HBU XC Carnival 2019

October 03, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Freshman Boys

O'All Place Adj Score Bib No Name Team Time Pace    
1 1 553 Hunter Daily Klein Oak 11:16.54 5:38/M    
2 2 570 Derek Waite Klein Oak 11:20.48 5:40/M    
3 3 552 Mauricio Cordova Robledo Klein Oak 11:30.62 5:45/M    
4 4 513 Ethan Knutsen Humble Kingwood 11:36.67 5:48/M    
5 5 529 Jack Stanton Humble Kingwood 11:36.88 5:48/M    
6 6 548 Jack Boyd Klein Oak 11:53.74 5:57/M    
7 (< 5) 544 Alan Jordan Klein Forest 12:02.62 6:01/M    
8 7 554 Alex Dang Klein Oak 12:02.86 6:01/M    
9 (< 5) 130 Juan Hernandez Baytown Sterling 12:05.48 6:03/M    
10 8 576 Daryel Cante Pasadena Memorial 12:13.42 6:07/M    
11 9 562 Tristan Moffitt Klein Oak 12:14.37 6:07/M    
12 (< 5) 127 Brock Glasscock Baytown Sterling 12:19.81 6:10/M    
13 10 410 Ulises Lopez Houston Cypress Lakes 12:23.36 6:12/M    
14 (< 5) 182 Raul Luzardo Conroe Oak Ridge 12:25.52 6:13/M    
15 11 557 Westin Fayette Klein Oak 12:27.18 6:14/M    
16 12 574 Brian Bernal Pasadena Memorial 12:40.05 6:20/M    
17 13 149 Avran Arrieta Churchill Fulshear 12:40.40 6:20/M    
18 (< 5) 435 Cristian Resendiz Houston Cypress Ridge 12:51.13 6:26/M    
19 14 530 Jordan Suan Humble Kingwood 12:51.96 6:26/M    
20 (< 5) 142 Benito Vargas Baytown Sterling 12:52.61 6:26/M    
21 15 404 Bryan Garcia Houston Cypress Lakes 12:54.62 6:27/M    
22 16 323 Tanner Bird Fort Bend Ridge Point 12:55.21 6:28/M    
23 17 627 Ian Holder Texas City 12:55.70 6:28/M    
24 (> 7) 564 Dylan Nebeker Klein Oak 12:56.30 6:28/M    
25 18 340 Gavin Nunn Fort Bend Ridge Point 13:07.83 6:34/M    
26 19 364 Young Sean Fort Bend Travis 13:09.42 6:35/M    
27 (> 7) 559 Alec Houck Klein Oak 13:12.63 6:36/M    
28 (< 5) 387 William Sanchez Houston Aldine 13:13.34 6:37/M    
29 (< 5) 138 Jason Ramirez Baytown Sterling 13:18.40 6:39/M    
30 20 157 James Miller Churchill Fulshear 13:19.21 6:40/M    
31 21 284 Madison McMorries Fort Bend Elkins 13:19.89 6:40/M    
32 (> 7) 555 Conner Dao Klein Oak 13:23.09 6:42/M    
33 22 155 Mitchell McBride Churchill Fulshear 13:25.33 6:43/M    
34 23 408 Bryan Guzman Houston Cypress Lakes 13:25.92 6:43/M    
35 (< 5) 204 Adarsh Nambi Fort Bend Austin 13:29.38 6:45/M    
36 (< 5) 490 david rosas Houston Nimitz 13:30.55 6:45/M    
37 24 587 Oscar Martinez Pasadena Memorial 13:33.12 6:47/M    
38 25 403 Pascual Garay Houston Cypress Lakes 13:36.61 6:48/M    
39 (< 5) 185 Jaxson Meyer Conroe Oak Ridge 13:58.84 6:59/M    
40 26 590 Pablo Moreno Pasadena Memorial 13:59.02 7:00/M    
41 (< 5) 171 Karim Cruz Conroe Oak Ridge 14:00.06 7:00/M    
42 27 413 Josue Martinez Houston Cypress Lakes 14:00.49 7:00/M    
43 28 514 Aaron Kusner Humble Kingwood 14:00.83 7:00/M    
44 29 495 Andre Biazar Humble Kingwood 14:03.38 7:02/M    
45 (< 5) 211 Harper Shipley Fort Bend Austin 14:04.36 7:02/M    
46 30 278 Harvey Clemons Fort Bend Elkins 14:08.25 7:04/M    
47 (< 5) 546 Victor Reyes Klein Forest 14:09.81 7:05/M    
48 31 640 Brayden Zaragoza Texas City 14:10.87 7:05/M    
49 32 637 Caden Sarvis Texas City 14:11.70 7:06/M    
50 33 362 Bradley Ray Fort Bend Travis 14:13.26 7:07/M    
51 34 589 Gianluca Molina Pasadena Memorial 14:13.49 7:07/M    
52 35 515 Landon Lindsey Humble Kingwood 14:15.54 7:08/M    
53 36 292 Jonas Um Fort Bend Elkins 14:16.82 7:08/M    
54 37 368 Jacob Stuck Fort Bend Travis 14:17.60 7:09/M    
55 (> 7) 563 Micah Mosley Klein Oak 14:25.63 7:13/M    
56 38 518 Evan Melvin Humble Kingwood 14:26.94 7:13/M    
57 (< 5) 186 Richard Nguyen Conroe Oak Ridge 14:29.72 7:15/M    
58 (< 5) 206 Drew Peries Fort Bend Austin 14:42.59 7:21/M    
59 39 345 Antoine Thomas Fort Bend Ridge Point 14:44.07 7:22/M    
60 40 393 Josue Andrade Houston Cypress Lakes 14:44.24 7:22/M    
61 41 327 Matthew Cantu Fort Bend Ridge Point 14:44.55 7:22/M    
62 42 165 Evan Raine Churchill Fulshear 14:54.91 7:27/M    
63 (< 5) 611 Matthew Orellana Spring 14:55.09 7:28/M    
64 (> 7) 525 Ryan Rodgers Humble Kingwood 15:13.02 7:37/M    
65 (< 5) 390 Da'VonDeon Smith Houston Aldine 15:13.71 7:37/M    
66 43 419 Samuel Vazquez Houston Cypress Lakes 15:18.56 7:39/M    
67 (< 5) 203 Kameron McQuilkin Fort Bend Austin 15:21.37 7:41/M    
68 44 153 Noel Garcia Churchill Fulshear 15:28.67 7:44/M    
69 45 166 Sanidh Shah Churchill Fulshear 15:29.77 7:45/M    
70 46 363 Vincent Rodriguez Fort Bend Travis 15:36.88 7:48/M    
71 47 321 Nich Axcell Fort Bend Ridge Point 15:42.71 7:51/M    
72 48 282 Gautam Iyer Fort Bend Elkins 15:44.20 7:52/M    
73 (< 5) 388 Christopher Sedillo Houston Aldine 15:50.40 7:55/M    
74 (< 5) 372 Joseph Ayala Houston Aldine 16:27.11 8:14/M    
75 49 290 Dalton Smith Fort Bend Elkins 16:39.30 8:20/M    
76 50 626 Gavin Duke Texas City 16:41.30 8:21/M    
77 (< 5) 1184 Hersson I Vaelasquez-Chicas Aldine ISD Davis 16:54.92 8:27/M    
78 (< 5) 1166 Elijah F Arredondo Aldine ISD Davis 16:55.16 8:28/M    
79 (< 5) 246 Jacob Tice Fort Bend Clements 16:58.97 8:29/M    
80 51 359 Sam Krupa Fort Bend Travis 17:07.53 8:34/M    
81 (> 7) 561 MIchael Lara Klein Oak 17:46.04 8:53/M    
82 52 365 Ryder Sellers Fort Bend Travis 17:49.24 8:55/M    
83 53 351 Jacob Brownson Fort Bend Travis 17:52.58 8:56/M    
84 54 625 Alex Driggers Texas City 19:01.12 9:31/M    
85 (< 5) 603 Jesus Garcia Spring 20:28.98 10:14/M    

Team Scores - Boys

Freshman Boys

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Klein Oak 19 1 2 3 6 7 9 11    
Top 5 Times: 58:04.24  
2 Humble Kingwood 80 4 5 14 28 29 35 38    
Top 5 Times: 1:04:09.72  
3 Houston Cypress Lakes 100 10 15 23 25 27 40 43    
Top 5 Times: 1:06:21.00  
4 Pasadena Memorial 104 8 12 24 26 34    
Top 5 Times: 1:06:39.10  
5 Churchill Fulshear 141 13 20 22 42 44 45    
Top 5 Times: 1:09:48.52  
6 Fort Bend Ridge Point 161 16 18 39 41 47    
Top 5 Times: 1:11:14.37  
7 Fort Bend Elkins 184 21 30 36 48 49    
Top 5 Times: 1:14:08.46  
8 Texas City 184 17 31 32 50 54    
Top 5 Times: 1:17:00.69  
9 Fort Bend Travis 186 19 33 37 46 51 52 53    
Top 5 Times: 1:14:24.69  
Inc. Conroe Oak Ridge 4 finishers    
Inc. Fort Bend Austin 4 finishers    
Inc. Fort Bend Clements 1 finishers    
Inc. Houston Aldine 4 finishers    
Inc. Houston Cypress Ridge 1 finishers    
Inc. Houston Nimitz 1 finishers    
Inc. Klein Forest 2 finishers    
Inc. Spring 2 finishers    
Inc. Aldine ISD Davis 2 finishers    
Inc. Baytown Sterling 4 finishers