2020 Law Week 8K

February 15, 2020


Results by Run Houston Timing Run Houston Timing

Detail Team Results

Open Mens

Team - V & E

Finish Position - 1

Team Score (times): 32:19.7

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 555 Derrick Sweeney Vinson & Elkins LLP M 10 10 29:37.7 29:37.7
2 556 Mark Brasher Vinson & Elkins LLP M 37 47 33:12.0 31:24.9
3 557 Dan Henderson Vinson & Elkins LLP M 49 96 34:09.3 32:19.7

Team - Covenant

Finish Position - 2

Team Score (times): 32:50.2

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 566 Tyler Vara Covenant TX M 30 30 32:24.7 32:24.7
2 565 Sea Mata Covenant M 31 61 32:26.1 32:25.4
3 564 Zach Lamberth Covenant M 44 105 33:40.0 32:50.2

Team - STCL # 1

Finish Position - 3

Team Score (times): 35:03.4

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 569 Samuel Clegg STCL M 34 34 32:48.9 32:48.9
2 568 Martin Thomas STCL M 47 81 33:50.2 33:19.5
3 567 Samuel Gillaspie STCL M 98 179 38:31.3 35:03.4

Team - Bracewell 1945

Finish Position - 4

Team Score (times): 35:20.3

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 528 Andrew Mintz Bracewell LLP M 41 41 33:27.7 33:27.7
2 529 Bob Grattan Bracewell LLP M 73 114 36:15.4 34:51.5
3 530 Jason Keating Bracewell LLP M 74 188 36:17.8 35:20.3

Team - Albertus All-Stars

Finish Position - 5

Team Score (times): 37:02.2

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 562 Justin Hicks University of Houston Law M 76 76 36:21.3 36:21.3
2 561 Drew DiZinno University of Houston Law M 79 155 36:44.2 36:32.7
3 563 Cacique Rich-Martinez University of Houston Law M 91 246 38:01.2 37:02.2

Team - STCL #3

Finish Position - 6

Team Score (times): 42:57.1

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 573 Chance Siller STCL M 72 72 36:13.7 36:13.7
2 574 Tim Bond STCL M 101 173 38:40.9 37:27.3
3 575 Andrew McLendon STCL M 265 438 53:56.7 42:57.1

Team - Gibbs & Bruns

Finish Position - 7

Team Score (times): 51:56.8

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 537 Colin Pogge Gibbs & Bruns M 123 123 40:00.2 40:00.2
2 539 David Sheeren Gibbs & Bruns M 124 247 40:00.5 40:00.4
3 538 Justin Patrick Gibbs & Bruns M 374 621 1:15:49.6 51:56.8

Team - Haynes & Boone

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 540 Hal Borland Haynes & Boone M 149 149 43:03.0 43:03.0
2 541 Ryan Pitts Haynes & Boone M 164 313 44:19.0 43:41.0

Detail Team Results

Open Womens

Team - Easier Said Than Run

Finish Position - 1

Team Score (times): 42:03.2

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 527 Janie O'Connor Bracewell LLP F 56 56 34:51.3 34:51.3
2 525 Shruthi Prabhu Bracewell LLP F 125 181 40:20.1 37:35.7
3 526 Caroline Ellis Bracewell LLP F 251 432 50:58.2 42:03.2

Team - M.A.D. Women

Finish Position - 2

Team Score (times): 49:27.7

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 558 Mariah Noyola Thurgood Marshall School F 140 140 42:04.9 42:04.9
2 559 Areyana Johnson Thurgood Marshall School F 245 385 50:18.0 46:11.4
3 560 Darian Hannah Thurgood Marshall School F 292 677 56:00.1 49:27.7

Team - STCL #5

Finish Position - 3

Team Score (times): 59:37.3

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 580 Megan Mitchell STCL F 220 220 48:03.4 48:03.4
2 579 Elena Bolonia STCL F 319 539 1:00:12.3 54:07.8
3 581 Nadine Alkiswany STCL F 355 894 1:10:36.2 59:37.3

Team - Queen & Spalding

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 544 Katie Dugat King & Spalding F 199 199 46:33.6 46:33.6
2 543 Alyssa Ladd King & Spalding F 213 412 47:31.2 47:02.4

Detail Team Results

Open Mixed

Team - Serpe Jones

Finish Position - 1

Team Score (times): 34:44.1

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 598 Joshua Christopher Serpe Jones TX M 25 25 32:00.5 32:00.5
2 599 Amy Craft Serpe Jones F 42 67 33:29.8 32:45.2
3 600 Megan Keudelka Serpe Jones F 102 169 38:42.0 34:44.1

Team - Fizer Foundation

Finish Position - 2

Team Score (times): 41:39.5

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 536 Matthew Dobbins Fizer Beck M 33 33 32:39.6 32:39.6
2 534 Carolyn Starr Fizer Beck F 178 211 45:34.0 39:06.8
3 535 Stephen Starr Fizer Beck M 202 413 46:44.8 41:39.5

Team - Ship Ship Hooray for an 8K!

Finish Position - 3

Team Score (times): 44:52.3

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 549 Alex Rodriguez Shipley Snell Montgomery M 141 141 42:23.6 42:23.6
2 550 Amy Snell Shipley Snell Montgomery F 179 320 45:34.1 43:58.8
3 551 Blair Harmon Shipley Snell Montgomery TX F 201 521 46:39.1 44:52.3

Team - Latham & Watkins

Finish Position - 4

Team Score (times): 45:31.0

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 547 Bryan Ryan Latham & Watkins LLP M 162 162 44:14.2 44:14.2
2 548 Ellerbe Caroline Latham & Watkins LLP F 163 325 44:14.4 44:14.3
3 546 Amy Dunk Latham & Watkins LLP F 221 546 48:04.3 45:31.0

Team - STCL #2

Finish Position - 5

Team Score (times): 54:18.0

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 571 Meredith Spillane STCL F 159 159 44:06.3 44:06.3
2 572 Taylor Marak STCL F 224 383 48:11.2 46:08.7
3 570 Zak Rodriguez STCL M 356 739 1:10:36.4 54:18.0

Team - Reed Smith Road Runners

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 554 Paul Knettel Reed Smith M 38 38 33:15.6 33:15.6
2 553 Daniella Landers Reed Smith F 270 308 54:14.6 43:45.1

Team - STCL #4

Finish Position - Inc.

Team Score (times):

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 576 Cassidy Coon STCL TX F 120 120 39:54.4 39:54.4
2 577 Tyler Williams STCL M 147 267 42:49.2 41:21.8

Detail Team Results

Master Mens

Team - Parker & Sanchez

Finish Position - 1

Team Score (times): 36:19.7

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 582 Andres Sanchez Parker & Sanchez M 8 8 29:23.8 29:23.8
2 583 Andy Parker Parker & Sanchez M 71 79 36:13.5 32:48.7
3 584 Cooke Kelsey Parker & Sanchez M 151 230 43:21.8 36:19.7

Detail Team Results

Master Mixed

Team - Clark Hill

Finish Position - 1

Team Score (times): 31:09.8

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Ave. Time
1 532 Catherine Kruppa Clark Hill F 13 13 30:10.6 30:10.6
2 533 Mark Speets Clark Hill M 15 28 30:24.6 30:17.6
3 531 John Spiller Clark Hill M 35 63 32:54.3 31:09.8