First Colony

Age Group Results

October 27, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.


5-7 Men: 1-99
5-7 Women: 1-99
8-10 Men: 1-99
8-10 Women: 1-99
11-14 Men: 1-99
11-14 Women: 1-99

5-7

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Bailey Pipes 607 7 1 1:22.5 4 1:18.3 1 8:10.5 10:51.3
2 2 Callie Skelton 608 7 2 1:25.9 3 1:11.8 2 8:47.1 11:24.9
3 5 Lily Newell 604 7 5 1:44.1 2 0:55.9 3 10:58.2 13:38.4
4 6 Sophia Nelson 603 7 6 1:55.4 1 0:43.4 4 11:22.2 14:01.1
5 7 Carlin Pan 605 7 4 1:43.4 5 1:52.5 6 12:02.1 15:38.1
6 8 Brighton Pan 606 7 3 1:35.9 6 2:08.2 5 11:56.6 15:40.9
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Isaac Flatt 601 5 1 1:34.0 1 0:45.9 1 9:39.2 11:59.2
2 4 Jacob Medrano 602 5 2 2:02.9 2 0:52.8 2 10:06.5 13:02.3
3 9 DHIMANT Zhou 609 7 3 2:10.9 3 1:06.2 3 13:44.7 17:02.0
 

8-10

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Haley Baez 615 10 2 1:46.6 5 0:38.2 3 8:19.9 10:44.8
2 5 Tegan Morgan 639 10 1 1:46.1 1 0:29.7 6 8:43.7 10:59.6
3 6 Camryn Berman 617 10 9 2:12.6 4 0:36.8 2 8:14.0 11:03.5
4 8 Madeline Hoang 658 10 8 2:04.2 18 1:24.2 1 7:46.8 11:15.4
5 10 Nia Shetty 646 10 4 1:59.5 12 0:51.4 4 8:28.9 11:19.9
6 14 Paloma Medrano 634 10 11 2:16.0 2 0:31.6 7 8:47.7 11:35.4
7 15 Kaite Pan 655 10 7 2:02.9 15 1:13.2 5 8:36.5 11:52.8
8 16 Pilar Medrano 635 8 16 2:35.1 6 0:39.0 8 8:52.6 12:06.8
9 18 Blakely Skelton 648 9 3 1:58.7 7 0:43.4 9 9:36.7 12:18.8
10 19 Nadia Sustache 650 10 10 2:15.1 3 0:32.3 11 9:58.0 12:45.6
11 20 Simona Bennett 616 9 15 2:33.7 9 0:47.2 10 9:39.4 13:00.4
12 25 Abbie Stamper 649 10 12 2:16.7 8 0:43.6 13 10:44.1 13:44.5
13 28 Gabriela Tume 651 9 18 3:12.0 11 0:50.1 12 10:10.2 14:12.4
14 29 HANNAH GUO 626 10 13 2:17.9 14 1:07.4 14 10:47.4 14:12.8
15 32 Maggie Padilla 656 9 14 2:29.8 17 1:15.2 15 10:54.7 14:39.8
16 35 Lily Chen 618 10 17 2:43.6 16 1:15.0 16 12:41.6 16:40.2
17 37 Eva Kate Simoncic 647 10 5 2:02.0 13 0:59.0 18 14:24.0 17:25.0
18 39 Anjali Kakumani 629 8 19 5:29.6 19 4:20.3 17 14:14.6 24:04.6
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Jaxon Nelson 641 8 7 1:57.7 3 0:30.7 2 7:59.8 10:28.3
2 2 Christian Garcia 624 8 3 1:47.4 8 0:48.1 1 7:58.2 10:33.7
3 3 Matthew Kun 632 8 4 1:51.2 2 0:30.0 7 8:22.1 10:43.4
4 7 CJ MEDRANO 636 9 5 1:52.6 6 0:42.3 9 8:35.6 11:10.6
5 9 Ethan Flatt 623 8 9 2:05.0 13 1:02.0 3 8:11.1 11:18.2
6 11 Antonio Ponce de Leon Sugar Land TX 644 8 13 2:35.8 1 0:28.3 6 8:19.6 11:23.8
7 12 Aaron Flatt 622 9 11 2:29.3 4 0:40.6 5 8:16.1 11:26.1
8 13 Caeleb Manimala 633 9 12 2:30.4 9 0:48.4 4 8:15.8 11:34.7
9 17 Braylon Mora 638 10 10 2:10.0 10 0:48.9 10 9:18.0 12:17.0
10 21 Luis Hernandez 627 8 15 2:45.4 5 0:41.1 11 9:36.2 13:02.8
11 22 Andrew Saman 645 8 20 3:41.6 11 0:56.6 8 8:34.5 13:12.8
12 23 Rafael Garriel 625 10 1 1:41.0 12 1:00.0 17 10:32.7 13:13.7
13 24 Brady Hoang 628 9 6 1:53.0 14 1:18.2 13 10:02.7 13:14.0
14 26 Ruchir Nithin 642 9 8 2:00.5 19 2:04.3 12 9:48.0 13:52.9
15 27 Christian Dinh 621 9 2 1:46.8 7 0:47.2 20 11:37.5 14:11.6
16 30 Tomas Vachutka 652 10 18 2:57.6 15 1:25.9 14 10:04.5 14:28.1
17 31 Paul Mennem 637 9 16 2:46.6 17 1:34.3 16 10:12.5 14:33.4
18 33 Oliver Mutch 640 9 21 3:44.1 18 1:45.5 15 10:08.4 15:38.1
19 34 Pritthij Dasgupta 619 9 14 2:36.2 20 2:44.2 19 11:18.1 16:38.5
20 36 Trieu Phan 643 9 17 2:53.0 21 3:07.4 18 11:16.8 17:17.2
21 38 BHAVIK ZHOU 653 8 19 3:07.0 16 1:27.4 21 14:04.6 18:39.1
 

11-14

Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Ashley Hernandez 662 14 1 3:18.5 2 0:30.2 2 16:08.9 19:57.6
2 7 MARGHERITA MAURIZIO 667 11 3 4:28.1 1 0:29.4 1 15:32.6 20:30.3
3 10 Nataly Barron 660 14 2 3:37.5 3 0:35.9 3 19:06.8 23:20.3
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim In ------- ------- T-1 ------- ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Ivan Pidgirsky Sugar Land TX 673 14 2 2:34.5 5 0:39.8 1 14:00.3 17:14.6
2 2 Austin Pan 668 13 1 2:31.7 2 0:35.3 2 14:26.5 17:33.5
3 3 Seth Holland 664 11 5 3:41.5 4 0:37.6 3 14:34.7 18:53.8
4 4 Caden Davis 661 12 4 3:25.6 3 0:35.6 6 15:43.9 19:45.2
5 6 Jaedon Manimala 666 12 7 4:26.6 1 0:34.3 4 15:07.6 20:08.7
6 8 Oliver Tume 670 11 6 4:18.6 7 1:00.9 5 15:28.0 20:47.7
7 9 Adrian Yuen 671 12 3 3:07.2 6 0:58.6 7 17:05.0 21:10.9
8 11 Abhay Kakumani 665 11 8 4:57.6 8 1:02.7 8 24:13.2 30:13.6