               2   4   7   8  10  11             
        Top  5 Times: 33:49.7

Team Summary Report - Boys

MS Boys Div II


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 MS Kingdom Runners                     15               1   2   3   4   5   6             
        Top  5 Times: 39:49.6


Overall Finish List - Girls

HS Girls


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    166  Kat Kwiatkowski       Episcopal                               12:49.0  6:25/M    11
    2      2    169  Julia Newman          Episcopal                               13:03.7  6:32/M    10
    3  (< 5)    185  Asher Luengas         Unattached                              13:22.9  6:41/M    9 
    4  (< 5)    156  Audrey Roberts        25-Unattached                           13:42.7  6:51/M    9 
    5      3    168  Ella Newman           Episcopal                               13:52.9  6:56/M    11
    6      4    165  Lucy Holden           Episcopal                               14:07.4  7:04/M    10
    7      5    164  Shepherd Gregg        Episcopal                               14:24.8  7:12/M    9 
    8  (< 5)    159  Lilly Crow            Aggieland Home School                   15:03.0  7:32/M    12
    9  (< 5)    157  Faith Keck            Aggieland Home School                   16:08.9  8:04/M    10
   10  (< 5)    171  Sierra Skye Ates      Houston Homeschool Athletics            16:10.2  8:05/M    9 
   11  (< 5)    175  Alena Meiss           Lake Houston Conqueror                  16:21.8  8:11/M    11
   12      6    183  Juliana Pipho         Salt and Light Homeschool               16:40.0  8:20/M    9 
   13      7    184  Alina Rodriguez       Salt and Light Homeschool               16:49.2  8:25/M    10
   14      8    178  Julia Mccarty         Salt and Light Homeschool               17:04.9  8:32/M    9 
   15  (< 5)    172  Hannah Jones          Houston Homeschool Athletics            17:05.9  8:33/M    10
   16  (< 5)    174  Chloe Douklias        Houston Homeschool Athletics            17:08.3  8:34/M    12
   17      9    182  Abby Meadows          Salt and Light Homeschool               18:21.6  9:11/M    11
   18  (< 5)    160  Harmony Swilley       Covenant Academy                        18:30.1  9:15/M    9 
   19  (< 5)    158  Taylor O'Brien        Aggieland Home School                   19:08.1  9:34/M    10
   20     10    180  Lanah Burkhardt       Salt and Light Homeschool               19:24.0  9:42/M    11
   21     11    179  Meredith Willborg     Salt and Light Homeschool               19:36.9  9:48/M    10
   22     12    177  Rebecca Kelly         Salt and Light Homeschool               20:48.3 10:24/M    10
   23  (< 5)    173  Rachel Wood           Houston Homeschool Athletics            22:13.1 11:07/M    12



Overall Finish List - Girls

MS Girls Div I


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    202  Lillian Montgomery    MS Houston Homeschool Athletics          6:32.0  6:32/M    7 
    2  (< 5)    243  AMBER BOWLING         unat 3                                   6:36.0  6:36/M      
    3  (< 5)    241         ANNA GISLER    unat 2                                   6:50.0  6:50/M      
    4  (< 5)    205  Mia Hippel            MS Salt and Light Homeschool             7:21.0  7:21/M    8 
    5  (< 5)    232  Melanie Johnson       MS Lake Houston Conqueror                7:32.0  7:32/M    7 
    6  (< 5)    221  Bethany Bird          MS Kingdom Runners                       7:50.0  7:50/M  7-8 
    7  (< 5)    203  Anneka Cheng-Guajardo MS Lake Houston Conqueror                8:30.0  8:30/M    8 
    8  (< 5)    204  Breanna Ewing         MS Salt and Light Homeschool             9:42.0  9:42/M    8 



Overall Finish List - Girls

MS Girls Div II


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    220  Trinity Montgomery    MS Houston Homeschool Athletics          7:23.0  7:23/M    7 
    2      1    225  Alexandra Olson       MS Kingdom Runners                       7:24.0  7:24/M  9-10
    3  (< 5)    231  Eliana Cheng-Guajardo MS Lake Houston Conqueror                7:39.0  7:39/M    5 
    4  (< 5)    235  TAYRYNN ANIE          MS Salt and Light Homeschool             8:20.0  8:20/M      
    5  (< 5)    236  TAYLYNN AMIIE         MS Salt and Light Homeschool             8:35.0  8:35/M      
    6      2    227  Steffi Struthers      MS Kingdom Runners                       8:40.0  8:40/M  9-10
    7      3    228  Mackenzie Winkler     MS Kingdom Runners                       8:45.0  8:45/M  9-10
    8      4    229  Ava Witherspoon       MS Kingdom Runners                       8:49.0  8:49/M  9-10
    9      5    230  Hadley Witherspoon    MS Kingdom Runners                       8:52.0  8:52/M  7-8 
   10  (< 5)    233  Leah Burkhardt        MS Salt and Light Homeschool             9:26.0  9:26/M    7 
   11      6    226  Brielle Olson         MS Kingdom Runners                      10:14.0 10:14/M    6U
   12      7    223  Anna Olsen            MS Kingdom Runners                      10:33.0 10:33/M  7-8 
   13  (> 7)    222  Lizzie Bird           MS Kingdom Runners                      11:09.0 11:09/M    6U
   14  (> 7)    224  Naomi Olsen           MS Kingdom Runners                      11:34.0 11:34/M  7-8 

Team Summary Report - Girls

HS Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Episcopal                              15               1   2   3   4   5                 
        Top  5 Times: 1:08:17.9

    2 Salt and Light Homeschool              40               6   7   8   9  10  11  12         
        Top  5 Times: 1:28:19.9

Team Summary Report - Girls

MS Girls Div II


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 MS Kingdom Runners                     15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 42:30.0