2019 HJPC XC Championships

October 18, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - Middle School Boys - HS
Team Summary - Boys - Middle School Boys - HS
Top

Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

HS

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Age  
1 1 728 Grey Mendenhall John Cooper 11:00.53 5:30/M 8  
2 2 742 William Warwick John Cooper 11:32.36 5:46/M 8  
3 3 2003 Danny Wasserman St John's 11:38.76 5:49/M 8  
4 4 660 Evan Fry Annunciation Orthodox 11:43.29 5:52/M 7  
5 5 2034 Rohan Takkar The Village 11:44.60 5:52/M 8  
6 6 681 Jay Woodhouse Annunciation Orthodox 11:45.14 5:53/M 7  
7 7 738 Ryan Taylor John Cooper 11:46.55 5:53/M 8  
8 8 655 Daniel Benz Annunciation Orthodox 11:53.36 5:57/M 8  
9 9 769 Talan Tellepsen Kinkaid 11:56.08 5:58/M 8  
10 10 679 William Tully Annunciation Orthodox 12:03.25 6:02/M 8  
11 11 881 Javi Hernandez St Francis Episcopal 12:08.29 6:04/M 8  
12 12 745 Mateo Zurutuza John Cooper 12:09.54 6:05/M 8  
13 13 735 Benjamin Schatz John Cooper 12:10.70 6:05/M 7  
14 14 1987 Sam Humphries St John's 12:12.22 6:06/M 8  
15 15 741 Zac Visser John Cooper 12:14.37 6:07/M 8  
16 16 2028 Samuel Lozano The Village 12:15.00 6:08/M 7  
17 17 2033 Evan Ringwald The Village 12:16.23 6:08/M 8  
18 18 841 Josh Freeman River Oaks Baptist 12:26.01 6:13/M 7  
19 19 1977 Kofi Apasu St John's 12:33.66 6:17/M 8  
20 20 1978 Nicolas Aviles St John's 12:34.48 6:17/M 8  
21 21 678 Cooper Tully Annunciation Orthodox 12:36.54 6:18/M 8  
22 22 676 Ares Siappas Annunciation Orthodox 12:37.40 6:19/M 7  
23 23 1986 Nickolas Hensel St John's 12:38.27 6:19/M 8  
24 24 730 Diego Osio-Llerenas John Cooper 12:38.51 6:19/M 8  
25 25 682 Owen Zoeller Annunciation Orthodox 12:39.30 6:20/M 8  
26 26 2029 Colin Nguyen The Village 12:39.76 6:20/M 7  
27 27 2001 Mark Vann St John's 12:44.55 6:22/M 7  
28 28 846 Michael Nguyen River Oaks Baptist 12:45.79 6:23/M 8  
29 (< 5) 691 Christoph Gadin Awty International 12:45.85 6:23/M 8  
30 (> 7) 674 Gabriel Sahely Annunciation Orthodox 12:51.22 6:26/M 7  
31 (> 7) 737 Kaden Schwertner John Cooper 12:52.16 6:26/M 8  
32 29 757 Benjamin Farahbod Kinkaid 12:55.87 6:28/M 7  
33 30 764 Garrett Masterson Kinkaid 12:57.69 6:29/M 8  
34 31 770 Niko Torres-Holloway Kinkaid 12:58.00 6:29/M 7  
35 32 797 Harris Cozart Presbyterian 12:58.46 6:29/M 7  
36 33 1990 Maxwell Martin St John's 13:01.95 6:31/M 7  
37 (> 7) 744 Patrick Wing John Cooper 13:04.66 6:32/M 8  
38 34 796 Josh Brunson Presbyterian 13:05.48 6:33/M 7  
39 (> 7) 731 Jack Paur John Cooper 13:06.22 6:33/M 8  
40 (> 7) 740 Krishna Venugopal John Cooper 13:10.99 6:35/M 8  
41 35 805 Elliot Smythe Presbyterian 13:13.36 6:37/M 8  
42 (< 5) 865 Ben Barrett Second Baptist 13:13.65 6:37/M 8  
43 36 760 Luke Jackson Kinkaid 13:14.81 6:37/M 7  
44 37 766 Drew Montgomery Kinkaid 13:16.69 6:38/M 7  
45 (> 7) 680 Robert Wise Annunciation Orthodox 13:18.07 6:39/M 8  
46 38 839 Marshall Dunahoe River Oaks Baptist 13:19.33 6:40/M 7  
47 (> 7) 1993 Tyler Pollock St John's 13:19.86 6:40/M 8  
48 (> 7) 656 Jack Bowling Annunciation Orthodox 13:23.00 6:42/M 7  
49 (> 7) 668 Luke Oliver Annunciation Orthodox 13:23.36 6:42/M 7  
50 39 847 Grant Petersen River Oaks Baptist 13:24.00 6:42/M 8  
51 (> 7) 1983 Henry Chiao St John's 13:24.90 6:42/M 7  
52 40 800 Harrison Hendricks Presbyterian 13:25.00 6:43/M 8  
53 41 799 Max Harris Presbyterian 13:27.66 6:44/M 7  
54 (> 7) 1992 Caiman Moreno-Earle St John's 13:31.30 6:46/M 7  
55 (> 7) 661 Alfie Harper Annunciation Orthodox 13:34.08 6:47/M 7  
56 (> 7) 733 Neil Powlen John Cooper 13:34.46 6:47/M 7  
57 (> 7) 732 Jens Phaf John Cooper 13:38.52 6:49/M 7  
58 (> 7) 743 Johathan Wheeler John Cooper 13:40.02 6:50/M 8  
59 42 804 Sam Peters Presbyterian 13:40.68 6:50/M 8  
60 (> 7) 1984 Mark Doan St John's 13:40.97 6:50/M 7  
61 (> 7) 663 Ethan Johnson Annunciation Orthodox 13:43.32 6:52/M 7  
62 43 2032 Ashwin Rao The Village 13:43.49 6:52/M 8  
63 (> 7) 1991 Alexander Miao St John's 13:44.73 6:52/M 8  
64 (> 7) 1979 Francesc Baizan St John's 13:46.02 6:53/M 7  
65 44 843 Hardy Johnston River Oaks Baptist 13:47.04 6:54/M 7  
66 (> 7) 671 Fairfax Randall Annunciation Orthodox 13:49.27 6:55/M 7  
67 45 2022 Caleb Anstee The Village 13:50.52 6:55/M 7  
68 46 2027 Richard Leppington The Village 13:53.46 6:57/M 7  
69 (> 7) 1976 Matias Adrogue St John's 13:54.55 6:57/M 8  
70 47 851 Thompson White River Oaks Baptist 13:55.00 6:58/M 7  
71 48 801 Nate Lawless Presbyterian 13:55.09 6:58/M 7  
72 (> 7) 720 Aiden Butler John Cooper 13:57.15 6:59/M 7  
73 49 849 Mac Riser River Oaks Baptist 13:57.42 6:59/M 7  
74 50 762 David Liu Kinkaid 14:07.08 7:04/M 7  
75 (> 7) 759 Cole Hartung Kinkaid 14:09.09 7:05/M 8  
76 (> 7) 806 Luke Waters Presbyterian 14:17.84 7:09/M 8  
77 (> 7) 1980 Charles Baksht St John's 14:17.94 7:09/M 8  
78 (> 7) 721 Carlos Caldron John Cooper 14:20.16 7:10/M 8  
79 (> 7) 723 Walter Day John Cooper 14:20.98 7:10/M 7  
80 (> 7) 765 Alexander Miles Kinkaid 14:22.21 7:11/M 7  
81 (> 7) 659 Landon Doughty Annunciation Orthodox 14:26.12 7:13/M 7  
82 (> 7) 1994 William Sassser St John's 14:28.17 7:14/M 7  
83 (> 7) 658 Jackson Conner Annunciation Orthodox 14:30.33 7:15/M 8  
84 (> 7) 2036 Thomas Whaley The Village 14:35.79 7:18/M 7  
85 51 875 Pierce Barineau St Francis Episcopal 14:40.55 7:20/M 8  
86 (> 7) 768 Patrick Reilly Kinkaid 14:40.70 7:20/M 8  
87 (> 7) 2024 Boluwatife Ekun The Village 14:52.64 7:26/M 8  
88 (> 7) 669 Logan O'Malley Annunciation Orthodox 14:53.89 7:27/M 7  
89 (> 7) 2004 Hammad Younas St John's 14:56.75 7:28/M 8  
90 (> 7) 834 Carter Burke River Oaks Baptist 14:57.27 7:29/M 7  
91 (> 7) 802 Cade Lium Presbyterian 14:59.67 7:30/M 7  
92 (< 5) 692 Ryan Gloggner Awty International 15:01.36 7:31/M 8  
93 (> 7) 1981 Conner Batsell St John's 15:04.70 7:32/M 8  
94 (> 7) 1985 Evan Gregory St John's 15:06.53 7:33/M 7  
95 (> 7) 2002 Bryan Wang St John's 15:07.88 7:34/M 8  
96 (> 7) 836 Bennett Cooper River Oaks Baptist 15:08.74 7:34/M 7  
97 (> 7) 2026 Javier Larrea The Village 15:12.24 7:36/M 7  
98 (> 7) 2030 Adam Nomanbhoy The Village 15:16.49 7:38/M 8  
99 (> 7) 763 Pierce Markowitz Kinkaid 15:22.73 7:41/M 8  
100 (> 7) 677 William Stovall Annunciation Orthodox 15:30.53 7:45/M 8  
O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace Age  
101 (> 7) 2023 Andres Bhattacharya The Village 15:32.03 7:46/M 8  
102 52 878 Howard Chapman St Francis Episcopal 15:32.65 7:46/M 8  
103 (> 7) 798 Carter Fridge Presbyterian 15:34.40 7:47/M 7  
104 (> 7) 852 Ben Who River Oaks Baptist 15:35.00 7:48/M 8  
105 (> 7) 736 Evan Schorzman John Cooper 15:44.35 7:52/M 8  
106 (< 5) 867 Graham Harder Second Baptist 15:51.86 7:56/M 8  
107 (> 7) 662 Ali Husain Annunciation Orthodox 16:04.31 8:02/M 8  
108 (> 7) 1988 William Lang St John's 16:08.11 8:04/M 8  
109 (< 5) 693 William Mayer-Brownfeld Awty International 16:10.00 8:05/M 8  
110 (> 7) 2035 Louis Tjalma The Village 16:12.70 8:06/M 7  
111 (> 7) 719 Jaiden Brisco John Cooper 16:15.42 8:08/M 7  
112 (> 7) 835 Mikey Campbell River Oaks Baptist 16:19.21 8:10/M 7  
113 (> 7) 848 Riley Pratka River Oaks Baptist 16:25.08 8:13/M 7  
114 53 877 Brayden Burrow St Francis Episcopal 16:42.38 8:21/M 8  
115 (< 5) 690 Iker Charbit Awty International 16:48.71 8:24/M 8  
116 (> 7) 734 Ben Reeves John Cooper 16:51.05 8:26/M 7  
117 (< 5) 866 Ryan Boquist Second Baptist 16:53.69 8:27/M 7  
118 (> 7) 725 Egan Hansen John Cooper 16:55.49 8:28/M 7  
119 (> 7) 667 Grady McMillin Annunciation Orthodox 16:56.52 8:28/M 7  
120 (> 7) 829 Hayden Wetmore River Oaks Baptist 16:58.64 8:29/M 7  
121 (> 7) 657 Remy Brejon Annunciation Orthodox 17:01.31 8:31/M 8  
122 (> 7) 675 David Schaefer Annunciation Orthodox 17:08.50 8:34/M 7  
123 (> 7) 842 Robert Hamner River Oaks Baptist 17:12.40 8:36/M 7  
124 (> 7) 2031 Rahman Ovezov The Village 17:16.11 8:38/M 7  
125 (> 7) 724 J.J. Groppe John Cooper 17:26.37 8:43/M 8  
126 (> 7) 2025 Armon Kaul The Village 17:27.79 8:44/M 7  
127 (> 7) 767 Harrison Nguyen Kinkaid 17:50.69 8:55/M 7  
128 (> 7) 672 John William Ray Annunciation Orthodox 17:58.06 8:59/M 7  
129 (> 7) 803 Carey Maloney Presbyterian 18:59.99 9:30/M 7  
130 (> 7) 1989 Shreyes Balachandran St John's 19:00.55 9:30/M 8  
131 54 883 Connor Newman St Francis Episcopal 19:04.16 9:32/M 7  
132 (> 7) 1982 Thomas Britton St John's 19:13.54 9:37/M 8  
133 (> 7) 666 Wade McGee Annunciation Orthodox 19:40.76 9:50/M 8  
134 (> 7) 838 Tomas De Pinho River Oaks Baptist 20:30.30 10:15/M 7  
135 (> 7) 755 Timur Balametov Kinkaid 20:32.79 10:16/M 7  
136 (> 7) 795 Pierce White Presbyterian 22:02.84 11:01/M 6  
Top

Team Scores - Boys

Middle School Boys

HS

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 John Cooper 35 1 2 7 12 13 15 24    
Top 5 Times: 58:39.68  
2 Annunciation Orthodox 49 4 6 8 10 21 22 25    
Top 5 Times: 1:00:01.58  
3 St John's 79 3 14 19 20 23 27 33    
Top 5 Times: 1:01:37.39  
4 The Village 107 5 16 17 26 43 45 46    
Top 5 Times: 1:02:39.08  
5 Kinkaid 135 9 29 30 31 36 37 50    
Top 5 Times: 1:04:02.45  
6 River Oaks Baptist 167 18 28 38 39 44 47 49    
Top 5 Times: 1:05:42.17  
7 Presbyterian 182 32 34 35 40 41 42 48    
Top 5 Times: 1:06:09.96  
8 St Francis Episcopal 221 11 51 52 53 54    
Top 5 Times: 1:18:08.03  
Inc. Awty International 4 finishers    
Inc. Second Baptist 3 finishers