2019 Katy Triathlon

Age Group Results

November 03, 2019




Invitational Men: Top Finishers 1-99
Invitational Women: 1-99
Collegiate Men:
Collegiate Women:
Sprint Tri Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Tri Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Sprint Clydesdales Men: Top Finishers 40-99
Sprint Clydesdales Women:
Sprint Athenas Men:
Sprint Athenas Women: Top Finishers 1-39 40-99

Invitational

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
DNF DNF Kate Looney Spring TX 3 39     7:52.7 1 34:39.8 4:18.3        
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Sean Hale Katy TX 2 38 1 7:05.0 0:56.2 1 34:34.9 1:01.7 1 18:08.7 1:01:46.7  
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Gregory McVicker Houston TX 157 16 1 6:38.4 1:08.6 2 38:30.3 1:06.6 1 17:23.6 1:04:47.7  
2 3 Jacob Bremer Austin TX 1 28 2 7:26.2 1:12.0 1 37:36.1 1:02.1 2 18:55.2 1:06:11.7  
 

Sprint Tri

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 13 Claire Barrie Houston TX 42 32 1 8:12.8 1:57.7 1 43:25.4 1:32.7 1 19:41.4 1:14:50.1  
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 113 Aileen Liang Katy TX 142 12     9:51.2 2 1:05:02.7 1:10.8 1 33:34.4 1:49:39.2  
2 115 Camila Portilla Katy TX 176 14 1 9:11.2 4:23.5 1 1:01:02.3 1:04.9 2 34:37.2 1:50:19.3  
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 63 Ximena Lopez De Escalera Katy TX 147 15 1 8:52.8 1:23.0 2 59:18.7 0:39.1 1 22:40.5 1:32:54.3  
2 117 Holly Rabb Richmond TX 181 19 2 10:04.3 3:53.0 3 1:05:53.3 1:20.3 2 29:26.2 1:50:37.2  
3 123 Hannah Hodges Schertz TX 120 17 3 15:42.8 4:02.4 4 1:01:39.5 2:19.2 3 30:49.6 1:54:33.6  
DNF DNF Rebeca Ojeda Katy TX 168 19       1 38:57.4 1:42.7        
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 114 Julianna Stefan Houston TX 203 20 3 22:51.4 7:21.1 2 52:31.7 1:01.0 1 25:53.9 1:49:39.2  
2 120 Vanessa Turner Waco TX 219 21 2 14:18.5 7:40.7 1 59:02.9 1:19.4 2 29:42.0 1:52:03.6  
3 132 Elizabeth Goodnight Houston TX 106 23 1 13:59.9 9:36.1 3 1:03:50.5 2:55.3 3 34:44.1 2:05:06.0  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 24 Erin Delong Kingwood TX 75 26 5 9:37.1 3:04.4 3 44:09.1 1:25.4 1 21:47.7 1:20:03.8  
2 31 Melanie Battaglia Fulshear TX 43 27 3 8:22.4 4:00.4 4 46:03.6 1:20.6 2 22:55.0 1:22:42.2  
3 37 Greta Leberfinger Houston TX 139 26 1 7:48.5 4:39.8 5 47:26.8 1:17.9 3 22:50.2 1:24:03.4  
4 57 Corinne Meinert Houston TX 158 28 2 8:21.3 3:06.8 6 49:19.3 1:46.2 4 28:15.0 1:30:48.7  
5 70 Jacquelyn Cresswell Galveston TX 70 29 7 10:30.0 2:21.9 7 50:34.2 0:50.8 5 31:09.3 1:35:26.4  
6 87 Wendy Tsai Houston TX 218 28 4 8:30.4 4:16.4 9 1:00:32.8 2:01.7 6 25:59.4 1:41:20.9  
7 97 Katie Benjamin Houston TX 46 28 8 14:38.7 2:33.5 8 52:33.1 2:20.7 7 32:08.9 1:44:15.0  
8 129 Kristen Michal Katy TX 161 28 6 10:22.1 4:17.3 10 1:09:37.0 1:27.1 8 34:42.2 2:00:25.9  
DNF DNF Molly Franke Katy TX 95 27       1 10:06.4 1:05.1        
DQ DQ Charlotte Doe Katy TX 79 25     19:56.4 2 17:19.0 2:09.3 DQ 1:13:49.4 1:53:14.3  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 61 Megan Cabrera Richmond TX 59 33 1 10:41.7 2:55.6 2 46:57.0 1:24.6 1 29:49.5 1:31:48.6  
2 77 Eileen Sullivan Houston TX 205 32 2 13:43.1 2:38.4 3 51:15.6 1:15.8 2 29:26.2 1:38:19.2  
3 130 Cristina Brady Brookshire TX 52 32 4 16:57.7 4:01.0 4 1:02:24.3 1:50.2 3 35:32.6 2:00:45.9  
4 137 Kimberli Ervin Conroe TX 89 34 3 13:52.5 4:58.1 5 1:15:51.9 2:49.0 4 37:48.7 2:15:20.3  
DNF DNF Alexandra Silva Houston TX 197 34       1 11:15.3 1:02.8        
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 44 Kara Voorhies Katy TX 223 39 1 10:06.9 3:32.9 6 43:58.9 1:29.5 1 28:21.8 1:27:30.2  
2 66 Tiffany Roberts Cypress TX 270 38 4 16:35.7 3:13.6 7 45:11.3 1:19.1 2 27:39.4 1:33:59.3  
3 100 Sabrina Bourdon Houston TX 51 39 3 14:03.9 4:47.5 8 55:24.3 1:20.6 3 28:46.6 1:44:23.0  
4 104 Amy Brandon Katy TX 53 39 2 13:06.3 5:56.6 5 22:25.6 1:16.2 4 1:02:57.3 1:45:42.2  
5 121 A'Ndrea Fisher New Braunfels TX 93 39 6 20:20.5 5:01.0 9 54:00.2 1:58.6 5 31:03.1 1:52:23.6  
6 126 Irina Kim Houston TX 131 37 5 17:05.7 4:00.0 10 59:23.6 1:42.0 6 35:40.9 1:57:52.4  
DNF DNF Magan McSwain Cypress TX 156 35       1 8:01.8 0:15.9        
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 19 Marisa Dial Katy TX 76 40 1 8:35.5 3:16.1 4 43:19.1 1:19.9 1 21:12.3 1:17:43.1  
2 58 Annabel Howard Sugar Land TX 125 40 2 10:46.8 1:59.1 2 24:56.2 0:42.0 2 52:40.6 1:31:04.8  
3 98 Yaya Herrera Spring TX 118 44 3 14:42.6 6:01.8 5 56:42.6 2:36.3 3 24:15.5 1:44:19.0  
4 116 Allison Thummel Sugar Land TX 210 44 4 22:30.3 3:23.8 6 58:00.8 0:58.9 4 25:32.0 1:50:25.9  
DNF DNF Jessie Dumont Houston TX 83 43       1 23:33.4 1:40.7        
DQ DQ Blanca Avery Houston TX 280 42     14:18.5 DQ 1:05:40.8 1:30.7 DQ 31:04.9 1:52:35.0  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 69 Georgia Polley Houston TX 175 45 3 11:36.4 7:06.2 4 48:34.4 1:17.3 1 26:50.4 1:35:24.9  
2 72 Florence Binet Houston TX 49 49 4 13:59.5 3:44.8 6 51:09.7 1:31.4 2 26:45.3 1:37:11.0  
3 78 Tina Fuentes Houston TX 96 48 2 8:55.0   1 33:07.7 31:06.7 3 32:18.1 1:38:47.3  
4 86 Raquel Furrer Houston TX 97 45 5 14:32.4 5:15.6 5 48:38.8 2:38.0 4 29:59.9 1:41:04.8  
5 127 Nadia Mohammed Houston TX 162 49 6 17:09.9 4:48.1 7 55:11.2 3:32.2 5 38:04.3 1:58:45.8  
DNF DNF Cindy Toms Katy TX 214 45 1 4:49.7 1:26.8 2 31:13.1 0:50.4        
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 90 Laura Taggett Cypress TX 207 50 1 8:33.7 3:16.3 1 55:00.3 6:24.6 1 28:37.7 1:41:52.9  
2 133 Tammy Grado The Woodlands TX 107 51 4 26:15.9 7:42.6 4 1:00:13.5 3:03.7 2 27:50.8 2:05:06.5  
3 135 Tracey Younger Katy TX 230 50 2 14:59.7 9:57.4 2 57:06.9 4:09.8 3 44:43.0 2:10:57.0  
4 139 Victoria Clark Houston TX 67 52 3 20:17.0 8:59.6 3 1:03:51.6 7:07.0 4 40:02.3 2:20:17.6  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 48 Tracey Priem Katy TX 178 56 2 10:57.0 3:23.2 2 46:38.9 1:33.5 1 27:09.7 1:29:42.4  
2 79 Susan Wallace Katy TX 224 57 3 11:11.3   3 55:19.6 2:39.8 2 33:04.3 1:39:07.1  
DNF DNF Brigitte Taylor Fresno TX 208 58 1 0:38.7 1:26.4 1 39:23.6 3:49.1        
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 136 Peggy Breland Conroe TX 57 63 1 23:11.3 11:21.2 1 1:02:31.3 2:47.2 1 35:21.4 2:15:12.4  
 
Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Matthew Rolf Katy TX 190 29 1 8:23.2 1:21.1 1 15:58.1 2:57.1 1 38:40.9 1:07:20.6  
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 50 Gabriel Jesurum Katy TX 127 13 1 6:59.0 2:43.6 1 55:17.6 0:40.1 1 24:32.4 1:30:12.9  
2 82 Victor Rodriguez Katy TX 189 14 2 10:23.3 2:50.5 2 1:00:40.9 1:09.3 2 24:37.9 1:39:42.0  
3 109 Diego Lopez De Escalera Katy TX 146 13             3 1:48:21.1 1:48:21.1  
4 125 Thomas Vargas Katy TX 222 13 3 13:00.7 6:19.8 3 1:03:12.9 0:55.5 4 33:32.0 1:57:01.1  
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 54 Jimmy Hulse Katy TX 126 19 1 12:36.9 3:43.1 7 48:26.5 0:57.9 1 24:55.2 1:30:39.7  
2 59 Jonathan Tran Katy TX 216 17 3 15:57.3 3:43.5 9 50:44.6 1:09.0 2 19:40.2 1:31:14.7  
3 108 Jack Chandler Houston TX 65 16 2 15:50.4 5:52.8 10 1:00:01.3 1:01.6 3 25:09.9 1:47:56.1  
DNF DNF Sean Thurmond Houston TX 212 16       2 7:19.0 2:02.7        
DQ DQ Max Cheshire Springfield VA 66 19     11:28.1     2:34.8 DQ 1:11:01.5 1:17:35.8  
DQ DQ Lorenzo Orozco Katy TX 171 18     12:35.3 8 55:00.7 1:19.6 DQ 18:43.5 1:27:39.2  
DQ DQ Austin Lippincott Houston TX 144 16     8:52.6 5 0:50.1 1:23.8 DQ 1:30:12.1 1:41:18.7  
DQ DQ Justin Liang Katy TX 143 15     10:46.6     0:40.8 DQ 1:33:40.5 1:42:18.7  
DQ DQ Aljair Pimentel Houston TX 174 16       4 9:33.2 2:06.7 DQ 1:31:31.7 1:43:11.7  
DQ DQ Andrew Allen Katy TX 37 18     16:08.3     3:43.4 DQ 1:46:34.6 2:00:45.8  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 3 Victor Halmy Spring TX 115 20 1 6:37.8 1:42.4 7 41:15.6 0:37.5 1 19:56.0 1:10:09.4  
2 8 Thomas Green Monroe LA 109 23 2 8:21.4 2:11.5 5 26:06.6 1:43.1 2 33:47.9 1:12:10.6  
3 33 Hagan Dalton Baton Rouge LA 73 20 3 9:13.0 3:53.2 9 48:08.5 0:36.4 3 21:14.2 1:23:05.4  
4 34 Angel Felix El Paso TX 91 20 6 13:07.8 3:29.7 4 16:37.0 2:57.0 4 47:07.2 1:23:19.0  
5 43 Scott Heavin Huffman TX 117 23 5 12:48.6 2:18.9 8 44:48.5 0:57.0 5 25:39.2 1:26:32.3  
6 65 Jacob Heavin Huffman TX 116 23 8 15:27.0 2:34.2 10 47:16.8 1:25.8 6 27:10.3 1:33:54.2  
7 75 Ross Baysinger Bryan TX 45 20 9 28:47.4 11:01.5 6 7:06.0 0:48.2 7 50:12.1 1:37:55.4  
8 85 Mark Addison-Smith Houston TX 35 22       1 12:55.1 4:00.9 8 1:24:00.4 1:40:56.5  
9 93 James Rhodes Sugar Land TX 185 20 4 12:40.1 2:41.8 12 1:04:39.6 0:43.8 9 21:32.3 1:42:17.7  
10 105 Peter Doe Katy TX 81 21 7 14:20.0 5:18.9 11 56:10.3 0:48.7 10 29:27.0 1:46:05.1  
DQ DQ Ariel Perez Brookshire TX 172 20     17:49.2 2 7:37.8 2:32.4 DQ 59:52.5 1:27:52.0  
DQ DQ Gregory Smith Sealy TX 200 22     35:55.4     0:56.7 DQ 1:30:52.0 1:59:37.0  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 11 Mitchell Gee Rosenberg TX 101 26 2 9:01.4 1:58.2 3 39:09.2 0:53.0 1 22:09.6 1:13:11.5  
2 15 Tyler McFarland Houston TX 154 27 1 6:45.7 2:31.4 4 42:40.2 0:55.8 2 24:09.5 1:17:02.7  
3 27 Tyler Vara Houston TX 221 25 4 11:40.3 3:07.9 5 45:47.1 1:02.4 3 19:55.0 1:21:32.8  
DNF DNF Mahmoud Elzayat Houston TX 87 26 5 19:39.6 10:44.4              
DQ DQ Parker Jordan Killeen TX 129 29       2 5:58.1 1:15.9 DQ 54:58.1 1:02:12.2  
DQ DQ Wiley Fletcher Houston TX 94 28     9:53.6     0:59.8 DQ 1:18:42.7 1:22:21.2  
DQ DQ Alaric Doe Katy TX 78 26 3 9:48.1 5:43.7 6 1:02:23.1 1:25.8 DQ 28:53.3 1:48:14.2  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 9 Andrew Lafleur Katy TX 135 31 2 7:50.8 2:31.4 1 17:44.9 2:44.9 1 41:29.5 1:12:21.8  
2 26 Kyle Gilliland Richmond TX 103 31 4 10:34.0 2:39.0 6 43:45.6 1:36.4 2 22:47.0 1:21:22.2  
3 47 Raul Ramirez Austin TX 183 34 9 11:52.3 4:41.3 8 44:17.9 2:36.5 3 24:13.4 1:29:41.6 2:00
4 55 Christian Reyes Houston TX 184 32 11 18:05.5 3:21.7 10 43:13.8 1:10.4 4 24:50.2 1:30:41.8  
5 56 Chad Morales Brookshire TX 163 32 7 11:07.7 5:42.4 2 17:01.5 1:44.1 5 55:07.7 1:30:43.6  
6 83 Miller Silva Brookshire TX 198 32 1 3:45.6 2:28.4 4 33:26.1 2:08.2 6 58:50.6 1:40:39.0  
7 88 Keegan Kucko Katy TX 134 32 5 10:35.1 2:48.3 3 21:57.7 33:48.1 7 32:26.9 1:41:36.2  
8 95 Sean Mata Houston TX 149 32 12 34:21.3 2:02.2 9 24:50.0 1:09.8 8 41:09.3 1:43:32.7  
9 99 Matthew Brandon Katy TX 54 33 10 12:46.5 5:13.1 11 49:24.2 1:22.4 9 35:33.9 1:44:20.4  
10 110 Daniel Boben Spring TX 50 33 6 10:54.2   12 1:11:20.8 4:59.0 10 28:40.0 1:49:04.6  
11 140 Philip Armes Houston TX 41 32 3 9:45.4 3:19.6 7 44:53.4 56:25.9 11 33:22.3 2:27:46.6  
DNF DNF John Alford Houston TX 36 31 8 11:44.5 2:33.8 5 29:58.4 1:30.6        
DQ DQ Hoa Le Pearland TX 137 33 DQ 7:53.8 4:04.5 DQ 34:19.0 1:19.6 DQ 49:56.1 1:37:33.2  
DQ DQ Peter Hoang Tran Port Arthur TX 217 33             DQ 1:39:11.1 1:39:11.1  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Garrick Malone Houston TX 148 38 5 8:01.7 1:36.9 4 38:32.3 0:48.1 1 19:24.0 1:08:23.0  
2 6 Francisco Figuera Katy TX 92 38 6 8:02.7 1:07.2 5 39:32.4 0:56.6 2 21:41.6 1:11:20.6  
3 14 Chip Dumound Houston TX 84 38 2 6:27.8 2:24.9 6 40:14.5 1:45.4 3 24:56.8 1:15:49.8  
4 18 Rodrigo De Aguirre Spring TX 285 39 3 7:48.2 1:27.7 8 43:00.0 1:33.7 4 23:38.2 1:17:28.1  
5 22 David Klein Katy TX 132 37 10 9:58.3 3:07.9 10 42:56.9 1:29.6 5 21:05.6 1:18:38.5  
6 25 Marcel Antigua Conroe TX 38 39 8 9:14.2 3:27.4 9 40:49.9 1:14.9 6 26:26.6 1:21:13.0  
7 36 Conor Hogan Katy TX 122 39 11 11:43.7 1:26.6 11 46:14.6 2:03.4 7 22:34.1 1:24:02.4  
8 40 Juan Olguin Pearland TX 170 38 14 12:35.5 2:50.0 12 46:20.5 2:33.2 8 20:49.6 1:25:09.0  
9 51 Jason Homewood Richmond TX 124 39 12 12:00.8 5:09.5 13 46:16.9 1:22.1 9 25:28.6 1:30:17.9  
10 52 Jules El-Khoury Katy TX 86 39 13 12:19.4 5:16.7 14 47:06.1 1:11.1 10 24:31.1 1:30:24.5  
11 76 Thomas Curran Austin TX 71 35 15 13:03.8 5:27.8 7 32:44.6 0:33.7 11 46:14.6 1:38:04.6  
12 80 Michael Wilson Kingwood TX 277 38 7 8:10.9 0:00.0 16 1:04:52.3 0:38.6 12 25:37.9 1:39:19.8  
13 84 Joseph Homewood Houston TX 284 36 19 20:33.7 5:48.9 18 47:44.2 2:33.3 13 24:03.7 1:40:44.0  
14 91 Ryan Garrett Pasadena TX 100 39 18 16:08.0 5:26.0 17 52:17.1 1:46.0 14 26:18.0 1:41:55.2  
15 94 Massimiliano Russo Katy TX 194 38 16 13:11.8 6:52.5 15 49:51.0 1:58.8 15 30:31.3 1:42:25.5  
16 96 Jorge Morales Katy TX 164 39 17 14:00.5 6:05.0 1 23:12.7 1:02.8 16 57:48.2 1:44:09.2 2:00
17 134 Rodrigo Pereira Gomes Katy TX 273 37             17 2:08:44.9 2:08:44.9  
DNF DNF Marco Gutierrez Houston TX 112 35 1 5:10.1 4:25.8 3 38:29.1 2:00.5        
DQ DQ Albert Li Katy TX 141 37 4 7:54.9 5:04.0 DQ 22:59.2 1:24.2 DQ 42:47.1 1:20:09.6  
DQ DQ Brian Gehrke League City TX 102 37 DQ 7:55.9 4:19.6 DQ 42:23.6 1:54.4 DQ 37:21.2 1:33:55.0  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 4 David Diaz Katy TX 77 40 1 8:40.6 1:17.3 7 37:51.5 1:31.8 1 21:16.4 1:10:37.8  
2 7 Suriyun Sukduang Katy TX 204 40 4 9:13.8 1:54.3 8 38:24.2 1:22.3 2 20:27.1 1:11:21.8  
3 12 Jonathan Roberts Cypress TX 271 40 3 9:13.0 2:16.3 9 38:45.3 1:20.7 3 22:26.0 1:14:01.5  
4 17 Guilherme Salemi Houston TX 196 43 2 9:10.4 2:27.9 5 13:16.3 3:03.4 4 49:28.4 1:17:26.5  
5 21 Timothy Shafer Onalaska TX 286 43 8 12:27.1 2:31.0 10 39:33.2 0:59.1 5 22:35.5 1:18:06.1  
6 29 Brent Greska Katy TX 110 43 7 10:04.0 3:49.5 11 42:48.5 1:50.3 6 23:38.3 1:22:10.8  
7 35 Juan Romero Spring TX 191 40 6 9:57.2 2:30.4 14 47:20.6 1:29.6 7 22:21.3 1:23:39.3  
8 41 Andy Queen Houston TX 179 40 5 9:44.0 4:07.9 15 46:27.2 1:48.8 8 23:35.1 1:25:43.1  
9 42 David Munoz Katy TX 166 40 9 13:19.6 5:02.0 13 40:54.1 2:18.9 9 24:47.2 1:26:22.0  
10 112 Aron Szucs Houston TX 206 41             10 1:49:22.5 1:49:22.5  
11 118 Charles German Houston TX 275 42 10 14:12.4 6:06.7 16 59:38.2 1:52.3 11 28:53.4 1:50:43.1  
DNF DNF Joshua Okun Houston TX 169 40       1 9:50.6 0:33.9        
DQ DQ Eduardo Rivera Quizado Katy TX 187 43     12:33.9 12 45:28.2 1:39.3 DQ 26:29.2 1:26:10.8  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Dennis Avendano Katy TX 274 46 1 8:32.2 1:26.8 9 38:41.5 0:56.7 1 21:20.8 1:10:58.3  
2 20 Russell Sollock Katy TX 201 47 3 9:06.6 2:34.2 10 41:25.5 1:12.9 2 23:24.8 1:17:44.1  
3 23 Matt Lindgren Katy TX 276 47 5 11:17.2 2:29.4 11 41:21.5 0:57.5 3 23:39.1 1:19:44.9  
4 39 Scott Wilson Cypress TX 229 46 6 12:18.4 2:29.4 12 43:50.4 1:43.1 4 24:10.1 1:24:31.5  
5 46 Brent Brasseaux Katy TX 56 45 4 10:13.9 4:28.5 14 46:25.7 1:48.9 5 26:14.7 1:29:11.9  
6 49 Francois Racicot Katy TX 182 45 2 9:04.8 4:35.7 13 46:02.9 2:55.1 6 27:19.9 1:29:58.5  
7 62 Stephen Kelly Katy TX 130 45 7 13:02.7 4:07.7 15 48:01.7 1:39.0 7 25:19.3 1:32:10.5  
8 68 Cesar Portilla Katy TX 177 48 8 14:02.0 5:16.9 16 46:04.7 2:03.2 8 27:34.9 1:35:01.8  
9 89 Brad Sparks Fulshear TX 202 45 11 16:00.8 3:37.1 18 52:27.7 1:36.8 9 28:00.2 1:41:42.8  
10 101 Christian Etienne Spring TX 90 47 9 14:08.7 4:51.9 17 50:12.3 0:47.2 10 34:24.6 1:44:24.8  
11 119 Carlo Canela Pearland TX 62 45 12 17:20.3 3:59.2 19 51:16.6 4:12.5 11 34:25.5 1:51:14.4  
12 122 Aristides Morillo Katy TX 165 45 13 19:51.9 7:08.9 20 51:43.6 2:32.0 12 32:22.4 1:53:39.0  
13 138 Velton Welch Houston TX 227 45       2 16:08.6 1:19.5 13 1:58:35.6 2:16:03.8  
14 141 Vu Hangoc Richmond TX 279 47 10 14:25.4 21:00.2 21 1:27:00.3 2:45.0 14 45:56.2 2:51:07.2  
DNF DNF Miles Dumas Katy TX 82 49       1 11:03.0 0:38.3        
DQ DQ Bill Pilkington Spring TX 173 48     11:43.6 3 12:33.4 2:01.8 DQ 57:39.9 1:23:58.7  
DQ DQ Ted Wang Sugar Land TX 225 47     12:08.6 6 19:43.6 35:58.4 DQ 30:50.7 1:38:41.5  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 30 Buddy Baudoin Katy TX 44 52 5 13:30.0 3:13.0 4 42:20.0 1:41.8 1 21:36.9 1:22:21.8  
2 38 Pedro D'Ascola Katy TX 72 53 1 8:50.7 4:26.2 3 45:03.1 1:38.5 2 24:18.2 1:24:16.8  
3 74 Miguel Lataczewski Katy TX 136 50 4 12:58.0 3:38.8 6 52:54.0 1:21.7 3 26:54.1 1:37:46.8  
4 92 Henry Garcia El Paso TX 99 52 2 10:15.9 5:55.5 5 51:13.5 2:44.2 4 31:56.0 1:42:05.3  
5 103 Mike Meyer Cypress TX 160 51 3 12:21.1 8:01.6 7 52:55.7 2:55.1 5 29:13.5 1:45:27.1  
6 106 Whitney Wiggins Katy TX 228 52 6 13:57.9 4:48.9 8 1:00:21.9 1:54.4 6 25:15.3 1:46:18.5  
DQ DQ Mauricio Toledo Fulshear TX 213 50     11:30.8     0:31.5 DQ 1:29:06.2 1:31:14.8  
DQ DQ Erin Doe Katy TX 80 54     19:41.3     1:09.0 DQ 1:26:30.0 1:47:14.2  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 10 Jamie Gutierrez Pflugerville TX 111 57 1 7:22.6 2:20.1 6 39:54.5 1:22.5 1 21:47.6 1:12:47.5  
2 28 Gerard Candrian Tomball TX 61 59 4 12:27.2 3:25.9 8 42:18.3 1:50.9 2 22:02.8 1:22:05.3  
3 45 Scott Notarainni The Woodlands TX 167 55 3 11:08.9 2:51.7 7 42:40.3   3 59:28.8 1:27:35.6  
4 60 Matt Korioth Katy TX 133 58 9 14:48.6 3:48.9 10 45:02.6 1:36.2 4 26:12.2 1:31:28.6  
5 64 David Archer Kingwood TX 39 56 5 12:45.3 4:45.8 9 45:44.5 2:06.6 5 27:32.1 1:32:54.5  
6 67 Jonathan Ward Houston TX 226 58 10 16:57.7 3:50.5 12 47:28.4 1:31.4 6 24:45.2 1:34:33.3  
7 81 James Dyal Eagle River AK 85 56 7 13:57.0 3:48.2 11 48:00.8 3:31.7 7 30:14.6 1:39:32.5  
8 102 Francisco Arras Houston TX 287 57 2 11:08.3 6:08.4 14 54:15.5 1:11.9 8 31:48.8 1:44:33.1  
9 107 Jimmy Hintz Spring TX 119 55 8 14:45.8 5:21.3 15 51:26.4 3:08.6 9 31:49.4 1:46:31.7  
10 111 Les Roberson Katy TX 188 59 6 13:37.6 4:15.7 13 52:55.2 3:10.9 10 35:19.5 1:49:19.1  
DNF DNF Armando Castillo Katy TX 64 55       1 5:45.2 1:07.5        
DQ DQ Buddy Mazurek Katy TX 152 57     10:03.9 5 22:21.8 1:44.2 DQ 41:15.8 1:15:25.8  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 32 David Green Cypress TX 108 63 1 10:39.4 2:24.8 1 39:27.7 2:00.9 1 28:20.7 1:22:53.7  
2 71 Anthony Duthoit Kingwood TX 282 60 3 13:48.6 2:35.4 2 49:40.7 2:17.4 2 28:06.4 1:36:28.8  
3 128 Richard Goad Temple TX 104 64 4 16:44.1 5:05.4 3 57:08.8 3:03.1 3 37:02.9 1:59:04.5  
4 131 Greg Armes Katy TX 40 60 2 13:28.7 7:48.3 4 1:04:10.2 3:57.6 4 33:21.8 2:02:46.7  
DQ DQ Bill Butzner Houston TX 272 64     12:29.9 DQ 56:01.7 3:48.1 DQ 44:18.4 1:56:38.3  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 16 Greg Rosin Breckenridge CO 192 68 1 9:00.2 2:31.3 2 40:46.4 1:05.2 1 23:43.8 1:17:07.0  
2 53 Alfredo Locht Montgomery TX 145 69 2 9:23.8 3:26.4 3 47:18.5 2:53.1 2 27:32.4 1:30:34.4  
3 73 Stephen Mendel Houston TX 159 66 3 11:06.2 6:41.3 4 47:43.1 2:23.1 3 29:42.1 1:37:35.9  
4 124 John Epperson Brenham TX 88 68 4 13:05.4 7:28.8 5 48:31.2 10:47.7 4 35:19.4 1:55:12.7  
DNF DNF Ken Hainline Sugar Land TX 114 66       1 17:34.5 2:56.5        
 

Sprint Clydesdales

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Byron McKinney Katy TX 155 37       1 52:22.5 2:13.4 1 46:35.4 1:41:11.3  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Greg Green Houston TX 245 50 1 12:34.3 8:30.2 1 51:03.2 3:31.4 1 35:54.5 1:51:33.7  
 
Top

Male 40 and Over

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
DNF DNF Adam Rudy Tomball TX 262 45                    
DQ DQ John Weller Fulshear TX 278 46     8:09.0 DQ 40:11.6 2:05.0 DQ 29:58.9 1:20:24.6  
 

Sprint Athenas

Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Cee Moore Pasadena TX 254 33 1 23:18.9 11:53.0 1 1:08:16.4 3:58.3 1 50:01.9 2:37:28.7  
 
Top

Female 39 and Under

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
DNF DNF Kimberly Fondren Katy TX 241 38       1 18:39.1 3:07.8        
 
Top

Female 40 and Over

  Overall     ------- Swim Out ------- T1 ------- Bike In ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
DNF DNF Lisa Cain Amherst MA 236 50       1 31:58.4 0:53.6