Saint Thomas Episcopal X-C

October 05, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Middle School Boys Gold


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1   1042  Ben Lauzon            St. Anne MS                            12:03.20  6:02/M        
    2      2   1345  Aiden Eshelman        Trafton Academy HS                     13:19.36  6:40/M        
    3      3    834  David Carbajal        Presbyterian MS                        13:53.09  6:57/M        
    4      4   1142  Shiv Khera            St John's MS                           14:01.18  7:01/M        
    5      5     91  James Remnant         British International School of Hou    14:08.50  7:04/M        
    6      6   1137  Jayden Chen           St John's MS                           14:16.63  7:08/M        
    7      7     90  Harris Pearson        British International School of Hou    14:18.33  7:09/M        
    8  (< 5)    351  Conrad Murrell        Founders Christian (Spring) MS         14:18.41  7:09/M        
    9      8     87  Thomas Oxspring       British International School of Hou    14:18.50  7:09/M        
   10  (< 5)    353  Nicholas Welling      Founders Christian (Spring) MS         14:23.72  7:12/M        
   11      9   1353  Will Conner           Trafton Academy HS                     14:26.83  7:13/M        
   12     10   1146  Thomas Wade           St John's MS                           14:26.95  7:13/M        
   13     11   1046  Jonathon Kelley       St. Anne MS                            14:35.34  7:18/M        
   14  (< 5)   1060  Elijah Gassett        St. Francis de Sales Catholic MS       14:39.75  7:20/M        
   15     12   1136  Cesar Adrogue         St John's MS                           14:39.85  7:20/M        
   16     13    677  Wyatt Carranco        Lutheran-South MS                      14:40.98  7:20/M        
   17     14   1132  Francesc Baizan       St John's MS                           14:49.24  7:25/M        
   18  (< 5)    274  Mikey Mate            Faith West Academy MS                  14:51.80  7:26/M        
   19     15   1133  Mark Doan             St John's MS                           14:54.81  7:27/M        
   20  (< 5)   1417  Dylan Lau             Western Academy MS                     14:55.03  7:28/M        
   21     16    692  Jeremy Gaitan         Lutheran-South MS                      15:02.07  7:31/M        
   22     17    802  Walker Moores         Northland Christian MS                 15:13.28  7:37/M        
   23     18     85  Anton Van Dillewijn   British International School of Hou    15:21.72  7:41/M        
   24  (< 5)    813  Carson Dunaway        Post Oak MS                            15:24.13  7:42/M        
   25     19     86  Ethan Kane            British International School of Hou    15:24.16  7:42/M        
   26  (< 5)    275  Robby Cullum          Faith West Academy MS                  15:28.35  7:44/M        
   27     20   1394  Jay Fisher            Trinity Classical MS                   15:28.56  7:44/M        
   28     21    890  Will Pacey            River Oaks Baptist MS                  15:29.26  7:45/M        
   29     22   1048  Alex Lauzon           St. Anne MS                            15:40.53  7:50/M        
   30     23   1140  Julian Juang          St John's MS                           15:50.60  7:55/M        
   31     24    835  David Farrell         Presbyterian MS                        15:50.60  7:55/M        
   32  (< 5)   1420  Tripp Mediamolle      Western Academy MS                     15:51.05  7:56/M        
   33     25   1391  Harrison Clarke       Trinity Classical MS                   15:52.33  7:56/M        
   34     26   1183  Connor Kinahan        St Marks Episcopal MS                  15:56.55  7:58/M        
   35     27   1350  Ben Carlson           Trafton Academy HS                     15:58.74  7:59/M        
   36     28    842  Neel Mogri            Presbyterian MS                        16:00.87  8:00/M        
   37     29    682  Manuel Diaz           Lutheran-South MS                      16:01.67  8:01/M        
   38     30    847  Tyler Shanley         Presbyterian MS                        16:04.06  8:02/M        
   39     31     88  Ruben Hudd            British International School of Hou    16:18.53  8:09/M        
   40  (< 5)    179  Graham Layton         Cypress Christian MS                   16:19.53  8:10/M        
   41  (< 5)    352  Robert Welling        Founders Christian (Spring) MS         16:20.99  8:10/M        
   42     32   1044  Daniel Neason         St. Anne MS                            16:21.41  8:11/M        
   43     33     89  Rykel Law             British International School of Hou    16:26.83  8:13/M        
   44  (< 5)    927  Joshua Kirkdorffer    Salt and Light Homeschool MS           16:35.99  8:18/M        
   45  (< 5)     14  Buddy Anderson        Ascension Episcopal MS                 16:49.67  8:25/M        
   46     34   1280  William Andrew        St. Vincent de Paul MS                 16:54.55  8:27/M        
   47  (< 5)    272  Wyatt Campbell        Faith West Academy MS                  16:57.26  8:29/M        
   48     35   1180  Noah Beckmann         St Marks Episcopal MS                  16:59.61  8:30/M        
   49  (< 5)    601  Estefano Gonzalez     KIPP Connect MS                        17:03.76  8:32/M        
   50  (< 5)   1418  J.T. Leppard          Western Academy MS                     17:06.14  8:33/M        
   51  (< 5)    180  Adam Williams         Cypress Christian MS                   17:06.58  8:33/M        
   52  (> 7)   1122  Conner Batsell        St John's MS                           17:12.26  8:36/M        
   53     36    870  Ben Who               River Oaks Baptist MS                  17:16.28  8:38/M        
   54  (> 7)   1141  Andrew Kalapatapu     St John's MS                           17:23.84  8:42/M        
   55  (< 5)    182  Lincoln Bailey        Cypress Christian MS                   17:26.33  8:43/M        
   56  (> 7)   1139  John Eikenburg        St John's MS                           17:28.05  8:44/M        
   57     37    882  Aiden Murphy          River Oaks Baptist MS                  17:30.84  8:45/M        
   58  (< 5)    928  Gunner Wilborg        Salt and Light Homeschool MS           17:31.70  8:46/M        
   59     38    683  Ryan Jackson          Lutheran-South MS                      17:31.78  8:46/M        
   60     39    684  Jacob Redman          Lutheran-South MS                      17:34.27  8:47/M        
   61  (> 7)   1145  Winston Silsby        St John's MS                           17:35.38  8:48/M        
   62     40    679  Luke Stewart          Lutheran-South MS                      17:35.46  8:48/M        
   63  (> 7)   1126  Bryan Wang            St John's MS                           17:39.35  8:50/M        
   64     41    694  Ethan Van Wie         Lutheran-South MS                      17:41.64  8:51/M        
   65     42   1178  Julian Amelio         St Marks Episcopal MS                  17:43.77  8:52/M        
   66  (< 5)   1421  Brendan Walker        Western Academy MS                     17:47.73  8:54/M        
   67  (> 7)   1127  Hammad Younas         St John's MS                           17:48.01  8:54/M        
   68  (> 7)   1134  Evan Gregory          St John's MS                           17:48.74  8:54/M        
   69     43   1392  Nathan Edwards        Trinity Classical MS                   18:03.55  9:02/M        
   70  (< 5)    925  Elijah Glass          Salt and Light Homeschool MS           18:12.52  9:06/M        
   71     44    798  Bryson Arvizo         Northland Christian MS                 18:14.97  9:07/M        
   72  (< 5)    924  Carter Champagne      Salt and Light Homeschool MS           18:17.05  9:09/M        
   73  (> 7)   1144  Henry Ordonez         St John's MS                           18:18.54  9:09/M        
   74  (> 7)   1143  Quentin Nicholson     St John's MS                           18:20.74  9:10/M        
   75     45   1050  Cameron Ruszkowski    St. Anne MS                            18:29.98  9:15/M        
   76     46   1349  Henry Urbani          Trafton Academy HS                     18:40.22  9:20/M        
   77     47    892  Ethan Wiliams         River Oaks Baptist MS                  18:42.59  9:21/M        
   78     48   1049  Joseph Opperman       St. Anne MS                            18:44.32  9:22/M        
   79     49   1045  Paul Anderson         St. Anne MS                            18:45.61  9:23/M        
   80     50    844  Pike Perdew           Presbyterian MS                        19:06.38  9:33/M        
   81     51   1290  Barrett Fowler        St. Vincent de Paul MS                 19:15.39  9:38/M        
   82     52    843  Alex Patman           Presbyterian MS                        19:17.99  9:39/M        
   83  (> 7)   1124  William Lang          St John's MS                           19:22.47  9:41/M        
   84  (< 5)    273  Brayden Cullum        Faith West Academy MS                  19:24.57  9:42/M        
   85  (< 5)    574  Sid Agrawala          Kinkaid MS                             19:29.68  9:45/M        
   86     53   1177  DJ Skaggs             St Marks Episcopal MS                  19:40.71  9:50/M        
   87  (> 7)   1138  Jonathan Dokupil      St John's MS                           19:42.67  9:51/M        
   88     54    868  Andrew Konar          River Oaks Baptist MS                  19:53.78  9:57/M        
   89     55    849  Pierce White          Presbyterian MS                        20:08.25 10:04/M        
   90     56    797  Jackson Lawrence      Northland Christian MS                 20:16.61 10:08/M        
   91     57    795  Darin Bowman          Northland Christian MS                 20:32.08 10:16/M        
   92     58   1292  Patrick Stewart       St. Vincent de Paul MS                 20:38.82 10:19/M        
   93     59    799  Braeden Frazier-Goers Northland Christian MS                 20:57.40 10:29/M        
   94  (> 7)   1123  Thomas Britton        St John's MS                           20:59.85 10:30/M        
   95     60   1390  Nathaniel Barr        Trinity Classical MS                   21:01.94 10:31/M        
   96     61   1395  David Midani          Trinity Classical MS                   21:20.29 10:40/M        
   97  (< 5)    603  Anthony Pacheco       KIPP Connect MS                        21:29.03 10:45/M        
   98     62   1286  Owen McCarthy         St. Vincent de Paul MS                 21:30.31 10:45/M        
   99  (> 7)    846  William Principe      Presbyterian MS                        21:36.09 10:48/M        
  100     63    881  Tomas De Pinho        River Oaks Baptist MS                  22:47.05 11:24/M        

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

  101     64   1393  Luke Ferguson         Trinity Classical MS                   23:38.88 11:49/M        
  102  (< 5)    605  William Pacheco       KIPP Connect MS                        23:41.03 11:51/M        
  103     65   1289  Timothy Duman         St. Vincent de Paul MS                 23:58.17 11:59/M        
  104  (> 7)    839  William Malone        Presbyterian MS                        24:41.84 12:21/M        
  105     66    803  Wesley Sotiropoulos   Northland Christian MS                 24:51.52 12:26/M        
  106     67   1347  Shaan Patel           Trafton Academy HS                     24:52.21 12:26/M        
  107     68    801  Ethan Glass           Northland Christian MS                 24:56.47 12:28/M        
  108  (< 5)    181  Julian Young          Cypress Christian MS                   24:59.05 12:30/M        
  109  (> 7)    848  Grant Westcott        Presbyterian MS                        25:11.70 12:36/M        
  110     69   1355  Cooper Sabloff        Trafton Academy HS                     25:49.96 12:55/M        
  111     70   1354  Sammy Rubinstein      Trafton Academy HS                     26:06.23 13:03/M        
  112  (> 7)   1356  Joey Scarborough      Trafton Academy HS                     26:08.04 13:04/M        
  113     71   1182  Jakob Doerr           St Marks Episcopal MS                  26:29.27 13:15/M        
  114  (> 7)    800  Corbin Glass          Northland Christian MS                 28:56.00 14:28/M        

Team Summary Report - Boys

Middle School Boys Gold


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St John's MS                           46               4   6  10  12  14  15  23         
        Top  5 Times: 1:12:13.85

    2 British International School of Hou    57               5   7   8  18  19  31  33         
        Top  5 Times: 1:13:31.21

    3 St. Anne MS                           111               1  11  22  32  45  48  49         
        Top  5 Times: 1:17:10.46

    4 Lutheran-South MS                     135              13  16  29  38  39  40  41         
        Top  5 Times: 1:20:50.77

    5 Presbyterian MS                       135               3  24  28  30  50  52  55         
        Top  5 Times: 1:20:55.00

    6 Trafton Academy HS                    151               2   9  27  46  67  69  70         
        Top  5 Times: 1:27:17.36

    7 River Oaks Baptist MS                 195              21  36  37  47  54  63             
        Top  5 Times: 1:28:52.75

    8 Trinity Classical MS                  209              20  25  43  60  61  64             
        Top  5 Times: 1:31:46.67

    9 St Marks Episcopal MS                 227              26  35  42  53  71                 
        Top  5 Times: 1:36:49.91

   10 Northland Christian MS                233              17  44  56  57  59  66  68         
        Top  5 Times: 1:35:14.34

   11 St. Vincent de Paul MS                270              34  51  58  62  65                 
        Top  5 Times: 1:42:17.24

 Inc. Ascension Episcopal MS               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Cypress Christian MS                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Faith West Academy MS                4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Founders Christian (Spring) MS       3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Kinkaid MS                           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. KIPP Connect MS                      3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Post Oak MS                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Salt and Light Homeschool MS         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Francis de Sales Catholic MS     1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Western Academy MS                   4 finishers                                          
        Top  5 Times: