RGT 2019

Age Group Results

October 19, 2019


Results By Cathy and Wally Madden @ Run Houston Timing


5K Men: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
5K Women: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Men: Top Finishers 1-15 16-29 30-39 40-49 50-99
10K Women: Top Finishers 16-29 30-39 40-49 50-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lily Fawcett 848 12 8 22:59.1 22:59.1 7:25/M
2 Triniti Ortiz 783 13 12 25:00.8 25:00.8 8:04/M
3 Alexi Argueta 794 12 15 25:33.4 25:33.4 8:15/M
Top

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zoey Nash 743 10 18 26:15.8 26:16.3 8:28/M
2 Haley Nash 742 8 19 27:04.3 27:05.1 8:44/M
3 Rebekah Simmons 767 12 21 27:23.8 27:25.7 8:51/M
4 Bella Taylor 851 13 32 30:11.0 30:13.8 9:45/M
5 Addyson Head 724 10 33 30:11.5 30:15.5 9:46/M
6 Tabitha Murray 741 14 36 31:15.7 31:18.2 10:06/M
7 Sophia Redwine 757 10 39 31:49.8 31:55.3 10:18/M
8 Trenna Mosser 816 13 43 32:25.7 32:25.8 10:28/M
9 Savannah Evermon 718 12 64 36:14.0 36:15.0 11:42/M
10 Melissa Simonson 771 10 76 41:12.9 41:15.3 13:18/M
11 Elizabeth Simonson 768 8 83 41:35.3 41:38.1 13:26/M
12 Ava DellaCrosse 714 9 90 43:27.7 43:29.5 14:02/M
13 Tori Elrod 806 9 91 43:27.7 43:28.8 14:02/M
14 Camila Sanchez 761 11 98 47:51.1 47:56.9 15:28/M
15 Mya Vasquez 790 14 111 50:26.7 50:38.4 16:20/M
16 Isabella Otts 746 11 113 50:37.8 50:39.3 16:20/M
17 Valerie Flores 815 14 114 51:10.4 51:10.4 16:30/M
18 Emily Resendiz 810 11 115 51:42.8 51:42.8 16:41/M
19 Julia Carter 834 11 117 52:18.0 52:18.0 16:52/M
20 Laney Billingsley 799 8 118 52:59.9 53:02.6 17:07/M
21 Darby McInnis 733 10 119 52:59.9 53:01.2 17:06/M
22 Isabella Simonson 769 8 120 53:39.5 53:42.2 17:19/M
23 Viola Brashear 708 8 122 53:57.6 54:00.4 17:25/M
24 Emma Barreras 843 11 124 54:28.3 54:36.6 17:37/M
25 Hannah Phillippe 751 10 131 57:58.2 58:13.9 18:47/M
26 Scarlett Phillippe 753 6 132 58:04.5 58:18.8 18:49/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rosemary Murray 740 17 16 26:04.6 26:06.9 8:25/M
2 Kaylee Steckbeck 775 16 17 26:13.2 26:14.2 8:28/M
3 Meredith Curtis 789 17 29 29:21.3 29:22.2 9:28/M
4 VICTORIA GIBSON 801 27 49 33:12.1 33:28.1 10:48/M
5 Samantha Lagesse 857 22 68 38:04.2 38:07.4 12:18/M
6 Kirsten Holsapple 819 16 69 38:33.1 38:39.3 12:28/M
7 Lily Hernandez 807 27 77 41:19.3 41:19.3 13:20/M
8 Brittany Taylor 778 22 93 43:43.9 43:54.5 14:10/M
9 Jenna Whitehead 781 27 95 45:14.5 45:14.5 14:36/M
10 Jessica Herrera 726 23 129 55:36.0 55:53.9 18:02/M
11 Haley Owens 748 19 138 58:28.6 58:44.9 18:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Shores 766 38 23 28:10.9 28:14.4 9:07/M
2 Guadalupe Redwine 756 32 38 31:48.9 31:55.6 10:18/M
3 Lindsey Nguyen 827 36 41 32:01.2 32:13.3 10:24/M
4 Michele Bowen 821 38 42 32:08.1 32:11.0 10:23/M
5 Jennifer Spencer 854 37 44 32:28.9 32:41.6 10:33/M
6 Lizette Mendoza 826 36 52 33:43.2 33:56.7 10:57/M
7 Rocio Moreno 808 36 65 37:38.3 37:38.3 12:08/M
8 Calliegh Droll 715 36 71 38:45.4 42:13.3 13:37/M
9 Lisette Betancourt 817 39 79 41:20.8 41:23.4 13:21/M
10 Mayra Cruz 712 35 103 49:32.1 49:38.9 16:01/M
11 Kaylyn Phillippe 752 34 133 58:05.2 58:20.8 18:49/M
12 Tiffany Ramirez 755 33 139 59:27.4 59:38.5 19:14/M
13 Graciela Sanchez 812 39 141 1:04:45.7 1:04:45.7 20:53/M
14 Mieca Johnson 608 39 142 1:08:07.9 1:08:07.9 21:59/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Griselle Betancourt 706 41 27 29:17.6 29:21.2 9:28/M
2 Christina Head 725 40 46 32:48.6 32:52.4 10:36/M
3 Heidy Argueta 793 41 47 32:54.9 32:58.6 10:38/M
4 Perla Carrasco 710 43 48 33:04.4 33:12.3 10:43/M
5 Carrie Salge 759 40 60 34:39.9 34:46.1 11:13/M
6 Mary Ruth Simonson 770 42 67 37:58.9 38:09.5 12:19/M
7 Christina Fulks 721 49 74 39:24.2 39:30.7 12:45/M
8 Ashley Yoakem 795 45 81 41:23.2 41:31.2 13:24/M
9 Gina Elrod 803 46 86 41:58.6 42:02.6 13:34/M
10 Kori Mcewen 730 43 97 45:23.5 45:31.7 14:41/M
11 Cheryl Hope Cypress TX 855 49 106 50:01.8 52:34.9 16:58/M
12 Cynthia Otts 745 48 112 50:37.0 50:39.5 16:20/M
13 Tracy McCowin 729 48 116 52:16.3 52:28.9 16:56/M
14 Sady Lara 829 46 123 54:26.9 54:34.2 17:36/M
15 Kenia Rubio 828 40 125 54:51.2 54:58.7 17:44/M
16 Julie Adkison 702 48 126 55:01.6 55:14.6 17:49/M
17 Megan Moursund 820 45 127 55:02.0 55:15.0 17:49/M
18 Sara Parker 852 41 128 55:02.6 55:15.5 17:50/M
19 Jenny Garza 723 40 140 59:27.5 59:38.6 19:14/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nancy Bohnstedt 707 67 45 32:31.7 32:38.0 10:32/M
2 Ruth Ann Stalder 774 75 55 34:17.9 34:21.6 11:05/M
3 Bertha Delgado 842 51 58 34:28.7 34:33.8 11:09/M
4 Sandy Bergman 705 69 61 35:00.1 36:18.9 11:43/M
5 Bessie Ford 719 71 73 39:23.4 39:27.4 12:44/M
6 Jackie Owens 749 58 75 40:58.0 41:00.4 13:14/M
7 Kristy Taylor 779 52 92 43:43.8 43:54.5 14:10/M
8 Cindy Shanley 764 62 94 44:52.3 45:07.4 14:33/M
9 Janet Hall 844 53 96 45:21.4 45:31.1 14:41/M
10 Lesa Shatzer 765 62 100 48:22.9 48:37.8 15:41/M
11 Mindy Ferguson 787 54 102 48:31.2 48:40.0 15:42/M
12 Evelyn McFaden 731 57 110 50:26.5 50:45.0 16:22/M
13 Reba Newton 836 69 130 56:22.9 56:35.5 18:15/M
14 Kerry Billingsley 797 53 134 58:12.0 58:20.7 18:49/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cody Gambrell 722 17 1 17:18.0 17:18.0 5:35/M
2 Josiah Murray 738 19 2 19:35.4 19:35.4 6:19/M
3 Jake Walls 858 17 4 20:34.2 20:34.2 6:38/M
Top

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Edgardo (EJ) Centeno 711 15 5 21:03.3 21:03.3 6:48/M
2 Robert Mock 737 13 7 22:17.8 22:18.5 7:12/M
3 Caleb Moursund 784 14 9 23:58.1 23:58.7 7:44/M
4 Jonah Hano 822 13 10 24:02.3 24:02.6 7:45/M
5 Daniel Rhodes 782 13 13 25:02.4 25:04.2 8:05/M
6 Micah Murray 739 9 14 25:27.0 25:29.3 8:13/M
7 Josh Moursund 785 13 24 28:20.3 28:22.2 9:09/M
8 Cade Adkison 853 15 28 29:21.0 29:22.7 9:29/M
9 Jacob Elrod 805 11 40 31:53.8 31:54.2 10:17/M
10 Reid Adkison 703 13 51 33:40.9 33:43.7 10:53/M
11 Cortlin Salge 760 13 54 34:10.2 34:18.8 11:04/M
12 Collin Case 835 13 62 35:31.1 35:31.2 11:27/M
13 JT Block 839 12 63 36:09.0 36:24.6 11:45/M
14 Seth Hano 823 11 66 37:41.6 37:43.4 12:10/M
15 Erick Centeno 825 9 78 41:20.0 41:22.4 13:21/M
16 Jorge Resendiz 809 14 80 41:21.2 41:21.2 13:20/M
17 Braddock Yoakem 796 13 82 41:23.8 41:31.8 13:24/M
18 Jake Block 840 10 87 42:20.8 42:36.1 13:45/M
19 Luis Miguel Sanchez 762 13 104 49:38.6 49:38.6 16:01/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jake Gedeon 849 22 3 20:34.0 20:35.6 6:39/M
2 Elijah Mejia 735 17 6 21:14.7 21:15.9 6:52/M
3 Carlos Galvan 845 24 11 24:26.0 24:31.0 7:55/M
4 Isaac Hurst 833 18 57 34:27.2 34:31.5 11:08/M
5 Luke Gibson 802 28 70 38:38.8 38:56.7 12:34/M
6 Austin Taylor 777 26 101 48:23.5 48:23.5 15:37/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Balaji Prasad P S 800 37 26 29:12.2 29:59.7 9:41/M
2 Derek nuckols 744 37 34 30:46.8 30:51.6 9:57/M
3 Kula Yenugula 841 33 37 31:30.9 32:07.6 10:22/M
4 Joe Weaver 780 36 50 33:12.7 33:23.1 10:46/M
5 Kenneth Garcia 832 31 56 34:26.8 34:32.3 11:08/M
6 UDAYAKUMAR PARASURAMAN 850 37 59 34:37.9 35:33.5 11:28/M
7 Timothy Brasheat 709 39 121 53:55.6 54:00.5 17:25/M
8 Zach Phillippe 754 39 135 58:23.0 58:23.0 18:50/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Otts 747 49 25 28:20.8 28:22.2 9:09/M
2 Chris Moursund 786 46 30 29:27.2 29:31.7 9:32/M
3 Stephen Simonson 772 42 84 41:37.4 41:41.3 13:27/M
4 James Block 838 43 88 42:21.4 42:37.4 13:45/M
5 Jeff Whitmire 818 44 89 42:56.5 43:01.8 13:53/M
6 Martin Romo 758 43 108 50:16.6 50:30.6 16:18/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Fortune 720 54 20 27:22.4 27:30.0 8:52/M
2 Kerry Anderson 704 55 22 27:26.5 27:34.6 8:54/M
3 Jeff Sawyer 763 51 31 29:49.2 29:52.2 9:38/M
4 John Stalder 773 71 35 30:50.8 30:57.7 9:59/M
5 Shane Stewart 776 52 53 33:46.6 33:54.0 10:56/M
6 John Eckstrum 716 54 72 39:22.9 39:22.9 12:42/M
7 Jeff Elrod 804 56 85 41:57.4 42:03.9 13:34/M
8 Mark Ferguson 788 55 99 48:15.0 48:24.9 15:37/M
9 Daron Adkison 701 50 105 49:47.7 49:59.4 16:08/M
10 Rob Hope Cypress TX 856 50 107 50:02.4 52:35.8 16:58/M
11 Frank McFaden III 732 63 109 50:22.8 50:41.0 16:21/M
12 Lee Billingsley 798 61 136 58:26.5 58:36.5 18:54/M
13 Paul Owens 750 61 137 58:28.5 58:46.2 18:57/M
 

10K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laney Nash 625 13 4 44:26.1 44:26.1 7:10/M
2 Allison Dougherty 649 15 10 47:47.5 47:47.5 7:43/M
3 Callen Nash 623 15 11 47:47.8 47:47.8 7:43/M
Top

Female 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Medina 619 27 30 58:37.7 58:39.7 9:28/M
2 Emma Sawyer 628 17 39 1:07:58.6 1:08:01.2 10:58/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Lewing 613 34 17 50:42.3 50:44.9 8:11/M
2 Ellen Combrink 604 39 18 51:49.3 51:51.7 8:22/M
3 Elizabeth Kolodziej 611 38 20 52:26.4 52:28.4 8:28/M
4 Jennifer Taylor 642 37 24 55:57.5 56:03.6 9:03/M
5 Kathryn Kohn 610 39 28 57:51.2 57:52.9 9:20/M
6 Stacy Fellers 654 39 36 1:04:35.1 1:04:38.2 10:26/M
7 Laura Brooks 603 30 37 1:06:12.9 1:06:19.9 10:42/M
8 Courtney McInnis 617 37 42 1:09:28.8 1:09:35.1 11:13/M
9 Lizzette Alonso 601 33 49 1:17:39.8 1:17:39.8 12:32/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kenia Lopez 615 41 16 49:52.5 49:57.0 8:03/M
2 Cherie Lynch 616 47 19 52:07.1 52:12.1 8:25/M
3 Samaria Gonzalez 607 41 27 56:53.9 56:56.6 9:11/M
4 Mandy Winter 650 40 34 1:03:20.9 1:03:25.2 10:14/M
5 Jeanann Carter 646 40 41 1:09:28.6 1:09:34.7 11:13/M
6 Christy Slavik 632 41 45 1:11:23.3 1:11:27.0 11:31/M
7 Victoria Winans 634 45 47 1:15:46.3 1:15:54.4 12:15/M
8 Allison Ziegler 636 41 48 1:15:47.2 1:15:55.5 12:15/M
9 Sharon Ahmed 638 49 51 1:27:52.6 1:28:04.0 14:12/M
10 Anissa Nash 622 45 52 1:30:15.8 1:30:20.0 14:34/M
DQ Denise Kretzschmar 612 40 DQ --- --- 6:39/M
Top

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Suzy Seeley Houston TX 630 60 13 49:11.0 49:12.6 7:56/M
2 LaTasha Gary Houston 606 56 21 52:45.3 52:47.3 8:31/M
3 Darla Nunley 640 50 26 56:03.6 56:09.5 9:03/M
4 Kathleen Sirois 645 61 31 59:17.9 59:22.9 9:35/M
5 Mary Hall 647 54 33 1:02:36.1 1:02:41.5 10:07/M
6 Courtney West 633 52 35 1:03:44.5 1:03:47.3 10:17/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Underwood 644 35 1 39:28.0 39:28.0 6:22/M
2 Wes Hano 643 15 2 43:15.0 43:15.0 6:59/M
3 Benjamin Rossman 627 41 3 43:57.9 43:57.9 7:05/M
Top

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zach Wigginton 653 15 8 47:24.0 47:24.9 7:39/M
2 Gray Nash 624 10 9 47:33.8 47:35.2 7:41/M
3 Nathan Alonso 656 10 22 53:58.6 53:58.6 8:42/M
Top

Male 16 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Camden Clark 639 27 7 47:15.9 47:18.8 7:38/M
2 Jesse Medina 651 28 44 1:11:06.2 1:11:08.8 11:29/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sean Lewing 614 38 6 46:30.7 46:34.1 7:31/M
2 Jeff Spencer 655 37 25 56:01.2 56:46.6 9:09/M
3 Ryan McKee 618 37 29 58:15.5 58:19.1 9:24/M
4 Brian Brooks 602 32 38 1:06:13.9 1:06:21.3 10:42/M
5 Chris Josefy 648 38 40 1:08:42.8 1:08:42.8 11:05/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Nash 621 45 5 45:06.9 45:09.2 7:17/M
2 Thomas Perkins 626 48 12 48:35.4 48:39.0 7:51/M
3 Jason Mock 620 42 14 49:28.3 49:32.1 7:59/M
4 Mark Shah 631 46 15 49:41.6 49:46.6 8:02/M
5 Rosa Damas 605 46 32 59:37.0 59:37.0 9:37/M
6 David Ahmed 637 49 50 1:20:08.8 1:20:20.3 12:57/M
Top

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Glenn Frable 641 50 23 55:22.6 55:26.5 8:57/M
2 Jim Spence 657 53 43 1:10:08.4 1:10:12.9 11:20/M
3 David Seeley Houston TX 629 60 46 1:14:47.7 1:14:54.3 12:05/M