Oktoberfest Triathlon

Age Group Results

October 06, 2019


Results By Run Houston Timing runhoustontiming.net


Sprint Triathlon Age Groups Men:
Sprint Triathlon Age Groups Women:
Olympic Triathlon Age Groups Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Olympic Triathlon Age Groups Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64
Olympic Triathlon Clydesdale/Athena Men: Top Finishers 1-99
Olympic Triathlon Clydesdale/Athena Women: Top Finishers 1-99
Olympic Triathlon Female Relay Women: 0-99
Olympic Triathlon Male Relay Men: 0-99
Olympic Triathlon Mixed Relay 0-99
Invitational Olympic Triathlon Men: Top Finishers 1-99
Invitational Olympic Triathlon Women: Top Finishers

Olympic Triathlon Age Groups

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Herve Orgeas Houston TX 123 39 1 16:32.1 0:53.0 1 1:08:24.6 0:45.4 1 37:53.4 2:04:28.7
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 18 Laura Mantilla Houston TX 53 31 1 19:51.6 0:44.0 1 1:13:36.6 1:39.9 1 46:33.0 2:22:25.3
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 4 Greg Withers Houston TX 187 47 1 16:57.3 1:08.5 1 1:08:05.7 0:44.5 1 42:20.1 2:09:16.4
 
Top

Female Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 37 Roberta Withers Houston TX 144 42 1 18:39.0 2:04.9 1 1:16:57.0 1:09.7 1 49:42.3 2:28:33.1
 
Top

Male 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 5 Jeremy Keirn Spring TX 17 21 2 16:29.1 0:53.8 1 1:11:19.2 1:11.0 1 41:46.3 2:11:39.6
2 12 Trey Sessums Houston TX 19 24 1 15:54.0 1:15.0 2 1:12:25.1 1:25.9 2 46:45.5 2:17:45.8
3 94 Salvatore Dayton Wylie TX 337 20 3 22:09.2 2:17.5 3 1:21:39.8 2:15.5 3 55:19.2 2:43:41.3
 
Top

Female 20 to 24

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 165 Karina Wilson Waco TX 18 23 1 27:50.5 1:04.5 1 1:23:00.9 1:19.9 1 1:11:39.7 3:04:55.7
 
Top

Male 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 14 Caleb Chapman Bertram TX 41 29 2 17:44.1 0:30.8 1 1:12:33.7 1:00.6 5 47:48.4 2:19:37.8
2 23 Matthew Garrett Bryan TX 27 27 4 18:46.0   5 1:17:34.4 1:28.5 2 45:42.7 2:23:16.1
3 26 Devin Knapp Lake Jackson TX 30 27 5 18:54.8 1:17.5 3 1:15:50.1 0:58.1 4 47:39.1 2:24:39.8
4 29 Lance Harper Austin TX 22 25 9 21:03.9 0:52.2 4 1:17:13.5 1:42.2 1 45:21.3 2:26:13.2
5 64 Sergio Leal Pearland TX 679 29 12 22:34.8 1:54.8 10 1:23:32.9 1:57.3 3 47:09.6 2:37:09.5
6 65 Andrew Lewis Humble TX 29 27 17 24:38.0 1:27.6 6 1:18:26.8 1:54.1 6 50:52.3 2:37:19.0
7 71 Durwesh Khalfe Missouri City TX 25 26 15 23:11.1 1:29.4 7 1:20:06.1 1:37.0 8 53:26.4 2:39:50.2
8 87 Andrew Rich Houston TX 39 28 6 19:11.5 1:18.6 11 1:24:18.9 1:07.7 10 56:54.4 2:42:51.3
9 89 Massimiliano Giffuni Houston TX 31 27 10 21:30.1 1:13.5 8 1:22:02.0 2:00.9 9 56:05.0 2:42:51.8
10 93 Jonathan Fleming Tomball TX 32 27 7 19:16.6 0:58.5 2 1:14:04.3 2:32.4 15 1:06:42.2 2:43:34.1
11 114 Garrett Chunn Houston TX 42 29 16 23:51.1 2:19.7 14 1:30:15.9 0:55.0 7 51:31.6 2:48:53.4
12 115 Timothy Tsang Garland TX 40 28 8 20:13.3 2:03.2 9 1:22:20.8 1:50.4 11 1:02:37.4 2:49:05.3
13 119 Jackson Wehmeyer Austin TX 44 29 3 18:33.1   12 1:26:43.1 2:12.8 12 1:02:41.8 2:49:52.2
14 166 Gregory Funderburk Magnolia TX 38 28 13 22:35.9 2:14.2 15 1:31:54.6 2:09.5 14 1:06:38.0 3:05:32.4
15 176 Andre Adourian Katy TX 45 29 14 22:59.6 2:52.1 16 1:35:37.5 2:15.7 13 1:06:28.6 3:10:13.6
16 182 Elliot Dewlen The Woodlands TX 21 25 1 17:08.1 1:40.6 13 1:29:36.1 3:10.1 17 1:21:55.4 3:13:30.5
17 216 Taylor Shamshiri Houston TX 28 27 18 45:06.1 2:30.8 17 1:38:06.4 3:27.1 16 1:10:36.7 3:39:47.2
18 217 Brian Bacon Floresville TX 43 29 11 22:00.5 4:05.0 18 1:47:57.3 5:18.7 18 1:22:40.4 3:42:02.1
 
Top

Female 25 to 29

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 74 Courtney Phillips Houston TX 36 28 4 20:37.1 2:20.9 1 1:24:04.9 1:21.0 1 51:51.2 2:40:15.2
2 88 Kendra Williamson Houston TX 35 28 3 18:59.1 1:32.4 5 1:27:30.1 1:02.9 4 53:46.8 2:42:51.4
3 122 Caitlyn Hafer Houston TX 2 26 6 22:07.0 2:05.4 8 1:32:06.9 1:45.7 2 52:05.7 2:50:10.9
4 128 Keegan Collins Houston TX 24 26 10 27:23.7 1:43.7 4 1:27:00.2 1:57.7 5 54:49.9 2:52:55.3
5 146 Katherine Berg Austin TX 34 28 1 16:37.8 1:48.6 3 1:26:21.6 1:20.2 10 1:11:19.5 2:57:28.0
6 148 Shelby Bonnet Houston TX 312 28 7 24:00.6 3:11.5 10 1:34:58.9 2:05.5 3 53:27.6 2:57:44.3
7 149 Shannon Hetland San Marcos TX 20 25 5 21:42.8 1:20.2 7 1:31:12.0 1:27.8 7 1:02:21.1 2:58:04.1
8 153 Hailey Scholz Richmond TX 37 28 2 18:00.3 3:52.7 6 1:29:53.4 3:18.9 8 1:03:47.9 2:58:53.5
9 156 Lauren Nanez Humble TX 33 28 9 26:03.1 1:36.4 2 1:26:07.7 1:44.6 9 1:05:27.8 3:00:59.8
10 159 Margaret Ideler Houston TX 23 26 8 24:04.3 1:58.5 9 1:34:53.2 2:08.5 6 58:55.4 3:02:00.1
 
Top

Male 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Yohann Miglis Houston TX 57 31 2 15:55.6 1:16.2 1 1:06:56.7 1:45.4 2 43:07.8 2:09:01.9
2 13 Matthew Comfort Cedar Park TX 55 31 7 17:56.2 0:48.1 6 1:15:59.8 1:04.2 1 42:05.7 2:17:54.2
3 22 Brandon Galownia Spring TX 59 31 1 15:01.8   11 1:20:21.1 1:22.7 3 46:42.3 2:23:12.2
4 27 Christian Kuhasz Houston TX 50 30 10 19:56.5 0:45.2 2 1:13:34.5 1:16.4 5 49:27.2 2:25:00.1
5 39 Robert Lynch Houston TX 63 32 3 16:01.3 2:16.8 10 1:19:37.3 1:46.9 4 49:12.8 2:28:55.2
6 42 Bryan Phillips Houston TX 58 31 6 17:41.5 2:07.5 7 1:17:34.3 1:15.6 6 50:37.1 2:29:16.2
7 45 Stuart Wilhite Houston TX 4 30 12 20:22.2 1:29.6 5 1:15:54.4 1:13.4 8 52:06.0 2:31:05.7
8 54 Jesse Newsom Katy TX 71 33 4 16:27.4 1:35.3 9 1:19:32.9 1:43.2 12 55:59.2 2:35:18.2
9 61 Gray Slocum Houston TX 72 33 9 19:42.6 1:28.5 13 1:21:32.7 1:26.0 9 52:16.6 2:36:26.7
10 68 Michael Vickers Navasota TX 83 34 13 22:21.8 1:02.0 3 1:14:20.5 1:14.8 15 59:22.4 2:38:21.6
11 84 James Crosson League City TX 64 32 15 23:00.9 3:18.8 14 1:21:45.8 0:59.2 11 53:37.0 2:42:42.0
12 92 Aaron H Leon Humble TX 79 34 11 20:10.1 2:16.7 8 1:18:45.1 2:27.2 16 59:47.9 2:43:27.2
13 107 Enrique Lizarraga Houston TX 68 33 26 29:34.4 2:04.0 12 1:20:38.6 1:32.8 10 52:54.1 2:46:44.2
14 113 Chris Gargotta Katy TX 73 33 8 18:45.4 1:05.1 4 1:15:10.3 1:34.6 23 1:12:16.9 2:48:52.6
15 120 Brian Buhrer Austin TX 61 32 20 25:27.5 2:20.9 19 1:30:05.4 1:15.0 7 50:50.4 2:49:59.4
16 123 Kevin Scholz Richmond TX 51 30 5 16:40.4 2:31.4 17 1:25:56.0 0:54.6 19 1:04:33.8 2:50:36.4
17 129 Anthony Clark Spring TX 49 30 17 23:36.0 3:34.1 18 1:26:09.2 2:45.5 13 57:04.9 2:53:09.8
18 150 Stephen Brown Spring TX 80 34 21 26:04.5 2:08.2 20 1:30:23.5 1:06.7 14 58:39.0 2:58:22.2
19 164 Angel Martinez Washington DC 74 33 19 24:15.1 2:25.7 22 1:35:37.2 2:02.0 17 1:00:03.0 3:04:23.2
20 169 Kyle Bryson Austin TX 75 33 18 23:52.4 1:29.9 15 1:22:50.7 1:11.1 24 1:18:14.8 3:07:39.1
21 170 Joshua Wilkins Houston TX 84 34 24 27:07.5 1:12.7 16 1:25:52.7 1:34.7 22 1:12:11.9 3:07:59.6
22 181 Justin Pollard Richmond TX 70 33 14 22:56.1 2:44.2 26 1:42:08.1 3:25.6 18 1:01:39.7 3:12:53.7
23 196 Lance Labun Austin TX 81 34 25 27:10.0 4:14.1 23 1:35:42.5 5:52.1 20 1:05:38.6 3:18:37.5
24 203 Alvaro Rincon Houston TX 66 33 16 23:04.5 2:25.1 24 1:36:49.8 0:58.4 25 1:19:38.6 3:22:56.5
25 206 Cary Fullen Alvin TX 86 34 22 26:08.0 3:51.7 21 1:31:01.8 3:17.4 26 1:20:20.2 3:24:39.4
26 211 Ricardo Enriquez Richmond TX 78 34 23 26:23.9 5:38.5 25 1:37:26.8 8:08.7 21 1:10:26.4 3:28:04.4
27 219 Andres Acosta Richmond TX 62 32 27 33:06.0 2:38.9 27 1:50:25.1 1:58.5 27 1:22:59.7 3:51:08.4
 
Top

Female 30 to 34

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 78 Nicola Serrano-Beattie Katy TX 65 33 1 19:03.3 1:00.1 2 1:29:26.5 1:56.7 1 49:28.9 2:40:55.7
2 116 Julie Bellfy Houston TX 47 30 4 23:36.7 2:13.0 1 1:23:14.9 2:21.3 2 57:50.1 2:49:16.1
3 162 Alycia Curtis Sugar Land TX 46 30 5 23:37.9 2:46.8 3 1:32:29.8 2:58.3 3 1:01:27.5 3:03:20.5
4 201 Chelsea Cole Dallas TX 60 32 2 20:19.6 1:54.6 4 1:33:33.6 2:14.8 4 1:23:25.0 3:21:27.8
5 212 Tiffany Ladewig Kingwood TX 76 34 3 21:46.9 2:34.7 5 1:39:51.8 1:41.0 5 1:23:28.7 3:29:23.2
6 221 Maria Railwaywalla Austin TX 686 33 6 27:44.0 3:25.7 6 1:45:15.3 3:40.3 6 1:39:57.2 4:00:02.7
 
Top

Male 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Matthew Wood Houston TX 125 39 1 14:33.2 0:35.1 1 1:06:34.1 0:52.0 3 44:41.8 2:07:16.4
2 7 Nikos Petzetakis Pearland TX 101 37 14 22:36.6 1:09.7 3 1:07:35.5 0:59.9 1 40:57.2 2:13:19.1
3 9 Francisco Figuera Katy TX 697 38 2 15:49.6 0:51.3 6 1:10:21.9 1:20.8 5 47:57.0 2:16:20.8
4 11 Gerard Gomis Houston TX 7 36 10 19:59.8 1:32.6 7 1:13:04.8 0:55.3 2 41:37.9 2:17:10.5
5 15 Andy Hood College Station TX 115 38 4 16:54.1 0:37.6 10 1:15:21.0 0:57.5 4 45:59.4 2:19:49.7
6 25 Andrew Chaddick Katy TX 103 37 7 18:55.1 1:10.0 8 1:13:07.8 0:38.2 7 49:36.9 2:23:28.1
7 30 Jorge Aragon Spring TX 96 36 5 17:24.7 1:02.7 2 1:07:12.9 1:21.0 18 59:31.0 2:26:32.5
8 36 Mark Fuentes Richmond TX 452 37 17 22:54.1 1:13.7 4 1:09:11.4 1:44.5 9 53:06.7 2:28:10.6
9 46 Kevin Roth Houston TX 121 39 6 18:38.1 0:40.8 9 1:14:31.7 1:03.0 12 56:51.3 2:31:45.0
10 51 Nicholas Day Spring TX 104 37 18 23:22.9 1:27.3 5 1:09:45.3 1:26.6 15 57:54.4 2:33:56.6
11 56 Stuart Sandiford Spring TX 315 38 3 16:02.2 0:35.6 21 1:27:56.9 1:08.7 8 49:49.8 2:35:33.3
12 63 Joshua Homs Katy TX 124 39 9 19:15.9 1:22.6 11 1:16:43.2 1:43.3 14 57:31.6 2:36:36.8
13 67 Brian Watts College Station TX 91 35 12 21:05.5 1:46.0 19 1:24:44.8 2:03.3 6 48:36.3 2:38:16.2
14 90 Timothy Read Dickinson TX 90 35 19 23:28.0 0:56.1 15 1:19:52.1 1:17.8 13 57:18.9 2:42:53.0
15 101 Tim Taliaferro Austin TX 95 36 11 20:14.8 1:53.9 17 1:23:49.0 1:53.3 16 57:58.2 2:45:49.4
16 106 Charles Newnam Spring TX 102 37 24 27:47.9 2:44.9 13 1:19:09.2 2:42.3 10 54:11.4 2:46:35.9
17 112 Alberto Di Ronza Houston TX 98 36 8 18:58.0 1:19.8 12 1:18:27.5 1:38.0 22 1:08:23.1 2:48:46.7
18 143 Thomas Knowlton Santa Fe TX 108 37 22 25:54.5 1:35.1 16 1:23:22.4 1:40.9 20 1:04:22.9 2:56:56.0
19 145 Thiago Tognetti Spring TX 126 39 15 22:42.3 2:25.1 14 1:19:37.0 4:25.4 21 1:08:08.7 2:57:18.6
20 147 Christopher Glenn Katy TX 113 38 20 23:53.7 3:28.6 20 1:27:20.9 3:51.8 17 59:00.4 2:57:35.6
21 160 Benjamin Reddoch Victoria TX 94 36 13 22:30.5 1:30.7 18 1:24:09.1 2:47.6 24 1:11:12.3 3:02:10.4
22 167 Kevin Coleman Houston TX 107 37 21 24:08.6 2:29.9 23 1:37:57.4 5:27.9 11 55:42.0 3:05:46.0
23 184 Robert Bryant Katy TX 127 39 16 22:44.0 1:56.1 22 1:28:50.4 1:58.8 26 1:18:16.1 3:13:45.5
24 202 Jared Coe Katy TX 105 37 25 29:35.7 3:20.1 25 1:40:43.1 4:20.0 19 1:04:20.9 3:22:20.0
25 210 Matheau Greely Fulshear TX 106 37 23 26:29.6 6:23.3 26 1:40:43.6 4:23.2 23 1:09:37.5 3:27:37.4
26 213 Tien Le Sugar Land TX 97 36 26 34:23.6 2:45.1 24 1:38:19.2 1:24.6 25 1:14:51.0 3:31:43.7
 
Top

Female 35 to 39

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 34 Kristen Cortright Missouri City TX 109 38 1 18:42.6 0:41.2 2 1:18:11.8 1:12.1 1 48:31.6 2:27:19.5
2 59 Emily White San Antonio TX 92 36 13 24:27.4 1:19.4 1 1:17:05.6 1:40.2 4 51:39.2 2:36:11.9
3 72 Traci Jackson Houston TX 692 35 6 20:22.9 1:08.1 3 1:20:01.7 0:44.5 7 57:52.5 2:40:10.0
4 77 Sara St Vincent Houston TX 688 39 8 21:11.0 2:37.1 6 1:23:05.9 2:09.3 5 51:45.1 2:40:48.5
5 81 Markie Urso Bryan TX 89 35 2 19:25.2 1:41.2 13 1:29:37.1 1:13.8 2 50:42.2 2:42:39.8
6 102 Janet Edmondson Sugar Land TX 112 38 10 22:40.3 1:01.4 5 1:20:55.8 1:11.5 9 1:00:09.7 2:45:58.7
7 108 Holly Marrs Houston TX 117 39 3 19:29.2 1:17.8 11 1:28:52.8 1:48.7 6 55:18.0 2:46:46.7
8 109 Maria F Anker Baytown TX 119 39 14 24:30.9 2:21.2 7 1:26:05.1 2:55.9 3 50:53.5 2:46:46.8
9 125 Sandy Szafran Katy TX 93 36 5 20:17.6 1:16.1 10 1:28:08.0 1:49.2 8 59:29.2 2:51:00.2
10 141 Kara Voorhies Katy TX 118 39 7 20:48.5 0:53.6 4 1:20:10.9 1:54.7 13 1:12:56.5 2:56:44.5
11 151 Randi Ring Katy TX 111 38 9 21:56.6 1:58.5 12 1:29:20.5 1:16.6 10 1:04:07.3 2:58:39.7
12 174 Lina Mora Spring TX 110 38 12 23:59.4 2:34.5 14 1:33:09.7 2:24.0 11 1:07:16.7 3:09:24.5
13 187 Ou Labun Austin TX 87 35 11 23:39.1 4:13.7 15 1:35:45.9 3:34.0 12 1:07:54.4 3:15:07.3
14 193 Tiffany Sharp 163 36 15 25:52.3 1:45.1 9 1:27:22.3 2:13.3 14 1:19:51.0 3:17:04.1
15 197 Diane Kiselova Spring TX 99 37 4 19:48.5 1:37.0 8 1:26:06.0 2:29.2 15 1:28:45.9 3:18:46.8
 
Top

Male 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Mario Araya 695 43 7 18:53.3 1:24.4 1 1:05:51.9 2:00.1 1 45:01.4 2:13:11.2
2 8 Mark Benyak Cypress TX 148 42 2 15:12.2 0:35.0 4 1:11:38.9 0:54.2 2 45:10.5 2:13:31.0
3 16 Mark Klitzke Houston TX 320 43 5 18:34.3 0:52.9 3 1:11:33.4 1:13.6 4 47:38.9 2:19:53.2
4 24 Augusto Garcia 678 42 14 21:41.2 2:43.8 2 1:10:11.0 1:41.1 3 47:00.5 2:23:17.9
5 31 Raphael Gadot Sugar Land TX 140 41 15 21:48.9 0:56.8 5 1:11:49.4 0:57.5 5 51:10.2 2:26:43.0
6 43 Brent Greska Katy TX 156 43 10 19:55.6 0:47.1 7 1:15:21.8 1:18.3 8 52:39.9 2:30:02.9
7 44 Francisco Salazar Kingwood TX 131 40 1 11:02.5 3:18.9 9 1:18:30.3 2:24.0 10 54:49.3 2:30:05.1
8 55 Etienne Beney Houston TX 162 44 8 19:48.0 1:43.0 6 1:13:09.6 1:13.0 14 59:29.5 2:35:23.3
9 57 Justin Breitigam Richmond TX 153 43 3 17:30.0 2:07.9 10 1:19:28.1 2:40.9 9 53:56.5 2:35:43.5
10 58 Adam Valenstein Spring TX 137 40 6 18:47.0 1:48.5 13 1:21:28.7 1:26.8 7 52:39.6 2:36:10.8
11 62 Aaron Pizzitola Bryan TX 141 41 12 20:31.2 1:18.6 8 1:16:21.1 1:00.9 12 57:15.6 2:36:27.7
12 76 Ashley Buist Katy TX 157 43 16 21:53.8 3:24.7 12 1:20:57.9 2:14.3 6 51:55.4 2:40:26.3
13 83 Andy Queen Houston TX 133 40 11 20:03.7 1:32.3 17 1:23:33.8 1:43.1 11 55:47.9 2:42:41.2
14 127 Chris Vasquez Spring TX 159 44 17 24:34.2 1:24.4 15 1:22:40.9 2:27.9 15 1:01:25.3 2:52:32.8
15 131 Eduardo Rivera Quizado Katy TX 154 43 18 25:26.4 1:55.9 16 1:22:47.8 4:11.1 13 59:12.5 2:53:33.8
16 133 Stephen Brittain Lake Charles LA 138 41 4 18:13.5 2:01.7 14 1:22:03.6 1:45.7 18 1:09:42.8 2:53:47.4
17 134 Erik Morken Katy TX 132 40 9 19:49.1 1:09.1 18 1:25:40.0 1:14.7 16 1:06:18.1 2:54:11.2
18 135 Braden Sprecher-Reinke League City TX 151 42 13 21:18.8 0:55.7 11 1:20:16.9 1:13.1 19 1:10:34.1 2:54:18.7
19 189 Timothy Marx Bellaire TX 150 42 19 30:49.2 4:35.6 19 1:30:54.5 2:42.7 17 1:07:16.6 3:16:18.8
20 198 Richard Zambrano New Caney TX 161 44     1:51:21.6     4:01.2 21 1:25:07.8 3:20:30.7
21 215 Humberto Carvajal Ortiz Cypress TX 134 40 20 33:50.5 3:49.4 20 1:38:29.1 3:07.7 20 1:18:18.3 3:37:35.1
 
Top

Female 40 to 44

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 95 Cheryl Shackelford Baton Rouge LA 313 42 3 22:48.1 1:12.8 1 1:19:37.5 1:18.3 2 58:59.9 2:43:56.8
2 98 Stephanie Thapar Katy TX 142 42 5 23:07.3 0:36.2 2 1:25:40.5 1:01.9 1 54:44.5 2:45:10.6
3 132 Jennifer Balmain League City TX 152 43 2 21:55.4 0:57.3 4 1:25:58.9 1:42.6 4 1:03:03.9 2:53:38.2
4 152 Andrea Skoglund Missouri City TX 143 42 1 20:19.2 2:03.2 5 1:26:52.7 2:31.9 5 1:06:55.8 2:58:43.0
5 158 Courtney Dawes Houston TX 145 42 6 23:22.5 3:06.7 6 1:32:34.5 3:31.1 3 59:11.3 3:01:46.3
6 191 Allaine Abellana Houston TX 128 40 8 38:06.7 2:06.8 3 1:25:50.0 2:08.8 6 1:08:23.7 3:16:36.1
7 204 Marta Valenzuela Conroe TX 146 42 7 25:11.0 1:50.1 8 1:42:31.0 2:36.0 7 1:11:05.1 3:23:13.4
8 220 Carmary Breuss Cypress TX 147 42 9 40:54.6 2:15.6 7 1:35:56.8 2:33.0 8 1:29:33.4 3:51:13.7
 
Top

Male 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 10 Paul Hailey Missouri City TX 265 45 6 18:27.5 0:33.9 2 1:08:06.4 0:48.2 3 48:41.6 2:16:37.8
2 19 Scott Bourgeois Sugar Land TX 169 45 7 18:58.6 1:06.7 3 1:11:32.7 1:17.3 5 49:38.2 2:22:33.7
3 20 Kevin Bruce Conroe TX 503 45 2 17:10.4 1:09.1 1 1:07:55.2 1:26.2 15 55:05.1 2:22:46.2
4 28 Blair Jeffery Houston TX 173 45 3 17:14.3 0:31.9 11 1:17:28.9 0:55.9 4 49:18.0 2:25:29.1
5 32 Gail McLain Kingwood TX 199 48 4 17:30.3 1:42.6 6 1:12:38.1 1:22.0 11 53:52.9 2:27:06.1
6 35 Daniel Corey Katy TX 174 45 11 20:13.5 1:40.3 9 1:15:20.0 1:51.0 2 48:35.8 2:27:40.8
7 40 Jorge Quintero Houston TX 202 48 12 20:25.8 0:38.5 4 1:11:50.9 1:00.8 14 54:59.8 2:28:56.1
8 41 Chris Lamneck Spring TX 188 47 13 20:33.7 0:56.5 7 1:14:28.0 1:12.9 6 51:52.8 2:29:04.0
9 53 Phillips Pham Spring TX 168 45 22 25:57.3 0:49.8 5 1:12:28.5 1:17.5 13 54:31.8 2:35:05.0
10 69 Klaas Tadema Santa Fe TX 198 48 14 20:37.7 1:18.2 12 1:19:17.7 1:33.0 17 56:18.4 2:39:05.2
11 70 Stuart Fieldhouse Houston TX 170 45 9 19:36.9 1:15.1 17 1:22:23.0 1:45.5 12 54:04.6 2:39:05.3
12 75 David Kraft Fulshear TX 213 49 8 19:36.0 2:25.2 8 1:14:59.7 2:15.4 19 1:01:02.7 2:40:19.1
13 80 John Clark Houston TX 203 48 16 22:53.9 1:49.0 18 1:22:38.0 1:46.3 9 53:00.5 2:42:08.0
14 82 Francisco Labanca Spring TX 175 45 15 22:23.9 1:38.0 15 1:21:27.0 1:46.9 16 55:25.0 2:42:41.0
15 91 Peter Moran Katy TX 205 48 17 23:01.6 2:53.6 19 1:22:52.1 2:00.7 7 52:31.4 2:43:19.6
16 96 Mauricio Palomino Spring TX 191 47 25 27:51.1 2:48.2 10 1:16:04.2 4:39.7 8 52:54.6 2:44:18.0
17 110 Christian Ryan Sugar Land TX 211 49 27 29:10.6 2:09.0 14 1:20:24.4 2:49.2 10 53:29.0 2:48:02.4
18 111 Roland Panjaitan Sugar Land TX 311 49 1 16:28.5 2:17.3 23 1:25:18.4 2:43.4 20 1:01:38.8 2:48:26.6
19 117 Chris Hynes Springspring TX 196 48 5 18:05.9 2:32.2 16 1:21:29.8 1:49.5 23 1:05:34.5 2:49:32.0
20 124 Leonardo Vargas Katy TX 178 46 28 29:29.5 2:07.1 13 1:20:10.4 1:44.2 18 57:20.5 2:50:51.9
21 137 Omar Iskandar Katy TX 204 48 19 24:53.8 2:03.4 20 1:23:28.4 2:28.0 21 1:02:13.9 2:55:07.7
22 142 Miguel Prado Houston TX 180 46 23 26:40.5 6:32.7 27 1:30:42.0 4:55.5 1 48:01.4 2:56:52.2
23 161 Marshall Bishop Shiner TX 212 49 10 20:06.0 1:20.4 24 1:27:21.2 1:19.8 28 1:12:14.4 3:02:22.0
24 168 Ernesto Montes Katy TX 201 48 21 25:40.7 2:34.3 26 1:27:25.2 2:03.1 26 1:09:08.9 3:06:52.4
25 171 Guelbert Abellana Houston TX 186 47 18 23:33.7 1:29.6 21 1:23:57.6 2:49.5 30 1:16:31.1 3:08:21.7
26 172 Cesar Portilla Katy TX 200 48 30 30:57.5 2:42.7 25 1:27:24.1 2:18.5 22 1:05:33.8 3:08:56.8
27 179 Leo Bermudez Humble TX 171 45 24 26:58.4 2:27.5 22 1:24:13.5 2:49.4 29 1:14:42.0 3:11:10.9
28 186 Harold Engle Conroe TX 197 48 20 25:00.6 1:31.5 30 1:36:00.5 3:32.7 25 1:07:51.1 3:13:56.6
29 190 Usban Delgado 182 46 31 30:57.9 3:13.2 29 1:33:47.1 1:25.0 24 1:07:04.2 3:16:27.6
30 200 Don Karamihan Humble TX 210 49 26 28:46.7 6:14.6 28 1:32:03.4 4:41.1 27 1:09:23.3 3:21:09.2
31 222 James Stoffel League City TX 172 45 29 30:24.7 2:35.9 31 2:00:49.0 1:09.6 31 1:27:33.0 4:02:32.4
 
Top

Female 45 to 49

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 48 Fontella Deuterio Katy TX 193 48 1 19:51.1 0:46.7 1 1:14:56.1 1:13.3 3 55:17.7 2:32:05.1
2 79 Elena Lorenzini Spring TX 325 46 5 21:35.9 1:12.5 3 1:22:10.8 1:41.0 2 55:12.4 2:41:52.8
3 86 Brooke Whisenhunt Houston TX 208 49 9 24:36.5 1:24.5 2 1:19:59.8 1:48.7 1 54:54.0 2:42:43.8
4 99 Mercedes Monasterio Katy TX 164 45 2 20:06.8 1:01.3 5 1:23:35.9 1:36.9 6 59:04.6 2:45:25.8
5 103 Holly Ryan Sugar Land TX 699 47 7 22:36.1 1:42.6 4 1:22:38.7 1:47.3 4 57:18.1 2:46:03.0
6 136 Katherine Francis Cypress TX 114 46 6 22:01.4 1:17.2 9 1:27:49.5 1:40.9 10 1:01:55.8 2:54:45.1
7 138 Tara Morrison Houston TX 192 48 8 22:38.8 1:49.5 10 1:30:18.3 2:48.2 5 57:44.5 2:55:19.5
8 144 Martha Bjelland Katy TX 206 49 3 20:54.8 1:34.6 8 1:27:45.4 1:38.2 12 1:05:04.6 2:56:57.7
9 154 Robyn Stout Cypress TX 195 48 4 21:25.3 1:49.0 12 1:31:55.2 1:40.9 11 1:02:26.5 2:59:17.0
10 157 Diana Andrade Houston TX 318 48 12 28:06.9 2:25.2 7 1:27:04.1 3:12.3 8 1:00:24.9 3:01:13.6
11 178 Patricia Martin Houston TX 176 46 15 31:32.0 4:58.8 11 1:31:18.9 4:03.0 7 59:06.0 3:10:58.9
12 180 Carolyn Whitcomb Spring TX 207 49 11 27:03.7 3:55.9 13 1:34:49.6 3:50.1 9 1:01:34.1 3:11:13.6
13 192 Michelle Jefferson Katy TX 165 45 16 34:44.4 1:47.5 6 1:25:23.2 2:07.3 14 1:12:52.0 3:16:54.6
14 214 Denise Sanders Katy TX 209 49 10 26:39.8 2:28.7 14 1:36:46.5 2:52.3 15 1:25:35.1 3:34:22.6
15 218 Tina Fuentes Houston TX 194 48 17 44:35.3 1:09.6 15 1:43:41.4 2:05.7 13 1:11:48.9 3:43:21.0
16 223 Adriana Maxwell Kingwood TX 321 48 13 29:14.7 2:14.3 16 1:47:46.7 2:36.3 16 1:43:18.6 4:05:10.8
 
Top

Male 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 17 Peter Caldicott Houston VA 225 50 4 20:51.3 1:01.6 1 1:14:40.6 1:17.3 2 42:32.4 2:20:23.2
2 21 Grant Jolley Katy TX 223 50 2 17:54.1 0:37.6 2 1:16:06.2 0:53.2 3 47:21.6 2:22:53.0
3 38 Art Waggoner Richmond TX 234 53 3 20:41.6   3 1:16:09.0 1:20.1 4 50:42.3 2:28:34.8
4 66 Bert Michels Houston TX 236 53 5 21:23.7 2:20.3 4 1:16:27.3 2:25.0 6 55:23.6 2:38:00.2
5 73 Matt Zajac Kingwood TX 232 52 6 21:30.5 2:12.2 5 1:19:11.7 1:37.9 7 55:41.8 2:40:14.2
6 105 Robert Tusini Cypress TX 229 51 9 22:05.2 2:23.9 6 1:21:49.2 3:13.2 8 56:51.0 2:46:22.5
7 118 James Rees Spring TX 233 52 7 21:45.2 3:55.8 11 1:28:49.2 2:54.9 5 52:12.1 2:49:37.4
8 121 Carlos Carrillo Katy TX 227 50 12 25:54.2 8:04.7 12 1:31:40.6 5:25.9 1 39:00.2 2:50:05.8
9 130 Miguel Lataczewski Katy TX 221 50 1 17:19.1 1:21.3 10 1:28:38.4 1:28.1 9 1:04:42.5 2:53:29.6
10 177 David Fleming Spring TX 238 54 10 22:11.0 2:31.9 7 1:24:26.2 4:13.0 12 1:16:51.4 3:10:13.7
11 183 Kevin Fitzgerald Houston TX 237 54 11 23:43.0 2:15.2 13 1:34:20.3 3:10.1 10 1:10:13.1 3:13:41.8
12 188 Bill Sessums Houston TX 220 50 8 21:52.0 2:18.4 8 1:25:19.0 3:24.2 13 1:23:05.3 3:15:59.0
13 208 William Abler Kingwood TX 230 51 14 41:36.2 2:59.8 9 1:27:57.6 2:54.9 11 1:11:14.3 3:26:43.0
14 224 Daron Whisman Katy TX 222 50 13 33:32.6 2:02.0 14 1:52:24.8 4:01.1 14 1:49:39.5 4:21:40.1
 
Top

Female 50 to 54

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 60 Jan McLeod Cypress TX 215 50 1 21:45.2 1:20.6 1 1:14:41.9 1:38.7 3 56:56.9 2:36:23.6
2 85 Kim Smith Montgomery TX 322 51 5 27:07.8 1:05.5 2 1:17:51.1 1:24.7 1 55:12.8 2:42:42.0
3 97 Heidi Riggs Friendswood TX 219 50 3 23:35.8 1:26.2 3 1:21:01.9 1:45.2 2 56:47.4 2:44:36.6
4 155 Lori Rhoads Brookshire TX 216 50 2 21:50.2 1:21.7 4 1:27:09.1 1:22.2 4 1:08:22.4 3:00:05.8
5 199 Ineke Kerkhofs Houston TX 218 50 4 25:12.1 3:26.8 5 1:28:48.6 6:47.1 6 1:16:28.6 3:20:43.5
6 209 Gina Sessums Houston TX 228 51 6 32:37.2 3:43.8 6 1:36:44.6 3:03.7 5 1:11:27.9 3:27:37.4
 
Top

Male 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 49 Scott Reeder Houston TX 245 58 1 17:51.0 0:50.8 2 1:18:19.0 1:24.3 2 54:21.2 2:32:46.5
2 50 Andrew Barden Bellaire TX 244 58 3 21:53.2 2:02.3 4 1:20:14.2 1:53.3 1 47:40.8 2:33:44.0
3 52 Michael Turner Houston TX 239 55 2 17:52.9 1:37.3 1 1:17:04.8 1:44.0 3 55:56.2 2:34:15.5
4 139 Hai Nguyen Pearland TX 551 55 6 27:54.6 2:16.6 3 1:18:46.4 2:24.4 4 1:03:58.5 2:55:20.6
5 185 Gerrold Daniel Katy TX 241 57 5 25:53.7 2:41.8 5 1:27:59.6 2:40.8 5 1:14:38.5 3:13:54.7
6 195 Jonas Dahlstrom The Woodlands TX 240 55 4 23:23.6 4:55.9 6 1:28:58.8 3:50.9 6 1:17:04.0 3:18:13.4
 
Top

Female 55 to 59

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 140 Deena Williams Conroe TX 243 58 1 17:44.8 1:01.3 1 1:29:44.4 1:13.6 2 1:06:20.6 2:56:04.8
2 175 Leslie Woodward Katy TX 242 58 2 25:59.4 3:19.0 2 1:31:44.1 3:08.2 1 1:05:34.7 3:09:45.6
 
Top

Male 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 33 Ian Pattie Houston TX 251 64 1 20:27.8 1:05.7 1 1:12:41.1 1:37.8 1 51:22.4 2:27:15.0
2 100 Edward Arai Katy TX 250 63 3 22:43.0 1:21.2 3 1:21:11.7 1:34.6 3 58:56.7 2:45:47.4
3 126 Michael Roberts Katy TX 248 61 5 39:48.9 1:36.4 2 1:17:16.0 1:09.3 2 52:20.9 2:52:11.7
4 163 David Jenkins Houston TX 252 64 2 21:30.1 1:52.0 4 1:21:49.8 2:24.3 4 1:16:06.0 3:03:42.3
5 205 Jeffrey Gill Houston TX 319 64 4 28:34.7 1:46.7 5 1:27:28.7 1:45.9 5 1:25:00.1 3:24:36.3
 
Top

Female 60 to 64

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 173 Annabel Sparkman Boerne TX 247 61 1 19:54.8 1:46.6 1 1:35:39.0 1:36.1 1 1:10:25.8 3:09:22.5
 
Top

Male 65 to 69

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 47 Greg Rosin Breckenridge CO 572 68 1 20:30.0 0:54.7 1 1:15:06.7 1:03.7 1 54:24.5 2:31:59.7
2 104 Michael Joosten Houston TX 683 67 2 23:28.3 1:32.6 2 1:22:11.1 1:32.3 2 57:19.7 2:46:04.3
3 194 Jim Ladewig Kingwood TX 253 67 3 24:25.5 2:39.2 3 1:30:00.9 2:00.6 5 1:18:17.0 3:17:23.3
4 207 Ronald Wefelmeyer Houston TX 693 65 4 29:45.3 7:20.1 4 1:34:32.3 5:16.4 4 1:08:20.1 3:25:14.5
 

Olympic Triathlon Clydesdale/Athena

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Andrew McKain Katy TX 259 33 1 18:20.3 1:03.8 1 1:15:42.5 1:12.4 1 53:10.1 2:29:29.3
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 6 Julie Zapatka Houston TX 262 39 1 23:15.4 3:25.5 1 1:30:43.8 3:45.2 1 1:21:09.2 3:22:19.3
 
Top

Male Masters Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Sergio Vazquez Houston TX 267 49 1 21:26.9 1:47.6 1 1:27:56.4 1:19.5 1 1:06:44.5 2:59:15.0
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Steven Nash Spring TX 261 38 1 4:23.8       1:33:57.0 1 1:06:42.7 2:45:03.5
2 4 Travis Walthall Lake Jackson TX 257 31 3 23:58.0 1:53.2 2 1:28:41.0 1:22.2 3 1:09:45.3 3:05:39.9
3 5 Phillip Hamilton Richmond TX 263 40 2 22:31.4 1:49.6 6 1:41:22.8 2:53.2 2 1:08:26.4 3:17:03.5
4 7 Ian Markolf Houston TX 256 30 5 25:12.7 2:07.2 4 1:37:07.4 2:52.2 5 1:22:56.1 3:30:15.8
5 8 Carlo Canela Pearland TX 326 45 7 32:30.4 3:32.2 3 1:33:08.3 5:19.4 4 1:20:47.0 3:35:17.5
6 9 Chris Tubbs Pearland TX 266 48 4 24:39.9 2:56.9 5 1:38:15.6 2:40.8 6 1:27:05.0 3:35:38.3
7 10 Ian Blake Cypress TX 264 41 6 29:02.6 2:34.8 1 1:27:29.6 4:03.0 7 1:37:16.6 3:40:26.8
8 12 Raymond Moore Friendswood TX 269 50 8 34:00.8 4:05.9 7 1:42:39.1 1:47.6 8 1:58:19.7 4:20:53.3
 
Top

Female 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 11 Mariana Villanueva Houston TX 310 26 2 35:41.3 2:13.0 2 1:41:39.2 2:20.3 1 1:42:55.3 4:04:49.3
 

Olympic Triathlon Female Relay

Top

Female 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Lady Traylor Austin TX 290 24 1 16:33.5 0:25.2     1:42:04.6 1 58:29.4 2:57:32.8
2 2 The laughing sisters Conroe TX 303 34 2 31:01.8       1:35:21.0 2 2:25:57.1 4:32:20.0
 

Olympic Triathlon Male Relay

Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Iron Sharpens Iron Katy TX 296 47 1 19:14.0 0:15.9     1:18:23.2 1 7:41.4 1:45:34.6
 

Olympic Triathlon Mixed Relay

Top

Mixed 0-99

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 TresAmigos Houston TX 307 28 1 12:41.5   2 1:26:47.2 0:26.6 2 31:28.9 2:11:24.3
2 2 2 Brothers and a Stranger 327 45 3 21:04.8 0:28.6 1 1:11:06.4 0:30.7 3 45:20.2 2:18:31.0
3 3 Stranger Tri-Things Houston TX 299 30 4 25:37.1 0:15.6     1:58:04.4 1 11:29.4 2:35:26.6
 

Invitational Olympic Triathlon

Top

Male Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 2 Cole Fugate Flower Mound TX 324 32 1 16:08.3 0:30.6 1 1:05:47.4 0:56.3 1 1:01:46.9 2:25:09.5
 
Top

Female Open Winners

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 1 Michelle Bentley Fulshear TX 9 40 1 19:02.8   1 1:12:58.2 1:37.5 1 45:41.9 2:18:38.4
 
Top

Male 99 and Under

  Overall     ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total
Place Place Name City Bib No USAT Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time
1 3 Rodrigo De Aguirre Spring TX 8 39     15:18.5 3 1:19:02.0 1:48.3 1 53:03.2 2:29:12.2
2 4 Jonathan Baggett Angleton TX 6 35 2 21:33.8 2:06.0 1 1:15:39.1 2:21.7 4 56:13.8 2:37:54.6
3 5 Aaron Shaw Austin TX 1 23 1 21:00.7 1:33.6 7 1:30:22.8 1:50.6 6 57:03.5 2:51:51.5
4 6 Michael Barth Houston TX 3 27 5 29:51.4 3:11.5 4 1:20:44.8 2:30.6 5 56:25.2 2:52:43.6
5 7 Matthew Sullivan Fulshear TX 26 30 3 26:59.4 2:21.0 8 1:33:12.3 1:18.3 3 54:24.0 2:58:15.3
6 8 Ben Hughes 615 39 6 29:55.2 1:59.3 6 1:27:03.5 2:25.0 7 1:03:32.3 3:04:55.5
7 9 Marcus Hagegard Houston TX 317 46 7 41:37.0 4:22.2 5 1:21:53.9 4:09.8 2 53:30.3 3:05:33.3
8 10 Simon Gonzalez Richmond TX 12 44 4 28:24.9 2:05.0 9 1:37:01.8 1:31.0 8 1:16:47.0 3:25:49.8
9 11 Paul Harrold Waxhaw NC 13 46     44:29.1 2 1:18:20.8 4:01.3 9 1:25:09.5 3:32:00.9
10 12 Maurilio Hernandez Sugar Land TX 11 43 8 41:54.2 3:33.8 10 1:38:13.7 1:26.6 10 1:29:36.2 3:54:44.7