191109 - South Belt 5K

Age Group Results

November 09, 2019


Results By Kyle Ray of Run Houston Timing http://runhoustontiming.net/


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

5K

Top

Male Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Javier Martinez 102 18 1 18:04.1 5:50/M
2 Brandon Williams 160 17 2 18:35.5 6:00/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jim Ashmore 10 50 11 22:43.1 7:19/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Medina 188 15 3 19:49.5 6:24/M
2 David Gonzalez 200 16 4 20:17.2 6:33/M
3 Carlos Hernandez 184 15 8 21:50.1 7:03/M
4 Caleb Brown 26 18 9 21:56.6 7:05/M
5 Polo Solis 166 17 12 23:33.6 7:36/M
6 Nicholas Parker 194 11 23 27:49.6 8:59/M
7 Emanuel Sanchez 137 18 24 27:53.1 9:00/M
8 Michael Ndudim 110 16 26 28:10.9 9:05/M
9 Julian acevedo 183 11 31 29:00.0 9:21/M
10 Luke Kearbey 92 8 35 29:34.5 9:32/M
11 Kobe Thompson 179 17 55 32:49.5 10:35/M
12 Jacob Ramirez 123 9 72 36:03.7 11:38/M
13 Isaiah John 86 9 86 41:19.2 13:20/M
14 Bentley Starns 146 9 92 42:46.0 13:48/M
15 Danny Parker 195 10 107 48:33.7 15:40/M
16 James Gasiorowski 61 13 127 58:09.0 18:45/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lawson Hartwick 67 28 18 25:18.3 8:10/M
2 Thomas Etienne 52 29 20 26:09.7 8:26/M
3 Ian Boyd 19 24 32 29:19.9 9:28/M
4 Gerson Garcia 60 28 44 31:14.3 10:05/M
5 Kirby Dickinson 45 27 54 32:49.5 10:35/M
6 Myron Foster 180 21 67 35:01.5 11:18/M
7 Lee Salas 136 28 70 35:08.2 11:20/M
8 Daryl Morrison 176 29 122 54:21.8 17:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Kinzer 93 31 5 21:00.7 6:47/M
2 Craig Wobick 161 37 6 21:16.4 6:52/M
3 Christopher Rojas 133 37 7 21:37.8 6:59/M
4 Joel Mobe 109 36 16 25:08.0 8:06/M
5 CHRISTOPHER PUENTE 120 38 19 26:09.4 8:26/M
6 Edwin Verdin 187 31 36 29:52.8 9:38/M
7 Chad Kearbey 91 34 49 32:11.9 10:23/M
8 Kyle Jurek 90 39 50 32:15.2 10:24/M
9 Christopher Dao 37 32 75 36:31.5 11:47/M
10 Zach Jacobs 80 35 82 38:42.3 12:29/M
11 Joshua Lyons 97 32 96 43:46.8 14:07/M
12 Derek Beckham 13 38 103 46:45.6 15:05/M
13 Allen Sims 205 32 108 49:32.9 15:59/M
14 Jacob Rogers 131 34 141 1:00:26.3 19:30/M
15 Paul Sinski 143 33 144 1:00:30.5 19:31/M
16 Sean Malone 99 37 148 1:08:47.6 22:11/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Cook 33 44 17 25:14.6 8:09/M
2 Israel Cerda 31 43 37 30:02.4 9:41/M
3 Ronnie Thomas 150 40 38 30:14.8 9:45/M
4 Robert Bowden 17 40 41 30:38.0 9:53/M
5 Stephen Cross 36 48 42 30:47.4 9:56/M
6 Grady Parker 192 43 47 31:50.9 10:16/M
7 Matthew Leach 95 40 59 33:27.7 10:48/M
8 Tom Rogers 132 48 69 35:05.9 11:19/M
9 Titus John 88 41 88 41:23.1 13:21/M
10 Phillip Willis 197 42 129 58:35.9 18:54/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Arno Roensch 129 51 22 26:25.2 8:31/M
2 Mark Garvin 201 56 30 28:56.1 9:20/M
3 Jon Walk 172 52 43 31:10.9 10:04/M
4 William Malpass 100 56 58 33:24.4 10:47/M
5 Christopher Bertini 54 54 61 33:39.7 10:52/M
6 Larry Davis 164 55 73 36:07.7 11:39/M
7 Keith Cotropia 34 56 81 38:13.5 12:20/M
8 Daniel Cabrera 203 54 84 39:41.1 12:48/M
9 Rictor Harris 182 57 91 41:39.8 13:26/M
10 William Daugherty 39 56 106 48:04.9 15:31/M
11 Mitchell Briant 23 56 110 49:41.8 16:02/M
12 Mike Gasiorowski 62 57 119 52:44.5 17:01/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Boyd 18 63 14 24:23.5 7:52/M
2 Ferdinand LaBua 94 63 57 33:07.8 10:41/M
3 Micheal Eason 50 64 77 37:32.9 12:07/M
4 Pat Morris 198 65 83 39:39.9 12:48/M
5 Bob Blackwell 15 68 99 45:33.8 14:42/M
6 Bruce Beakley 12 65 102 46:15.2 14:55/M
7 NORMAN MCINTYRE 107 65 117 52:20.6 16:53/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 george becker 199 72 126 55:28.3 17:54/M
Top

Female Top Finishers Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nikki Cannon 28 38 10 22:20.6 7:12/M
2 Jetola Anderson-Blair 9 57 13 23:40.7 7:38/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Parizo 118 41 15 24:48.7 7:59/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Ortiz 112 15 27 28:21.2 9:09/M
2 Alexandria Martinez 101 12 60 33:35.7 10:50/M
3 Audrey John 85 8 87 41:19.4 13:20/M
4 Kaely Richardson 126 16 93 42:47.9 13:48/M
5 Sabrina Gasiorowski 63 15 118 52:39.8 16:59/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Hendricks 69 20 29 28:24.8 9:10/M
2 Kelsey Eason 49 27 46 31:32.9 10:11/M
3 Caitlin O’Connell 115 26 48 31:58.2 10:19/M
4 Hannah Brady 20 21 52 32:18.4 10:25/M
5 Alexsis Sandoval 138 26 95 43:34.3 14:03/M
6 Shundeez Faridifar 53 29 104 46:46.9 15:05/M
7 Cortney Ajayl 204 29 109 49:33.1 15:59/M
8 Skyler Briant 25 20 116 51:27.8 16:36/M
9 Audrey Rogers 130 28 143 1:00:27.0 19:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Britt Gambino 181 36 28 28:23.4 9:10/M
2 Heather Weikum 159 32 39 30:27.8 9:50/M
3 DENA PUENTE 121 38 40 30:28.9 9:50/M
4 Stacy Vance 155 37 51 32:17.2 10:25/M
5 Laura Kline 178 37 62 33:39.9 10:52/M
6 Steph Masone 104 34 63 33:56.5 10:57/M
7 Kortni Jaramillo 83 36 65 34:18.7 11:04/M
8 Jesse Goodwin 66 31 74 36:29.3 11:46/M
9 Tricia Cave 30 34 79 38:01.9 12:16/M
10 Sylvia Martinez 103 39 85 40:35.9 13:06/M
11 Vanessa Villarreal 156 31 98 44:55.7 14:30/M
12 Linu John 87 37 101 46:12.4 14:54/M
13 Marisa De La Torre 44 33 111 49:46.5 16:03/M
14 Denice Valencia 151 32 112 49:52.8 16:05/M
15 Leah Walker 157 32 120 53:36.3 17:18/M
16 Shay Woodruff 162 35 125 54:39.2 17:38/M
17 Jennifer Bland 16 36 133 59:22.4 19:09/M
18 Traci Jacobs 79 35 134 59:23.4 19:09/M
19 Rayanne Sinski 144 34 142 1:00:26.5 19:30/M
20 Cheramie Hopper 72 38 145 1:01:37.3 19:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anh Hunter 76 45 21 26:23.8 8:31/M
2 Sandra Rodriguez 128 42 34 29:21.5 9:28/M
3 Traci Rutoski 135 47 64 34:17.9 11:04/M
4 Julie Schrader 139 42 66 34:44.0 11:12/M
5 Juliet Weigand 158 44 68 35:05.7 11:19/M
6 Lisa Richardson 127 42 78 38:00.5 12:16/M
7 Dawn Foster 174 47 80 38:11.7 12:19/M
8 Elizabeth Cross 35 47 89 41:24.4 13:21/M
9 Mabel Casanova 29 43 90 41:28.0 13:23/M
10 Rebekka Gabino 58 45 94 42:58.4 13:52/M
11 Shannon Garris 190 49 97 44:21.4 14:19/M
12 Jennifer Haynes 68 42 121 53:36.3 17:18/M
13 Sherrie Gasiorowski 64 48 128 58:09.4 18:46/M
14 Wendy Sharpless 196 48 130 58:37.2 18:55/M
15 Chrystal Limon 171 42 131 58:41.1 18:56/M
16 Janette Parker 193 41 136 59:26.9 19:11/M
17 Angela Gaston 65 44 138 1:00:03.8 19:23/M
18 lachee Payne 167 48 140 1:00:23.8 19:29/M
19 Chandra Malone 98 40 149 1:08:47.7 22:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carmen Lukner 96 52 25 28:09.0 9:05/M
2 Alison Smith 173 55 53 32:40.9 10:33/M
3 Deandra NEWCOMB 111 55 56 32:58.7 10:38/M
4 Stephanie Reimondo 124 55 71 36:03.4 11:38/M
5 Susan Brady 21 54 76 36:40.8 11:50/M
6 Tina Colunga 177 52 100 45:59.2 14:50/M
7 Senedra Briant 24 53 113 50:42.8 16:22/M
8 Chantel Dolson 46 50 124 54:37.2 17:37/M
9 Lisa Barrett 11 50 132 58:45.9 18:57/M
10 Nichole Johnson 89 50 135 59:23.7 19:10/M
11 Christina Hopkins 71 51 137 1:00:00.4 19:21/M
12 Stacy Brown 27 50 139 1:00:20.8 19:28/M
13 Barbara Jimenez 84 53 146 1:01:49.3 19:57/M
14 Leslie Rustin 134 59 150 1:10:47.4 22:50/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Sledge 145 60 33 29:21.4 9:28/M
2 Cheryl Eason 48 66 45 31:31.7 10:10/M
3 Luz Ossa 114 61 105 46:49.8 15:06/M
4 Kelly Holcombe 70 61 114 51:04.9 16:29/M
5 Deborah Daughtry 40 65 115 51:07.6 16:30/M
6 Nancy O’Connell 116 64 123 54:23.6 17:33/M
7 Eve Emmons 51 61 147 1:01:49.4 19:57/M