191026 - St Paul's Fun Run

Age Group Results

October 26, 2019


Results By Kyle Ray of Run Houston Timing http://runhoustontiming.net/


Men: Top Finishers 0- 8 9-15 16-40 41-99
Women: Top Finishers 0- 8 9-15 16-40 41-99

5K

Top

Male Top Finishers Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Omar Paredes 96 39 1 19:10.6 6:11/M
Top

Male 8 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Hines Hines 113 8 70 35:56.2 11:34/M
2 Preston Schooley 553 7 73 36:13.3 11:38/M
3 Aiden Ortiz Ortiz 570 8 78 37:50.7 12:12/M
4 Jordan Ortiz Ortiz 571 6 81 38:24.8 12:22/M
5 Sede Ekhaese Ekhaese 37 8 135 52:35.6 16:57/M
Top

Male 9 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sebastian Langer 80 15 2 20:08.7 6:30/M
2 Diego Thrasher 566 14 3 21:40.1 6:59/M
3 Benjamin Rendon 641 13 7 22:21.7 7:13/M
4 Jesus  Rendon 640 15 8 22:21.8 7:13/M
5 Oswaldo Garcia Garcia 43 10 10 23:10.6 7:29/M
6 David Cohen Cohen 102 14 12 23:29.8 7:35/M
7 Francisco Navoa Navoa 55 11 15 24:16.1 7:49/M
8 Elias Johnson Johnson 200 10 28 26:47.5 8:35/M
9 Kevin Harmon Harmon 22 11 37 28:45.8 9:13/M
10 Sebastian Morejon 181 9 39 29:12.2 9:25/M
11 Andres Morejon 180 11 40 29:18.2 9:26/M
12 David Moreno 561 10 51 32:35.4 10:30/M
13 Kevin Del Cid 32 15 55 33:23.1 10:46/M
14 Marco Jimenez 104 14 57 33:59.2 10:58/M
15 Courtlyn Anzaldua 559 15 60 34:17.4 10:57/M
16 Martin B. Juarez 109 13 61 34:27.7 11:06/M
17 John Matthew Hines Hines 111 12 63 34:45.0 11:11/M
18 Pio Hines Hines 112 10 64 34:45.4 11:11/M
19 Elias Johnson Johnson 199 10 86 39:20.7 12:37/M
20 Leo Varvaricak 134 12 88 40:02.3 12:55/M
21 Eddie Torrez 646 11 96 43:51.9 14:06/M
22 Luis Orellana 45 10 101 44:37.4 14:24/M
23 Ariel Ordonez Ordonez 158 12 118 49:12.7 15:50/M
24 Wendy G. Navoa 53 15 127 51:16.1 16:32/M
25 Owen Respondek Respondek 123 13 134 52:26.3 16:49/M
Top

Male 16 to 40

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Omar Paredes 96 39 1 19:10.6 6:11/M
2 Victor Paguaga 103 30 4 21:41.7 7:00/M
3 Brandon Trejo 145 17 5 21:56.7 7:05/M
4 Isis Rendon 639 17 6 22:21.1 7:13/M
5 Uvaldo Albanera 27 36 9 23:10.1 7:26/M
6 Marek Rudak 564 39 11 23:28.5 7:34/M
7 Adrian  Muņos 877 19 17 25:04.2 8:05/M
8 Damian Medina 50 30 18 25:05.7 8:01/M
9 Ayax Badillo 896 40 20 25:40.2 8:16/M
10 John Nguyen 150 30 21 25:44.7 8:17/M
11 Luis Escobar 146 17 25 26:10.4 8:26/M
12 Jesus Carranza Carranza 562 40 32 27:40.8 8:56/M
13 Daniel  Mulder 552 16 33 27:56.6 9:00/M
14 Ron Hendrich 191 30 35 28:17.4 9:03/M
15 Chuy Garcia Garcia 40 30 44 30:29.0 9:50/M
16 Oreo Carrillo Carrillo 892 30 54 33:21.8 10:46/M
17 Paul Emig 140 30 56 33:48.3 10:54/M
18 Philip Augustine Augustine 63 30 62 34:27.8 11:03/M
19 Avelino Lopez 77 31 68 35:33.6 11:28/M
20 Rich Nebel 540 31 79 37:56.1 12:08/M
21 Brian  Johnson Johnson 197 30 85 39:20.0 12:37/M
22 Eliseo Coxaj Coxaj 28 33 92 41:40.5 13:26/M
23 Luis Gely Rodriguez 84 32 98 43:57.9 14:09/M
24 Glenn Poché 124 30 107 45:28.6 14:36/M
25 Chan Finch 39 30 112 46:43.3 14:46/M
26 Fabio Estrada 160 30 114 47:25.0 14:36/M
27 Kevin  Salvatierra 898 18 116 48:30.0 15:39/M
28 Ubaldo Gonzalez 132 22 123 50:39.3 16:20/M
29 Chris Tran 149 30 128 51:16.1 16:27/M
30 Jesus McKinnon 48 30 149 55:28.7 17:49/M
31 Jorge Jr. Torrez 645 17 155 56:34.5 18:07/M
32 Jake Fair 544 16 158 57:30.8 18:25/M
33 Brandon  Martinez 549 25 166 1:00:12.0 18:46/M
34 Francisco Ajone 536 27 171 1:03:55.7 20:37/M
35 Jose Santos Guevara Banagan 167 39 173 1:10:32.8 22:45/M
36 Chris Slovacek 116 30 175 1:11:43.0 23:08/M
Top

Male 41 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chris Van Velson 567 41 13 23:41.9 7:38/M
2 Victor Hinojosa Jr. 556 41 14 24:07.7 7:47/M
3 Juan Carlos Nuņez 10 45 19 25:23.8 8:12/M
4 Danny Scioneaux 61 57 23 25:53.7 8:21/M
5 Ramiro Navoa Navoa 56 48 24 26:02.8 8:18/M
6 Tony Quezada 147 59 34 28:08.0 9:03/M
7 Rio Montelongo 557 50 36 28:26.2 9:09/M
8 Carlos Perez Cohen 101 49 38 28:55.0 9:19/M
9 Martin Juarez 106 47 41 29:18.9 9:25/M
10 Anastacio Tovar 195 53 42 29:44.4 9:32/M
11 Charlie Lair 546 49 47 30:59.4 10:00/M
12 Richard Fair 543 41 48 31:08.3 10:02/M
13 Evans Lair 67 57 52 32:55.5 10:34/M
14 Mario Moreno 560 45 58 34:00.2 10:57/M
15 Marco A. Jimenez 105 46 59 34:06.0 11:00/M
16 Michael Anzaldua 558 48 66 35:26.1 11:19/M
17 Oscar Ortiz 572 49 74 36:17.8 11:41/M
18 Tom Paul 9 50 77 37:22.6 12:01/M
19 Alex Pabon 88 41 105 45:23.6 14:37/M
20 Oscar Gonzalez 138 52 106 45:24.1 14:38/M
21 Edgar Cruz 7 47 115 47:25.5 14:35/M
22 Victor Hinojosa 555 41 122 50:33.4 16:14/M
23 Thomas Respondek Respondek 121 46 133 52:25.6 16:49/M
24 Arturo Monterrubio 1 62 140 53:35.6 17:09/M
25 Abos Ekhaese Ekhaese 69 45 147 55:04.8 17:43/M
26 Andry DelHomme 126 57 153 56:24.2 18:02/M
27 Clarence Harmon Harmon 20 58 164 59:01.2 18:58/M
Top

Female Top Finishers Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anita Navoa Navoa 54 13 16 24:44.1 7:59/M
Top

Female 8 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alexsandra Hilario Hilario 182 8 43 30:10.1 9:42/M
2 Kathryn Ulczynsti Ulczynsti 92 7 137 52:50.9 16:57/M
3 Laura Ulczynsti Ulczynsti 93 3 138 52:52.6 16:57/M
4 Itzael  Xeputitlan 538 6 170 1:03:53.4 20:37/M
5 Emely Rosales 537 8 172 1:03:56.1 20:37/M
Top

Female 9 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anita Navoa Navoa 54 13 16 24:44.1 7:59/M
2 Sofia Fair 545 14 27 26:37.7 8:35/M
3 Zaynab I 547 14 29 26:52.6 8:40/M
4 Stephanie Carranza Carranza 90 14 30 27:40.4 8:56/M
5 Dayanara Garcia Garcia 42 10 53 33:15.8 10:43/M
6 Isabella Augustine Augustine 64 10 72 36:06.8 11:35/M
7 Kyla Van Velson 568 10 89 40:29.5 13:03/M
8 Isabella Carranza 175 11 93 42:40.7 13:45/M
9 Alondra Gely-Rodriguez Rodriguez 86 11 97 43:57.2 14:09/M
10 Imina Ekhaese Ekhaese 36 12 109 45:48.3 14:45/M
11 Brittany Ruiz 87 15 110 45:52.6 14:48/M
12 Sato Ekhaese Ekhaese 35 14 119 49:38.4 16:00/M
13 Arliett Mejia 173 9 120 49:43.9 16:01/M
14 Grace Hines Hines 115 10 144 54:33.7 17:36/M
15 Theresa Hines Hines 114 10 145 54:34.3 17:36/M
16 Jasmine Lazo 649 14 146 54:34.6 17:33/M
17 Emely Ordonez Ordonez 159 9 148 55:18.2 17:47/M
18 Karen Harmon Harmon 21 11 163 59:00.7 18:59/M
19 Alexandra Lazo 648 12 168 1:01:08.9 19:42/M
20 Ana Mejia 172 14 169 1:01:10.0 19:42/M
Top

Female 16 to 40

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Rudak 563 36 22 25:48.6 8:18/M
2 Tiffany Cohen Cohen 100 16 26 26:32.7 8:34/M
3 Xiomara Carranza Carranza 89 16 31 27:40.7 8:56/M
4 Roxana Rivera 895 34 49 32:18.7 10:25/M
5 Andrea Tovar 196 25 67 35:32.9 11:25/M
6 Jasmin  Collum 551 30 69 35:47.2 11:27/M
7 Nichole Augustine Augustine 62 30 71 36:05.9 11:35/M
8 Blanca Calzoncit Calzoncit 16 30 75 36:27.5 11:46/M
9 Claudia Garcia Garcia 41 30 76 36:41.0 11:49/M
10 Emily Longwith 541 37 80 38:21.0 12:16/M
11 Maria Fernanda Ortiz Ortiz 569 27 82 38:26.3 12:23/M
12 Martha Coxaj Coxaj 29 27 91 41:39.6 13:26/M
13 Maribel Torrez 644 37 95 43:49.2 14:01/M
14 Reyna DeLao Hilario 186 30 100 44:33.8 14:23/M
15 Gloria Landaverde 74 30 102 44:48.5 14:23/M
16 Alicia Hilario Hilario 184 38 103 44:49.2 14:25/M
17 Marisol Rodriguez 187 30 104 45:07.4 14:31/M
18 Jennifer Haass Johnson 198 30 108 45:29.3 14:37/M
19 Arleth Juarez 108 19 111 46:00.7 14:49/M
20 Alejandra  Gutierrez 535 20 117 48:30.4 15:39/M
21 Leticia Gonzalez 133 22 124 50:39.4 16:20/M
22 Yara Rodriguez Rodriguez 85 32 125 50:42.2 16:19/M
23 Diana Tran 148 30 126 51:15.5 16:26/M
24 Gillian Respondek Respondek 122 16 130 51:32.4 16:35/M
25 Ann-Marie Ulczynsti Ulczynsti 91 39 139 52:52.7 16:57/M
26 Palmira Colzoncit Calzoncit 17 27 141 54:22.1 17:32/M
27 Cindy Reyes Lazo 156 19 142 54:32.3 17:33/M
28 Linda Lahuang Hines 110 30 143 54:33.6 17:36/M
29 Rosa Diana Reyes Ordonez 157 39 152 55:33.6 17:53/M
30 Becky Broesche 119 30 154 56:27.5 18:05/M
31 Bertha McKinnon 49 30 156 56:53.7 18:16/M
32 Guadalupe Martinez 548 23 165 1:00:11.8 18:46/M
33 Angelyna Sierra 136 30 167 1:01:08.6 19:42/M
34 Joanne Slovacek 117 30 174 1:11:43.0 23:08/M
Top

Female 41 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rosario Ortiz 573 49 45 30:43.1 9:54/M
2 Elizabeth Blackman 565 48 46 30:57.3 9:57/M
3 Alma Jaime 897 41 50 32:19.3 10:24/M
4 Rosy Thrasher 128 54 65 34:51.1 11:14/M
5 Martha Miranda 75 49 83 39:05.3 12:34/M
6 Irma Yolanda 76 59 84 39:08.2 12:35/M
7 An Bazarsky 66 67 87 39:51.1 12:48/M
8 Lupita Juarez 107 41 90 41:29.8 13:21/M
9 America Carranza 174 44 94 42:40.9 13:45/M
10 Irene Iturburo 135 48 99 44:28.4 14:20/M
11 Marleny Vargas 6 48 113 46:51.4 14:26/M
12 Nancy Villanueva 171 41 121 49:48.0 16:02/M
13 Dayana Gonzalez 131 55 129 51:27.9 16:36/M
14 Debbie Respondek Respondek 120 45 131 51:32.5 16:36/M
15 Esperanza Paredes 539 60 132 52:03.5 16:43/M
16 Omo Ekhaese Ekhaese 33 45 136 52:37.5 16:57/M
17 Wendy Navoa 52 44 150 55:29.4 17:54/M
18 Lisa DelHomme 125 57 151 55:31.2 17:44/M
19 Norma Fair 542 41 157 57:27.2 18:25/M
20 Veronica Scioneaux 60 56 159 58:17.8 18:44/M
21 Mele Paul 8 50 160 58:19.3 18:49/M
22 Carolyn Stachey 94 61 161 58:22.1 18:45/M
23 Neferti Harmon Harmon 19 58 162 59:00.4 18:58/M